Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 14 تیر ماه 1398 | کد مطلب : 23161
تلاش ایران، همراهی اوپک
رضا زندی، روزنامه نگار و تحلیلگر نفتی/ منشور (اساسنامه) همکاری اوپک و کشورهای غیر ‌اوپک چیست؟ چه ابعاد پیچیده‌ای داشت که جلسه دوشنبه شب گذشته وزرای اوپک را به یکی از طولانی‌ترین جلسات سازمان کشورهای صادرکننده نفت تبدیل کرد؟ چرا ایران تا قبل از اعمال نظراتش حاضر نبود با این منشور موافقت کند؟ ایران چه تغییراتی در اساسنامه همکاری اوپک و غیر اوپک داد؟

۱-منشور (اساسنامه) همکاری اوپک و کشورهای غیر اوپک، چارچوبی برای همکاری بلندمدت کشورهای اوپک و غیر اوپک است. همکاری‌ای که از سه سال پیش برای بالا کشیدن قیمت نفت از محدوده ۳۰ دلار در الجزایر شکل گرفت. ۱۴ عضو اوپک در حاشیه اجلاس IEF در الجزایر، جلسه فوق‌العاده گرفتند و تصویب کردند تا مجموعا ۷۰۰ هزار بشکه از تولیدشان کم کنند و به ازای آن تعدادی از کشورهای عضو اوپک حاضر در مجمع جهانی انرژی، به رهبری روسیه، موافقت کردند ۳۰۰ هزار بشکه از تولیدشان بکاهند. همکاری اوپک و غیر اوپکی‌ها با کاهش یک میلیون بشکه‌ای شروع شد و با تدوین «بیانیه همکاری» برای کاهش تولید نفت ادامه یافت. در سال ۲۰۱۸ هم اوپکی‌ها و غیر اوپکی‌ها توافق کردند مجموعا یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از بازار خارج کنند. ۸۰۰ هزار بشکه در روز از تولید ۱۴ کشور عضو اوپک و ۴۰۰ هزار بشکه در روز از تولید ۱۰ کشور غیر اوپکی. عربستان یک سال است که منشور همکاری بلندمدت میان اوپکی‌ها و غیر اوپکی‌ها را پیشنهاد کرده است تا بر اساس آن نهادی برای این همکاری شکل گیرد. ایران حدود یک سال با توجیه کار کارشناسی بیشتر، بررسی این منشور (اساسنامه) را به تعویق انداخته بود.

٢- عربستان با تشکیل مستمر جلسات کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک (JMMC) که وزرای نفت و انرژی سعودی و روسیه آن را اداره می‌کردند، سعی کرد این ایده را تقویت کند که ریاض و مسکو در کنار هم به ثبات بازار نفت کمک می‌کنند. از سوی دیگر عربستان می‌خواست در هر کاهش تولید نفتی، سهم روسیه را هم در نظر بگیرد تا روسیه به عنوان رقیب نفتی‌اش، از او سبقت نگیرد. اما مگر تنها روسیه رقیب عربستان بود. جالب است بدانید که امریکا با تولید بیش از ۱۰ میلیون و ۹۶۰ هزار بشکه در سال ۲۰۱۸، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت دنیاست.

٣- با کاهش تولید نفت ایران، زیر فشار تحریم‌ها، طبیعتا قدرت ایران ماه به ماه برای تاثیرگذاری در مذاکرات اوپک کم می‌شد. چرا؟ چون میزان تولید نفت هر کشور، اصلی‌ترین مولفه قدرت آن کشور در تعاملات اوپک است، هر چند تنها عامل نیست. ایران در دو اجلاس گذشته بحث بر سر اساسنامه همکاری اوپک و غیر اوپک را به خاطر بررسی بیشتر به تعویق انداخته بود. برای ایران اوپک مهم بود. نمی‌خواست این سازمان کم اهمیت شود. در حقیقت منشور همکاری اوپک و غیر اوپک، سبب ایجاد نهادی می‌شد، پس ایران پیشنهاد اصلاحاتی داد و تا تحققش ایستاد، بعد آن را امضا کرد. اصلاحاتی که به پیشنهاد ایران در منشور همکاری ایجاد شده بود چه بود؟

٤- با اصرار ایران، ‌بندی در اساسنامه همکاری بلندمدت اوپک و غیر اوپک قید شد که به موجب آن، تصمیم‌های نهاد جدید (که به موجب منشور همکاری ایجاد می‌شد) نمی‌توانست تصمیم‌های اوپک را نقض کند، هر چند این بیانیه منتشر نشده است اما من توانستم مطمئن شوم که جملات آن به گونه‌ای نوشته شده است که تصمیم‌های اوپک به قوت خود باقی می‌ماند و کشور عضو اوپک نمی‌تواند نظر متضادی با آنچه در جلسات اوپک طرح و تصویب شده است در جلسات با غیر اوپکی‌ها طرح کند. از سوی دیگر به پیشنهاد ایران، قرار شد ریاست و نایب‌رییسی جلسات منشور دوره‌ای و یک ساله باشد. الان عربستان و روسیه اداره جلسات اوپک و غیر اوپک را بر عهده دارند. ضمن آنکه قرار شد نهاد جدید بابت خدمات تحقیقاتی که از دبیرخانه اوپک دریافت می‌کند به آن پول بدهد. همین طور عضویت و شرکت در جلساتی که به موجب این منشور تشکیل می‌شود داوطلبانه خواهد بود و ضمنا مفاد این منشور برای عضویت کشورها باید به تایید مراجع قانونی کشورها برسد. این تغییرات پیشنهادی ایران، همه برای این بود که ساختار اوپک حفظ شود و نهادی جایگزین آن نشود. هر چند حالا در دل اوپک نهادی شکل گرفته است. ایده‌آل ایران شاید این بود که روسیه و کشورهایی که مایلند با اوپک همراهی کنند عضو اوپک شوند آن هم با شرایط برابر، اما طبیعتا روسیه به آن راضی نبود. ایران با اعمال اصلاحات مدنظرش این منشور را امضا کرد. آیا می‌توانست امضا نکند و بر خواسته خود مبنی بر تشکیل نشدن هیچ نهاد جدیدی پافشاری کند؟

٥- باید سناریوهای جایگزین را در نظر بگیریم. ۲۳ کشور اوپک و غیر اوپک با منشوری که توسط عربستان و طبیعتا روسیه آماده شده بود موافق بودند.اولا ایران به جهت کاهش چشمگیر تولید نفتش، طبیعی است که مانند قبل در اوپک نفوذ نداشته باشد. در اوپک بشکه‌های تولیدی نفت پشتوانه قدرت است. دوم اینکه اگر ایران برای عدم قبول منشور اصرار می‌کرد، عربستان نمی‌توانست همین نهاد را مثلا در ریاض با حضور روسیه و کشورهای دیگر تولیدکننده اوپک و غیر اوپک تشکیل دهد؟ مانند IEF که محلش در عربستان است. آن وقت دیگر محل تصمیم‌سازی درباره بازار نفت از وین به ریاض می‌رفت، چون دومین و سومین تولیدکنندگان نفت جهان عضو آن بودند. ایران با این کار، خود را از گردونه تصمیم‌سازی‌ها خارج می‌کرد. سوم اینکه خط قرمز ایران حفظ اعتبار و هویت اوپک بود. وقتی سایر اعضای اوپک با منشور موافق بودند در شرایطی که تولید نفت ایران به‌شدت پایین آمده است، ایران نمی‌توانست بیش از حد بر عدم قبول منشور اصرار کند. چه، جوابش یک جمله بود. «فعلا که شما معاف از سهمیه‌ها هستید. بروید و فردا بیایید.» البته با بیان دیپلماتیک. دیگر اینکه آن طرف ماجرا هم روسیه بود که طبیعتا به لحاظ سیاسی وزیر نفت ایران نمی‌توانست جلوی مشارکت‌دهی آنها در تنظیم بازار نفت، به همراه سایر کشورها و در یک روند اصولی، بایستد. پس بهترین سناریو این بود که با پیشنهاد تغییراتی در منشور از اصالت و هویت اوپک دفاع کرده و همزمان خود را از روند تصمیم‌سازی‌ها دور نکند. اوپکی‌ها و حتی عربستان هم که می‌خواستند به هر حال اجماع اوپک را داشته باشند ترجیح دادند نظرات متعادل شده ایران را در نظر گرفته و در منشور بگنجانند. نکات دیگری درباره این منشور هست که در مطلب بعدی درباره‌اش خواهم نوشت.

٦- چرا امریکا بزرگ‌ترین تهدید کشورهای بزرگ تولیدکننده عضو اوپک و برخی غیر اوپکی‌هاست. رابطه سیاست‌های بین‌المللی جمهوریخواهان و فشار بر برخی کشورها با «نفت» چیست؟ چه کشورهایی ممکن است در آینده قربانی سیاست‌های نفتی امریکا شوند؟ متحدان امریکا در بازار نفت، چگونه به این کشور کمک می‌کنند؟

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :