Daneshenaft logo
دوشنبه 1 مهر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 16 فروردین ماه 1398 | کد مطلب : 22874
مسیر «رونق تولید» و وظایف دولت برای تحقق شعار سال
حجت‌الاسلام مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام/ در سال گذشته با توجه به اینکه سال «تولید ملی» اعلام شد، اگر چه اقدام جدی از ناحیه دولت در این راستا صورت نگرفت، اما به سبب افزایش قیمت ارز، صادرات محصولات داخلی برای تولیدکنندگان به صرفه شد و از این جهت تولید داخلی رونق یافت و تولید کنندگان به ویژه در بخش پوشاک و کفش و لوازم خانگی با هدف صادرات، تولید بیشتری داشتند، به طوری که در سال گذشته تولید پوشاک در کشور ۳۸ درصد افزایش یافت و صادرات آن نیز ۱۸ درصد رشد داشت.

امسال با توجه به اینکه سال «رونق تولید» اعلام شده، بستر به طور طبیعی برای تحقق این امر فراهم است چرا که گردانندگان بنگاه‌های داخلی به این نتیجه رسیده‌اند که نباید انتظار عوامل بیرونی نظیر نحوه تعامل با اروپایی‌ها را بکشند؛ لذا به نظر می‌رسد دست‌اندرکاران بخش تولید عزم خود را برای جدی‌تر گرفتن فعالیت تولیدی در کشور جزم کرده‌اند.

تسهیل واردات مواد اولیه در کنار توجه به خودکفایی در تولید این مواد

دولت باید واردات مواد اولیه و ابتیاع کالا‌های واسطه‌ای که برای رشد تولید لازم است را تسهیل کند؛ البته ضرورت دارد در جهت تولید مواد اولیه در داخل نیز اقدامات مقتضی صورت گیرد چرا که خودکفایی در کالا‌های اولیه از ضروریات رونق تولید ملی است. یکی دیگر از نکات مهم در امر رونق تولید، مدیریت منابع نقدینگی بانک‌ها است؛ دولت تاکنون به این مقوله توجه جدی نداشته است؛ حدود ۴۰۰ هزار ملیارد تومان در شرایط فعلی نقدینگی واقعی در کشور وجود دارد؛ این نقدینگی بجای تلف شدن در امور دلالی و سوداگرانه باید به سمت بنگاه‌های تولیدی به ویژه بنگاه‌های متوسط و کوچک هدایت شود.

اصلاح نحوه وصول مالیات بر ارزش افزوده

همچنین باید نسبت به وصول مالیات بر ارزش افزود اقدام اصلاحی صورت گیرد؛ دائما این گلایه از تولید کنندگان شنیده می‌شود که معتقدند مالیات بر ارزش افزوده در فرآیند تولید و توزیع و مصرف، چندین بار اخذ می‌شود؛ بنابراین باید اقدامی صورت گیرد تا این مالیات یک بار اخذ شود. یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به رونق تولید داخلی کمک کند آن است که دولت سهمی از بیمه کارگران را بر عهده بگیرد؛ این امر نوعی امتیاز برای کارفرمایان محسوب می‌شود تا کارگران بیشتری را به خدمت بگیرد و نیروی تولیدی خود را از این جهت مضاعف کنند.

تامین نقدینگی بنگاه‌های تولیدی برای استفاده حداکثری از ظرفیت و خطوط تولید

 در کشور بر خی بنگاه‌های تولیدی وجود دارند که از همه خطوط تولید خود استفاده نمی‌کنند؛ اگر برای این بنگاه‌ها تامین نقدینگی صورت گیرد آنگاه شاهد خواهیم بود که از همه ظرفیت‌ها و خطوط تولیدی خود بهره می‌گیرند؛ که این امر هم اشتغال و هم تولید را افزایش می‌دهد و در ارزان شدن محصول نهایی نیز موثر است. یکی دیگر از مقوله‌هایی که در امر رونق تولید می‌تواند موثر باشد کاهش نرخ مالیات بر سود بنگاه‌ها است؛ مالیات ۲۵ درصد بر سود بنگاه‌ها نرخ بالایی است؛ این نرخ را می‌توان به ۲۰ درصد تقلیل داد که این امر یک نوع مشوق برای تولید کنندگان داخلی خواهد بود.

ضرورت افزایش نظارت «صمت» بر کیفیت محصولات تولیدی

در کنار تمام این اقدامات و مزایا و مشوق‌ها برای رونق تولید، باید تولید کنندگان نیز کیفیت محصولات خود را ارتقا دهند و از استاندارد‌های مورد نظر برخوردار باشند تا سلیقه مصرف کنندگان ایرانی را جذب کنند؛ همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باید در این رابطه نظارت‌های خود را افزایش دهد. همچنین تسهیل صادرات کالا از سوی دولت نیز بر روی افزایش انگیزه تولید کننده داخلی نیز تاثیرگذار خواهد بود و باعث می‌شود تولید کنندگان برای افزایش ظرفیت تولیدی خود انگیزه و عزم بیشتری داشته باشند. مدیریت زنجیره تولید و مراقبت پیوستگی این زنجیره نیز در امر رونق تولیدتاثیر گذار خواهد بود و باعث خواهد شد بنگاه‌های تولیدی، مواد اولیه و کالا‌های واسطه‌ای خود را بدون دردسر در اختیار داشته باشند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برادران «ن»، در سال ۱۳۸۹ حدود ‌۱۰۰ میلیارد تومان از سود چند هزار میلیارد تومانی خرید و تغییر کاربری زمین از بنیاد شهید را آوردند و ۴۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را خریدند و با افزایش سرمایه غیرقانونی سهام خودشان را به ۵۱ درصد رساندند.
سیدحمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ روزانه ۶۰۰ هزار بشکه ظرفیت مازاد بر نیاز داخل در بخش فرآورده‌های نفتی همچون مازوت، گازوئیل و روغن پایه و قیر داریم و با ایجاد یک سازوکار درست می‌توانیم روزانه حدود ۳۰ میلیون دلار درآمد از طریق صادرات این فرآورده‌های مهم داشته باشیم.
رامین قلمبر دزفولی، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران/ پیشرفت فیزیکی ۵۰ قرارداد طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای کاربردی صنعت نفت به‌طور میانگین حدود ۵۰ درصد بوده و به این ترتیب نیمی از مسیر اجرای قراردادهای این طرح طی شده است.

يادداشت
طبق آخرین آمار، نفت درجای میادین مشترک غرب کارون حدود ۶۷ میلیارد بشکه اعلام شده که با ضریب بازیافت شش درصد ۶.۴ میلیارد بشکه می‌توان از این میادین برداشت کرد.
محسن آقایی/ طرح ساخت پتروپالایشگاه‌ها که به تصویب مجلس رسیده، در صورت تصویب آیین نامه اجرایی در دولت، بعنوان یک طرح ضد تورمی، می تواند بخشی از نقدینگی را به سمت تولید هدایت کرده و باعث تولید ثروت شود.
با روی کار آمدن دولت یازدهم، ازدیاد برداشت باز هم به عنوان یک هدف مهم و ملی توجه دولت قرار گرفت و زنگنه، وزیر نفت کشورمان از زمانی که سکان وزارت نفت را برعهده گرفت، مدام بر اهمیت افزایش ضریب بازیافت از میادین تاکید و چندی پیش اظهار کرد "امیدوارم ازدیاد برداشت به یک خواست ملی بدل شود" و محور و هدف اصلی صنعت نفت در اجرای قراردادهای جدید نفتی را ازدیاد برداشت از مخازن عنوان کرد.
دكتر علی اصولی، مدیرعامل شركت نفت خزر/ دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان با دارا بودن نزدیک به 40 درصد مجموع مساحت دریاچه‌های دنیا از حیث ذخایر نفت و گاز جزء مناطق به نسبت بکر جهان به شمار می‌آید و پس از منطقه خلیج فارس و سیبری سومین منبع انرژی جهان می‌باشد.
غلامرضا منوچهری، رئیس شورای سیاستگذاری چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت/ آنچه امروزه به عنوان یک الزام قانونی مطرح است، مسئولیتی است که بر اساس آن لازم است شرکت‌ها و سازمان‌ها از یک سو مسئولیت آثار نامطلوب فعالیت‌های خود بر جامعه را به عهده بگیرند و از سوی دیگر، دغدغه‌های اجتماعی و زیست محیطی را در کنار عملکردهای کسب‌وکارشان به‌طور جدی مورد توجه قرار دهند.
گفتمان
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :