Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 8 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11634
تحقیق و تفحص از واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر کلید خورد؛
رمزگشایی از پرونده پرابهام باختر در خانه ملت
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر در جلسه روز سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ این کمیسیون خبر داده است.

 

 دانش نفت: پس از قریب به هشت سال از واگذاری پر ابهام هلدینگ پتروشیمی باختر و پیگیری های فنی و دنباله دار دانش نفت، سرانجام تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر در مجلس کلید خورد. این در حالی است که نشریه دانش نفت در پیگیری های خود در سال ٩٣ و با استناد به ادله های قابل اعتنا بارها بر ابعاد مختلف این واگذاری پر ابهام تاکید کرده بود.

در این باره، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر در جلسه روز سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ این کمیسیون خبر داد. رحیم زارع در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: نخستین دستور کار بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از عملکرد بنگاه‌های اقتصادی و صندوق بازنشستگی کشوری بود که با حضور وزیر تعاون بررسی و مقرر شد و زیر مستندات و مدارک را به کمیسیون ارائه دهد. وی افزود : بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی به استناد ماده ۲۱۴ آیین نامه داخلی مجلس نیز در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار داشت که پس از توضیحات وزیر به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

 

واگذاری پر ابهام سهام هلدینگ پتروشیمی باختر زیر ذره‌بین دانش نفت

در لابه لای چنده ده پرونده واگذاری، پرونده ای وجود دارد به نام هلدینگ پتروشیمی باختر. این پتروشیمی هلدینگی که در سال 83 بنیان نهاده شد، متشکل از پتروشیمی های کاویان- لرستان- کردستان- کرمانشاه- میاندوآب- مهاباد و اندیمشک است که خط اتیلن غرب به وسعت 2450 کیلومتر از عسلویه تا میاندوآب را شامل می گردد که بدین ترتیب به عنوان بزرگترین خط اتیلن جهان شناخته می شود. در واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر، ردپای پررنگی از شتابزدگی و اصرار بر واگذاری پرشتاب دیده می شود. آنچه مبرهن است؛ در پروسه واگذاری پرشتاب هلدینگ پتروشیمی باختر، تشریفات معمول  به هیچ وجه رعایت نمی گردد چه اینکه در حالی این واگذاری پر شبهه صورت می پذیرد که در همان زمان، این هلدینگ میلیون ها دلار و میلیاردها ریال به پتروشیمی مرکز بدهکاری دارد و تنها همین یک دلیل، غیر معمول  بودن فرآیند واگذاری را مسجل و مبرهن می سازد. مضاف بر آن، از همان بدو آغاز به کار این هلدینگ و از سوی دولت، وام های ارزی و ریالی با سود بسیار پایین و با ضمانت شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز به این هلدینگ تخصیص و تصویب می گردد وام هایی که بازپرداختش هنوز هم در تعهد دولت است، حال آنکه اصل پتروشیمی در ید قدرت دیگران است!

در اواخر سال 88 و در کمتر از یک سال پس از انتصاب «د.ر.ر» معروف به خان میرزا به سمت مدیر عامل هلدینگ باختر، در تصمیمی هدفمند از سوی مجمع عمومی فوق العاده 40 درصد از سهام این هلدینگ با توجیه نیاز فوری طرح ها به منابع مالی و ...  به مزایده می رود. این مزایده نه از طریق بورس که  با درج آگهی در 3 روزنامه با شمارگان پایین کلید می خورد. اطلاع رسانی نامناسب موجب می گردد که استقبال چندانی از این مزایده نشود. به هر تقدیر برنده این مزایده مشخص می شود و شرکت کاوش صنعت سپید ( برادران ن) برنده مزایده می شوند. قیمت این 40 درصد سهم هم در نوع خود جالب است؛ 100 میلیارد تومان! آن هم به صورت قسطی!!!

در فاصله کمتر از یکسال، ارزش 40 درصد سهام برادران «ن» در مدت زمانی کمتر از یکسال به 2000 میلیارد تومان افزایش می یابد چرا که برخی از طرح های این هلدینگ در این زمان کوتاه در حال رسیدن به به تولید عملیاتی هستند. سهام 40 درصدی اولیه پتروشیمی مزبور که به شرکت کاوش صنعت سپید واگذار می گردد، بدون طی مرحله کشف قیمت (قیمت واگذاری) و تنها با هماهنگی هیات مدیره صورت می پذیرد! در همین حال، واگذاری 40 درصدی سهام اولیه پتروشیمی مزبور با اطلاع رسانی نامناسب و درج آگهی مزایده تنها در 3 روزنامه و بدون آگاهی رسانی عمومی از طریق دیگر مراجع اطلاع رسانی از قبیل صدا و سیما و ... صورت می پذیرد .

واگذاری سهام 40 درصدی به شرکت کاوش صنعت سپید و رسیدن این شرکت به ثروتی افسانه‌ای، چنان شیرین و پرچرب است که میل و اشتیاق آنان را برای خرید بیشتر سهام این هلدینگ مضاعف م‌نماید. به طوری که به فاصله یک سال از این واگذاری پرحرف و حدیث، تیم مدیریتی متشکل از مدیرعامل و برادران ن، خبر از افزایش سرمایه 11 درصدی این هلدینگ به بهانه تامین مالی پروژه‌ها می‌دهد. هر چند این موضوع با اعتراض گسترده سایر سهامداران از جمله شرکت ملی صنایع پتروشیمی مواجه می گردد در نهایت، در دهمین روز سال 90 و در حالی که محافل اقتصادی در تعطیلی به سر می‌برند،  این افزایش سرمایه هم به حقیقت می پیوندد. نتیجه کار البته جالب توجه است. باز هم شرکت کاوش صنعت سپید و باز هم برادران ن برنده این رقابت نابرابر و پر حاشیه می شوند. قیمت هم در نوع خود جالب و البته حزن انگیز است؛ 30 میلیارد تومان!

با خرید 11 درصد سهام ناشی از افزایش سرمایه، سهام دیگر شرکت های عضو هلدینگ از جمله شرکت ملی صنایع پتروشیمی کاهش و شرکت کاوش صنعت سپید با 51 درصد، سهامدار اصلی می گردد که به این ترتیب اختیار تعیین مدیرعامل و هیات مدیره را نیز از آن خود می نماید .بدین ترتیب، مجموع 51 درصد سهام هلدینگ مزبور با قیمت نازل 130 میلیارد تومان که بخش عمده آن نیز اقساطی بوده است در اختیار برادران ن قرار می گیرد .نکته مهم دیگر اینکه؛ ارزش 30 میلیارد تومانی 11 درصد سهام هلدینگ در ظرف زمانی فقط یک ماه به 600 میلیارد تومان افزایش می یابد!

در همین حال، کاشف به عمل می آید که در مرحله افزایش سرمایه و واگذاری 11 درصد سهام دیگر به شرکت مزبور، هلدینگ پتروشیمی باختر بالغ بر 250 میلیون دلار و 1500 میلیارد ریال به شرکت ملی صنایع پتروشیمی بدهکار و تعهدات خود را انجام نداده بوده است. بدهکاری مسلم هلدینگ پتروشیمی باختر بدان معناست که کلیت واگذاری به دلیل بدهکاری هلدینگ مزبور زیر سوال و غیر قانونی بوده است یعنی آن هنگام که این هلدینگ می بایست در خصوص تسویه بدهی های خود با پتروشیمی مرکز اقدام می نمود، با همان پول بیت المال افزایش سرمایه داده است!

در همین حال و در سال 91 مدیریت عامل وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام می کند که قصد دارد کلیه سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در هلدینگ باختر را به میزان 5/27 درصد از طریق بورس واگذار نماید. در تاریخ 29/11/91 این واگذاری در بورس برگزار می شود  و در ساعت 10 صبح همان روز کلیه سهام به فروش می رود. خریداران این سهام نیز نام های آشنایی دارند؛ همان شرکت کاوش سپید صنعت سپید و همان برادران ن!

5/27 درصد سهام پتروشیمی مرکز در بورس به قیمت هر سهم  20425 ریال و قیمت کل سهام به مبلغ 1670 میلیارد تومان معامله می‌گردد! 1670 میلیارد تومان برای 5/27 درصد سهام. حال آنکه واگذاری 51 درصد سهام  پتروشیمی مزبور تنها با  130 میلیارد تومان معامله می‌گردد! این خرید سهام در حالی صورت می گیرد که در دو سال اخیر، اکثر مجتمع های پتروشیمی هلدینگ مزبور با حمایت های دولتی و وام های تخصیص یافته ارزی و ریالی به تولید رسیده بوده اند، آن هم با تضامینی که دولت و پتروشیمی مرکز ارایه کرده بودند و ... .

به هر تقدیر، مجلس شورای اسلامی در حالی به موضوع واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی باختر ورود کرده است که ارزش ارزش سهام پتروشیمی هلدینگ باختر بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود که این ثروت افسانه ای نه متعلق به بیت المال که تنها برای عده‌ای خاص ایجاد شده است.

در شماره‌های آتی به بررسی زوایای دیگری از این واگذاری عجیب و غریب و پرابهام خواهیم پرداخت.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :