Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 8 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11634
تحقیق و تفحص از واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر کلید خورد؛
رمزگشایی از پرونده پرابهام باختر در خانه ملت
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر در جلسه روز سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ این کمیسیون خبر داده است.

 

 دانش نفت: پس از قریب به هشت سال از واگذاری پر ابهام هلدینگ پتروشیمی باختر و پیگیری های فنی و دنباله دار دانش نفت، سرانجام تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر در مجلس کلید خورد. این در حالی است که نشریه دانش نفت در پیگیری های خود در سال ٩٣ و با استناد به ادله های قابل اعتنا بارها بر ابعاد مختلف این واگذاری پر ابهام تاکید کرده بود.

در این باره، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر در جلسه روز سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ این کمیسیون خبر داد. رحیم زارع در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: نخستین دستور کار بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از عملکرد بنگاه‌های اقتصادی و صندوق بازنشستگی کشوری بود که با حضور وزیر تعاون بررسی و مقرر شد و زیر مستندات و مدارک را به کمیسیون ارائه دهد. وی افزود : بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی به استناد ماده ۲۱۴ آیین نامه داخلی مجلس نیز در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار داشت که پس از توضیحات وزیر به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

 

واگذاری پر ابهام سهام هلدینگ پتروشیمی باختر زیر ذره‌بین دانش نفت

در لابه لای چنده ده پرونده واگذاری، پرونده ای وجود دارد به نام هلدینگ پتروشیمی باختر. این پتروشیمی هلدینگی که در سال 83 بنیان نهاده شد، متشکل از پتروشیمی های کاویان- لرستان- کردستان- کرمانشاه- میاندوآب- مهاباد و اندیمشک است که خط اتیلن غرب به وسعت 2450 کیلومتر از عسلویه تا میاندوآب را شامل می گردد که بدین ترتیب به عنوان بزرگترین خط اتیلن جهان شناخته می شود. در واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر، ردپای پررنگی از شتابزدگی و اصرار بر واگذاری پرشتاب دیده می شود. آنچه مبرهن است؛ در پروسه واگذاری پرشتاب هلدینگ پتروشیمی باختر، تشریفات معمول  به هیچ وجه رعایت نمی گردد چه اینکه در حالی این واگذاری پر شبهه صورت می پذیرد که در همان زمان، این هلدینگ میلیون ها دلار و میلیاردها ریال به پتروشیمی مرکز بدهکاری دارد و تنها همین یک دلیل، غیر معمول  بودن فرآیند واگذاری را مسجل و مبرهن می سازد. مضاف بر آن، از همان بدو آغاز به کار این هلدینگ و از سوی دولت، وام های ارزی و ریالی با سود بسیار پایین و با ضمانت شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز به این هلدینگ تخصیص و تصویب می گردد وام هایی که بازپرداختش هنوز هم در تعهد دولت است، حال آنکه اصل پتروشیمی در ید قدرت دیگران است!

در اواخر سال 88 و در کمتر از یک سال پس از انتصاب «د.ر.ر» معروف به خان میرزا به سمت مدیر عامل هلدینگ باختر، در تصمیمی هدفمند از سوی مجمع عمومی فوق العاده 40 درصد از سهام این هلدینگ با توجیه نیاز فوری طرح ها به منابع مالی و ...  به مزایده می رود. این مزایده نه از طریق بورس که  با درج آگهی در 3 روزنامه با شمارگان پایین کلید می خورد. اطلاع رسانی نامناسب موجب می گردد که استقبال چندانی از این مزایده نشود. به هر تقدیر برنده این مزایده مشخص می شود و شرکت کاوش صنعت سپید ( برادران ن) برنده مزایده می شوند. قیمت این 40 درصد سهم هم در نوع خود جالب است؛ 100 میلیارد تومان! آن هم به صورت قسطی!!!

در فاصله کمتر از یکسال، ارزش 40 درصد سهام برادران «ن» در مدت زمانی کمتر از یکسال به 2000 میلیارد تومان افزایش می یابد چرا که برخی از طرح های این هلدینگ در این زمان کوتاه در حال رسیدن به به تولید عملیاتی هستند. سهام 40 درصدی اولیه پتروشیمی مزبور که به شرکت کاوش صنعت سپید واگذار می گردد، بدون طی مرحله کشف قیمت (قیمت واگذاری) و تنها با هماهنگی هیات مدیره صورت می پذیرد! در همین حال، واگذاری 40 درصدی سهام اولیه پتروشیمی مزبور با اطلاع رسانی نامناسب و درج آگهی مزایده تنها در 3 روزنامه و بدون آگاهی رسانی عمومی از طریق دیگر مراجع اطلاع رسانی از قبیل صدا و سیما و ... صورت می پذیرد .

واگذاری سهام 40 درصدی به شرکت کاوش صنعت سپید و رسیدن این شرکت به ثروتی افسانه‌ای، چنان شیرین و پرچرب است که میل و اشتیاق آنان را برای خرید بیشتر سهام این هلدینگ مضاعف م‌نماید. به طوری که به فاصله یک سال از این واگذاری پرحرف و حدیث، تیم مدیریتی متشکل از مدیرعامل و برادران ن، خبر از افزایش سرمایه 11 درصدی این هلدینگ به بهانه تامین مالی پروژه‌ها می‌دهد. هر چند این موضوع با اعتراض گسترده سایر سهامداران از جمله شرکت ملی صنایع پتروشیمی مواجه می گردد در نهایت، در دهمین روز سال 90 و در حالی که محافل اقتصادی در تعطیلی به سر می‌برند،  این افزایش سرمایه هم به حقیقت می پیوندد. نتیجه کار البته جالب توجه است. باز هم شرکت کاوش صنعت سپید و باز هم برادران ن برنده این رقابت نابرابر و پر حاشیه می شوند. قیمت هم در نوع خود جالب و البته حزن انگیز است؛ 30 میلیارد تومان!

با خرید 11 درصد سهام ناشی از افزایش سرمایه، سهام دیگر شرکت های عضو هلدینگ از جمله شرکت ملی صنایع پتروشیمی کاهش و شرکت کاوش صنعت سپید با 51 درصد، سهامدار اصلی می گردد که به این ترتیب اختیار تعیین مدیرعامل و هیات مدیره را نیز از آن خود می نماید .بدین ترتیب، مجموع 51 درصد سهام هلدینگ مزبور با قیمت نازل 130 میلیارد تومان که بخش عمده آن نیز اقساطی بوده است در اختیار برادران ن قرار می گیرد .نکته مهم دیگر اینکه؛ ارزش 30 میلیارد تومانی 11 درصد سهام هلدینگ در ظرف زمانی فقط یک ماه به 600 میلیارد تومان افزایش می یابد!

در همین حال، کاشف به عمل می آید که در مرحله افزایش سرمایه و واگذاری 11 درصد سهام دیگر به شرکت مزبور، هلدینگ پتروشیمی باختر بالغ بر 250 میلیون دلار و 1500 میلیارد ریال به شرکت ملی صنایع پتروشیمی بدهکار و تعهدات خود را انجام نداده بوده است. بدهکاری مسلم هلدینگ پتروشیمی باختر بدان معناست که کلیت واگذاری به دلیل بدهکاری هلدینگ مزبور زیر سوال و غیر قانونی بوده است یعنی آن هنگام که این هلدینگ می بایست در خصوص تسویه بدهی های خود با پتروشیمی مرکز اقدام می نمود، با همان پول بیت المال افزایش سرمایه داده است!

در همین حال و در سال 91 مدیریت عامل وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام می کند که قصد دارد کلیه سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در هلدینگ باختر را به میزان 5/27 درصد از طریق بورس واگذار نماید. در تاریخ 29/11/91 این واگذاری در بورس برگزار می شود  و در ساعت 10 صبح همان روز کلیه سهام به فروش می رود. خریداران این سهام نیز نام های آشنایی دارند؛ همان شرکت کاوش سپید صنعت سپید و همان برادران ن!

5/27 درصد سهام پتروشیمی مرکز در بورس به قیمت هر سهم  20425 ریال و قیمت کل سهام به مبلغ 1670 میلیارد تومان معامله می‌گردد! 1670 میلیارد تومان برای 5/27 درصد سهام. حال آنکه واگذاری 51 درصد سهام  پتروشیمی مزبور تنها با  130 میلیارد تومان معامله می‌گردد! این خرید سهام در حالی صورت می گیرد که در دو سال اخیر، اکثر مجتمع های پتروشیمی هلدینگ مزبور با حمایت های دولتی و وام های تخصیص یافته ارزی و ریالی به تولید رسیده بوده اند، آن هم با تضامینی که دولت و پتروشیمی مرکز ارایه کرده بودند و ... .

به هر تقدیر، مجلس شورای اسلامی در حالی به موضوع واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی باختر ورود کرده است که ارزش ارزش سهام پتروشیمی هلدینگ باختر بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود که این ثروت افسانه ای نه متعلق به بیت المال که تنها برای عده‌ای خاص ایجاد شده است.

در شماره‌های آتی به بررسی زوایای دیگری از این واگذاری عجیب و غریب و پرابهام خواهیم پرداخت.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :