Daneshenaft logo
دوشنبه 1 مهر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 24 اسفند ماه 1397 | کد مطلب : 22836
آموزش مصرف بهینه انرژی؛ سرمایه‌گذاری برای آینده کشور
ژما جواهری‌پور، مدیر پروژه آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان مدارس/ جمعیت ۱۳ میلیون نفری دانش آموزان در کشور به‌عنوان تصمیم‌گیران و مسئولان آینده با آموزش مناسب می‌توانند رعایت نکردن استانداردهای انرژی و بالا بودن سرانه مصرف انرژی در ایران را برطرف کنند.

پروژه بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط زیست در ساختمان‌ها توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با  همکاری سازمان UNDP و پروژه GEF انجام می‌شود و این پروژه به پروژه‌های کوچک‌تری تقسیم شد که بخش آموزش و فرهنگ‌سازی آن به برخی سمن‌ها محول و پیشنهادهایی که این سازمان‌ها برای اجرای بخش‌های مختلف آموزشی داشتند نیز استفاده شد. زمان زیادی از وقت دانش‌آموزان و معلمان در مدارس می‌گذرد و اگر ساختمان مدارس استانداردهای لازم برای استفاده از انرژی را داشته باشد بهترین کلاس آموزشی برای آموزش دانش‌آموزان و والدین آنهاست، به همین دلیل ما در موسسه مردم‌نهاد «چراغ راگا» پیشنهاد دادیم پروژه بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط زیست در ساختمان‌ها در مدارس نیز اجرا شود، زیرا  جمعیت ۱۳ میلیون نفری دانش آموزان در کشور که تصمیم‌گیران و مسئولان آینده هستند با آموزش مناسب می‌توانند بسیاری از مشکلاتی را که امروز در کشور با آن روبه‌رو هستیم مانند رعایت نکردن استانداردهای انرژی و بالا بودن سرانه مصرف انرژی در ایران را برطرف کنند یا بهبود دهند.

در همین حال، ورود بخش عمده‌ای از دانش‌آموزان به بازار انرژی در آینده، مایه امیدواری است. این موضوع می‌تواند ایران را که یکی از تولیدکنندگان قوی و از دارندگان عظیم منابع انرژی در جهان است به سمت نقش‌آفرینی موثر در اقتصاد و بازار آینده انرژی سوق دهد. علت دیگر انتخاب مدارس همسو با اجرای پایلوت پروژه بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط زیست در ساختمان، اهمیت آموزش و فرهنگ‌سازی در میان نسل آینده، درباره آموزش بهینه‌سازی انرژی است. یکی از کاربردهای آموزش‌های در نظر گرفته شده در این پروژه مصرف درست و انتخاب صحیح ابزارهای تولید انرژی در مدارس، همسو با بهبود وضع استفاده از انرژی در مدارس است. معمولا مدیران مدارس یا مسئولان آموزش و پرورش ممکن است آموزش‌های مستقیم برای بهبود رفتار درباره بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) ندیده باشند که این موضوع سبب می‌شود دانش و آگاهی لازم در انتخاب ابزارها و  فناوری‌هایی که برای تولید سرمایش و گرمایش در مدارس استفاده می‌شود، وجود نداشته باشد، علاوه بر اینکه ممکن است این انتخاب‌ها منجر به حوادث تلخی که طی ماه‌های اخیر نیز شاهد آن بودیم شود. برای نمونه اگر موتورخانه مدرسه تنظیم نباشد یا بخاری‌های مدارس احتراق کامل نداشته باشند آلودگی‌هایی ایجاد می‌شود که اثری مستقیم بر سلامت دانش آموزان و معلمانی دارد که در مدارس زمان خود را می‌گذرانند و آموزش می‌بینند. بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی افزون بر آنکه بر سلامت کلان جامعه تاثیرگذار است به دلیل محلی بودن تولید انرژی در ساختمان مدارس تاثیری مستقیم بر سلامت و ایمنی دانش آموزان دارد، بنابراین آموزش و آگاهی در این باره هم در بهبود رفتار مصرف انرژی در طولانی‌مدت و هم در کاهش آلودگی‌ها و عوارض ناشی از آن در مدارس می‌تواند موثر باشد. در این همایش، در حقیقت نخستین گام در پویش آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان مدارس انجام شد و نخستین گام خود را آموزش معلمان و تسهیل‌گران قرار داد تا آنها نیز این آموزش‌ها را به دانش‌آموزان مدارس انتقال دهند و در ادامه میزان افزایش سطح دانش و تغییر رفتار دانش آموزان را پس از ارائه آموزش‌ها اندازه‌گیری و در گزارش‌هایی برای پروژه ارسال کنند تا ما با تحلیل نتایج بتوانیم گام‌های بعدی این پویش را به صورت گسترده‌تر در سراسر کشور اجرا کنیم. امیدواریم که این پویش بتواند با هم‌افزایی‌هایی که از طریق تولید محتواهای علمی برای دانش آموزان و معلمان انجام می‌دهد غنای بیشتری یابد و ما شاهد رفتار صحیح در حوزه مصرف انرژی در کشور باشیم. در فاز نخست اجرای پویش بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان مدارس، بنا داریم محتواهای تولیدشده و دست‌سازه‌ها و ایده‌های خلاقانه‌ای را که در این حوزه توسط دانش آموزان انجام می‌شود در روز زمین پاک (اردیبهشت‌ماه ۹۸) به صورت یک نمایشگاه برگزار و از همکارانی که در گام نخست در کنار ما بودند قدردانی کنیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برادران «ن»، در سال ۱۳۸۹ حدود ‌۱۰۰ میلیارد تومان از سود چند هزار میلیارد تومانی خرید و تغییر کاربری زمین از بنیاد شهید را آوردند و ۴۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را خریدند و با افزایش سرمایه غیرقانونی سهام خودشان را به ۵۱ درصد رساندند.
سیدحمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ روزانه ۶۰۰ هزار بشکه ظرفیت مازاد بر نیاز داخل در بخش فرآورده‌های نفتی همچون مازوت، گازوئیل و روغن پایه و قیر داریم و با ایجاد یک سازوکار درست می‌توانیم روزانه حدود ۳۰ میلیون دلار درآمد از طریق صادرات این فرآورده‌های مهم داشته باشیم.
رامین قلمبر دزفولی، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران/ پیشرفت فیزیکی ۵۰ قرارداد طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای کاربردی صنعت نفت به‌طور میانگین حدود ۵۰ درصد بوده و به این ترتیب نیمی از مسیر اجرای قراردادهای این طرح طی شده است.

يادداشت
طبق آخرین آمار، نفت درجای میادین مشترک غرب کارون حدود ۶۷ میلیارد بشکه اعلام شده که با ضریب بازیافت شش درصد ۶.۴ میلیارد بشکه می‌توان از این میادین برداشت کرد.
محسن آقایی/ طرح ساخت پتروپالایشگاه‌ها که به تصویب مجلس رسیده، در صورت تصویب آیین نامه اجرایی در دولت، بعنوان یک طرح ضد تورمی، می تواند بخشی از نقدینگی را به سمت تولید هدایت کرده و باعث تولید ثروت شود.
با روی کار آمدن دولت یازدهم، ازدیاد برداشت باز هم به عنوان یک هدف مهم و ملی توجه دولت قرار گرفت و زنگنه، وزیر نفت کشورمان از زمانی که سکان وزارت نفت را برعهده گرفت، مدام بر اهمیت افزایش ضریب بازیافت از میادین تاکید و چندی پیش اظهار کرد "امیدوارم ازدیاد برداشت به یک خواست ملی بدل شود" و محور و هدف اصلی صنعت نفت در اجرای قراردادهای جدید نفتی را ازدیاد برداشت از مخازن عنوان کرد.
دكتر علی اصولی، مدیرعامل شركت نفت خزر/ دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان با دارا بودن نزدیک به 40 درصد مجموع مساحت دریاچه‌های دنیا از حیث ذخایر نفت و گاز جزء مناطق به نسبت بکر جهان به شمار می‌آید و پس از منطقه خلیج فارس و سیبری سومین منبع انرژی جهان می‌باشد.
غلامرضا منوچهری، رئیس شورای سیاستگذاری چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت/ آنچه امروزه به عنوان یک الزام قانونی مطرح است، مسئولیتی است که بر اساس آن لازم است شرکت‌ها و سازمان‌ها از یک سو مسئولیت آثار نامطلوب فعالیت‌های خود بر جامعه را به عهده بگیرند و از سوی دیگر، دغدغه‌های اجتماعی و زیست محیطی را در کنار عملکردهای کسب‌وکارشان به‌طور جدی مورد توجه قرار دهند.
گفتمان
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :