Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
پنجشنبه 3 مرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23225
صنعت نفت شیل آمریکا محکوم به سقوط
کیتی هیپل و تام سازیلو از مؤسسه تحلیل اقتصادی و مالی انرژی/ انرژی تجدیدپذیر به شکلی روزافزون در زمینه هزینه با گاز رقابت می‌کند و این به آن معناست که قیمت گاز نمی‌تواند از حد معینی فراتر رود، زیرا تقاضا کاهش می‌یابد.

 

با توجه به تشدید فشار مالی بر شرکت‌های تولید نفت شیل در آمریکا، بعضی از آنها تلاش می‌کنند با افزایش حفاری خود را نجات دهند و شماری دیگر با کاهش هزینه‌ها و محدودیت خرج کردن تلاش دارند سوددهی‌شان را بیشتر کنند، اما هر دو رویکرد تهدیدهای بسیاری در بر دارد. نوسان و اختلال صنعت تولید نفت شیل را به چالش می‌کشند. برای نمونه، به شرکت ئی‌کیوتی اشاره می‌کنیم که بزرگ‌ترین شرکت تولید گاز طبیعی در آمریکاست. این شرکت در جریان یک جنگ قدرت، به دست برادران رایس افتاد. آنها وعده دادند که با افزایش حفاری و کاهش هزینه‌ها، نقدینگی آزاد این شرکت را به ۵۰۰ میلیون دلار افزایش می‌دهند. راهبرد برادران رایس مصداق دیگری از سرمایه‌گذاری بزرگ و پرخطر است.استیو شلوتربک، مدیر پیشین شرکت ئی‌کیوتی، چندی پیش اعلام کرده بود صنعت نفت شیل آمریکا یک فاجعه مطلق است، زیرا به سقوط قیمت‌ها و ضرردهی شرکت‌ها کمک کرد. وی گفت: در واقع من هیچ مورد دیگری از تحول فناوری را نمی‌شناسم که به صنعتی که آن را ایجاد کرده است، اینقدر آسیب زده باشد.اگرچه کسانی مانند برادران رایس می‌خواهند با افزایش حفاری از مشکلات رهایی یابند، افرادی مانند شلوتربک باور دارند که این رویکرد بارها و بارها امتحان شده و به شکست انجامیده است. به گفته شلوتربک، تولیدکنندگان باید هزینه و تولید را کاهش دهند و این مسئله به رشد قیمت گاز کمک خواهد کرد.با این همه، مؤسسه تحلیل اقتصادی و مالی انرژی باور دارد که هیچ کدام از این راهبردها کارایی ندارند. این مؤسسه اعلام کرد: حتی اگر تولیدکنندگان گاز فعالیت‌های خود را هماهنگ کنند و عرضه را کاهش دهند (که احتمال آن بسیار ضعیف است)، انتظار شلوتربک مبنی بر افزایش قیمت گاز، قابل تردید است.دلایل گوناگونی برای عدم افزایش قیمت گاز وجود دارد. برای نمونه، افزایش قیمت گاز تنها سبب تشویق استفاده از انرژی تجدیدپذیر می‌شود. هزینه‌های انرژی خورشیدی، انرژی باد و حتی ذخیره‌سازی انرژی، سقوط کرده است. سال‌ها، گاز طبیعی ارزان‌ترین گزینه بود، اما اکنون دیگر صحت ندارد. انرژی تجدیدپذیر به شکلی روزافزون در زمینه هزینه با گاز رقابت می‌کند و این به آن معناست که قیمت گاز نمی‌تواند از حد معینی فراتر رود، زیرا تقاضا کاهش می‌یابد.از سوی دیگر، سیاست‌های عمومی در برخی از ایالت‌های آمریکا، استفاده از گاز طبیعی را محدود می‌کنند.نیاز تولیدکنندگان پتروشیمی به گاز ارزان نیز از دیگر عواملی است که جلو رشد قیمت گاز را می‌گیرد. سرانجام اگرچه شرکت‌هایی همچون یی‌کیوتی تغییر جدی در راهبردهای خود اعمال می‌کنند، راه پیش روی آنها همچنان در هر صورت پر از مانع است. مؤسسه تحلیل اقتصادی و مالی انرژی، در نتیجه‌گیری گزارش خود اعلام کرد: ورشکستگی‌های بیشتر قطعی هستند، زیرا وام‌گیرندگان در صنعت نفت و گاز باید میلیاردها دلار بدهی خود را در ۶ ماه آینده بپردازند یا دوباره تأمین اعتبار کنند.

منبع: پایگاه اینترنتی اویل پرایس

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :