Daneshenaft logo
چهارشنبه 26 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 1 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11605
عوامل تعیین‌کننده تقاضای گاز طبیعی
علی تیموری یادکوری، کارشناس ارشد مطالعات انرژی/ عوامل متعددی میزان تقاضای گاز طبیعی را تعیین می‌کنند که از آن جمله می‌توان به سطح فعالیت‌های اقتصادی، قدرت رقابت سایر منابع انرژی با گاز طبیعی، ملاحظات زیست محیطی، تغییر تکنولوژی، سیاست‌های دولت و سهولت دسترسی به منابع اشاره داشت.

 عدم قطعیتهای فراوانی در سناریوهای پیشبینی تقاضای گاز طبیعی در بلند مدت وجود دارد که عمدتاً به مفروضات عوامل تعیین‌کننده بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال اقتصاد با چه سرعتی رشد خواهد نمود؟ دولت چه اقداماتی را به منظور کاهش آلودگی با اتنشار گازهای گلخانه‌ای به کار خواهد بست؟

 

رشد اقتصادی

مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده تقاضای گاز طبیعی در بازار جهانی فعالیت اقتصادی میباشد. رابطه بین این دو از قوت بالایی برخوردار است، به طوری که رشد بالای اقتصادی باعث افزایش مصرف گاز طبیعی خواهد شد. چه در بازارهایی که به بلوغ رسیده اند و زیر ساخت عرضه- تقاضا به خوبی توسعه یافته است و چه در بازارهایی که کمتر توسعه یاقته اند و در حال سرمایه گذاری در زیرساخت هستند، رشد اقتصادی میتواند کاتالیزوری برای افزایش تقاضا از طرق ذیل باشد:

افزایش درآمد خانوارها و به تبع آن افزایش فعالیتهای تجاری که افزایش فضای مورد استفاده و نیاز به مصرف گاز را در پی دارد

تولید صنعتی بیشتر با فرآیندهای گرمایشی و الکتریکی که گاز مصرف مینمایند همراه است.

افزایش تقاضای الکتریسیته که منجر به افزایش تقاضای گاز در نیروگاه‌ها جهت تامین نیروی برق خواهد شد.

 

رقابت‌پذیری با سایر منابع انرژی

به طوری که انتظار میرود، رقابت پذیری با سایر منابع انرژی یکی از عوامل کلیدی در استفاده از گاز طبیعی قلمداد میگردد. در تامین انرژی گزینههای متعددی میتواند جایگزین گاز طبیعی گردد، از این رو بازار رقابت سایر انرژیها میتواند پررونق باشد. در بخش نیروگاهی، گاز طبیعی با زغال سنگ، سوخت هسته‌ای، نفت و فرآوردههای نفتی و تکنولوژیهای  نوظهور رقابت مینماید. در بسیاری از کشورها، تقاضا برای سوختهای تجدیدپذیر و هسته ای به شدت تحت الشعاع سیاستهای دولت قرار گرفته، از این رو نقش عوامل بازار در این کشورها در رقابت با گاز طبیعی محدودتر میشود. همه مصرف‌کنندگان انرژی و بهویژه تامین‌کنندگان الکتریسیته اقتصاد گاز طبیعی را نسبت به گزینههای دیگر با مقایسه قیمت سوختها، هزینه تجهیزات، پارامترهای عملیاتی، سیاست و مخاطرات منظور شده ارزیابی مینمایند. البته برخی از این سیاستها میتواند مقبولیت اجتماعی را با در نظر گرفتن مسائل ایمنی و زیست محیطی تحت الشعاع قرار دهد. تصمیم به سرمایه گذاری قویاً به پیش بینی قیمت گاز در آینده منوط میشود، در حالی که قیمت گاز در کوتاه مدت در مقایسه با سوختهای دیگر سیاستهای عملیاتی را تعیین میکند.  قیمت گاز طبیعی بر خلاف نفت به طور قابل توجهی به همجواری با منابع عرضه گاز، مکانیسم قیمت‌گذاری، سیاست مالیاتی و سوبسیدی وابسته بوده و در بین کشورهای جهان متغیر میباشد.

 

آثار زیست محیطی مصرف انرژی

سیاستهای مرتبط با آلودگی و ملاحظات تغییر اقلیم به طور افزایشی بر نوع سوخت و تکنولوژی انتخابی تاثیر میگذارد. از آنجا که گاز طبیعی پروفایل سازگار با محیط زیست دارد در مقایسه با زغال سنگ و احتراق نفت به شکل فزاینده ای به عنوان سوخت فسیلی برتر در بخشهای کاربردی و نیروگاهی انتخاب شده است. به نظر میرسد همین روند در آینده مخصوصاً در کشورهای در حال توسعه که تشنه مصرف انرژی هستند ادامه داشته باشد تا با اعمال فشار بر کیفیت آب، خاک و هوا از رشد اقتصادی قابل قبولی برخوردار باشند. احتراق گاز طبیعی به طور تقریبی 40 درصد کمتر از زغال سنگ و 20 درصد کمتر از نفت در هر واحد انرژی مصرفی دی اکسید کربن متشر مینماید. در بخش نیروگاهی که حدوداً 40 درصد از انتشارات جهانی دی اکسید کربن را تولید میکند، امروزه توربینهای سیکل ترکیبی گاز در هر واحد الکتریسیته تولیدی در مقایسه با تاسیساتی که با زغال سنگ کار میکنند قریب به 50 درصد کمتر دی اکسید کربن منتشر میکنند.

 

سیاستهای دولت‌ها

انتخاب سیاستهای انرژی در آینده در بسیاری از کشورها با عدم قطعیت بالایی احاطه شده است. بزرگترین ابهامیکه در نوع خود مهم میباشد را میتوان قوت و نوع تصمیم در برابر تغییرات آب و هوایی در درازمدت دانست. برآیند این تصمیم به شکل تشویقهای اقتصادی، ایجاد ظرفیت تولید حمایت اجباری در گسترش تکنولوژیهای نوین و انتشار کربن کمتر میتواند پدیدار گردد. اصلاح قیمت‌ها و حذف سوبسید سوختهای فسیلی در این زمینه میتواند مشوق اقتصادی و زیست محیطی خوبی باشد و از اهمیت خاصی برخوردار است. قوانین پیشگیرانه که از آلودگی زیست محیطی میکاهد بهویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته که میتوانند با اثرات زیست محیطی استفاده مفرط از انرژی به خوبی کنار بیایند میتواند نقش حیاتی در سهم گاز در سبد انرژی داشته باشد. در مجموع، گاز طبیعی از سیاستهای سختگیرانه زیست محیطی بهویژه در جایی که مبحث آلودگی هوا در میان باشد به درستی بهره‌مند شده است.

 

عدم قطعیتهای سناریوهای پیش‌بینی تقاضای گاز طبیعی

تقاضای گاز طبیعی نسبت به قیمت  سوختهای جایگزین و رشد اقتصادی حساسیت ویژه ای خواهد داشت. تحلیل حساسیت بر روی متغیرهای فوق نشان میدهد که تقاضای جهانی گاز طبیعی از 3.2 تریلیون متر‌مکعب در سال 2010 به 5 تریلیون متر مکعب در سال 2035 افزایش خواهد داشت.

سطح جهانی انتشار گاز دی اکسید کربن مرتبط با انرژی از سطح تولید ناخالص ملی به شدت متاثر خواهد بود. تغییرات در میزان انتشار گازهای گلخانه ای تطابق خوبی با تغییرات در سطح تولید ناخالص ملی داشته و وابستگی زیادی به ترکیب منابع انرژی مختلف ندارد. در تحلیل حساسیت، میزان انتشار دی اکسید کربن از حدود 32 گیگا تن در سال 2010  به 39 گیگا تن در سال 2035 میرسد.

نقش پدیدهها و اتفاقاتی که بهطور غیر منتظره وارد معادلات پیچیده بازار انرژی جهانی شده و نقش عوامل تاثیر گذار در تقاضای منابع مختلف انرژی را کم رنگ‌تر یا پر رنگ‌تر مینمایند را نبایستی فراموش کرد. از جمله این مسائل به ظهور تکنولوژی توربینهای گازی سیکل ترکیبی که در بازه زمانی کوتاهی، انقلابی ارزشمند را در صنعت تولید برق از گاز طبیعی را رقم زد میتوان اشاره نمود. استفاده از منابع غیر متعارف تولید گاز از جمله شیل گاز در آمریکا که امروزه در اقصی نقاط دنیا در جستجوی این منابع و توسعه آن میباشد از موارد دیگری است که در محاسبات میزان ذخایر موجود کشورها و چگونگی مدیریت آن وارد شده است. نهایتاً در جدیدترین اتفاقی که در استفاده از انرژی هسته‌ای تاثیر به سزایی داشت میتوان به نیروگاه هسته ای فوکوشیما و Turmoil در اوایل سال 2011 میلادی اشاره داشت.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برنده مزایده اخیر پتروشیمی بیستون کرمانشاه همان مالک پالایشگاه کرمانشاه است، پالایشگاهی که به شیوه‌ای غیرقانونی در سال ٩٥ واگذار شده است.
غالب بودن وجه اقتصادی توافق پاریس به دلیل هدف قرار گرفتن حوزه انرژی ایجاب می‌کند که اسناد بالادستی اقتصادی با اقدامات موردنظر توافق پاریس، تطابق داشته باشد، امری که مورد غفلت قرارگرفته است.
اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و به دنبال آن تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های جدیدی به منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود.

يادداشت
کورش هاشمی، پروانه غریبی/ موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی ۱۱۳-۵۷ اسب بخار و بازه گشتاوری ۱۴۸-۱۰۱ نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر ۱,۴ تا ۱.۸ لیتر با مصرف سوخت ۷.۲ تا ۱۲.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
شعیب بهمن، رییس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر/ یکصدوهفتادوپنجمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین برگزار شد که برخی کشورها از تصمیم‌گیری‌های کلی و بدون اجماع برخی کشورها ناراضی بودند.
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.
فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر/ برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک با قطر، صنایع در مدت ۳۵ ماه فرصت استقرار در منطقه را داشتند، به همین علت مهلت پرداختن به ضوابط زیست‌محیطی برای آنها فراهم نمی‌شود و مجوزی هم برای آنها صادر نمی‌شود که در ادامه همین نداشتن مجوز، زمینه‌ساز تخلفات و مشکلات بعدی شده است.
امیر دودآبی‌نژاد، معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق/ مشکل اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :