Daneshenaft logo
دوشنبه 18 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 16 فروردین ماه 1398 | کد مطلب : 22877
بازار پیچیده نفت و دستاوردهای اسلحه نفتی آمریکا؛
اوپک رانده شده!!
گروه تحقیقات و مطالعات دانش نفت/ همزمان با قدرت گرفتن ایالات متحده آمریکا در تولید نفت در سال های گذشته، نقش اوپک به عنوان بزرگترین سازمان نفتی به محاق ابهام رفته و در میانه همکاری سعودی ها و روسها در قالب اوپک پلاس، اوپک به حاشیه رانده شده است.

بازار نفت شرایط پیچیده ای را سپری می کند. همزمان با قدرت گرفتن ایالات متحده آمریکا در تولید نفت در سال های گذشته، نقش اوپک به عنوان بزرگترین سازمان نفتی به محاق ابهام رفته و در میانه همکاری سعودی ها و روسها در قالب اوپک پلاس، اوپک به حاشیه رانده شده است.

در همین حال، اداره اطلاعات انرژی آمریکا اخیراً اعلام کرده که در دو ماه آخر سال ۲۰۱۸ منطقه گلف کاست صادرات نفت بیش‌تری در مقایسه با وارداتش داشت که نشان می‌دهد تولید نفت این کشور در سال‌های اخیر تا چه حد متحول شده است. بر این اساس، تجارت خالص ماهانه نفت خام در منطقه گلف کاست (اختلاف میان صادرات ناخالص و واردات ناخالص) از رکورد ۶.۶ میلیون بشکه در روز واردات خالص در اوایل سال ۲۰۱۷ به ۰.۴ میلیون بشکه در روز صادرات خالص در دسامبر سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرده است. صادرات ناخالص نفت خام از منطقه گلف کاست در دسامبر به رکورد ۲.۳ میلیون بشکه در روز رسید در حالی که واردات ناخالص این منطقه اندکی کم‌تر و به میزان ۲ میلیون بشکه در روز بود که پایین‌ترین میزان از مارس سال ۱۹۸۶ محسوب می‌شود.

این در حالی است که تولید نفت آمریکا در فوریه به رکورد ۱۲.۱ میلیون بشکه در روز صعود کرد و پیش‌بینی شده است این میزان تولید در میان مدت ثابت بماند و سپس در سال‌های آینده رشد کند. آمریکا در زمینه تولید نفت پرچمدار جدید است و پس از این کشور روسیه و عربستان سعودی قرار می‌گیرند. در همین حال، عربستان سعودی هم‌چنان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان است و این مساله اهرم قابل ملاحظه‌ای به ریاض بخشیده است به خصوص که با روسیه و سایر شریکان‌شان در چارچوب گروه اوپک پلاس کار می‌کند. با این حال نقش مدیریت بازار چند دهه‌ای عربستان سعودی اکنون جای خود را به گروهی از تولیدکنندگان داده و قدرت ریاض را از نظر ژئوپلیتیکی در بازارهای جهانی نفت کاهش داده است. به این ترتیب عربستان سعودی کاری که زمانی می‌توانست به تنهایی انجام دهد را اکنون باید با شریکان متعدد انجام دهد.

در این بین، تولید نفت خام آمریکا به خصوص در منطقه گلف کاست هم‌چنان رو به افزایش است. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت خام این منطقه در نوامبر سال ۲۰۱۸ به رکورد جدید ۷.۷ میلیون بشکه در روز صعود کرد. با این حال عمده نفتی که در آمریکا تولید می‌شود سبک است در حالی که آمریکا به گریدهای سنگین‌تر از سوی عربستان سعودی، ونزوئلا و سایرین نیاز دارد زیرا پالایشگاه‌های این کشور برای فرآوری نفت سنگین تجهیز شده‌اند. از سوی دیگر، مازاد نفت شیرین سبک به آمریکا اجازه داده نفت بیش‌تری صادر کند و قدرت ژئوپلیتیکی انرژی رو به رشدی به این کشور بخشیده که زمانی در انحصار عربستان سعودی و روسیه بود. میزان فزاینده صادرات نفت خام آمریکا به همراه افزایش میزان واردات LNG این کشور، ژئوپلیتیک انرژی را تغییر می‌دهد.

پس از این که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس سراویک از صنعت نفت خواست با دولت ترامپ برای حمایت از منافع سیاست خارجی واشنگتن به خصوص در آسیا و اروپا همکاری کند و بازیگران بد را در صحنه جهان مجازات کند، بر نفوذ انرژی رو به رشد آمریکا صحه گذاشت. پمپئو در این کنفرانس که در آن مدیران نفت و گاز آمریکا، بازیگران انرژی و مقامات اوپک حضور داشتند، گفت: فراوانی اکتشافات جدید نفت و گاز شیل، دست ما را در سیاست خارجی تحکیم خواهد کرد و رونق صادرات نفت و گاز آمریکا به این کشور اجازه می‌دهد تقاضای انرژی را که زمانی توسط رقیبان ژئوپلیتیکی این کشور برآورد می‌شد، تأمین کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، برای نخستین بار حداقل در تاریخ معاصر است که مقامات آمریکایی در نظر می‌گیرند از تولید و صادرات نفت برای برتری ژئوپلیتیکی استفاده کنند. آخرین باری که این کشور از چنین نفوذی استفاده کرد به سال‌ها پیش از جنگ جهانی دوم بازمی گردد که آمریکا صادرات نفت به ژاپن را متوقف کرد و این اقدام یکی از عواملی بود که باعث شد ژاپن در سال ۱۹۴۱ به بندر پرل هاربر حمله کند. به علاوه اظهارات پمپئو منعکس کننده معکوس شدن سلاح نفتی است که تولیدکنندگان عرب چند دهه قبل علیه آمریکا و متحدان غربی‌اش استفاده کرده بودند که شامل تحریم نفتی عربی ناموفق ۱۹۶۷ و تحریم نفتی عربی ۱۹۷۳ است که آمریکا و متحدانش را به زانو درآورد و قیمت نفت را چهار برابر کرده و باعث تشدید موانع اقتصادی برای غرب و تغییرات اقتصادی شد که همچنان ادامه دارد.

ترامپ موثرترین عضو اوپک است

در همین حال، هلیما کرافت، استراتژیست ارشد کالا در شرکت "آر بی سی کپیتال مارکتس" معتقد است که دونالد ترامپ مؤثرترین عضو اوپک است! کرافت در مصاحبه‌ای در نیویورک به بلومبرگ گفت: اگر به وضعیت پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید نفت نگاهی بیاندازید، می‌بینید که وی اقدامات زیادی برای بالا نگه داشتن نرخ پایبندی این گروه انجام داده است. با سیاست دولت ترامپ، عرضه نفت ایران به بازار محدود شده است و تحریم‌های آمریکا علیه شرکت PDVSA، تولید نفت ونزوئلا را کم‌تر خواهد کرد. این در حالی است که اوپک به همراه روسیه و شمار دیگری از تولیدکنندگان غیراوپک که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، با هدف مقابله با اشباع عرضه و تقویت قیمت‌ها، در دسامبر موافقت کردند تولیدشان را از اول ژانویه به مدت شش ماه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود کنند. مقامات دولت ترامپ از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور بر هدف خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تاکید کرده‌اند. مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا نیز پس از دیدار که بستگان شش مدیر شرکت سیتگو پترولیوم که در ونزوئلا زندانی هستند، گفت: آمریکا برای منزوی کردن دولت نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا گام برداشته است.

توافق اوپک پلاس تمدید خواهد شد؟

اما سوال جدی این است که آیا توافق اوپک پلاس تمدید خواهد شد؟ در این باره، جیووانی سریو، مدیر تحقیقات جهانی شرکت ویتول به عنوان بزرگترین بازرگان نفت مستقل، گفته است که انتظار دارد اوپک و متحدانش حداقل تا ژوئن به توافق کاهش تولید ادامه دهند زیرا بازار هنوز متوازن نشده است. جیووانی سریو، در مصاحبه‌ای با "اس اند پی گلوبال پلاتس" اظهار کرد: به نظر می‌رسد عزم خوبی برای حفظ کاهش تولید تا زمانی که بازار نفت به تعادل مجدد برسد، وجود دارد.اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک در دسامبر موافقت کردند میزان عرضه خود را ۱.۲ میلیون بشکه در روز به مدت شش ماه از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۹ محدود کنند.این گروه اعلام کرده که هدفش، کاهش سطح ذخایر نفت کشورهای عضو OECD به میانگین پنج ساله است اما هدف برای امسال دیگر مشخص نیست.سریو گفت: رساندن سطح ذخایر نفت به میانگین پنج ساله در سال ۲۰۱۸ محقق شد اما معلوم نیست بجز ثبات بازار، هدف امسال اوپک و متحدانش چیست.عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، تولید نفت خود را بیش از میزان که توافق شده، در ژانویه و فوریه کاهش داده و به پایین سقف ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز رسانده است.مدیر تحقیقات جهانی شرکت ویتول گفت: به نظر می‌رسد سعودی‌ها می‌خواهند به سایر مشارکت کنندگان در این پیمان نشان دهند که در کاهش تولید پیشتازی قدرتمندی دارند و به باور من، این تنها راه برای نشان دادن تعهد بالای سعودی‌ها در کاهش تولید به بازار نفت است.وی همچنین پیش بینی کرد که معافیت‌های آمریکا از تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران برای برخی از کشورهای خریدار نفت ایران تمدید خواهد شد اما میزان آن احتمالاً از ۱.۳ تا ۱.۲ میلیون بشکه در روز فعلی کاهش داده خواهد شد.سریو به پلاتس گفت: معلوم نیست میزان صادرات نفت ایران تا چه حد کاهش پیدا خواهد کرد اما تصور نمی‌کنم به نفع آمریکا باشد که صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده و ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از دلایل این استیضاح عنوان شده؛ حال آنکه دستاوردهای ملموس وزارت نفت در پارس جنوبی و غرب کارون، توسعه میدان‌های مشترک را به پای ثابت فهرست نقاط قوت این وزارتخانه بدل کرده است.
زنگنه یکی از معماران کلیدی الگوی اقتصاد مقاومتی ایران در مسیر ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل دارایی‌های فکری به توسعه اقتصادی و همچنین خودکفایی در منابع اصلی به شمار می‌رود.
بر طبق نمودار زیر و آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که این کشور هشتاد و نه هزار بشکه در روز بیشتر از میزانی که در سپتامبر واردات داشت، نفت صادر کرده است.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :