Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
سه شنبه 5 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11621
زنگ خطر برای اقتصادهای وابسته به نفت
با کاهش قیمت نفت و سرمایه‌گذاری، امسال صنعت نفت شاهد کمترین میزان اکتشافات نفتی از دهه ۱۹۴۰ تاکنون بوده و تنها ۷ میلیارد بشکه نفت کشف شده است.

صنعت نفت جهان درطول سال ۲۰۱۷ کمترین میزان اکتشاف نفت از سال ۱۹۴۰ تاکنون را تجربه کرد به طوری که در طول این سال تنها ۷ میلیارد بشکه نفت در سراسر جهان اکتشاف شد که نسبت به سال‌های گذشته تقریباً نصف شده است.

در سال ۲۰۱۶،  هشت میلیارد بشکه نفت در جهان اکتشاف شد و این در حالی بود که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ حجم اکتشافات نفتی ۱۰ میلیارد بشکه و در سال ۲۰۱۲ نیز حجم اکتشافات نفتی ۳۰ میلیارد بشکه بوده است. یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش اکتشاف نفت در جهان، پایین بودن سرمایه‌گذاری و اختصاص بودجه برای فعالیت‌های اکتشافی بوده است.

بسیاری از شرکت‌های نفتی اختصاص بودجه به فعالیت‌های اکتشافی را با سقوط قیمت نفت در بازار جهانی از سال ۲۰۱۴ کاهش دادند و بعید است به این زودی‌ها شاهد بازگشت سرمایه‌گذاری به سطح سال ۲۰۱۴ باشیم.

سونیا ملاداپازوس، کارشناس ارشد مؤسسه ریستاد انرژی، اعلام کرد: ما از دهه ۱۹۴۰ تاکنون چنین شرایطی را تجربه نکرده‌ایم. حجم اکتشاف سال جاری معادل تنها ۵۵۰ میلیون بشکه در ماه بوده است. نکته نگران‌کننده‌تر اینکه حجم جایگزینی ذخایر نسبت به میزان استخراج کنونی از ۵۰ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۱۱ درصد در سال جاری رسیده است.

شاخص جایگزینی ذخایر به مصرف کنونی به نسبت حجم اکتشاف‌شده در طول یک سال در برابر نفت تولیدشده در همان سال گفته می‌شود. به همین دلیل صنعت نفت باید برای جلوگیری از کاهش حجم ذخایر و تولید خود سالانه معادل همان‌قدر که نفت تولید کرده است، اکتشاف داشته باشد.

بنا به اعلام مؤسسه ریستاد انرژی سال ۲۰۰۶، آخرین سالی بود که نسبت جایگزینی ذخایر نسبت به تولید بالای صد درصد بود. با این اوصاف به این نتیجه می‌رسیم که جهان بسیار بیشتر از آنکه نفت اکتشاف کند، در حال سوزاندن منابع انرژی است.

مضاف بر این ریستاد انرژی معتقد است از سوی دیگر حجم ذخایر میادین اکتشاف‌شده در سال ۲۰۱۷ نیز نسبت به سال ۲۰۱۲ کاهش یافته به گونه‌ای که میادین اکتشاف شده در سال ۲۰۱۲ به طور متوسط ۱۵۰ میلیون بشکه نفت و گاز داشتند که این میزان در سال ۲۰۱۷ به ۱۰۰ میلیون بشکه کاهش یافته است. علت اهمیت این مسئله این است که هرچقدر حجم ذخایر نفتی یک میدان پایین‌تر باشد، استخراج نفت از آن نیز از نظر اقتصادی صرفه خود را از دست خواهد داد.

با همه این اوصاف در سال ۲۰۱۷ نفت زیادی در جهان اکتشاف نشده و کاهش شدید سرمایه‌گذاری کشورها برای اکتشاف نفت می‌تواند به ایجاد شکاف در عرضه و تقاضا در آینده منجر شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :