Daneshenaft logo
دوشنبه 1 مهر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 16 فروردین ماه 1398 | کد مطلب : 22876
مهمترین الزام تحقق شعار «رونق تولید»
غلامرضا حیدری، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی/ باید بدانیم تعامل مثبت به معنای تسلیم و خودباختگی و وادادگی نیست بلکه این رویکرد به معنای به کار بردن عقل و تدبیر و دوراندیشی و عملا احساس وحدت است.

تعامل مثبت به معنای این است که ما می خواهیم نگاه ملی را جایگزین نگاه جناحی و گروهی کنیم. همانطور که رهبر انقلاب در پیام امسال خود به پیام سال ۹۷ نیز اشاره داشتند - که در واقع سال «حمایت از کالای ایرانی» بود - باید توجه کرد که مفهوم این دو شعار به نوعی یکسان است.

اگر در تعارض با دیگران باشیم، خواسته‌‌‌هایمان تحقق پیدا نمی‌‌کند

«رونق تولید» یکی از محوری‌‌‌ترین شعارها است که به صورت عقلی و منطقی هر کشور و ملتی باید در جهت توسعه و تقویت تولید ملی خود تلاش کند، رهبر انقلاب همچنین گفته‌‌اند که این شعارها آنچنان که باید تحقق پیدا نکرده است. اگر می‌‌‌خواهیم شعار سال ۹۸ عملیاتی و نتایج آن برای همگان از جمله دست‌‌‌‌اندرکاران اداره کشور ملموس شود این مهم نیازمند الزامات و زمینه‌‌هایی است که باید فراهم شود تا صرفا از حد یک شعار بیرون بیاید. مهمترین الزام تحقق شعار «رونق تولید» تعامل مثبت چه در داخل و چه در خارج است و ما باید این را بدانیم اگر بخواهیم در تعارض با دیگران باشیم عملا خواسته‌‌‌هایمان تحقق پیدا نمی‌‌کند و منافع‌‌‌ ملی‌‌‌‌مان برآورده نمی‌‌شود. ما اگر بخواهیم همواره در فکر ضربه زدن دیگران باشیم آنها هم در کمین زدن ما خواهند بود و طبیعی است که هرچه زورشان بیشتر، ضربه‌‌شان هم محکم‌‌‌تر خواهد بود.

تعامل مثبت به معنای تسلیم، خودباختگی و وادادگی نیست

باید بدانیم تعامل مثبت به معنای تسلیم، خودباختگی و وادادگی نیست بلکه این رویکرد به معنای به کار بردن عقل، تدبیر، دوراندیشی و عملا احساس وحدت است. تعامل مثبت به معنای این است که ما می‌‌‌خواهیم نگاه ملی را جایگزین نگاه جناحی و گروهی کنیم. بنده سالیان سال است که به این نتیجه رسیده‌‌‌ام که مشکلات اقتصادی ما علیرغم همه آن راهکارهای اقتصادی، راه‌‌حل سیاسی دارد و علت‌‌العلل مشکلات اقتصادی‌‌مان هم سیاسی است. همه اقتصاددان‌‌‌های ما هم اگر بخواهند راهکار بدهند، مشکلات اقتصادی ما آنطور که باید حل نمی‌‌شود چون راهکار سیاسی دارد.

ابزار زور و زبان اسلحه در دنیا منسوخ شده است

راهکار سیاسی هم این است که ما باید نوع نگاه خود را تغییر دهیم. تغییر نگاه هم باید در این جهت باشد که بتوانیم پذیرش دیگران، تحمل آرا و نظرات مخالف خود را داشته باشیم. تغییر نگاه ما باید به این صورت باشد که تا یک نفر را مخالف نظر خودمان دیدیم، بلافاصله اتهام برانداز به او نزنیم. کشورها و دولت‌های دیگر هم به دنبال منافع کشور و ملت خود هستند و در این راستا در ارتباط قرار می‌گیرند و از ابزارهای مختلف استفاده می‌کنند. مدت‌هاست که ابزار زور و زبان اسلحه در دنیا منسوخ شده است و راهکار اصلی ملت‌ها دیپلماسی، گفت‌وگو و مذاکره است. ما نیز برای این کار باید میزان توانمندی خود را تشخیص دهیم و براساس توانمندی خود گفت‌وگو و مذاکرات را انجام دهیم. در مذاکره هم طبیعی است که باید هم امتیاز بدهیم و در مقابل امتیاز هم بگیریم. اینکه بخواهیم یکطرفه امتیاز بگیریم، تجربه نشان داده نتیجه‌اش فقط امتیاز دادن می‌شود و نتیجه‌اش این می‌شود در دقیقه نود حتی آنچه را که به دست آورده‌ایم را هم از دست می‌دهیم.

ساختار کلان اداره کشور باید متناسب با پاسخگویی به نیازها تغییر کند

سوال این است؛ برای دستیابی به اهدافمان چقدر ضرورت دارد توجهی هم به اصلاح ساختارها داشته باشیم؟ واقعیت امر این است که بنده اواخر مجلس دوم و اوایل مجلس سوم زمانی که حضرت امام(ره) در قید حیات بودند، به عنوان نماینده مجلس به این مهم پی برده بودم و سپس در زمان رهبری آیت‌الله خامنه‌ای در زمان ریاست‌جمهوری آقای خاتمی بود که این موضوع را به صورت مکتوب نوشتم. ساختار کلان اداره کشور باید متناسب با پاسخگویی به نیازهای کشور و نیازهای بین‌المللی تغییر پیدا کند. به عنوان نمونه در عرصه خارجی باید مشخص باشد مسئول دیپلماسی کشور کیست؟ نمی‌‌‌‌توانیم از طرفی وزارت امور خارجه داشته باشیم و وزیر امور خارجه مسئول دیپلماسی کشور باشد و از طرف دیگر، عملا خودش هم بگوید هیچ اختیاری ندارم.

موازی‌کاری هرکجا که باشد بهره‌وری را شدیدا کاهش می‌دهد

مهمترین رویکرد و تغییر ساختار اداره کشور این است که باید اختیارات متناسب با مسئولیت‌ها باشد و موازی‌کاری‌ها نباید وجود داشته باشد و این موارد حتی موضوعاتی علمی و از اصول بنیادین مباحث مدیریتی است که اولا اختیارات متناسب با مسئولیت وجود داشته باشد، دوم پاسخگو بودن کسانی که اختیار دارند، سوم هم اجتناب شدید از موازی‌کاری باید وجود داشته باشد. موازی‌کاری هرکجا که باشد بهره‌وری را شدیدا کاهش می‌دهد، موازی‌کاری  اصطکاک بین دستگاه‌ها را زیاد می‌کند، در آخر هم کسی مسئولیت نمی‌پذیرد و در نتیجه، باعث می‌شود آرای مردم هم زینت‌‌‌المجالس شود. آرای مردم زمانی ارزش واقعی دارد که به همان نسبتی که برای آرای مردم ارزش قائل هستیم به آحاد ملت پاسخگو هم باشیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برادران «ن»، در سال ۱۳۸۹ حدود ‌۱۰۰ میلیارد تومان از سود چند هزار میلیارد تومانی خرید و تغییر کاربری زمین از بنیاد شهید را آوردند و ۴۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را خریدند و با افزایش سرمایه غیرقانونی سهام خودشان را به ۵۱ درصد رساندند.
سیدحمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ روزانه ۶۰۰ هزار بشکه ظرفیت مازاد بر نیاز داخل در بخش فرآورده‌های نفتی همچون مازوت، گازوئیل و روغن پایه و قیر داریم و با ایجاد یک سازوکار درست می‌توانیم روزانه حدود ۳۰ میلیون دلار درآمد از طریق صادرات این فرآورده‌های مهم داشته باشیم.
رامین قلمبر دزفولی، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران/ پیشرفت فیزیکی ۵۰ قرارداد طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای کاربردی صنعت نفت به‌طور میانگین حدود ۵۰ درصد بوده و به این ترتیب نیمی از مسیر اجرای قراردادهای این طرح طی شده است.

يادداشت
طبق آخرین آمار، نفت درجای میادین مشترک غرب کارون حدود ۶۷ میلیارد بشکه اعلام شده که با ضریب بازیافت شش درصد ۶.۴ میلیارد بشکه می‌توان از این میادین برداشت کرد.
محسن آقایی/ طرح ساخت پتروپالایشگاه‌ها که به تصویب مجلس رسیده، در صورت تصویب آیین نامه اجرایی در دولت، بعنوان یک طرح ضد تورمی، می تواند بخشی از نقدینگی را به سمت تولید هدایت کرده و باعث تولید ثروت شود.
با روی کار آمدن دولت یازدهم، ازدیاد برداشت باز هم به عنوان یک هدف مهم و ملی توجه دولت قرار گرفت و زنگنه، وزیر نفت کشورمان از زمانی که سکان وزارت نفت را برعهده گرفت، مدام بر اهمیت افزایش ضریب بازیافت از میادین تاکید و چندی پیش اظهار کرد "امیدوارم ازدیاد برداشت به یک خواست ملی بدل شود" و محور و هدف اصلی صنعت نفت در اجرای قراردادهای جدید نفتی را ازدیاد برداشت از مخازن عنوان کرد.
دكتر علی اصولی، مدیرعامل شركت نفت خزر/ دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان با دارا بودن نزدیک به 40 درصد مجموع مساحت دریاچه‌های دنیا از حیث ذخایر نفت و گاز جزء مناطق به نسبت بکر جهان به شمار می‌آید و پس از منطقه خلیج فارس و سیبری سومین منبع انرژی جهان می‌باشد.
غلامرضا منوچهری، رئیس شورای سیاستگذاری چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت/ آنچه امروزه به عنوان یک الزام قانونی مطرح است، مسئولیتی است که بر اساس آن لازم است شرکت‌ها و سازمان‌ها از یک سو مسئولیت آثار نامطلوب فعالیت‌های خود بر جامعه را به عهده بگیرند و از سوی دیگر، دغدغه‌های اجتماعی و زیست محیطی را در کنار عملکردهای کسب‌وکارشان به‌طور جدی مورد توجه قرار دهند.
گفتمان
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :