Daneshenaft logo
سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11661
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت بررسی کرد؛
رد پای البخاری برای توسعه گلشن و فردوسی
آخرین خبرها حکایت از آن دارد که شرکت BIV یا همان «البخاری» طرح توسعه پیشنهادی خود را به شرکت ملی نفت ایران ارائه کرده و کارشناسان معاونت مهندسی و توسعه نفت در حال مطالعه و بررسی طرح پیشنهادی شرکت البخاری هستند.

 

دانش نفت: صبح روز چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه سال گذشته بود که شرکت ملی نفت ایران با شرکت BIV «البخاری» مالزی به منظور مطالعه میادین گلشن و فردوسی، تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

این تفاهم نامه پس از امضای تفاهم نامه انجام مطالعات توسعه و افزایش ضریب بازیافت دو میدان نفتی چشمه خوش و آزادگان جنوبی با شرکت پتروناس مالزی، صورت گرفت، دومین تفاهم نامه همکاری با کشور مالزی در صنعت نفت که این بار برای دو میدان گازی با شرکت البخاری امضاء شد. بر این اساس، شرکت ملی نفت ایران و شرکت مالزیایی BIV «بخاری» تفاهم نامه مطالعاتی میدان‌های گلشن و فردوسی را امضا کردند.

شایان ذکر است؛ میدان فردوسی در سال ١٩٦٧ کشف و لرزه نگاری سه بعدی آن نیز انجام شده است. نفت درجای میدان فردوسی ۳۷.۱ میلیارد بشکه با API بین ۸ تا ۱۶ ارزیابی شده و در رده نفت فوق سنگین است. پیش بینی می‌شود با توسعه میدان، تولید آن به ٧٠ هزار بشکه در روز برسد. میدان گلشن نیز در سال ١٩٩٣ کشف و ضمن انجام لرزه نگاری سه بعدی مشخص شد که این میدان نیز دارای نفت خام سنگین است و با توسعه آن، تولید آن به ٢٥ هزار بشکه در روز خواهد رسید؛ ضمن این که نفت درجای میدان گلشن ۴.۵ میلیارد بشکه است.

بر این اساس، دکتر غلامرضا منوچهری، معاون شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی پس از امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت مالزیایی، گفته بود: برنامه توسعه میدان های گلشن و فردوسی باید با دقت نظر خاصی دنبال شود؛ زیرا این دو میدان دارای حجم ذخایر نفت و گازی قابل توجهی هستند و تولید از آنها، کار آسانی نخواهد بود. این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با بیان اینکه میدان های گلشن و فردوسی دارای نفت فوق سنگین هستند، تصریح کرد: تولید از این میدان ها بسیار چالشی خواهد بود؛ در ضمن طرح توسعه ای تولید نفت از این میدان‌ها، نیازمند طرح توسعه‌ای پیشرفته، بکارگیری دانش فنی به روز و سرمایه لازم و کافی است.

در همین حال، شرکت BIV مالزی، بعد از امضای قرارداد محرمانگی با شرکت نفت و گاز پارس، مطالعات خود را در میادین گلشن و فردوسی آغاز می‌کند و تا ۷ ماه، یک طرح توسعه پیشنهادی به شرکت ملی نفت ایران ارائه خواهد کرد. آخرین خبرها حکایت از آن دارد که شرکت BIV یا همان «البخاری» طرح توسعه پیشنهادی خود را به شرکت ملی نفت ایران ارائه کرده و کارشناسان معاونت مهندسی و توسعه نفت در حال مطالعه و بررسی طرح پیشنهای شرکت البخاری هستند.

این در حالی است که پس از شرکت های شل انگلیس، توتال فرانسه و لوک اویل روسیه، گروه «البخاری» مالزی چهارمین شرکتی بوده است که برای مشارکت و سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران آستین ها را بالا زده است.

در دی ماه سال ۱۳۸۶ نیز تفاهم نامه ۱۶ میلیارد دلاری بین ایران و گروه صنعتی SKS مالزی برای توسعه میادین گازی گلشن و فردوس بوشهر امضا شد که قرار بود از کل مبلغ قرارداد حدود ۶ میلیارد دلار برای توسعه بخش بالادستی و تولید گاز و ۱۰ میلیارد دلار برای تولید LNG سرمایه گذاری شود. در این ایام مقامات وقت شرکت ملی نفت ایران از امضای تفاهم نامه همکاری با گروه البخاری مالزی به عنوان بزرگترین قرارداد تاریخ صنعت نفت و گاز ایران یاد کرده اما این تفاهم نامه هیچگاه عملیاتی نشد. در آن هنگام، رئیس بنیاد البخاری مالزی گفته بود: با توسعه میادین گلشن و فردوس، گاز استحصالی از این میادین برای صنعتی كردن و توسعه منطقه دیر در استان بوشهر استفاده می‌شود. سیدمختار البخاری در مراسم امضای قرارداد طرح توسعه میادین گلشن و فردوس اظهار داشت: امضای این قرارداد نقطه عطفی در توسعه روابط اقتصادی فیمابین دو كشور اسلامی ایران و مالزی محسوب می‌شود. وی افزوده بود: اطمینان می‌دهم شركت SKS با تعهد كامل، مفاد این توافقنامه را اجرا می‌كند. SKS برای توسعه این میدان اقدام به استفاده و انتقال فن‌آوری جدید خواهد كرد و مدل توسعه یكپارچه را ارایه خواهد كرد. به گفت وی، گاز استحصالی از این میادین برای صنعتی كردن و توسعه منطقه دیر استفاده می‌شود و این منطقه را به منطقه‌ای برخوردار و دارای ارزش افزوده تبدیل خواهد كرد و موجبات توسعه منابع انسانی و مشاركت فعالین داخلی صنعت نفت و گاز را به همراه خواهد داشت.

غلامحسین نوذری، مدیر عامل وقت شرکت ملی نفت ایران نیز روز یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۸۵ گفته بود: «20 میلیون تن گاز مایع از میادین گلشن و فردوس تولید می‌شود که 10 میلیون تن آن به شرکت ملی نفت تحویل داده می‌شود.» وی در مراسم امضای قرارداد توسعه میادین گلشن و فردوس در وزارت نفت میان شرکت نفت وگاز پارس جنوبی و شرکت SKS مالزی، گفته بود: «برآوردهای اولیه از میادین گلشن و فردوس نشان می‌دهد که میدان گلشن با50 تریلیون متر مکعب گاز درجا و فردوس با 10 تا 11 تریلیون فوت مکعب گاز درجا از نظر میزان ذخایر با پارس شمالی یکی هستند.» غلامحسین نوذری افزوده بود: «موسسه البخاری یک موسسه معتبر در مالزی بوده (شرکت SKS در زیرمجموعه آن قرارداد) که نسبت به توزیع گاز در مالزی اقدام می‌کند و قرار است این شرکت، گاز تولیدی از این میادین را در 4 فاز به LNG تبدیل کند.» وی تصریح کرده بود: «در هر فاز نیز 5 میلیون تن گاز مایع تولید می‌شود که بدین ترتیب حجم کل تولید گاز مایع از این 4 فاز به20 میلیون تن می‌رسد.» وی با بیان این که قرارداد بخش بالادستی این پروژه به صورت بیع متقابل است، اضافه کرده بود: «مدت زمان قرارداد بخش پایین‌دستی این پروژه 25 ساله بوده و بر اساس آن مقرر شده این شرکت مالزیایی 10 میلیون تن گاز مایع تولیدی از این میادین را خود بازاریابی و بفروشد.» نوذری تاکید کرده بود: «10 میلیون تن گاز تولیدی مابقی از این میادین نیز برای فروش و بازاریابی به شرکت ملی نفت واگذار می شود.» وی حجم این قرارداد را 16 میلیارد دلار دانسته و افزوده بود: «علاوه بر این رقم 5 میلیارد دلار نیز هزینه حمل و نقل می‌شود.» همچنین، سید کاظم وزیری هامانه، وزیر وقت نفت نیز در این مراسم گفته بود: «با امضای این تفاهم‌نامه همکاری‌های ایران و مالزی افزایش می‌یابد.»

اما گویا توسعه این دو میدان بزرگ در الویت تدبیرپردازان صنعت نفت قرار ندارد. امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل وزیر نفت در آخرین اظهار نظر خویش درباره این دو میدان در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه هم اکنون اولویت توسعه در صنعت نفت، میادین مشترک نفت و گاز به ویژه فازهای پارس جنوبی و میادین نفتی غرب کارون است، تصریح کرد: فعلا توسعه میادین مستقل گازی همچون گلشن و فردوسی در دستور کار قرار ندارد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم اخیرا درباره تحویل نتایج مطالعه میدان گلشن و فردوسی از سوی شرکت البخاری، توضیح داد: این دو میدان، مشترک نیستند و هم‌اکنون توسعه بر اساس نیاز پایین دست انجام می‌شود، یعنی تکمیل فازهای پارس جنوبی هم اکنون نخستین اولویت ماست.

شایان ذکر است؛ میدان گلشن با ۵۰ هزار میلیارد متر مکعب گاز درجا و میدان فردوس با ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد  فوت مکعب گاز درجا از نظر میزان ذخایر معادل پارس شمالی بوده و جز میادین نسبتا بزرگ گازی ایران در خلیج فارس به شمار می روند.

در همین حال، بررسی سوابق فعالیت های گروه البخاری مالزی در صنایع نفت و گاز دنیا نشان می دهد که این گروه سرمایه گذاری بر خلاف شرکت پتروناس هیچ گونه فعالیت و مشارکت تخصصی و جدی در طرح های نفت و گاز مالزی و سایر کشورهای نفت و گازخیز جهان نداشته است.

 

همکاری مالزی برای توسعه میادین گازی گلشن و فردوسی

نگاهی به روابط ایران و مالزی نشان می دهد که این دو کشور از نزدیکترین مناسبات سیاسی ایران در شرق آسیا برخوردارند و در حال حاضر دو کشور به دنبال توسعه روابط خود هستند. شبه جزیره مالایی و آسیای جنوب شرقی، همواره مرکزی برای تجارت بوده است. اقلام گوناگونی همچون چینی‌آلات و چاشنی‌ها، حتی پیش از آنکه سلطان‌نشین مالاکا و سنگاپور به این شهرت برسند، فعالانه تجارت می‌شده است. در سده هفدهم، ذخایر فراوانی از قلع در چند ایالات مالایایی کشف شد. سپس، همان‌طور که امپراتوری بریتانیا بر مالایا چیره شدند، درختان کائوچو و خرمای روغنی برای مقاصد بازرگانی عرضه شدند. در طول این دوران، مالایا به بزرگترین تولیدکننده عمده قلع، کائوچو و خرمای روغنی تبدیل شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :