Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
سه شنبه 5 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11621
زنگ خطر برای اقتصادهای وابسته به نفت
با کاهش قیمت نفت و سرمایه‌گذاری، امسال صنعت نفت شاهد کمترین میزان اکتشافات نفتی از دهه ۱۹۴۰ تاکنون بوده و تنها ۷ میلیارد بشکه نفت کشف شده است.

صنعت نفت جهان درطول سال ۲۰۱۷ کمترین میزان اکتشاف نفت از سال ۱۹۴۰ تاکنون را تجربه کرد به طوری که در طول این سال تنها ۷ میلیارد بشکه نفت در سراسر جهان اکتشاف شد که نسبت به سال‌های گذشته تقریباً نصف شده است.

در سال ۲۰۱۶،  هشت میلیارد بشکه نفت در جهان اکتشاف شد و این در حالی بود که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ حجم اکتشافات نفتی ۱۰ میلیارد بشکه و در سال ۲۰۱۲ نیز حجم اکتشافات نفتی ۳۰ میلیارد بشکه بوده است. یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش اکتشاف نفت در جهان، پایین بودن سرمایه‌گذاری و اختصاص بودجه برای فعالیت‌های اکتشافی بوده است.

بسیاری از شرکت‌های نفتی اختصاص بودجه به فعالیت‌های اکتشافی را با سقوط قیمت نفت در بازار جهانی از سال ۲۰۱۴ کاهش دادند و بعید است به این زودی‌ها شاهد بازگشت سرمایه‌گذاری به سطح سال ۲۰۱۴ باشیم.

سونیا ملاداپازوس، کارشناس ارشد مؤسسه ریستاد انرژی، اعلام کرد: ما از دهه ۱۹۴۰ تاکنون چنین شرایطی را تجربه نکرده‌ایم. حجم اکتشاف سال جاری معادل تنها ۵۵۰ میلیون بشکه در ماه بوده است. نکته نگران‌کننده‌تر اینکه حجم جایگزینی ذخایر نسبت به میزان استخراج کنونی از ۵۰ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۱۱ درصد در سال جاری رسیده است.

شاخص جایگزینی ذخایر به مصرف کنونی به نسبت حجم اکتشاف‌شده در طول یک سال در برابر نفت تولیدشده در همان سال گفته می‌شود. به همین دلیل صنعت نفت باید برای جلوگیری از کاهش حجم ذخایر و تولید خود سالانه معادل همان‌قدر که نفت تولید کرده است، اکتشاف داشته باشد.

بنا به اعلام مؤسسه ریستاد انرژی سال ۲۰۰۶، آخرین سالی بود که نسبت جایگزینی ذخایر نسبت به تولید بالای صد درصد بود. با این اوصاف به این نتیجه می‌رسیم که جهان بسیار بیشتر از آنکه نفت اکتشاف کند، در حال سوزاندن منابع انرژی است.

مضاف بر این ریستاد انرژی معتقد است از سوی دیگر حجم ذخایر میادین اکتشاف‌شده در سال ۲۰۱۷ نیز نسبت به سال ۲۰۱۲ کاهش یافته به گونه‌ای که میادین اکتشاف شده در سال ۲۰۱۲ به طور متوسط ۱۵۰ میلیون بشکه نفت و گاز داشتند که این میزان در سال ۲۰۱۷ به ۱۰۰ میلیون بشکه کاهش یافته است. علت اهمیت این مسئله این است که هرچقدر حجم ذخایر نفتی یک میدان پایین‌تر باشد، استخراج نفت از آن نیز از نظر اقتصادی صرفه خود را از دست خواهد داد.

با همه این اوصاف در سال ۲۰۱۷ نفت زیادی در جهان اکتشاف نشده و کاهش شدید سرمایه‌گذاری کشورها برای اکتشاف نفت می‌تواند به ایجاد شکاف در عرضه و تقاضا در آینده منجر شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :