Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
پنجشنبه 3 مرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23224
آمارسازی، حربه آمریکا برای مدیریت بازار نفت
فریدون برکشلی، رییس دفترمطالعات انرژی وین/ آمریکا رسماً دست همه کشورهای جهان را از اطلاعات مربوط به تولید واقعی شیل قطع کرده است و با اعلام و ارایه گزارش‌های گاهی ضد و نقیض، بازار را گمراه می‌کند.

درباره ارزیابی بازار نفت با توجه به التهابات اخیر در خاورمیانه بایستی گفت: همانطور که دیده می‌شود، بازار نفت واکنش جدی در قبال وقایع هفته‌های اخیر بازار نشان نداده است. در واقع بازار جهانی، از قبل و از مقطعی که امریکا از برجام خارج شد، به تدریج عامل بحران و ریسک امنیت عرضه نفت را در ملاحظات و محاسبات بازار ملحوظ کرده است. در واقع بهای نفت خام برنت در ژانویه ۲۰۱۹ میلادی حدود ۵۴ دلار در بشکه بود و به تدریج در سطح ۶۵ دلار در هر بشکه، متوقف شد. به این ترتیب محاسبات ما حکایت از آن دارد که قیمت نفت بر اساس عوامل ساختاری در طیف ۵۵ دلار در هر بشکه قرار دارد و با اوج گرفتن تنش در خلیج فارس بازه حدود ۱۰ دلاری را متأثر ازعوامل روانی و ریسک بازار را از پیش در خود جای داده است. علاوه بر عوامل روانی و مخاطرات منبعث از تهدید امنیت عرضه جهانی نفت نسبت به سال‌های گذشته به ویژه دهه ۱۹۸۰ میلادی، آمریکا هم با کارت «عرضه نفت خام شیل» و «تحریم‌های نفتی» بازی متفاوتی را در دست گرفته است. در مورد نفت خام‌های غیر متعارف یا شیل، وزارت انرژی آمریکا تنها مرجع گزارش دهی است. البته این حق کشورهاست که به صلاح خود گزارشات تولید نفت خام خود را منتشر کنند، اما آمریکا رسماً دست همه کشورهای جهان را از اطلاعات مربوط به تولید واقعی شیل قطع کرده است و با اعلام و ارائه گزارش‌های گاهی ضد و نقیض، بازار را گمراه می‌کند.

گرای غلط آمریکا برای فاجعه‌سازی در بازار

بازار علائم گمراه‌کننده‌ای دریافت می‌کند که می‌تواند برای اقتصاد جهانی نفت و انرژی فاجعه‌بار باشد، سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت در بخش انرژی و نفت و گاز به افق قیمت‌های بین‌المللی، حساس است. امریکا، حتی گزارش‌دهی و اعلام میزان تولید نفت‌خام‌های غیر متعارف کانادا را هم در اختیار گرفته و منابع کانادایی گزارش‌های وزارت انرژی آمریکا را منعکس می‌کنند. سازمان اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی و اندیشکده‌های جهان هم همان ارقام و گزارش‌ها را انعکاس می‌دهند. حربه دوم آمریکا در کنترل روند قیمت‌های جهانی، تحریم نفتی تولید‌کنندگان مهمی مانند ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران است. بازار در محاسبات قیمت، درک می‌کند که حدود ۷.۵ میلیون نفت خام همین دو کشور آماده عرضه به بازار است. این درحالی است که آمریکا سال هاست که از اهرم تحریم برای مدیریت بازار جهانی نفت استفاده می‌کند.

حذف ایران و ونزوئلا به نفع ظرفیت مازاد تولیدکنندگان

در همین حال و در پاسخ به اینکه کدام دسته از فعالان بازار نفت از تحولات اخیر بازار نفت به ویژه متأثر از رخدادهای اخیر خاورمیانه منتفع می‌شوند، بایستی توضیح داد: هم داستانی روسیه و عربستان در کنترل بازار جهانی نفت، پدیده‌ای مهم است و نشان از تحولات و دگردیسی‌های مهم و استراتژیک دارد. فارغ از اینکه روند کنونی قیمت نفت تا چه میزان برای روسیه مطلوب است، باید در نظر داشت که روسیه در حال باز تعریف موقعیت بلند مدت استراتژیک خود در خاورمیانه است. حذف ونزوئلا و ایران فرصت مناسبی برای تولید کنندگان دارای ظرفیت مازاد عرضه نفت فراهم آورده که روسیه هم از جمله آنان است. در حال حاضر، برای روسیه سهم بازار مهمتر از سطح قیمت است. روسیه مصمم است تا موقعیت خود در بازار را تحکیم کند. مقوله قیمت برای مسکو، فاز دیگری است و عربستان هم تا حدی که توانسته میدان را برای روسیه باز گذاشته و اکنون تولید خود را به کمتر از ۷ میلیون بشکه پایین آورده که طی دو دهه گذشته بی‌سابقه است. از طرف دیگر، عربستان سازمان حدوداً ۷۰ ساله اوپک را هم تقدیم روسیه کرده است. البته بارها گفته‌ایم که در بازار جهانی نفت و اوپک، قدرت از آن بشکه‌هاست. قدرت کشورهای نفتی منبعث از شمار بشکه‌هایی است که قادر به عرضه آن هستند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :