Daneshenaft logo
شنبه 16 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 14 تیر ماه 1398 | کد مطلب : 23165
الزام حیاتی اقتصاد مقاومتی و راه‌های جلب مشارکت عموم مردم
مهندس مهدی فرج پوروند، رییس هیأت مدیره شرکت پمپ های صنعتی ایران/ طبیعی است اگر اقتصاد مقاومتی عملی شود و اقتصاد ما از درآمدهای نفتی رها شود، دیگر مجبور نیستیم نفت 1000 دلاری را با التماس به 50 دلار بفروشیم.

 

اقتصاد مقاومتی که به راستی یکی از بنیادی‌ترین و زیباترین اشعار تاریخ مملکت بعد از شعار ملی شدن صنعت نفت است و تاکید نامگذاری سال‌های 94و 95 و مجدداً 96 به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و ایجاد اشتغال اقدامی بسیار داهیانه از سوی رهبر معظم انقلاب بود و با صدها دلیل و برهان می‌توان با قاطعیت اعلام کرد که تنها کلید حل تمامی مشکلات اقتصادی و امنیتی کشور اجرای دقیق و کامل اقتصاد مقاومتی است. در اینجا ابتدا به چند مورد از دستاوردهای مهم آن اشاره کرده و سعی می‌کنم راه‌های واقعی اجرایی آن و نیز جلب مشارکت یکایک آحاد مردم را به اختصار توضیح دهم.

دستیابی به اقتصاد بدون نفت که رویای همیشگی همه ی مسئولان و مردم کشورمان است فقط یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی است. نفت یک کالای جایگزین ناپذیر و فوق العاده با ارزش است که یکی از عنایات خداوند متعال بوده که در زیر پای ملت ایران گذاشته شده است.

قیمت واقعی این کالا بر مبنای معادل ارزش انرژی آن بیش از 1000 دلار در هر بشکه است، ولی بدلیل وابستگی شدید اقتصاد کشورمان به درآمدهای نفتی، غربی ها هر قیمتی را برای نفت سیاستگذاری می کنند و ما ناگزیریم برای فروش نفت با آن قیمت با همسایگان خود به رقابت بپردازیم.

بگذریم از اینکه اگر این کالا بجای اینکه در کشورهای جهان سوم باشد فقط در اختیار کشورهای غربی بود، اکنون آنرا با لیتر اندازه‌گیری می‌کردند و برای فروش هر لیتر آن هم صدها شرط سیاسی و بایدها و نبایدها قائل می شدند، ولی اکنون ما بدون هیچ شرطی و با التماس به یک دهم قیمت آنرا به آنها تقدیم می کنیم. طبیعی است اگر اقتصاد مقاومتی عملی شود و اقتصاد ما از درآمدهای نفتی رها شود، دیگر مجبور نیستیم نفت 1000 دلاری را با التماس به 50 دلار بفروشیم. البته برای فروش نفت به قیمت واقعی باید به کشورهای تولید کننده ی نفت منطقه هم کمک شود تا آنها هم بتوانند با اقتصاد مقاومتی از وابستگی به قیمت نفت رها شوند، در اینصورت قیمت نفت به قیمت واقعی خود نزدیک شده وکشورهای منطقه ازنفت به عنوان یک اهرم اقتصادی فوق العاده برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند. جای تعجب و تاسف است که وابستگی ما به درآمدهای نفتی بقدری حاد و کمرشکن است که غربی ها حتی برای بردن نفت با قیمت بشکه ی 50 دلار ناز می کند و ما را تحریم نفتی می کنند. من فکر نمی کنم بیشتر از این بشود یک ملت را تحقیر کرد.

اینجاست که در می یابیم چرا 3 سال متوالی رهبر کشورمان عنوان سال را، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، تولید و اشتغال اعلام می کنند.

 

دستاورد دوم فوق العاده با اهمیت اقتصاد مقاومتی ایجاد اشتغال است.

ما در یک سیکل بسته گرفتار شده ایم، چون کار نداریم و بخشی از جوانان بیکار اقدام به قاچاق کالا می کنند. با این حرکت جلوی تولید ملی را می گیرند و از ایجاد اشتغال جلوگیری می شود و به بیکاری خود بیشتر کمک می کنند. بخش دیگر از خیل بیکاران بدلیل بیکاری به کارهای خلاف سوق داده می‌شوند که هزینه‌های زیادی به اقتصاد کشور تحمیل می کنند. در حالی که هر یک می‌توانستند عنصری فعال و درآمد‌زا باشد. تعداد عظیمی در خیابان‌ها پرسه می‌زنند و قسمتی از ترافیک فاجعه بار کشور از اینها ناشی می شود و بررسی هزینه بنزین و وقت تلف شده در این راستا بسیار قابل ملاحظه است. تعدادی به سمت توزیع و مصرف مواد مخدر سوق داده می شوند که عوارض اجتماعی جبران ناپذیری دارد، گروهی هم به سمت سفارتخانه های خارجی می روند و خود را آواره های کشورهای خارجی می کنند. عده ی معدودی هم امنیت جامعه را به طور علنی به خطر می اندازند. دزدی، زورگیری و مزاحمت به نوامیس مردم از عوارض این مسائل است.

یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی این است که این خیل عظیم بیکاران که امنیت جامعه را به خطر می‌ا‌ندازد و هزینه و مخارج فوق‌العاده‌ای را به دولت تحمیل می کند را به ارتش مولد ثروت تبدیل کند و این هدف بسیار زیبا کاملا دست یافتنی است.

تقویت بنیه های نظامی و دفاعی کشور از دیگر اهداف اقتصاد مقاومتی است. وقتی صنایع داخلی پا می‌گیرند. سیستم تولید در کشور جان می‌گیرد، تولید صنایع نظامی هم تقویت می شود. با تقویت صنایع نظامی از هزینه‌های وحشتناک خرید خارجی ادوات جنگی کاسته می شود و این هزینه ها صرفه جویی شده، خود باز هم صرف تقویت صنعت و تولید هرچه بیشتر ادوات نظامی روزمی شوند و به این ترتیب در چرخه پیشرفت روزافزون قرارمی گیریم. تقویت بنیه های نظامی برای کشور هم امنیت می آورد و هم ثروت. بدون شک اگر ما دارای موشکهای قاره پیمای تولید داخل باشیم، آمریکا و هیچ کشوری جرات نمی کند در روز روشن دارایی های ایران را مصادره کند.

دستاوردهای اقتصاد مقاومتی فوق العاده وسیع است و تقریباً مزایای آن بر کسی پوشیده نیست ولی سوال کلیدی و تعیین کننده این است که چگونه به این قله ی رفیع افتخار و پیروزی برسیم. برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی، ده‌ها عامل باید دست به دست بدهند تا تولید داخل و خود کفایی در مرحله ی اول و صادرات کالا به خارج و کسب درآمدهای ارزی در مرحله دوم و طبعاً  قدرت اقتصادی و نظامی در مرحله بعدی حاصل شود، موفقیت این طرح بزرگ ملی با برنامه ریزی گسترده فرهنگی و رسانه ای و وضع قوانین جدید اقتصادی و با آگاهی کامل تمام آحاد جامعه و همکاری صد درصد یکایک آنها قابل اجرا است.

اصلاح فرهنگ جامعه و نقش رسانه ها:

یکی از نیازهای اساسی تولید، بازار مصرف است که خوشبختانه ما در ایران به وفور داریم که در اختیار خارجیها گذاشته ایم. فرهنگ سازی در سطح جامعه برای مصرف کالای تولید داخل و مصرف نکردن کالای خارجی یکی از این پیش نیازهای ضروری تولید است.

در حال حاضر متاسفانه مصرف کالای خارجی نوعی افتخار و تشخص است. این فرهنگ غلط یکی از آفتهای اصلی اقتصاد مقاومتی و تولید داخل است. فرهنگ سازی باید از مدارس و محیط های آموزشی از دبستان تا تحصیلات عالیه بعنوان افتخار ملی و در مساجد به عنوان حرام شرعی و قانونی شروع شود و ضرورت مصرف کالای تولید داخل در خانه و مدارس و مساجد اینقدر تکرار شود که ملکه ذهن گردد و علاقه به کالای تولید داخل در درون انسانها، نهادینه شود و هیچ تبلیغاتی برای مصرف کالاهای خارجی کار ساز نباشد.

باید این فرهنگ در جامعه ایجاد شود که کسی که کالای خارجی مصرف می کند، آگاه باشد و بداند که با این کار خود حق اشتغال را از بچه های بیکار خود و فامیلهای خود و بقیه ی مردم گرفته و آنرا دو دستی به دشمنان خارجی تقدیم می کند و این کار نه تنها افتخار ندارد، بلکه مایه ی شرمندگی و خجالت است.

کسانی که دختران و یا پسران آنها بدلیل گرانی و کمبود مسکن قادر به ازدواج نیستند، آنهایی که بچه هایشان بدلیل بیکاری ترک وطن کرده و در کشورهای خارجی آواره شده اند، کسانی که بچه هایشان و یا پدر و مادرشان معتاد هستند، آنهایی که بچه هایشان بدلیل دزدی و خلاف در زندانها هستند، کسانی که بچه هایشان بدلیل کارهای خلاف خیلی عمده مثل زورگیری اعدام شده اند، تمامی اینها باید بدانند مسئول بخش قابل توجهی از گرفتاریهای آنها کسانی هستند که با مصرف  کالاهای خارجی سبب بیکاری بچه های آنها شده و در این بدبختی ها و جنایات نقش عمده دارند و این گناهکاران باید در هر دو دنیا پاسخگو باشند و مردم به آنها به چشم خائن، مقصر و گناهکار نگاه کنند.

نقش رسانه ها برای جا انداختن چنین فرهنگی بسیار تعیین کننده است و رسانه ها اولا ً باید برنامه هایشان را آنقدر جذاب کنند که بیننده ها را جذب کنند و مردم ماهواره ها را که مهمترین عامل تبلیغ و ترویج مصرف کالای خارجی است رها کرده و فقط به شبکه های داخلی نگاه کنند. شبکه های خارجی در ازای پخش سریالها و فیلم‌های به ظاهر مجانی در میان هر سریال و فیلم بارها و بارها به تبلیغ کالای خارجی می پردازند و اینقدر تکرار می کنند که نام کالا و مصرف آن ملکه ذهن بیننده شده و بالاخره مردم به خرید آن مبادرت می کنند. باید تولید و پخش فیلم ها و سریالهای جذاب مثل پایتخت، شاهگوش و شهرزاد و فیلم های خوب و لطیف خانوادگی را بخشی از اهداف رسیدن به خود کفایی و استقلال اقتصادی بدانیم و به آنها بها بدهیم و سرمایه گذاری کنیم که این یکی از بهترین سرمایه گذاری هاست که برگشت بسیار خوبی برای جامعه دارد.

بعد از اینکه رسانه ها توانستند مخاطبان خود را از رسانه های خارجی پس بگیرند، تلاش کنند تا فرهنگ جامعه به آنجا برسد که استفاده از کالای خارجی موجب شرمندگی و سرافکندگی و توام با دردسر باشد نه مایه ی فخر و مباهات، مخصوصا که استفاده از به اصطلاح برندهای معروف لباس و غیره بجای افتخار و تشخص، حماقت تلقی شود  و مردم استفاده از این نوع کالاها که غالباً قیمت های آنها تا چندین برابر قیمت داخلی است خودداری کنند و به مصرف کالاهای تولید داخل روی بیاورند تا اولا تولید داخل پا بگیرند و ثانیاً  از خروج ارز جلوگیری شود.

 

وضع قوانین مناسب :

باید با وضع قوانین مناسب گمرکی، هزینه های واردات کالای خارجی را تا آنجا بالا برد که تولیدات داخلی به راحتی توان رقابت با آنها را داشته باشند. در حال حاضر هر روز با ایجاد مناطق ویژه، تعرفه های گمرکی راکاملاً از بین می برند. در مناطق ویژه ی اقتصادی مثل عسلویه کالاهای خارجی بدون  هزینه ی گمرکی وارد می شود و این در حالی است که کالاهای تولید داخل برای مواد اولیه ی خود تمام هزینه های گمرکی را می پردازند. بدین ترتیب دولت برای واردات کالاهای خارجی سوبسید می دهد.

برای مدیران دولتی که کالاهای تولید داخل مصرف می کنند، تشویقها و پاداشهای خوب و جدی داده شود تا آنها برای مصرف کالای داخلی تشویق شده و بیشتر رغبت نشان دهند. در حال حاضر مدیرانی که کالای خارجی مصرف می کنند از مزایای خریدهای خارجی مسافرتها و حق ماموریت ها و غیره سود وافر می برند، گاهی این مزایای به حدی است که تمامی بخشنامه‌های صادره در خصوص مصرف کالای داخلی در مقابل آنها کاملا بی تاثیرهستند، این مسائل باید واضح و شفاف حل شوند. صنعت بیمه می بایست ریسک مصرف کالاهای داخلی را که یکی از بهانه‌های عمده مدیران وکارشناسان بر عدم تائید کالاهای تولید داخلی می باشد را پوشش دهند. در کنار وضع تعرفه های گمرکی بازدارنده عوارض و جریمه های بازدارنده نیز وضع شوند. مثلاً شهرداریها برای تردد ماشین های خارجی در سطح شهر عوارض قابل ملاحظه وضع کنند.

اگر خرید و فروش کالای خارجی در بازار نوعی عمل خلاف تلقی شود و مالیات این نوع خرید و فروش چند برابر مالیات خرید و فروش کالای تولید داخل بشود، مردم و فروشندگان کالای خارجی را عوامل خارجی بدانند آیا باز هم مثل الان که به بازار می روید با سیل کالای خارجی مواجه می شوید. بدلیل سود زیاد کالاهای خارجی متاسفانه فروشندگان نیز تبلیغ جنس خارجی می نمایند. با وضع قوانین درست این وضع بر عکس می شود. مالیات معامله های کالاهای خارجی باید چندین برابر معامله کالاهای داخلی باشد. همینطور مالیات فروشگاهها و شرکتهایی که کالای خارجی وارد می کنند، باید چندین برابر شرکتها و فروشگاههایی باشد که کالای ایرانی می فروشند. اگر چنین شود، همه جا پر از کالای ایرانی می شود و شما برای پیدا کردن یخچال خارجی باید خیلی بگردی که بگویند ممکن است فلانی در فلان منطقه داشته باشد ولی قیمت آن خیلی بالاست و خرید و فروش آن گرفتاری دارد بهتر است از خریدش بگذرید. در صورت تبیین حرام شرعی و قانونی کالای خارجی حتی وانت ها و نیسان ها هم از حمل کالای خارجی امتناع  خواهند نمود و آنرا امری کریه و مغایر اخلاق  خواهند داشت. با تبلیغات مثبت در رسانه ها و تلویزیونها خریداران و مصرف کنندگان کالای خارجی بعنوان عامل اصلی تمامی مصیبت ها و گرفتاری های جامعه معرفی شوند و مردم آنها را  عناصری ضد وطن و ضد امینت ملی بدانند.

برای نمایندگی های شرکت های بزرگ خارجی که در داخل ایران آزادانه فعالیت می کنند و برای فروش کالای خارجی خود و جلوگیری از فروش کالاهای داخلی به انواع و اقسام ترفندها متوسل شوند، محدودیت هایی قائل شود. یکی از آفت های اصلی  اقتصاد مقاومتی همین نماینده ها هستند که آزادانه در داخل کشور تردد می کنند وعمدتاً با آلوده نمودن معدودی از کارشناسان و مدیران دولتی بر علیه تولید ملی فعالیت می کنند، دفتر و دستک دارند و تابلو نصب می‌کنند که اینجا مرکز جلوگیری از فروش کالاهای داخلی است.

به اعتقاد نگارنده، بودجه کشور که از سوی دولت محترم ارائه شده است، باید برگردانده شود و مطابق اهداف اقتصاد مقاومتی بازنگری و اصلاح و سپس ابلاغ شود.

 

اصلاح نرخ ارز

متاسفانه دولتها بنا به ملاحظاتی که داشته اند، نرخ ارز را با تزریق دلارهای نفتی بطور مصنوعی پایین نگه داشته اند و این یکی از دلایل عمده ی ارزانتر نشان دادن کالای خارجی و سرازیری سیل آسای کالاهای خارجی به داخل کشور و ورشکستگی صنایع داخلی و بیکاری جوانان بوده است که عوارض مصیبت بار آن بر همه روشن است.

حیف و میل ارزهای خارجی بقدری وحشتناک بوده است که دولت برای طرحهای عمرانی استراتژیک خود با کمبود ارز مواجه شده و اخیراً برای اجرای فاز 11 عسلویه اعلام شده چون دلار نداریم، باید فاینانسور خارجی بیاوریم، یعنی اینکه اولا کار داخلی را بفروشیم، ثانیاً شرایط استثماری پیمانکار خارجی را بپذیریم و شرکتهای بزرگ پیمانکاری داخلی که طی سالهای گذشته کار یاد گرفته اند بیکار شده از هم بپاشند و خارجی ها دوباره وارد شوند. بسیار لازم و ضروری است که نرخ ارز در حد توان اقتصادی کشور باشد و دولت برای پایین نگه داشتن آن از دلارهای نفتی کمک نگیرد، نرخ ارز به حدی بالا برود که واردات کالا به صرفه نبوده و بر عکس صادرات کالا صرف داشته باشد، این اقدام برای اقتصاد مقاومتی از ضرورتهای بسیار اساسی است. دولتهای ما در طور سالهای گذشته هرگز نخواسته اند برای اصلاح اقتصاد بیمار کشور دارو تجویر کنند، زیرا دارو تلخ است و ممکن است به مذاق مردم خوش نیاید به همین دلیل بجای دارو، شیرینی و شکلات تجویز می کنند و حال این بیمار روز به روز بدتر می شود.

 

یکی دیگر از اقدامات اساسی در جهت اقتصاد مقاومتی برداشتن موانع تولید است.

متاسفانه مردم به امر تولید رغبت نشان نمی دهند، اصطلاحی که امروزه زیاد شینده می شود این است که کسی که تولید می کند یا عاشق است یا دیوانه، یکی از دلایل این نوع طرز فکر در جامعه این است که تولید کننده ی داخلی فاقد احترام و امنیت است. من شنیده ام که در کشورهای آسیای شرقی مثل کره و ژاپن تولید کنندگان را افرادی مقدس به شمار می آورند و به آنان فوق العاده احترام می گذارند. آنها معتقدند که تولیدکنندگان ایجاد کار و اشتغال می کنند، برای جامعه رفاه و امنیت می آورند، بنابر این محترم و حتی مقدس هستند.

متاسفانه در کشورمان در حال حاضر موضوع غیر از این است. تولیدکنندگان در جامعه ما دارای جایگاه خوب و قابل احترام نیستند. نگاهی به فیلم ها و سریالهای سالهای پیش نشان می دهد که عوامل تولید و پیمانکاران معتبر و بزرگ به جای اینکه آدمهایی سختکوش، مسئول، متعهد و کارآفرین معرفی شوند عموماً آنها را  افراد خلافکار و گناهکار و بی دین و بی مسئولیت و کسانی که  دارای خانواده های از هم پاشیده  هستند به تصویر می کشند. با این تصویر بد، مردم کمتر به امر تولید رغبت نشان می دهند و این موضوعی است که باید اصلاح شود و از تمامی تولیدکنندگان اعاده ی حیثیت شود تا مردم به امر تولید رغبت نشان دهند. اصلاح قوانین مالیاتی و بیمه و قوانین بانکی و قوانین کار که خود یکی از عوامل ضد تولید در کشور هستند بسیار الزامی است.

 

کیفیت:

یکی از راههای عملی ترغیب مردم به مصرف کالای داخلی و جلوگیری از مصرف کالای خارجی بالا بردن کیفیت کالاهای تولید داخل است، لذا لازم است در این راستا هم اقدامات عملی انجام گیرد.یکی از عوامل بالابرنده کیفیت کالاها، وجود متخصصان و هنرمندان با سواد است.اولا باید کاری کنیم که متخصصان و هنرمندان داخلی درداخل کشور احساس امنیت کند و رفاه داشته باشند و به خارج از کشور کوچ نکنند. ثانیاً برای جذب متخصصان که از کشور رفته اند و در کشورهای بیگانه آواره هستند، برنامه های درست و منطقی بریزیم. قانون جدیدی باید در جهت جلوگیری از خروج به  اصطلاح مغزها و جذب مغزهای خارجی وضع شود. ایجاد هر نوع مزاحمت بیجا برای جوانان به هر شکل آن خلاف اهداف اقتصاد مقاومتی است و تلاش برای جذب متخصصان ایرانی مقیم خارج یک الزام است. با حضور متخصصان خوب و با کیفیت می توان کالای با کیفیت تولید کرد. بر این مبنا، با وجود هنرمندان خوب و با کفایت می توان فیلم و سریال و برنامه های با کیفیت تولید کرد.

پس هر قانونی که به امر مهاجرت بطور کلی جوانان کمک می کند، قانونی مغایر با اهداف اقتصاد و مقاومتی است و در نقطه ی مقابل این امر است. خلاصه اینکه اقتصاد مقاومتی امروز نه فقط یک شعار ملی بلکه یک الزام حیاتی و مسئله مرگ و زندگی است و اگر می‌خواهیم که مرفه و شاد، در امنیت و آسوده زندگی کنیم و از یک کشور در حال توسعه به یک کشور توسعه یافته تبدیل شویم. اگر می‌خواهیم هر روز روزی سه بار قلدران بین‌المللی ما را تهدید نکنند و از گزینه های روی میز و زیر میز ما را نترسانند. اگر می خواهیم میلیاردها دلار اموال مردممان را آمریکایها در روز روشن در کمال وقاحت زورگیری نکنند. اگر می‌خواهیم تمام بیکاران از سطح شهر جمع شوند و این ترافیک مصیبت بار شهر ها از بین برود. اگر می خواهیم به آسمان آبی برسیم و از شر هوای آلوده و ریزگردها خلاص شویم. اگر می خواهیم دیگر در خیابانها و شهرهایمان تریلرهای حامل اراذل و اوباش را به نمایش نگذارند. اگر می خواهیم دیگر شاهد صحنه اعدام جوانان زورگیر در خیابانهای شهرمان نباشیم. اگر می خواهیم از دست این تورم کمرشکن خلاص شویم. اگر می خواهیم سطح شهر پر از جوانان دختر و پسر دم بخت که به دلیل بیکاری و گرانی  نمی توانند ازدواج کنند و مثل بشکه ی باروت در خیابان‌ها سرگردان هستند و امنیت جامعه را تهدید می‌کنند نباشد، باید اقتصاد مقاومتی را نه فقط یک شعار معمولی بلکه یک اصل مقدس بشماریم و تمام هدف گیری های اقتصادی و سیاسی و بودجه ی کل کشور در این راستا تنظیم و اجرا شود.

کشور ما دارای امکانات بالقوه تبدیل شدن به یک ابر قدرت بزرگ را دارد و با اقتصاد مقاومتی براحتی به آن می رسیم، ولی اگر این موضوع را جدی نگیریم و برای آن اقدامات بسیار جدی به عمل نیاوریم، غرب به دنبال آن است بلایی را که بر سر عراق، سوریه و لیبی آورده یعنی شهر به شهر، خیابان به خیابان، کوچه به کوچه و خانه به خانه با خاک یکسان کرده و تمام ملت را آواره و بیچاره کرده است بر سر ملت ما بیاورد. بنابراین انتخاب با خود ما است.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده و ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از دلایل این استیضاح عنوان شده؛ حال آنکه دستاوردهای ملموس وزارت نفت در پارس جنوبی و غرب کارون، توسعه میدان‌های مشترک را به پای ثابت فهرست نقاط قوت این وزارتخانه بدل کرده است.
زنگنه یکی از معماران کلیدی الگوی اقتصاد مقاومتی ایران در مسیر ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل دارایی‌های فکری به توسعه اقتصادی و همچنین خودکفایی در منابع اصلی به شمار می‌رود.
بر طبق نمودار زیر و آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که این کشور هشتاد و نه هزار بشکه در روز بیشتر از میزانی که در سپتامبر واردات داشت، نفت صادر کرده است.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :