Daneshenaft logo
دوشنبه 31 تیر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 16 فروردین ماه 1398 | کد مطلب : 22876
مهمترین الزام تحقق شعار «رونق تولید»
غلامرضا حیدری، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی/ باید بدانیم تعامل مثبت به معنای تسلیم و خودباختگی و وادادگی نیست بلکه این رویکرد به معنای به کار بردن عقل و تدبیر و دوراندیشی و عملا احساس وحدت است.

تعامل مثبت به معنای این است که ما می خواهیم نگاه ملی را جایگزین نگاه جناحی و گروهی کنیم. همانطور که رهبر انقلاب در پیام امسال خود به پیام سال ۹۷ نیز اشاره داشتند - که در واقع سال «حمایت از کالای ایرانی» بود - باید توجه کرد که مفهوم این دو شعار به نوعی یکسان است.

اگر در تعارض با دیگران باشیم، خواسته‌‌‌هایمان تحقق پیدا نمی‌‌کند

«رونق تولید» یکی از محوری‌‌‌ترین شعارها است که به صورت عقلی و منطقی هر کشور و ملتی باید در جهت توسعه و تقویت تولید ملی خود تلاش کند، رهبر انقلاب همچنین گفته‌‌اند که این شعارها آنچنان که باید تحقق پیدا نکرده است. اگر می‌‌‌خواهیم شعار سال ۹۸ عملیاتی و نتایج آن برای همگان از جمله دست‌‌‌‌اندرکاران اداره کشور ملموس شود این مهم نیازمند الزامات و زمینه‌‌هایی است که باید فراهم شود تا صرفا از حد یک شعار بیرون بیاید. مهمترین الزام تحقق شعار «رونق تولید» تعامل مثبت چه در داخل و چه در خارج است و ما باید این را بدانیم اگر بخواهیم در تعارض با دیگران باشیم عملا خواسته‌‌‌هایمان تحقق پیدا نمی‌‌کند و منافع‌‌‌ ملی‌‌‌‌مان برآورده نمی‌‌شود. ما اگر بخواهیم همواره در فکر ضربه زدن دیگران باشیم آنها هم در کمین زدن ما خواهند بود و طبیعی است که هرچه زورشان بیشتر، ضربه‌‌شان هم محکم‌‌‌تر خواهد بود.

تعامل مثبت به معنای تسلیم، خودباختگی و وادادگی نیست

باید بدانیم تعامل مثبت به معنای تسلیم، خودباختگی و وادادگی نیست بلکه این رویکرد به معنای به کار بردن عقل، تدبیر، دوراندیشی و عملا احساس وحدت است. تعامل مثبت به معنای این است که ما می‌‌‌خواهیم نگاه ملی را جایگزین نگاه جناحی و گروهی کنیم. بنده سالیان سال است که به این نتیجه رسیده‌‌‌ام که مشکلات اقتصادی ما علیرغم همه آن راهکارهای اقتصادی، راه‌‌حل سیاسی دارد و علت‌‌العلل مشکلات اقتصادی‌‌مان هم سیاسی است. همه اقتصاددان‌‌‌های ما هم اگر بخواهند راهکار بدهند، مشکلات اقتصادی ما آنطور که باید حل نمی‌‌شود چون راهکار سیاسی دارد.

ابزار زور و زبان اسلحه در دنیا منسوخ شده است

راهکار سیاسی هم این است که ما باید نوع نگاه خود را تغییر دهیم. تغییر نگاه هم باید در این جهت باشد که بتوانیم پذیرش دیگران، تحمل آرا و نظرات مخالف خود را داشته باشیم. تغییر نگاه ما باید به این صورت باشد که تا یک نفر را مخالف نظر خودمان دیدیم، بلافاصله اتهام برانداز به او نزنیم. کشورها و دولت‌های دیگر هم به دنبال منافع کشور و ملت خود هستند و در این راستا در ارتباط قرار می‌گیرند و از ابزارهای مختلف استفاده می‌کنند. مدت‌هاست که ابزار زور و زبان اسلحه در دنیا منسوخ شده است و راهکار اصلی ملت‌ها دیپلماسی، گفت‌وگو و مذاکره است. ما نیز برای این کار باید میزان توانمندی خود را تشخیص دهیم و براساس توانمندی خود گفت‌وگو و مذاکرات را انجام دهیم. در مذاکره هم طبیعی است که باید هم امتیاز بدهیم و در مقابل امتیاز هم بگیریم. اینکه بخواهیم یکطرفه امتیاز بگیریم، تجربه نشان داده نتیجه‌اش فقط امتیاز دادن می‌شود و نتیجه‌اش این می‌شود در دقیقه نود حتی آنچه را که به دست آورده‌ایم را هم از دست می‌دهیم.

ساختار کلان اداره کشور باید متناسب با پاسخگویی به نیازها تغییر کند

سوال این است؛ برای دستیابی به اهدافمان چقدر ضرورت دارد توجهی هم به اصلاح ساختارها داشته باشیم؟ واقعیت امر این است که بنده اواخر مجلس دوم و اوایل مجلس سوم زمانی که حضرت امام(ره) در قید حیات بودند، به عنوان نماینده مجلس به این مهم پی برده بودم و سپس در زمان رهبری آیت‌الله خامنه‌ای در زمان ریاست‌جمهوری آقای خاتمی بود که این موضوع را به صورت مکتوب نوشتم. ساختار کلان اداره کشور باید متناسب با پاسخگویی به نیازهای کشور و نیازهای بین‌المللی تغییر پیدا کند. به عنوان نمونه در عرصه خارجی باید مشخص باشد مسئول دیپلماسی کشور کیست؟ نمی‌‌‌‌توانیم از طرفی وزارت امور خارجه داشته باشیم و وزیر امور خارجه مسئول دیپلماسی کشور باشد و از طرف دیگر، عملا خودش هم بگوید هیچ اختیاری ندارم.

موازی‌کاری هرکجا که باشد بهره‌وری را شدیدا کاهش می‌دهد

مهمترین رویکرد و تغییر ساختار اداره کشور این است که باید اختیارات متناسب با مسئولیت‌ها باشد و موازی‌کاری‌ها نباید وجود داشته باشد و این موارد حتی موضوعاتی علمی و از اصول بنیادین مباحث مدیریتی است که اولا اختیارات متناسب با مسئولیت وجود داشته باشد، دوم پاسخگو بودن کسانی که اختیار دارند، سوم هم اجتناب شدید از موازی‌کاری باید وجود داشته باشد. موازی‌کاری هرکجا که باشد بهره‌وری را شدیدا کاهش می‌دهد، موازی‌کاری  اصطکاک بین دستگاه‌ها را زیاد می‌کند، در آخر هم کسی مسئولیت نمی‌پذیرد و در نتیجه، باعث می‌شود آرای مردم هم زینت‌‌‌المجالس شود. آرای مردم زمانی ارزش واقعی دارد که به همان نسبتی که برای آرای مردم ارزش قائل هستیم به آحاد ملت پاسخگو هم باشیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بزرگترین و برجسته‌ترین چالش پیش روی پیمانکاران تهیه پیشنهاد مالی و ارائه قیمت نهایی اجرای پروژه بود، این مسئله به دلایل بسیار مختلفی برای پیمانکاران به عنوان یک چالش طاقت فرسا محسوب می‌شد به‌گونه‌ای که تعدادی از مناقصه‌گران از ادامه حضور در مناقصات اولیه انصراف دادند.
سازمان‌ کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هفته گذشته نشستی سخت را پشت سر گذاشت.
عراق که مشتری وفادار گاز ایران است، به‌تازگی به‌دنبال فرصت‌های همکاری بیش‌تر می‌گردد. البته شرکت‌های ایرانی نیز نسبت به این موضوع روی خوش نشان داده‌اند و شواهد حاکی از توسعه همکاری این دو کشور است.

يادداشت
مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه به طور میانگین ۶۴ درصد دانش فنی در زمینه ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت و گاز در كشور وجود دارد، اعلام کرد تنها ۳۰ درصد از بازار تأمین این تجهیزات در اختیار سازندگان داخلی است.
هنگامی که آمریکا از برجام خارج شد، رئیس جمهور این کشور اعلام کرد که تحریم‌های نفتی ایران در آبان ماه ۱۳۹۷ بازخواهند گشت.
شعیب بهمن/ سیاست‌های دونالد ترامپ در حوزه انرژی دارای آثار شگرفی بر بازارهای جهانی بوده است، به‌نحوی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری وی موفق به افزایش تولید نفت خود از یک سو و پیشی گرفتن از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت همچون روسیه و عربستان شده است.
الیاس حضرتی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس/ یارانه پنهان حامل‌های انرژی ۹۴۵ هزار میلیارد تومان یا به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه ۱۱۶۰ هزار میلیارد تومان است.
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد ایران از نظر راندمان نیروگاهی بین ۱۳ کشور با راندمان ۳۸ درصدی در جایگاه پنجم ایستاده که این جایگاه با برزیل، آلمان، ایتالیا، کره و هند برابر است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :