Daneshenaft logo
پنجشنبه 15 خرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 23 فروردین ماه 1398 | کد مطلب : 22899
ماموریت سخت شرکت نفت و گاز پارس در سال 98؛
توسعه میدان‌های کیش، بلال و فرزاد در دستور کار
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ میادین نفتی و گازی فراوانی در کشور در نوبت توسعه قرار دارند که شوربختانه کمبود و نبود منابع مالی و سرمایه‌گذاری خارجی، توسعه عمده میادین یاد شده را به محاق ابهام فرو برده است. موضوع کمبود منابع مالی سبب شده است که پروژه‌ها با الویت‌بندی دنبال شود.

میادین نفتی و گازی فراوانی در کشور در نوبت توسعه قرار دارند که شوربختانه کمبود و نبود منابع مالی و سرمایه‌گذاری خارجی، توسعه عمده میادین یاد شده را به محاق ابهام فرو برده است. موضوع کمبود منابع مالی سبب شده است که پروژه‌ها با الویت‌بندی دنبال شود. در همین حال، توافق برجام هر چند بارقه امیدی را به روی کشور گشود و شرکت‌های خارجی برای توسعه پروژه‌های نفتی از یکدیگر سبقت می‌گرفتند، اما با خروج آمریکا از برجام، عملا مدل های جدید قراردادی نیز بی‌مشتری ماند و خارجی‌ها نیز از ترس جرایم احتمالی آمریکایی‌ها از ایران رفتند. اینک شرایط خاصی بر صنعت نفت حاکم شده است، شرایطی که ماحصل آن کندی و دست به عصایی در اجرای پروژه‌های نفتی است. در همین حال، خبرها حاکی از آن است که میدان‌های کیش، بلال و فرزاد قرار است در سال جاری تعیین تکلیف و در نوبت توسعه قرار بگیرند. مهر تایید بر این خبر را محمد مشکین‌فام در نخستین سفر سال ۹۸ به عسلویه زد، آنجا که در جمع کارکنان با اشاره به مسئولیت‌های جدید این شرکت در سال پیش رو اعلام کرد که توسعه میدان‌های کیش، بلال و فرزاد در دستور کار قرار گرفته و با محول شدن توسعه میدان‌های گازی جدید به شرکت نفت و گاز پارس از جمله میدان گازی کیش، بخش شرقی میدان پارس جنوبی (بلال) و میدان گازی فرزاد و لزوم مدیریت هرچه مطلوب‌تر این پروژه‌ها، فعالیت‌ها در شرکت نفت و گاز پارس بسیار فشرده‌تر از گذشته خواهد بود.

هندی ها و میدان گازی فرزاد B

اما 10 سال از مذاکره ایران و هند برای امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد بی می‌گذرد، قراردادی که همچنان به سرانجام نرسیده است و آنطور که وزیر نفت در آخرین اظهار نظر خود در این مورد اعلام کرده ایران مشکلی ندارد و همچنان در این قرارداد منتظر هند است. این در حالی است که قرار بود طرح جامع توسعه میدان گازی فرزاد B تا پایان سال ۱۳۸۷ امضا شود، اما این اتفاق محقق نشد تا اینکه در مرداد ماه سال ۱۳۸۸، منابع خبری از تصمیم ایران برای مذاکره با هند درباره میدان گازی فرزاد B خبر دادند. اما از سال ۱۳۸۸ که خبر حضور هندی‌ها در فرزادB قطعی شد، تا سال ۱۳۹۰ همچنان توسعه این میدان گازی منتظر نهایی شدن مذاکرات شرکت ملی نفت ایران با یک کنسرسیوم هندی بود. مذاکره‌ای که حتی دو سال بعد از آن هم نهایی نشد و در اردیبهشت ۱۳۹۲، مدیرعامل وقت شرکت نفت فلات قاره در مورد توسعه میدان فرزاد B توضیح داد که "با توجه به این‌که سرمایه‌گذاری در این میدان بسیار بالا است ریسک بالایی را به همراه دارد، اما در حال حاضر در حال مذاکره با مسؤولان انرژی هند هستیم. " مذاکرات از سالی به سال دیگر موکول می‌شد بدون اینکه نتیجه‌ای در پی داشته باشد. در نهایت ۲۱ فروردین ۱۳۹۵بود که وزیر نفت و گاز هند گفت مذاکرات در مورد فرزاد B پیش از تحریم‌ها صورت گرفته و بنابراین خارج از مناقصه به شرکت هندی داده می‌شود. به گفته "پرادان" اگرچه هنوز توافقی برای قیمت‌گذاری گاز میدان فرزاد B صورت نگرفته اما این پروژه حتماً به یک شرکت هندی می‌رسد. با اینکه پرادان با قطعیت از واگذاری توسعه میدان گازی فرزاد خبر داده بود اما اختلافات ایران و هند همچنان ادامه داشت. البته موضوع مناقشه دو کشور بحث‌های مالی بود و از نظر فنی به توافق رسیده بودند. به توافق نرسیدن ایران و هند تا جایی ادامه پیدا کرد که ایران به دنبال راه‌های دیگری برای توسعه میدان گازی فرزاد B رفت. از جمله این راه‌ها مذاکرات به شرکت‌های دیگر نفتی و همچنین طراحی مدل EPCF و پکیج‌های کوچک‌تر برای توسعه این میدان به بازار بود. بیژن زنگنه، وزیر نفت حتی در در اوایل اسفند سال ۱۳۹۵ صراحتاً اعلام کرد پیشنهاد هند مورد بحث قرار می‌گیرد اما با آن‌ها به توافق نرسیدیم و بعید است به این سادگی به توافق برسیم. زیرا فاصله پیشنهاد ما و هندی‌ها از نظر قیمت خرید گاز زیاد است. بنابراین ممکن است توسعه این میدان به شرکت دیگری داده شود.

فرزاد همچنان در انتظار هندی‌ها

البته توسعه میدان فرزاد بی از آن زمان تا کنون نه به کشور و شرکت دیگری داده شده و نه راه دیگری برای توسعه آن در نظر گرفته شده است. در این راستا، علی کاردر، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران در آخرین اظهار نظر خود در این مورد به ایسنا گفته بود: در مذاکره با هند مدل اقتصادی خیلی خوب شکل نگرفته است. فرزاد بی گاز بسیار گرانی دارد و اگر قیمت گاز در جهان در موقعیت خوبی قرار داشته باشد و موضوع قیمت گاز در ایران حل شود، مدل اقتصادی هندی‌ها پاسخگو خواهد بود. همچنین محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در آخرین نشست خبری خود با اشاره به توسعه میدان گازی فرزاد، اظهار کرد: مذاکره با شرکت او ان جی سی هند، برای توسعه میدان گازی فرزاد بی که MDP آن تکمیل شده، اگرچه کند، اما در حال انجام است. البته خودمان هم به‌صورت موازی طرح را دنبال می‌کنیم و مطالعات تکمیل شده است. به گفته مشکین فام، گاز فرزاد یا در شبکه تزریق می‌شود و یا به میادین نفتی. در این راستا، وزیر نفت نیز در گفت‌وگو با ایسنا در مورد آخرین وضعیت توسعه میدان گازی فرزاد بی توضیح داد: مذاکره با هند برای توسعه میدان گازی فرزاد بی همچنان ادامه دارد و ما منتظر هندی‌ها هستیم. البته از نظر ما قطعی است. آنها باید بیایند و کمی ملاحظه دارند.

چرا توسعه فرزاد سخت و پر مناقشه است؟

اما آنچه باعث می‌شود توسعه میدان گازی فرزاد B که به دلیل مشترک بودن با عربستان برای ایران اهمیت زیادی دارد به تأخیر بیافتد نوع گاز این میدان است. گاز فرزاد B غنی نیست و در مقایسه این میدان با میدان گازی پارس جنوبی باید گفت پارس جنوبی کاندینست دارد و کاندینست آن نیز برای بازپرداخت هزینه‌های سرمایه‌گذاری کافی است، اما یکی از مشکلات برای توسعه فرزاد B این است که گاز آن غنی نیست و طرف هندی باید گاز تولیدی آن راال. ان. جی کند یا به صورت خط لوله بفروشد.پیشنهاد هندی‌ها این است که ایران گاز فرزاد B را بخرد اما ایران از یک سو منابع مورد نیاز خرید گاز فرزاد را ندارد و از سوی دیگر نیازی به گاز فرزاد B حداقل تا پنج سال آینده نخواهد داشت.بر اساس این گزارش، حجم گاز درجای میدان گازی فرزاد B ، بیش از ۲۱ تریلیون فوت مکعب برآورد شده که ۱۲.۵ تریلیون آن قابل استحصال است و طبق برنامه قرار است با توسعه میدان در فاز نخست از این میدان روزانه ۱.۱ میلیارد فوت مکعب گاز تولید شود.

طرح توسعه میدان گازی کیش

 اما همانطور که گفته شد، در سالهای اخیر توسعه میدان گازی کیش نیز در دست انداز کمبود منابع مالی گرفتار شده است. در روز شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ یکصدوپنجاه‌وهفتمین جلسه کمیته مشاورین مدیریت مخازن کشور با هدف بررسی لایههای مخزنی کنگان و دالان طرح توسعه میدان گازی کیش با حضور اعضای کمیته، کارگروه مذاکراتی شرکت نفت و گاز پارس و همچنین کارشناسان مربوطه برگزار شد. در این جلسه طرح‌های پیشنهادی شرکت‌های انگلیسی-هلندی شل، انی ایتالیا، سرمایه‌گذاری غدیر، گازپروم روسیه، روسنفت و کوگس کره جنوبی درباره توسعه میدان گازی کیش، ازسوی گروه مذاکره کننده ارائه شد و اعضای کمیته در این باره تبادل نظر کردند. البته خروجی دیگری از این جلسه به بیرون درز نکرد اما آنچه از شواهد پیداست، جملگی شرکت های خارجی از توسعه این میدان پا پس کشیده اند و اطلاع دقیقی نیز از حضور گروه سرمایه‌گذاری غدیر برای توسعه میدان کیش در دست نیست. بر اساس اعلام معاونت هیدروکربوری برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، میدان گازی کیش در سطح زیرین جزیره کیش و ١٧ کیلومتری خط ساحلی خلیج‌فارس قرار دارد.این میدان یک تاقدیس گنبدی شکل متاثر از دیاپریسم نمک بوده و دارای مخزن کربناته شکافدار است. اگرچه ساختار این میدان ابتدا بر اساس خطوط لرزه‌نگاری دوبعدی در سال ١٣۴٦ و با حفر چاه شماره KI-۰۱ در سال ١٣۴٧ شناسایی، اما افق‌های مخزنی کنگان، دالان بالایی، نار و دالان پایینی در سال ١٣۸۴ با حفر چاه KI-۰۲ کشف شد.

نگاهی به میدان گازی کیش

تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از میدان گازی کیش، تصفیه گاز در پالایشگاه کیش و تزریق آن به شبکه سراسری مصرف گاز داخلی کشور و ۱۱ هزار و ۳۰۰ بشکه میعانات گازی جهت صادرات از اهداف طرح توسعه میدان گازی کیش محسوب می‌شود. حجم گاز درجای این میدان ۵۵.۵ تریلیون فوت مکعب با ضریب بازیافت ۷۰ درصد، حجم میعانات گازی درجای میدان ۵۱۴ میلیون بشکه و حجم گاز قابل استحصال ۳۸.۳ تریلیون فوت مکعب از سازندهای کنگان و دالان فوقانی است. میزان تولید گاز در فاز اول توسعه این میدان یک میلیارد فوت مکعب در روز معادل ۲۸.۳ میلیون مترمکعب و میعانات گازی ۱۱ هزار و ۳۰۰ بشکه در روز است.تاریخ شروع پروژه توسعه میدان گازی شش اول فروردین‌ماه ۱۳۸۶ بوده و محل تامین اعتبار آن طبق ابلاغ مصوبه هیات مدیره نفت در ۲۵ آذرماه سال ۱۳۸۶ منابع داخلی در ۲۲ اسفندماه سال ۱۳۸۹ بیع متقابل در ۱۹ دی‌ماه سال ۱۳۹۰ ترکیب منابع داخلی و سایر منابع و در دوم آذرماه سال ۱۳۹۳ از سایر منابع اعتباری شرکت ملی نفت و بند «ق» تبصره قانون بودجه سال ۱۳۹۳ بوده است. مدت قرارداد طبق قرارداد مصوبه هیات مدیره نفت در ۲۵ آذرماه سال ۱۳۸۶، ۴۸ ماه، ۲۲ اسفندماه در ۱۳۸۹، ۵۲ ماه و ۲ آذرماه سال ۱۳۹۳، ۱۸ ماه است. مشاور اولیه این طرح از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ شرکت طرح و پالایش و مشاور کنونی از سال ۱۳۹۱ مشارکت سازه و نفت کیش است.

تاریخچه پیشرفت توسعه میدان گازی کیش

حفاری اولین چاه اکتشافی جهت ارزیابی پتانسیل هیدروکربوری افق آسماری، گروه بنگستان، خامی و دهرم در سال ۴۷ توسط شرکت اسکو و توقف آن به دلیل آبخیز بودن این مخازن حفاری تا عمق ۲۶۲۱ متری در سازند هیث بدون موفقیت پایان یافت. حفاری چاه شماره ۲ بعد از انجام عملیات لرزه نگاری شبه سه بعدی جهت ارزیابی گروه دهرم در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۸۳ و توقف آن در عمق ۴۴۰۹ متری در شازند فراقون به علت مشاهده آب در سال ۱۳۸۵ اتفاق افتاد.توسعه میدان گازی کیش در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت و توسعه میدان برای یک فاز براساس اطلاعات چاه شماره دو و اثبات وجود گاز میدان برای تامین گاز مصرفی استان‌های جنوبی و جنوب شرقی کشور و همچنین صادرات میعانات گازی به خارج از کشور و نیز تزریق گاز به میادین نفتی بود. طرح توسعه میدان گازی کیش مطابق مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران از سال ۸۶، با اختصاص بودجه ۲/۲ میلیارد دلار از محل منابع داخلی شرکت نفت و با هدف توسعه یک فاز و اجرای آن توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت آغاز شد.   استراتژی شرکت ملی نفت ایران در نحوه تأمین مالی طرح و اجرای آن به صورت بیع متقابل از اواخر سال ۸۸ تغییر کرد و بودجه طرح از محل منابع داخلی و تأمین اعتبار توسط بانک ملت قطع شد.واگذاری طرح طبق استراتژی بیع متقابل در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۸۸ ۸۸ به کنسرسیوم، پذیرش ۱۷ فقره و عدم پذیرش ۱۳ فقره از قراردادها توسط شرکت KOGC و اختتام این قراردادها، ملغی شدن قرارداد بیع متقابل با شرکت KOGC  به دستور وزیر نفت در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۳۹۰ به منظور جلوگیری از هزینه و خسارات بیشتر و به علت عدم تامین مالی پروژه‌ها از سوی شرکت KOGC و مشکلات متعدد در مدیریت و نظارت بر ا جرای و قراردادهای واگذار شده، اخذ ابلاغ مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران مبنی بر اجرای طرح از طریق شرکت مهندسی و توسعه نفت با تغییر روش تأمین مالی و اجرا از بیع متقابل به ترکیبی از منابع داخلی و سایر منابع، زمانبندی ۳۸ ماهه و بودجه باقیمانده از سقف بودجه مصوب به مبلغ ۱، ۶۲۱ میلیون دلار در تاریخ ۱۹ دی ماه سال ۱۳۹۰، امضاء موافقت نامه همکاری (HOA)  با مشارکت فراب، ناردیس و ناموران در خصوص توسعه پالایشگاه گازی کیش (فاز ۱) در ۲۶ اسفند ۹۰ و ابلاغ شروع به کار در پنجم اردیبهشت ۹۱  و تمدید آن تا ۲۹ اسفند ۹۱ مطابق ابلاغ مصوبه هیئت مدیره نفت، خاتمه مذاکرات قراردادی Finance Service Contract با مشارکت ناردیس و ارسال پیش نویس قرارداد به امور حقوقی شرکت نفت و متن جهت بررسی و تأیید نهایی، با توجه به عدم تأمین مالی توسط پیمانکار طرف HOA و همچنین منقضی شدن آن، نسبت به اعلام عدم هزینه و منقضی نمودن HOA اقدام شد، تصویب سناریو برتر اجرای طرح توسط وزیر در ۱۴ دی ۹۲، اخذ ابلاغ مصوبه هیئت مدیره نفت در دوم آذر ۹۳ بر مبنای تأیید سناریوی برتر اجرای طرح توسعه میدان کیش در یک فاز در جلسه ۳۰ فروردین ۹۳ درحضور مقام عالی وزارت با درنظر گرفتن حداقل هزینه‌ها جهت تولید روزانه ۱۰۰۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین و ۱۱۳۰۰ بشکه میعانات گازی تثبیت شده طی ۱۸ ماه

بودجه و هزینه طرح

حفاری دو حلقه چاه توصیفی و تهیه طرح توسعه میدان، حفاری ۱۲ حلقه چاه خشکی، طراحی تاسیسات فراورش، انتقال گاز و میعانات گازی و نظارت بر اجرای طرح، تاسیسات پالایشگاهی و خطوط انتقال گاز و نیروگاه و تسهیل اراضی، خدمات مشاوره با مدیریت طرح، احداث تاسیسات فراورش و انتقال مورد نیاز فاز یک به طور کلی جمعا ۲۲۰۶.۵۵ دلار و ۴۹۹۱۵۲۹۳ ریال و در سال ۱۳۹۵، ۵۷.۳۸ دلار و ۶۸۷۹۴۴ ریال اعتبار مصوب توسعه میدان گازی کیش است.هزینه که از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران برای حفاری دو حلقه چاه توصیفی و تهیه MDP میدان تامین می‌شود شامل حفاری ۱۲ حلقه چاه خشکی، طراحی تاسیسات فراورش، انتقال گاز و میعانات گازی و نظارت بر اجرای طرح، تاسیسات پالایشگاهی و خطوط انتقال گاز و نیروگاه و تسهیل اراضی، خدمات مشاوره و مدیریت طرح و احداث تاسیسات فراورش و انتقال مورد نیاز فاز یک به طور کلی ۱۶۶.۸۶ دلار و ۴۰۰۶۵۰۸ ریال و در سال ۱۳۹۵، ۹.۱۹۵ دلار و ۲۴۹۸۶۵ ریال بوده است.این امار براساس گزارش امور مالی طی نامه شماره ۱۱۵۱۲ تاریخ ۲۷ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ تهیه شده است.

آخرین وضعیت قراردادهای منعقد شده و در شرف انعقاد فاز یک

حفاری چاه‌های توصیفی شامل کیش ۳ که خاتمه یافت. کیش ۴ که در تاریخ ۱۱ بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ با رعایت مهلت ۳۰ روزه خاتمه قرارداد به پیمانکار اعلام شد و طبق اعلام مصوبه دو آذرماه سال ۱۳۹۶ اجرای این طرح به فازهای بعد موکول شد و انجام آزمایشات آنالیز مغزه و سیال مخزن چاه شماره ۳ خاتمه یافت.حفاری چاه‌های خشکی که شامل حفاری ۱۲ حلقه چاه و یک حلقه چاه موجود در جزیره کیش بوده که تا پایان شهریورماه سال جاری تمدید شد و ساخت دو دستگاه PONY BASE که خاتمه یافت.در مورد قراردادهای سطح‌الارضی شامل تجهیزات پالایشگاهی و خطوط انتقال گاز و نیروگاه سیکل ترکیبی که طراحی تاسیسات فراورش و انتقال گاز در سطح FEED در ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۰ به قرارداد یادشده خاتمه داده شد.احداث تاسیسات فرآیندی کلاسترها و خط لوله زمینی تا تاریخ ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۵ تمدید شد. ساخت خط لوله دریایی و گوی شناور با پیمانکار در زمان اتمام قرارداد تسویه شد. احداث خط لوله زمینی ۵۶ اینچ در مرحله خاتمه پیمان و برگزاری مناقصه جهت باقی مانده کار قرار دارد.تکمیل عملیات خط لوله زمینی ۵۶ اینچ در مرحله برگزاری مناقصه جهت باقی مانده کار است. مصوبهنیروگاه برق ترک شریفات شده و مشاور MS تا پایان مهرماه ۱۳۹۶ جهت پیگیری در حال انجام است.

پروژه‌های باقی‌مانده در میدان گازی کیش

عدم شروع کار در ساحل گرزه علی رغم امکان شروع عملیات اجرایی در این منطقه، توقف عملیات اجرایی در جزیره کیش به علت عدم پوشش لوله، عدم شروع فعالیت‌های اجرایی در دریا به علت عدم تامین کالا تاکنون، عدم شروع مناقصه تامین گوی شناور بارگیری، اتمام عملیات جابه‌جایی مرجان‌هاَ، ممانعت‌های سازمان منطقه آزاد کیش از انجام فعالیت‌ها از کاستی‌های پروژه توسعه میدان گازی کیش محسوب می‌شود.همچنین عملیات اجرایی بسیار کمی در زمینه حفاری انجام شده که بدون اخذ دستور کار و حضور نظارت کارگاهی بوده است.

منابع داخلی توسعه میدان گازی کیش

آماده سازی کلاسترها (جهان پارس)، احداث انبارهای کیش (توان شرق)، محصورسازی اراضی پالایشگاه (فرافن زاگرس)، جابه‌جایی خط انتقال برق (شرکت برق استان هرمزگان)، محصور سازی ارزی کیش (رامپکو) و جابه‌جایی جاده موجود در اراضی اختصاص یافته به پالایشگاه (بوستان راه) تا پایان سال   ۱۳۸۸ خاتمه یافت.انتخاب مشارکت سازه و نفت کیش جهت انجام خدمات مشاور در بخش‌های فتح‌الارضی و تحت‌الارضی سه فاز که در پنج اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۱ آغاز شد.اخذ ابلاغ هیات مدیره نفت در خصوص افزایش اعتبار مشاور طرح از ۲۱۰ میلیارد ریال به ۳۹۳ میلیارد ریال، خاتمه فعالیت‌های مهندسی FEED براساس سناریوی جدید، ابلاغ شروع به کار پروژه احداث خطوط لوله دریایی و گوی شناور بارگیری در نهم دی‌ماه سال ۱۳۹۳، ابلاغ شروع به کار پروژه احداث تاسیسات فرآیندی کلاسترها و خطوط لوله خشکی در جزیره کیش در ۲۶ آذرماه سال ۱۳۹۳، واگذاری خدمات بازرسی فنی و خوردگی فلزات و بازرس شخص ثالث به شرکت تکنیکو، اخذ مجوز ترک تشریفات هیات دولت جهت ساخت نیروگاه توسط شرکت مپنا  (مبلغ قرارداد ۴۲ میلیون یورو و مدت اجرا ۱۰ ماه است).، اخذ مجوز ترک تشریفات هیات دولت جهت افزایش ۴۰ میلیون یورو به قرارداد شرکت ملی حفاری جهت خرید کالاهای اضافی حفاری، امضای CA و MOU به طور جداگانه با شرکت‌های شل، شرکت صانع، قدیر و گازپروم و انجام مذاکرات جهت واگذاری توسعه میدان (در انتظار دریافت پیشنهادات فنی و مالی) منابع مورد نظر برای توسعه میدان گازی کیش محسوب می‌شوند.

طرح توسعه میدان گازی کیش

طرح توسعه میدان گازی کیش از ٢ بخش تاسیسات سرچاهی در جزیره کیش، سکوهای دریایی تولید گاز و تاسیسات پالایشگاهی در ساحل سرزمین اصلی در منطقه گرزه واقع در استان هرمزگان تشکیل شده است و برای رعایت حداقل عوارض زیست محیطی در جزیره کیش همه تاسیسات پالایشگاهی این طرح در منطقه گرزه و در ساحل سرزمین اصلی در مجاورت بندر آفتاب اجرا می‌شود.میدان گازی کیش در زیر جزیره کیش (واقع در آبهای خلیج فارس) در جنوب غربی بندر لنگه تا شمال غربی جزیره سیری، در جوار جزایر هندورابی و در شرق جزیره لاوان قرار دارد و پس از میدان پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی خلیج فارس به شمار می رود. فاز نخست طرح توسعه این میدان با هدف تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز در روز در حال اجراست.طرح توسعه میدان گازی کیش با هدف انتقال گاز تولیدی از این میدان به وسیله خطوط لوله زیرزمینی و دریایی و انتقال گاز ترش به پالایشگاه گاز (واقع در منطقه گرزه)، همچنین فرآورش گاز ترش در پالایشگاه به منظور تولید گاز سبک برای صادرات و یا مصارف داخلی در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار دارد.

میدان بلال

طرح توسعه میدان نفتی بلال که به صورت بیع متقابل با شرکت های خارجی بسته شده بود، از سال 1378 شروع و در دی ماه سال 1381 به بهره برداری رسید. پس از عملیات اجرایی طرح توسعه این میدان نفتی، بهره‌برداری از این میدان با تولید روزانه 20 هزار بشکه نفت شروع شد.اما این میدان قابلیت استحصال گاز نیز دارد،‌ درسال 2011 بود که توسعه لایه‌های نفتی میدان بلال آغاز شد، در همان زمان بحثی از وجود گاز در این میدان نیز شکل گرفت و گفته شد این میدان ذخایر عظیمی از گاز طبیعی را نیزز در خود دارد. پس از مطالعه روی این میدان، برآورده‌های اولیه نشان داد که ذخیره‌ای معادل 6 تریلیون فوت مکعبی گاز در این میدان وجود دارد و البته گاز درجای این میدان بالغ بر 9.5 ترلیون فوت مکعب است. قراربود شرکت نفت فلات قاره ایران توسعه لایه‌های گازی این میدان را به عهده بگیرد تا تولید گاز از بلال را به حجم روزانه 500مییون فوت مکعب برساند، اما در نهایت موضوع توسعه میدان گازی بلال به قراردادهای جدید نفتی ایران و کنفرانس تهران کشید و در لیست میادینی قرار گرفت که منتظر ورود سرمایه‌گذاران و پیمانکاران خارجی می‌ماند.

معرفی میدان گازی بلال در کنفرانس تهران

در نهایت طرح توسعه میدان گازی بلال در هشتم آذر سال 94 در چارچوب مدل جدید قرارداد های نفتی در کنفرانس تهران به سرمایه‌گذاران خارجی معرفی شد و دو شرکت خواهان این میدان گازی شدند و حتی تفاهم نامه مطالعاتی نیز با صنعت نفت کشورمان امضا کردند اما علیرغم امضای تفاهم نامه‌ها با این شرکت ها، خروج آمریکا از برجا همه نقشه‌های توسعه بلال را به هم ریخت تا جایی که هم اکنون توسعه آن به شرکت نفت و گاز پارس سپرده شده است.

کوگس، PTTEP و دیگر هیچ!

در این میان، یادداشت تفاهم مطالعه میدان گازی بلال به عصر روز ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ بازمی گردد که بر این اساس، رکن الدین جوادی با سیونگ هو لی، رئیس شرکت گاز کره جنوبی (کوگس) در زمینه مطالعه برای توسعه میدان گازی بلال یادداشت تفاهم امضا کردند. اما کار بلال به اینجا ختم نشد چه اینکه با عدم تمایل شرکت گاز کره جنوبی (کوگس)، عملا کار به تایلندی ها سپرده شد تا شاید آنان برای توسعه این میدان طرحی تدبیر کنند اما تایلندی ها نیز چهاردهمین تفاهم نامه همکاری در قالب مدل های جدید قراردادی را امضا کردند اما آنها هم برای توسعه نیامدند! بر این اساس، چهاردهمین تفاهمنامه همکاری، مربوط به مطالعه میدان های چنگوله، بلال و دالپری بود که به شرکت PTTEP از شرکت های زیرمجموعه شرکت شناخته شده نفتی دولتی PTT تایلند سپرده شد اما تایلندی ها هم به سرنوشت کره ای ها دچار شدند.

اینک و در سال دوم خروج آمریکا از برجام، مسئولیت توسعه میدان گازی بلال به شرکت نفت و گاز پارس به عنوان شرکتی ایرانی و خوشنام سپرده شده است. بدون شک توسعه میادین و پروژه‌های نفت و گاز در سال رونق ولید کمک شایان توجهی به اشتغال و درآمدزایی کشور در سال‌های آتی خواهد نمود.

 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
پنج کشتی نفتکش ایرانی با اهتزار پرچم سه رنگ ایران، به نام‌های «فورچون»، «فارست»، «فاکسون»، «پتونیا» و «کلاول» حامل سوخت و به طور مشخص بنزین ایران دریاها و اقیانوس‌های آزاد را در مسیری طولانی طی کردند و یک به یک به ونزوئلا رسیدند تا بدین سان در بیخ گوش ایالات متحده آمریکا، به تحریم‌های ظالمانه یک «نه» بزرگ بگویند.
پروفسور دکتر حمید دوست‌محمدیان، استاد تمام در مدیریت بین‌الملل و پایداری فرهنگی و پژوهشگر ارشد در آلمان/ عبور از دوران کودکی تا دوران تحصیل در مدرسه راهنمایی با خاطرات تلخ جنگ تحمیلی و پس از آن، بیش از چهل سال تجربیات تلخ فشارهای اقتصادی و بین‌المللی ناشی از تحریم‌های همه جانبه کمر‌شکن آمریکا علیه ایران (البته با همکاری سایر کشورهای غربی و حتی غیر غربی) باعث ایجاد ایده‌هایی در ذهن کنجکاو من شد و اینکه ابتدا به واژه جنگ و چرایی آن حساس شوم و سپس در آینده زندگی خود به مطالعه در مورد آن روی بیاورم.
پنجم خردادماه ۱۲۸۷ شاید برای کمتر کسی خاطره‌ساز باشد، تاریخی که با اقتصاد، سیاست، فرهنگ و جامعه ایرانیان گره خورده است.

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :