Daneshenaft logo
دوشنبه 12 خرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 20 اردیبهشت ماه 1398 | کد مطلب : 23015
زنجیره تولید ارزش در صنعت نفت شتاب می‌گیرد؛
100 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پایتخت انرژی کشور
صنایع پتروشیمی در غرب منطقه پارس یك با وسعت 1000 هكتار دربردارنده 17 مجتمع فعال پتروشیمی و 19طرح در حال ساخت است، ظرفیت تولید مجتمع‌های فعال 33 میلیون تن و ظرفیت طرح‌های در حال ساخت 35 میلیون تن در سال است.

منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس بزرگترين منطقه ويژه در حوزه انرژي در دنيا است، اين منطقه تحت توليت شركت ملي نفت قرار دارد. وسعت آن 46 هزار هكتار و از سه منطقه «پارس یک» با وسعت 14 هزار، «پارس دو» 16 هزار و «پارس سه» 16هزار هكتار تشكيل شده است. بيشتر اراضي متعلق به منطقه پارس يك و دو به طرح‌هاي بالادستي گاز و پتروشيمي اختصاص يافته است. 24 فاز پالايشگاهي به ظرفيت توليد 790 ميليون مترمكعب گاز غني در روز، 9 ميليون تن اتان در سال، 10.5 ميليون تن در سال گاز مايع(پروپان و بوتان) ،4800 تن در روز گوگرد و 1.2 ميليون بشكه در روز ميعانات گازي در منطقه پارس فعال مي باشد. مجموعا 28 فاز پالايشگاهي استاندارد در منطقه پارس يك و دو به بهره‌داري رسيده يا در حال ساخت است.

صنايع پتروشيمي در غرب منطقه پارس يك با وسعت 1000 هكتار دربردارنده 17 مجتمع فعال پتروشيمي و 19طرح در حال ساخت است، ظرفيت توليد مجتمع‌هاي فعال 33 ميليون تن و ظرفيت طرح‌هاي در حال ساخت 35 ميليون تن در سال است.

 

تمدنی عظیم در پارس جنوبی

گاز پارس جنوبی با خط لوله‌ای به طول حداکثر 120 کیلومتر را تا ساحل پارس یک درعسلویه و پارس دو در تنبک و کنگان ارسال می‌شود. جایی که تأسیسات پالایشگاهی برای تامین گاز، میعانات گازی و گوگرد خوراک‌رسانی می‌شود؛راهبری و اداره این مجموعه عظیم اقتصادی با شرکت منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است.

اما پتروشیمی‌ها در عسلویه در ابتدا زیر مجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی بودند که بعدها در دو فاز شامل فاز اول پتروشیمی‌های بزرگتر قدیمی مانند: نوری،آریاساسول، مبین، پردیس، جم، زاگرس و ... و در فاز دوم پتروشیمی‌های کوچک‌تر مانند: دماوند، کاویان، مروارید، هنگام و ... خصوصی شدند. تمامی پتروشیمی‌های فاز اول در مدار تولید هستند اما در فاز دوم واحدهای جدید در حال ساخت وجود دارد. خوراک پتروشیمی‌ها عمدتاً گاز است و  از محصولات آنها  می‌توان از اولفین، اوره و آمونیاک واروماتیک‌ها نام برد، اما معدودی از پتروشیمی‌ها مانند برزویه وجود دارد که خوراکشان میعانات گازی است و گازوییل و برش‌های سبک تولید می‌کنند.

 آماده‌سازی 14هزار کیلومتر سایتیک و 16هزار کیلومتر سایت دو و جاده‌های دسترسی، اسکله‌های احداث شده در منطقه، فرودگاه، آب و برق مورد نیاز و تمامی خدمات رفاهی و اجتماعی در منطقه پارس توسط منطقه ویژه انرژی پارس تامینمی‌شود. در توصیف عظمت کار انجام شده توسط منطقه ویژه همین بس که با توجه به آب و هوای گرم و شرجی در نیمه گرم سال و طبیعت کوهستانی و گاهاً بکر، امروز شهری از پالایشگاه و پتروشیمی درمنطقه بنا نهاده شده است که تمامی نیروهای فعال در توسعه و تولید در این واحدها به میمنت امکانات و راه‌های دسترسی و پروازهای منظم از اقصی نقاط کشور به فرودگاه خلیج فارس تردد می‌کنند.

 

منابع بی‌کران خوراک برای توسعه صنایع پایین دستی

به طور قطع می‌توان مهم‌ترین پتاسیل منطقه ویژه پارس را منابع بی‌کران خوراک آن ارزیابی کرد؛ خوراکی که در مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشی منطقه به تولید می‌رسد و در فاصله‌ای نزدیک و با قیمتی ارزان می‌تواند در اختیار سرمایه‌گذاران بخش پایین‌دست قرار گیرد.

به‌طور کلی منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس با در اختيار داشتن حدود 8 درصد از کل موجودي گاز جهان و تقريبا 50 درصد ذخاير گازي کشور، عنوان بزرگترين منطقه ويژه اقتصادي جهان را یدک می‌کشد. در این منطقه امکاناتی نیز برای جذب سرمایه به خصوص در بخش‌های پایین‌دستی صنعت پتروشیمی ایجاد شده است.

ايــن منطقه روزانه محل تولید گاز طبیعی، میعانات گازی، گوگــرد، LPG  و اتان است که با تکمیل طرح‌های این منطقه در سال‌های آینده با افزایش تولید همراه خواهند شد. این محصولات در حالی می‌توانند خوراک مورد نیاز بخش پایین‌دست را فراهم کنند که به گفته کارشناسان تاکنون کمتر به این بخش توجه شده و تمرکز بر طرح‌های بالادستی پتروشیمی بوده است. کارشناسان بر توسعه بیشتر زیرساخت‌ها و کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه ویژه تاکید دارند تا به این واسطه جذابیت سرمایه‌گذاری در پارس حنوبی بیش از پیش افزایش پیدا کند.

همچنین ایجاد تاسیساتی برای سایت دوم پتروشیمی که بتواند خوراک را از صنایع بالادست به صنایع پایین‌دست برساند و بالعکس محصولات تولید شده در این سایت را به سمت بنادر ارسال کند، از ضروریاتی است که کارشناسان برای توسعه زنجیره ارزش به آن اشاره می‌کنند.

 

پتانسیل‌های منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

به شکل ذاتی صنایع پایین‌دستی در صنعت پتروشیمی به سرمایه کمتری نیاز دارند و در عوض می‌توانند اشتغال بیشتری در سطوح مختلف برای مردم منطقه و استان بوشهر، فراهم کنند. برای تحقق این هدف زیرساخت‌های دیگری در منطقه همچون فـرودگاه بـزرگ بيـن‌المللي خليـج فـارس که ظرفيـت جابجايـي يـک ميليـون مسـافر در سـال را دارد، ایجاد شده است.

مجتمـع بندري پـارس بـا 25 پست اسکله و ظرفـت پهلوگيري کشتي‌هايي بــه ظرفيت 80 هــزار تن، پايانه بار و مسافر، راه‌های مواصالتی درون و برون از منطقه، شــبکه توزیع برق، آب و مخابرات و وجــود نیــروگاه‌های بـرق در منطقه و مناطـق مجاور و موقعیـت منحصر به فرد منطقه در کرانه خليــج فارس و اتصال بــه آب‌راه‌هاي بيـن‌المللـي جهت دسترسي آسان بـه بازارهاي جهانـی نیز پتانسیل‌های دیگر منطقه پارس جنوبی هستند که می‌توانند سرمایه داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب کند.

اساسا منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی به همراه امکانات خاصی که یاد شد و معافیت‌های مالیاتی، برای این احداث شده است که سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور شود و اقتصاد ملی را در این منطقه به اقتصاد بین‌المللی پیوند دهد. یکی دیگر از اهداف ورود سرمایه‌گذاران خارجی به منطقه، ورود متدهای مدیریتی بین‌المللی و دانش روز به ایران بوده است.

 

100 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

از ابتدای تاسیس منطقه در سال 1377  تاکنون در زمينه صنايع فرآوري گاز رقمي بالغ بر 68 ميليارد دلار و 33.877 ميليارد ريال سرمایه گذاری صورت گرفته است. اين مقدار براي صنايع پتروشيمي بالغ بر 8 ميليارد دلار، 18 ميليون يورو و 172.250 ميليارد ريال و در زمینه ایجاد زيرساخت‌ها نیز  25000 ميليارد ريال(بدون در نظر گرفتن نوسانات ارزی) برآورد می گردد.  بنابراین در مجموع ميزان سرمايه‌گذاري در منطقه از آغاز تا كنون(به مدت20 سال) بالغ بر 77 ميليارد دلار و 330.000 ميليارد ريال بوده است. همچنین در سال‌های 1392 تا 1396 یعنی در دولت اول روحانی مجموعا 372.244 ميليارد ريال توسط بخش خصوصي در  زمینه‌های مختلفي نظير طرح‌هاي پالایشگاهی و ميان‌دستي پتروشيمي نظير توليد پلي پروپيلن، اتيلن گلايكول‌ها و همچنین خدمات عمومي در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس سرمایه گذاری انجام شده است.

 

افزایش تولید و رونق سرمایه گذاری در صنعت نفت وابسته به شرایط سیاسی و اقتصادی است

جذب سرمايه‌گذار در مناطق ويژه به شدت تحت تاثير شرايط متغير داخلي و خارجي است. در شرايطي كه تلاطم‌هاي ارزي عرصه اقتصاد داخلي را با چالش‌هایی مواجه کرده  بديهي است كه سرمايه‌گذاري در سطح كشور بویژه صنعت نفت دستخوش همین تلاطم‌هاي حوزه ارزي و پولي خواهد بود. اما خوشبختانه با اتخاذ تدابير و انجام اقدامات موثر در حوزه ارزي ثبات نسبي به بازار ارز برگشته است. بر اين اساس اميد مي رود سرمايه‌گذاران قادر باشند برنامه ريزي‌های بلند مدت براي سرمايه‌گذاري تدوين نمايند که در اين رابطه صنايع مياندستي و پايين دستي از حوزه‌هاي جذاب سرمايه‌گذاري با فرض ثبات شرايط اقتصادی خواهد بود.سياست سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بر اين است تا با بهره گيري از سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي طرح‌هاي سرمايه‌گذاري با هدف تقويت اقتصاد ملي و كاهش اثرگذاري تحريم‌ها اجرايي شوندکه در اين رابطه آنچه که مهم است ارزآوري طرح‌ها می باشد به عبارت بهتر جذب سرمايه‌گذار به منظور تامين بخشي از نيازهاي ارزی كشور به كالا ، خدمات و صادرات مي تواند در شرايط فعلي كارگشا باشد. بنابراین كمك به سرمايه‌گذاران جهت جلب مشاركت مالي شركای داخلي و خارجي و تشكيل كنسرسيوم‌هاي تامين مالي ،بهره گيري از توان فني و مالي شركت‌هاي پتروشيمي جهت اجراي طرح‌هاي قابل توجيه و داراي مزيت نسبي نيز به عنوان سياستي موثر در این زمینه است که در سازمان منطقه ویژه پارس دنبال می شود.

 

تسهیل در ارائه درخواست مجوز سرمایه گذاری

طبق قانون تشكيل داده مناطق ويژه  اقتصادي مرجع صدور تمامی مجوزهاي لازم براي فعاليت اقتصادي در منطقه توسط سازمان متولي صورت مي‌پذيرد؛ بر همين اساس طي مذاكرات و توافقات حاصل شده با وزارت صنايع و طبق قانون تشكيل و اداره مناطق ويژه اقتصادي، مرجعيت صدور مجوز تاسيس و بهره‌برداري از اداره صنايع استان به سازمان انتقال يافت؛ بدين صورت كه هم‌اكنون منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس به‌عنوان يك استان در سامانه بهين‌ياب تعريف شده است و سرمايه‌گذاران مي‌توانند مستقيما در قسمت مربوطه درخواست خود را براي پروانه بهره‌برداري يا جواز تاسيس ارائه کنند. جهت برخورداري از معافيت ماليات برارزش افزوده سامانه صدور مجوز مذكور طراحي و متقاضيان و سرمايه‌گذاران مي‌توانند از طريق سامانه و طي فرآيند تعريف شده درخواست مجوز فعاليت کنند. از طريق پورتال سرمايه‌گذاري تحت وب نيز جهت سهولت اطلاع‌رساني فرصت‌ها سرمايه‌گذاري و طي فرآيندها مرتبط طراحي و ايجاد شده است. به طور کلی« سامانه بهين‌ياب» منطقه ويژه، سامانه صدور مجوز فعاليت‌ها اقتصادي و پورتال سرمايه‌گذاري نياز به مراجعه حضوري را به حداقل رساند و زمان انجام فعاليت را به كمترين مقدار ممكن تعليل داده است.

 

چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارس

شرايط محيط كلان اقتصادي كشور، تحريم‌هاي بين‌المللي، ريسك‌هاي منطقه‌، عدم وجود طرح جامع مصوب كاربري اراضي، عدم كفايت زيرساخت‌هاي اساسي نظير آب، برق، گاز و غيره در منطقه، عدم احداث و راه‌اندازي كريدور تاسيساتي، وجود معارضين اراضي منطقه،عدم تكميل فنس پيراموني منطقه از جمله چالش‌های موجود است اما سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به عنوان نماینده وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در منطقه برای رفع این چالش‌ها برنامه‌های مدونی در دست اقدام دارد که در ادامه به تشریح مهمترین این برنامه خواهم پرداخت.

 

تحصیل اراضی

بخش بزرگی از اراضي منطقه پارس دو و مقدار زيادي از اراضي منطقه پارس يك داراي معارض مي باشند. رفع معارض اين اراضي مستلزم تامين منابع مالي لازم است که در صورت تامين منابع كافي مي توان انتظار داشت در آينده اي نه چندان دور معضل معارضين اراضي مرتفع گردد.

 

ايجاد و تامين زيرساخت‌ها و ارائه خدمات تاسيساتي

پيش زمينه سرمايه‌گذاري در هر منطقه فراهم بودن امكانات زيربنايي و تاسيساتي است. اين موارد شامل شبكه توزيع آب، برق، گاز، خوراك، فاضلاب و مخابرات مي باشد. با عنايت به احداث بخش عمده ايي از شبكه توزيع در منطقه اميد مي رود در آينده ايي نزديك با تامين آب، برق، گاز و مخابرات شرايط ارائه فوري خدمات تاسيساتي را به فعالان اقتصادي از جمله سرمايه‌گذاران فراهم نماييم.

 

تكميل محدوده پيراموني منطقه

بدون شك تكميل محدوده پيراموني منطقه ويژه با هويت بخشي حقوقي به منطقه مي تواند زمينه اجراي هر چه بهتر قوانين و مقررات مناطق ويژه و تسهيل امور سرمايه‌گذاري را فراهم نمايد. با تكميل فنس یاد شده معافيت‌ها و مزايا حقوقي مناطق ويژه به راحتي قابل اعمال مي باشند و با نظارت بهتر زمينه استفاده حداكثري از دارايي‌هاي سرمايه‌گذاران در منطقه ايجاد خواهد شد.

 

گسترش مشاركت بخش خصوصي- عمومي

برخي از طرح‌هاي سرمايه‌گذاري به خصوص در حوزه پشتيباني، خدماتي و تامين خدمات تاسيساتي نظير آب، برق، مخابرات و تلفن و پاره اي از طرح‌هاي ديگر مي توانند توسط مشاركت بخش خصوصي اجرا گردند. ترتيبات قراردادي متنوعي در زمينه تامين مالي و مشاركت بخش خصوصي در طرح‌هاي سرمايه‌گذاري نظير توليد برق، توليد آب، ساخت هتل، ساخت مجتمع‌هاي تجاري و تفريحي و غيره وجود دارند. گرچه ترتيبات قراردادي نظير ساخت، راه اندازي و انتقال، ساخت راه اندازي و مالكيت، بيع متقابل و مشاركت مدني صريحا در قانون تشويق و حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي قيد شده است اما قانون جامع مدون در خصوص مشاركت سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در چارچوب اين ترتيبات قراردادي وجود ندارد. آنچه را مي توان در اين زمينه به آن اشاره کرد مجموعه پراكنده اي از مجوزات، تصويب نامه‌ها، برنامه‌هاي توسعه پنجساله، قانون مدني و غيره مي باشند. دستگاه‌هاي متولي امر مشاركت خصوصي و عمومي حسب وضعيت خود اقدام به بهره گيري از ظرفيت‌هاي موجود و اندك حقوقي در اين رابطه کرده اند؛ به عنوان نمونه شهرداري تهران از ترتيبات حقوقي قراردادي نظير مشاركت مدني، BOO، BOT به صورت متدوال به منظور احداث مجتمع‌هاي تجاري، تفريحي، پاركينگ، توسعه فضاهاي فرهنگي و غيره بهره برده است. وزارت نيرو نمونه ديگري است كه به خصوص از قراردادهاي BOO و  BOT براي احداث آب شيرين كن و نيروگاه استفاده  مي کند.

 

احداث و راه اندازي كريدور تاسيساتي

همان طور كه قبلا بيان شد كريدور تاسيساتي ضرورتي انكار ناپذير براي توسعه سايت پايين دستي پتروشيمي منطقه مي باشد. اين كريدور سايت بالادستي پتروشيمي و پالايشگاهي را به سايت پايين دستي به فاصله تقريبي 27 كيلومتر وصل مي نمايد. براي احداث و راه اندازي كريدور تامين مالي داخلي از اهميت ويژه اي برخوردار است. بنابراین انتظار مي‌رود شركت ملي نفت ايران با درك اهميت كريدور تاسيساتي در توسعه زنجيره ارزش تامين مالي آن را عهده دار شود.

 

توسعه زنجيره ارزش صنايع پايين دستي پتروشيمي و تكميلي

فعال سازي سايت پايين دستي پتروشيمي يكي از دغدغه‌هاي اصلي اين سازمان بوده است؛ توسعه صنايع ميان دستي پتروشيمي و تكميل زنجيره ارزش در حوزه صنعت پتروشيمي تكليفي است كه در آيين نامه اجرايي ماده 156 قانون برنامه  پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران تصريح شده است. در اين خصوص با پيشنهاد وزارت نفت و تصويب هيات وزيران مقرر شده است صنايع مزبور در جوار يا در مناطق نزديك به صنايع بالادستي پتروشيمي مستقر شوند و تنها منطقه مناسب براي اجرايي کردن این آیین نامه، سايت پايين دستي پتروشيمي در منطقه« پارس» يك مي باشد.

 

كاهش بروكراسي فرآيند جذب سرمايه

وجود معارضين متعدد اراضي و كمبود زيرساخت‌هاي اساسي براي سرمايه‌گذاري در سايت‌هاي صنايع پايين دستي، مختلط و نيمه سنگين و بخش‌هاي پشتيباني، فقدان ضوابط مدون و ابلاغي زيست محيطي، عدم راه اندازي كريدور تاسيساتي، وجود بخش‌هاي موازي در سازمان و غيره موجب شده است تا ديوان سالاري در مسير جذب سرمايه افزايش يابد. اين سازمان درصدد است تا با حذف فعاليت‌هاي غير ضروري و تدوين دستورالعمل‌هاي مناسب و هماهنگي بين بخش‌هاي مختلف حجم ديوانسالاري جذب سرمايه را قبل و بعد از عقد قرارداد كاهش دهد و زمينه رواني و كارآيي فرآيند مزبور را فراهم سازد به همين منظور كميته ويژه بهبود جذب سرمايه در سازمان تشكيل شده است  كه موارد مرتبط با اين حوزه را در دست بررسي دارد.

 

شناسايي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري

لازمه جذب سرمايه در منطقه شناسايي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري و اولويت بندي هر كدام مي باشد. در اين خصوص ضروري است امكانات و تسهيلات و  امتيازات لازم هر طرح سرمايه‌گذاري به روشني تبيين شود. در اين رابطه ضروري است از طريق بهره‌گيري از خدمات مشاوره تخصصي فرصت‌هاي مورد نظر شناسايي و در معرض ديد متقاضيان سرمايه‌گذاري گذاشته شوند.

 

تهيه و تدوين مشوق‌هاي سرمايه‌گذاري

بدون شك معافيت‌هاي قانوني در امر جذب سرمايه‌گذار از اهميت بالايي برخوردار مي‌باشند. ایجاد مشوق‌هاي ديگر به خصوص در حوزه واگذاري زمين به سرمايه‌گذاران مي‌تواند با كاهش هزينه سرمايه‌گذاري ثابت طرح‌ها اجرايي شدن طرح‌هاي مختلف سرمايه‌گذاري را در منطقه توجيه نمايد. در اين رابطه موارد مختلفي از مشوق‌هاي پيشنهادي تهيه و بعد از «بررسي‌هاي حقوقي» آماده ارائه به هيات مديره سازمان خواهد شد. اميد مي رود با تصويب نهايي اين مشوق‌ها موجب افزايش انگيزه سرمايه‌گذاران به منظور اجراي طرح‌هاي سرمايه‌گذاري در منطقه فراهم شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
پنج کشتی نفتکش ایرانی با اهتزار پرچم سه رنگ ایران، به نام‌های «فورچون»، «فارست»، «فاکسون»، «پتونیا» و «کلاول» حامل سوخت و به طور مشخص بنزین ایران دریاها و اقیانوس‌های آزاد را در مسیری طولانی طی کردند و یک به یک به ونزوئلا رسیدند تا بدین سان در بیخ گوش ایالات متحده آمریکا، به تحریم‌های ظالمانه یک «نه» بزرگ بگویند.
پروفسور دکتر حمید دوست‌محمدیان، استاد تمام در مدیریت بین‌الملل و پایداری فرهنگی و پژوهشگر ارشد در آلمان/ عبور از دوران کودکی تا دوران تحصیل در مدرسه راهنمایی با خاطرات تلخ جنگ تحمیلی و پس از آن، بیش از چهل سال تجربیات تلخ فشارهای اقتصادی و بین‌المللی ناشی از تحریم‌های همه جانبه کمر‌شکن آمریکا علیه ایران (البته با همکاری سایر کشورهای غربی و حتی غیر غربی) باعث ایجاد ایده‌هایی در ذهن کنجکاو من شد و اینکه ابتدا به واژه جنگ و چرایی آن حساس شوم و سپس در آینده زندگی خود به مطالعه در مورد آن روی بیاورم.
پنجم خردادماه ۱۲۸۷ شاید برای کمتر کسی خاطره‌ساز باشد، تاریخی که با اقتصاد، سیاست، فرهنگ و جامعه ایرانیان گره خورده است.

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :