Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11657
راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف گاز
مژگان ولدخانی/ 70 درصد از انرژی مصرفی در ایران صرف گرمایش و سرمایش خانه می‌شود و حدود 15 درصد انرژی مصرفی صرف تولید آب گرم می‌گردد، این در حالی است که هر خانواده می‌تواند با رعایت اصول سـاده صرفه‌جویی در مصرف انرژی میزان انرژی مصرفی خود را تا یک سوم کاهش دهد، ماننـد روش‌های استفاده از وسایل گازسوز کم مصرف، طراحی صحیح ساختمان و....

با مصرف هوشمندانه انرژی علاوه بر کاهش صورت‌حساب انرژی مصرفی به حفظ و پاکیزگی محیط زیست نیز کمک خواهیم کرد.

در این مقاله، مطالبی در زمینه راهکارهای صرفه‌جویی در مـصرف گاز در ساختمان‌ها بیان شده است. بر اساس بررسی‌های به عمل آمده 38 درصد از سوخت کشور در ساختمان‌ها بـه مصرف می‌رسد که در مقایسه با سایر بخش‌ها شـامل صـنعت، حمل‌و‌نقل و کشاورزی سهم قابل ملاحظه‌ای بوده و همین امر ضرورت صرفه‌جویی در مـصرف انرژی در ساختمان‌ها را روشن می‌سازد.

 

کاهش مصرف سوخت در ساختمان‌ها نتایج زیر را در بر خواهد داشت:

1.کاهش در میزان مصرف سوخت و جلوگیری از هدرروی آن

2.کاهش هزینه‌های پرداخت شده توسط مردم برای سوخت مصرفی

3.ایجاد شرایط مطلوب دمای ساختمان به دلیل بالا رفتن کیفیت بناها

4.کاهش آلودگی محیط زیست ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی

 

بهینه‌سازی مصرف انرژی در قسمت‌های مختلف ساختمان

1 -موتورخانه

یکی از مهمترین مواردی که باید در بحث صرفه‌جویی در مصرف گاز در ساختمان‌ها مد نظر قرار گیرد موتورخانه است. زمانی که از صرفه‌جویی در مصرف انرژی در موتورخانه صحبت می‌کنیم شامل مواردی از جمله انتخاب مناسب تجهیزات تا عایق‌بندی و سرویس منظم می‌گردد.

1-1انتخاب مناسب تجهزات موتورخانه :

به یاد داشته باشد که بالا بودن ظرفیت دستگاه‌ها تضمینی بر افزایش بازدهی آنها نمی‌شود، بلکه ظرفیت بالا باعث می‌گردد تعداد دفعات روشن و خاموش شدن دستگاه افزایش یافته و طول عمر تجهیزات کم گردد. از این‌رو ظرفیت موتورخانه و تجهیزات آن را متناسب بـا حجم ساختمان در نظر بگیرید. برای انتخاب سیستم مناسب موتورخانه حتما از مشاور انرژی راهنمایی بگیرید تا از تطابق ظرفیت دیگ و مشعل، کارکرد صحیح دودکش و سایر تجهیزات موتورخانه اطمینان حاصل نمایید.

مشعل:

مشعل متناسب با دیگ موتورخانه انتخاب و از نصب مـشعل خیلـی بـزرگ بـا ظرفیت حرارتی بالا پرهیز شود.

استفاده از مشعل‌های استاندارد یکی از گام‌های اساسی برای کاهش هزینه‌های مربوط به سوخت، کاهش آلودگی و کاهش هزینه سرویس و تعمیرات است.

انتخاب پمپ

وظیفه پمپ گردش آب در سیستم حرارت مرکـزی، جبران و تـامین افـت فـشار ناشـی از حرکت آب در لوله‌ها، اتصالات رادیاتورها و دیگ و ... است، انتخـاب مناسـب ایـن پمپ در کاهش مصرف انرژی موثر است. انتخاب ظرفیت پمپ باید بر اساس بار حرارتی ساختمان و دمای آب در گردش صورت گیرد. نباید پمپ را بر اساس حجم ظاهری سیستم حرارت مرکزی و یـا تجربـه انتخاب کنید. برای محاسبه حجم پمپ از متخصص این امر باید کمک بگیرید.

پمپ با ظرفیت کمتر از حد مورد نیاز باعث ایجـاد اسـتهلاک و مصرف بـیش از حد انرژی الکتریکی خواهد شد و همچنین آسایش ساکنان واحد نیز تامین نخواهد شد.

انتخاب پمپ با ظرفیت بالاتر از حد استاندارد مورد نیاز، عـلاوه بر بهای انرژی، هزینه‌های نگهداری را نیز افزایش می‌دهد. همیشه پمپ بزرگتر، بهتر نیست. ضمن اینکه پمپ بزرگتر باعث افزایش سرعت سیال در رادیاتورها و در نتیجه تولید صدای عبور آب و افزایش خوردگی لوله‌ها خواهد شد. حتما توجه داشته باشید تا پمپی کـه نصب می‌نمایید، دارای علامت استاندارد باشد و از پمپ‌های با بازدهی بالا استفاده نمایید. در صورت مشاهده چکه نمودن آب از اتصالات پمپ، آن را تعمیر نمایید تا ضمن افزایش کارایی پمپ از هدر رفتن آب گرم و در نتیجه انرژی، جلوگیری شود. با شنیدن هرگونه صدای اضافی از پمپ به تعمیرکار مراجعه نمایید. زیرا باعث کاهش راندمان پمپ و در نتیجه افزایش مصرف انرژی خواهد شد.

دودکش

انتخاب سطح مقطع مناسب دودکش باعث سوختن بهتر و افزایش کارکرد دیگ و مشعل می‌گردد.

سطح داخلی دودکش صاف و صیقلی ساخته شده باشد.

ازکمترین تعداد زانویی در مسیر دودکش استفاده شود.

در بالای دودکش و به منظور جلوگیری از ورود اجسام خارجی به داخل دودکش کلاهک مناسبی نصب شود.

مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای

این مبدل‌ها از صفحات نازک که کانال‌های جریان را تشکیل می‌دهد ساخته شده‌اند. سطح تماس بالای سیال گرم و سرد باعث شده تا این مبدل از نظر سطح مفید انتقال حرارت نسبت بـه دیگر مبدل‌ها برتری داشته باشد و صرفه‌جویی بیشتری در انرژی مصرفی جهت تامین گرمایش خواهد شد. به دلیل کارایی بسیار بالا و در عین حال کاربری و حجم کوچک این مبدل‌ها کاربرد بسیار زیادی در صنایع دارد، ضمن اینکه امروزه در سیستم حرارت مرکزی ساختمان‌ها به جای منبع دوجداره یا مخزن کویل‌دار جهت گرمایش آب مصرفی به کار می‌رود. تنها عیبی که نسبت به مخازن دوجداره یا کویل‌دار دارد این است که به دلیل حجم پایین این مبدل، امکان ذخیره آب گرم در آن وجود ندارد، هـر چنـد کـه بـه سادگی با نصب یک مخزن عایق‌کاری شده با ظرفیت مناسب و مورد نیاز هر ساختمان، این مشکل رفع می‌گردد.

مزایای مبدل‌های حرارتی:

راندمان مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای از انواع دیگر مبدل‌های حرارتی بالاتر است به دلیل راندمان حرارتی بالای مبدل‌های صفحه‌ای، دمای آبی کـه جهـت گرمایش آب سـرد لازم است در حدود 60 درجه سانتیگراد است. در حالی که در مخـازن کویـل‌دار یـا دوجـداره حداقل دمای مورد نیاز 70 درجه سانتیگراد است. این موضوع باعث کاهش مـصرف سـوخت جهت گرمایش آب گرم مصرفی خواهد شد.

حجم مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای به مراتب کمتر از مخازن دو جداره یا کویل‌دار بـا همان ظرفیت حرارتی است. این موضوع باعث صرفه‌جویی در فضای مـورد نیـاز برای موتورخانـه خواهد شد.

این مبدل‌ها از نظر قیمت از مخازن دوجداره و کویل‌دار ارزان‌تر هستند. مبدل‌های صفحه‌ای از صفحات استیل ساخته می‌شوند که هم در برابر زنگ‌زدگی و هم خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد.

تلفات گرمایی در ایـن مبدل‌ها ناچیز اسـت و عایق‌کاری بسیار کمتری نسبت بـه مخازن دوجداره و کویل‌دار نیاز خواهد داشت.

از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه استفاده کنید:

در حال حاضر در بسیاری از موتورخانه‌ها برای تنظـیم دمـای آب از ترموستات‌های معمـولی استفاده می‌شود که به صورت دستی کنترل می‌گردد. از معایب این کار این است کـه موتورخانـه در شرایط آب و هوایی مختلف مثلا افزایش دمای هوای بیرون - که مـسلما گرمای مورد نیاز ساختمان کاهش می‌یابد- با دمای بالا کار می‌کند و از این طریق انرژی زیادی بـه هدر می‌رود. همچنین در ساختمان‌های اداری در هنگام شب نیز موتورخانه به فعالیت خود ادامه می‌دهد و عملا انرژی بدون استفاده به هدر می‌رود.

استفاده از سیستم کنترل هوشمند انرژی در موتورخانه بـا قابلیت برنامه‌ریزی ساعتی و هفتگی و همچنین بـا حسگر محیط باعث کاهش اتلاف انرژی می‌گردد. نصب این سیستم در ساختمان‌های اداری باعـث 40  درصد و مـسکونی 15  درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهد شد.

سایر مزایای سیستم کنترل هوشمند موتورخانه:

١ -استهلاک تجهیزات موتورخانه کم خواهد شد.

٢ هزینه‌های سرویس و نگهداری کاهش خواهد یافت.

٣ می‌توان از طریق تنظیم دمای آب گرم آسایش ساکنان را نیز افزایش داد.

٤ -عملکرد پمپ‌ها و مشعل افزایش خواهد یافت.

5 -میزان آلاینده‌های زیست محیطی کمتری به محیط منتشر خواهد شد.

 

عایق‌کاری حرارتی در موتورخانه را فراموش نکنید

 عایق‌کاری قسمت‌هایی از موتورخانه به‌ویژه لوله‌های خروجی از دیگ کـه احتمال اتلاف انرژی در آنها بالا است نقش بسزایی در کاهش مصرف سوخت خواهد داشـت. مواردی کـه در عایق‌کاری باید به آنها توجه شود شامل موارد زیر است:

جدار خارجی دیگ با عایق مناسب عایق‌کاری شود.

لوله‌های رفت‌و‌برگشت به دیگ عایق‌کاری شوند.

منبع انبساط باید به طور مناسبی عایق‌کاری شده و حفاظ مناسبی در مقابل عوامل جوی برای آن تعبیه شود.

منبع دوجداره یا کویل‌دار و کلیه لوله‌های رفت‌و‌برگشت آب گرم مصرفی و چرخشی باید عایق‌کاری شود.

عایق حرارتی منبع انبساط و منبع کویل‌دار بایـد ضخامتی حداقل 5 سانتی‌متر داشته باشد و حداقل ضخامت عایق‌کاری لوله‌ها 2 سانتی‌متر است.

 

سرویس و نگهداری

تجهیزات موتورخانه باید سالانه به طور منظم تنظیم و بررسی شوند و از کارایی صحیح این لوازم اطمینان حاصل شود.

فیلتر هوای مـشعل بایـد هر سال قبل از دوره سرما بررسی و تمیز شود، در غیر این صورت وجود گـردوغبار و بسته شـدن قسمت‌های اصلی دیگ عملکرد آن را مختل کرده و مصرف انرژی را افزایش می‌دهد.

تعمیرات مربوط به موتورخانه باید توسط سرویس‌کاران مجرب انجام شود.

مشعل موتورخانه را تنظیم کنید و دمای آن را بین 60-80 درجه نگه دارید.

برای اینکه احتراق کامل انجام شده و کارایی موتورخانه شما افزایش یابـد مـشعل موتورخانـه تنظیم گردد تا بازده حرارتی سیستم شما زیاد شـود. بـدیهی اسـت در صورت کامل بـودن سوختن در مشعل، گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید و به محیط زیست فرستاده خواهد شد. رعایت اصول زیر در مورد مشعل علاوه بر کاهش مصرف سوخت، باعث بالا رفتن بـازده سیستم گرمایشی نیز خواهد شد.

در صورت امکان می‌توان تجهیزاتی با نظر متخصصان برای پیش‌گرمایش هوای احتراق در سیستم در نظر گرفته شود. پیش‌گرمایش سوخت مصرفی نقش عمده‌ای در بالا رفتن بـازده مشعل دارد.

رسوب‌زدایی در جاهایی که آب از سختی بالایی برخوردار است لازم است.

رسوب‌زدایی باعث انتقال بهتر حرارت مشعل به آب و در نتیجه افزایش کارایی موتورخانه خواهد شـد.

برای این کار باید از سختی‌گیر برای مناطقی که آب مصرفی از سختی بالایی برخوردار است استفاده گردد.

 

سایر بخش‌های ساختمان:

نصب شیر ترموستاتیک رادیاتور

برای اینکه به صورت خودکار بتوانیم دمای هوای محلی که رادیاتور در آن نصب شده است را کنترل کنیم استفاده از شیرهای ترموستاتیک رادیاتور به عنوان یک گزینه مناسب است. بـا نصب ایـن شیرها درجه حرارت محلی که در آن رادیاتور نصب شـده اسـت بـه طـور خودکارکنترل می‌گردد. بدین ترتیب می‌توان دمای اتاق را بر روی محدوده مناسب تنظیم کـرد و در نتیجه از بالا رفتن بی‌رویه دما و اتلاف انرژی جلوگیری نمود. ضمن اینکه با این وسیله آسایش ساکنان نیز که مبنای محاسبات تهویه مطبوع است به راحتی و تنها بـا یک شیر ترموستاتیک ارزان‌قیمت برآورده خواهد شد.

 

عایق‌کاری حرارتی در ساختمان‌های در حال ساخت

خوب است بدانید که 50 درصد تلفات حرارتی ساختمان‌هایی کـه عایق‌کاری نشده‌اند از پوسته خارجی (دیوارها، سقف و کف) است. می‌توان در انتخاب یک عایق مناسب از نظر کارشناس استفاده کرد و یکی از انواع مختلف عایق را انتخاب نمود. انواع مختلف عـایق‌ها شامل عایق‌های معـدنی ماننـد پـشم شیـشه و پـشم سـنگ، عـایق‌های پلیمری مانند پلی‌استایرن (یونولیت) و عایق‌های اسفنجی و ... است. انتخاب نوع عایق با توجه به محل مورد استفاده و خواص فیزیکی آن انجام می‌شود. هرچه مقاومت حرارتی عایق بیشتر باشد گرمای کمتری از آن انتقال می‌یابد.

 

پنجره‌های دوجداره

حدود 20 تا 30 درصد اتلاف انرژی ساختمان از طریق پنجره‌ها صورت می‌گیرد که با استفاده از پنجره‌های دوجداره استاندارد می‌توان این اتلاف انرژی را به حداقل ممکن کـاهش داد. برای کاهش تبادل حرارتی از طریـق پنجره‌ها اسـتفاده از قاب‌های استانداردUPVC،آلومینیوم ترمال‌بریک استاندارد بـسیار مـوثر است.

 

ایجاد سیستم‌های گرمایش از کف در ساختمان‌های در حال ساخت

در سیستم‌های متداول و سنتی گرمایش با توجه به اینکه فقط گرمایش هـوای در جریـان صـورت می‌گیرد، هوای گرم شده به دلیل سبک بودن به سمت بالا حرکت کرده و در زیر سقف تجمع می‌یابد و ما در حقیقت مجبور هستیم آن قدر فضای بالا را گرم کنیم تا مقداری از آن به پـایین منتقل شـود و ایـن در حالی است که نزدیک سطح هوا سرد بوده و مطبوع نیست. ولی در سیستم‌های گرمایش از کف به دلیل اینکه منبع تولید گرما در کف زمین قرار  دارد شرایط گرمایش محـیط بـسیار راحت‌تر و با صرف انرژی کمتری فراهم خواهد شد. این سیستم قابل تطبیق با انواع منابع حرارتی از جمله موتورخانه و حتی سیستم‌های آب گرم خورشیدی بوده و در گرمایش انواع فضاهای مسکونی، اداری، تجاری و ورزشی کاربرد دارد.

 

بخاری گازی

بخاری که انتخاب می‌کنیم باید با متراژ خانه یـا محلی کـه قرار است بخاری برای گرمایش آنجا استفاده شـود متناسب باشد. هرگز نباید یک بخاری بـزرگ را برای یک محیط کوچک تهیه کرد و یا انتخاب یک بخاری کوچک برای فضایی بزرگ اشتباه است.

لازم است در انتخاب بخـاری بـه برچـسب انرژی روی آن توجه شود.

دارا بودن برچسب انرژی، از نکـات بـسیار مهمی‌اسـت کـه در هنگام خریـد یـک بخـاری بایـد بـدان توجـه نمـود. بخـاری کـه انتخاب می‌کنیم باید از بازده انرژی بالایی برخوردار باشد. بازده انرژی مربوط به بخاری بر روی برچسب انرژی آن قید شده است.

. به عنوان مثال رده انرژی B-A بـا صرفه‌جویی زیاد، رده انرژی D-C با صرفه‌جویی متوسط، رده انرژیF-E  صـرفه‌جویی کم و رده انرژی G بدون صرفه‌جویی است.

حرف انگلیسی قید شده روی برچـسب نشانه بازدهی حرارتی بخاری است و هرچه از حروف ابتدایی زبان انگلیسی باشد بهتر بوده نشانه پایین بودن اتلاف انرژی در بخاری است.

 در هنگام استفاده از بخاری گازسوز رعایت نکات ایمنی زیر الزامی‌است:

از استفاده بخاری‌های گازسوز بدون علامت استاندارد خودداری شود.

بخاری گازسوز نباید حتی برای چند لحظه، بدون اتصال بـه دودکش روشن شـود، چرا که محصولات احتراق که دارای منواکسیدکربن و گازهای کشنده هستند، وارد اتاق می‌شوند.

همواره از باز بودن مسیر دودکش و وجـود کلاهک دودکش کـه در انتهای دودکش، در بیرون از ساختمان نصب می‌شود اطمینان حاصل شود. به صورت طبیعی و بدیهی لوله بخاری باید داغ باشد. در غیراین صورت به احتمال زیاد، جریان انتقال هوای سوخته از این لوله به درستی انجام نمی‌شود و خطر آلودگی هوا با منواکسیدکربن وجود دارد.

نصب و تعمیرات بخاری را باید به تعمیرکاران مجاز و خدمات پس از فروش واحد تولیدی سپرد تا از ایمن بودن آن مطمئن شده و از گارانتی و خدمات پس از فروش آنها بهره گرفت. برای جلوگیری از برگشت دود و گازهای مضر به داخل دودکش و در نهایت به داخل محیط که معمولاً بر اثر گرفتگی و یا وزش باد به وجـود مـی‌آیـد، بایـد دودکش‌ها دارای هـواکش ویژه باشند و کلاهک آنها حداقل 60 سانتیمتر از بلندترین نقطه ساختمان بالاتر باشد.

استفاده مشترک از یک دودکش برای چند وسیله گازسوز، بسیار خطرناک است.

هرگز برای پیدا کردن محل نشت گاز از شعله کبریت استفاده نشود.

بدون استفاده از بست برای محکم کردن شیلنگ گاز، هرگز از وسیله گازسوز استفاده نکرده و بر دهانه شیرهای غیرقابل استفاده درپوش گذاشته و دستگیره مربوطه را باز نمایید.

 

پکیج

پکیج یکی از انواع وسایل گرمایشی است کـه برای گرم کردن آب هر واحد به صورت مستقل به کار می‌رود. این سیـستم به‌گونه‌ای طراحی شده است که اجـزای تـشکیل‌دهنده آن در مجموعه کوچکی قرار دارند و بـا توجـه بـه وزن کم بر روی دیوار قابل نصب شدن است. به این ترتیب با استفاده از آن، در ساختمان‌ها نیازی به ساخت موتورخانه نیست.

رعایت نکات زیر باعث عملکرد بهتر پکیج و کاهش مصرف سوخت خواهد شد:

محل نصب پکیج، دارای فضای کافی و امکان تهویه مناسب باشد تا عمل احتـراق بـا بیشترین بازده صورت گیرد. معمولا سازندگان مربوطه، توصیه‌هایی در این رابطه ارائه می‌کنند.

 محل نصب تا حد امکان به محل‌های عمده مصرف آب گرم مصرفی نزدیک باشد.

 

اجاق گاز

اجاق گاز را تمیز نموده و شعله‌ها را تنظیم کنید. غذای سوخته بر روی اجاق گاز باعث کاهش عمر وسـیله و مصرف بیشتر انرژی می‌شود.

ظروف کوچک را بر روی شعله‌های بزرگ قرار ندهید، چون مصرف گاز را برای پخت تقریبا دو برابر می‌کند.

در هنگام پخت مواد غذایی در ظرف را بسته نگه دارید.

پوشاندن اجاق با فویل باعث کاهش جریان هوا و افزایش زمان طبخ می‌شود.

 

نکات کاربردی در مصرف آب گرم:

حدود 15 تا 20 درصد انرژی مصرفی هر خانوار صرف تامین آب گرم بهداشتی می‌شود.

1.زمان استحمام را کوتاه کنید.

2.دمای آبگرمکن را بین 55 تا 60 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.

3.اطمینان حاصل کنید که شیرهای آب گرم نشتی نداشـته باشد و چکه نمی‌کند، زیرا چکه کردن یک قطره در هر ثانیه برابر با 200 لیتر در ماه خواهد شد.

4.همانطور که قبلا گفته شد برچسب‌های انرژی، برچسب‌های اطلاع‌رسانی هستند که بر روی تجهیزات استفاده‌کننده از حامل‌های انرژی نصب می‌شوند و به روش‌های مختلف مفاهیمی نظیر وضعیت مصرف انرژی سالیانه، بازده، صرفه‌جویی و یا هزینه‌های انرژی را مشخص می‌کنند. هرچه رده انرژی بالاتر باشد آبگرمکن دارای بازده بیشتر و صرفه‌جویی بیشتر در مصرف گاز است. به عنوان مثال اگر شما از آبگرمکن گازسوز مخزن‌دار استفاده می‌کنید چنانچه مدل دارای رده انرژی A را انتخاب کنید 32 درصد صرفه‌جویی بیشتر انرژی نسبت بهG  خواهد داشت.

 

استفاده از آبگرمکنهای خورشیدی

جالب است بدانید که گرمایش آب و فـضا مجموعـاً بـیش از 80  درصد انرژی را در ساختمان‌ها مصرف می‌کند و بیش از یک سوم کل انرژی مصرفی جهان در جهت گرمایش مصرف می‌شود. از این میان گرمایش آب به طور متوسط 20 تـا 30 درصد کل انرژی مصرفی در خانه را مصرف می‌کند. بنـابراین بـا استفاده از آبگرمکن خورشیدی می‌توان سالیانه 70  درصد انرژی مورد نیاز برای گرمایش آب را تامین کرد.

 

به کارگیری مبحث 19 مقررات ملی ساختمان

مطابق با ماده 33 قانون نظام مهندسی کشور مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات ملـی ساختمان در طراحی و اجرای تمامی‌ساختمان‌ها بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی اسـت. وزارت مسکن بر مبنای این ماده اقدام به انتشار مقررات ملی در بیـست مبحـث نموده است کـه مبحث 19 آن مربوط بـه صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان است. مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سال 1370 به تصویب هیات وزیران رسید و اجرای آن در ساختمان‌های کشور الزامی شد. در حال حاضر اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان برای همه ساختمان‌های دولتی اجباری است و اجرای آن برای ساختمان‌های بخش خـصوصی واقع در تهران و شهرهای تابعه از سال 1384 اجباری شده است. آنچه در حال حاضر در همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت بـا شـهرداری‌ها و سـازمان نظام مهندسی مدنظر است رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت بر اجرای آن است و بر این اساس، رعایت موارد زیر در ساختمان الزامی است:

عایق‌کاری حرارتی پوسته خارجی ساختمان

نصب پنجره‌های دوجداره

عایق‌کاری حرارتی تاسیسات، سیستم‌های تولید آب گرم و ...

نصب سیستم‌های کنترل‌کننده موضعی دما مانند شیرهای ترموستاتیک

نصب سیستم‌های کنترل مرکزی هوشمند مجهز به سنسور اندازه‌گیری دمای هوای محیط

 

جمع‌بندی

بهتر است بدانیم که حدود 10 تا 20 درصد از بهای مصرف انرژی در خانه شما مربوط به لوازم خانگی است یعنی اگر در انتخاب وسایل خود دقت کنید می‌توانید هزینه‌های مصرف انرژی خود را کاهش دهید.

1.وسایل گازسوزی را تهیه کنید که دارای نشان استاندارد باشند

2.به خاطر داشته باشید که انتخاب وسایل گازسوز استاندارد اولین قدم در راه حفـظ ایمنی و کاهش مصرف سوخت است اما این بدان معنا نیست که تمام وسایل استاندارد کم مصرف باشند. میزان مصرف انرژی را از برچـسب انرژی می‌توان متوجه شـد، پس در گام بعدی وسایلی تهیه کنید که برچسب انرژی داشته باشند.

3.در برچسب انرژی رده انرژی وسیله‌ای که خریداری می‌کنید مشخص شده، وسیله‌ای بخرید که بیشترین بازده انرژی را داشته باشد.

4.نصب ترموستات قابل برنامه‌ریزی در اتاق‌ها در کاهش مصرف انرژی بسیار مناسب است، بایستی دمای ترموستات بین 18 تا 21 درجه سانتی‌گراد تنظیم شود.

5.تنظیم دما بر روی تجهیزات باید به طور دقیق و بر اساس نیاز صورت گیرد، هر یک درجه افزایش دما در فصل زمستان در وسیله گازسوز شما 6 درصد بـه هزینه‌های انرژی مصرفی اضافه می‌کند.

6.اتلاف حرارتی که در اثر تبادل حرارتی تجهیزات مختلف موتورخانـه بـا فضای اطراف روی می‌دهد، بسیار قابل توجه است. می‌توان با عایق‌کاری مناسب ایـن تجهیزات سالانه مقادیر زیادی در مصرف انرژی صرفه‌جویی نمود.

7.فیلتر هوای مشعل باید هر سال قبل از آغاز دوره سرما بررسی و تمیز شود درغیر این صورت گردوغبار، قسمت‌های اصلی دیگ را می‌بندد و عملکرد دیگ را مختل می‌کند.

8.تجهیزات باید به طور منظم تنظیم و بررسی شوند و از کارایی صحیح این لوازم اطمینان حاصل شود.

9.در هنگام پخت‌وپز به این مساله توجه داشته باشید که اندازه شعله مناسب با ظرف شما باشد.

اگر ظرف کوچک را بر روی شعله بزرگ قرار دهید مصرف گاز برای پخت دوبرابر می‌شود.

10.برای خانه خود مدیریت انرژی داشته باشید، با روش‌های صرفه‌جویی انرژی آشنا شوید و صرفه‌جویی در مصرف انرژی را در خانه خود تبدیل به یک فرهنگ کنید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :