Daneshenaft logo
پنجشنبه 21 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 9 شهریور ماه 1398 | کد مطلب : 23303
اثربخشی مسئولیت اجتماعی بر توسعه جوامع محلی
غلامرضا منوچهری، رئیس شورای سیاستگذاری چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت/ آنچه امروزه به عنوان یک الزام قانونی مطرح است، مسئولیتی است که بر اساس آن لازم است شرکت‌ها و سازمان‌ها از یک سو مسئولیت آثار نامطلوب فعالیت‌های خود بر جامعه را به عهده بگیرند و از سوی دیگر، دغدغه‌های اجتماعی و زیست محیطی را در کنار عملکردهای کسب‌وکارشان به‌طور جدی مورد توجه قرار دهند.

اشاعه و شناخت از مفهوم مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت، ارائه و تبادل تجربه‌های علمی شرکت‌های نفتی، ارتقای آگاهی عمومی، معرفی چارچوب‌ها و استانداردهای گزارش‌دهی مسئولیت اجتماعی شرکت در صنعت نفت، همگرایی و تعامل شرکت‌های نفتی در نهادینه کردن مسئولیت اجتماعی و شناسایی چالش‌های این مهم در صنعت نفت و نیز ارائه راهکارهای لازم از جمله ضرورت‌های اجرای مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت است. توسعه پایدار در سایه عمل به مسئولیت اجتماعی نمود پیدا می‌کند. در این باره باید گفت به‌طور کلی توجه به مسائل اجتماعی، زیست محیطی و فرهنگی جوامع محلی، اصطکاک فعالیت‌های نفت با محیط پیرامون را هم کاهش می‌دهد، زیرا استمرار، پایداری و توسعه بلندمدت در منطقه نیازمند توسعه پایدار است و به نوعی می‌توان اذعان داشت که مسئولیت اجتماعی با مولفه توسعه پایدار پیوند خورده است و مکمل یکدیگرند. به این منظور شعار همایش امسال مبنی بر «مسئولیت اجتماعی، راهی به سوی توسعه پایدار» می‌تواند موید این واقعیت باشد. بر ضرورت نقش تاثیرگذار طرح‌های توسعه‌ای برای مناطق پیرامونی صنعت نفت تاکید دارم و از آن به عنوان مولفه توسعه جوامع محلی یاد می کنم. شرکت‌های نفتی عمیقا باور دارند که توجه به جوامع محلی ضرورتی انکارناپذیر است و به‌طور طبیعی دستیابی به توسعه پایدار در سایه نگاه ویژه به جوامع محلی ظهور و بروز می‌یابد. باید میان جوامع و اداره‌های محلی گفت‌وگوی مثبت و به تبع آن تعاملی سازنده برقرار باشد و این مولفه نه تنها رشد فرهنگی را به دنبال خواهد داشت، بلکه سبب شکل گیری عمیق و واقعی مقوله مسئولیت اجتماعی خواهد شد. مرکز توجه مقوله مسئولیت اجتماعی، مردم محلی و افرادی هستند که در منطقه حضور دارند، بنابراین همه تلاش ما این است که شرایط را برای رشد و تعالی آنها فراهم کنیم،‌زیرا به هر میزان مردم محلی توانمندتر شوند، سطح همکاری‌ها افزایش می‌یابد و اثربخشی فعالیت‌های صنعت نفت نیز بیشتر خواهد بود. تخصیص منابع مالی صرف نمی‌تواند این نوع از همکاری را شکل دهد و در این زمینه باید سازوکارهای لازم برای همسویی بیشتر مردم، سازمان‌ها و نهادهای عمومی را تعریف کنیم تا هر یک به سهم خود در این زمینه ایفای نقش کنند. اشتغال‌زایی در حوزه‌های غیرنفتی، وجه دیگر تعامل و مشارکت صنعت نفت با جوامع محلی است که سازمان‌ها با مطالعات جامع و نیازسنجی‌های دقیق در این جوامع می‌توانند نقشی اثربخش و سازنده در این خصوص ایفا کنند، زیرا در هر منطقه استعدادهای متفاوتی وجود دارد که الزاما به حوزه نفت و گاز مرتبط نیست و می‌توان با ایجاد زمینه‌های مناسب برای پرورش و بروز این استعدادها، اشتغال و درآمدزایی مناسبی برای ساکنان این مناطق ایجاد کرد.

الزام جوامع محلی به موضوع آموزش

اساسا در ماهیت شرکتی مانند شرکت ملی گاز ایران، ارائه خدمات اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ به این معنا که برخی اوقات، خدمت‌رسانی، جزئی از کار اصلی شرکت‌ها محسوب می‌شود. اما نکته حائز اهمیت این است که نباید در این نوع مسئولیت‌ها از معنا و مفهوم مسئولیت اجتماعی غافل ماند. خدمت‌رسانی تنها اجرای فعالیت‌های فیزیکی نیست، بلکه در واقع نیازمند ایجاد یک نوع کار مشترک و متقابل میان خدمات‌دهنده (شرکت گاز) و خدمات‌گیرنده (مردم) است. البته تاکید بر اهمیت و آگاه‌سازی مردم نسبت به ایجاد شبکه گازرسانی و رعایت مسائل ایمنی از پیش‌نیازهای مهم فعالیت گازرسانی در روستاهاست. الزام جوامع محلی به موضوع آموزش، نیازمند شروطی است که شرکت‌های نفتی برای مجاب ساختن جوامع به اجرای آن باید در نظر بگیرند و این امکان‌پذیر نخواهد بود مگر اینکه جامعه محلی به درک مناسب‌تری از خدمات دریافتی و بازخورد متناسب با آن دست یابند. اگر خدمات همسو با آگاهی ارائه نشود، بدون شک مشکلاتی هم برای شرکت‌ها و هم مردم مناطق پیرامونی صنعت نفت ایجاد خواهد کرد. ارتقای زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی از مصادیق بارز توسعه جوامع محلی است و از این حیث حائز اهمیت است که باید جوامع محلی به عنوان جزئی از ذی‌نفعان در پروژه‌های نفتی ورود کنند و به شناخت و آگاهی کافی نسبت به نوع فعالیت و اهداف شرکت‌ها دست یابند و این مهم محقق نخواهد شد مگر با ارائه آموزش‌های تخصصی و کسب مهارت‌های مورد نیاز. هرچند آموزش جوانان می‌تواند نیاز آینده صنعت نفت به نیروهای بومی را با امکان دستیابی به کارکنانی کیفی‌تر رفع کند، اما نباید از این موضوع غافل ماند که رشد و پویایی جامعه محلی به میزان زیادی به افزایش درک عمومی بستگی دارد. مردم توجه خود را باید به این مهم معطوف کنند ‌که آموزش و بهبود زیرساخت‌های انسانی می‌تواند در درازمدت پیامدهای مطلوب‌تر و راهگشاتری به همراه داشته باشد.

باور به ایفای مسئولیت اجتماعی باید در مدیران نهادینه شود

اگر چه عملکرد وزارت نفت در حوزه مسئولیت اجتماعی مطلوب ارزیابی می‌شود، اما در عین حال شرکت‌ها باید بیش از پیش نسبت به مفهوم مسئولیت اجتماعی اهتمام داشته باشند و همچنین ارزیابی عملکرد صنعت نفت در وجوه اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی باید به صورت دقیق انجام شود. نهادینه‌سازی وجدان اجتماعی و باور به ایفای مسئولیت اجتماعی از مولفه‌هایی است که باید مدیران و تصمیم گیران به آن توجه ویژه داشته باشند و گزارش‌های پایداری که از سوی شرکت‌ها ارائه می‌شود باید از غنا و عمق کافی برخوردار و نیز مبتنی بر مطالعات کارشناسی باشند. اهداف دولت، محیط زیست و جوامع محلی سه وجهی است که باید به طور همزمان آنها را پیش برد. البته برای فعالیت‌های زیست‌محیطی باید  نوعی اعتقاد حرفه‌ای نیز شکل گیرد. وی به موضوع ارتقای سطح تکنولوژی در فعالیت‌های توسعه‌ای اشاره و عنوان کرد: البته در کنار تمامی این موارد، مبحث فناوری و روزآمدن کردن آن نیز از مسائلت مهمی است که باید به آن توجه کرد. ورود فناوری‌های روزآمد در فعالیت‌های توسعه‌ای سبب کاهش ضایعات و در عین حال کامل‌تر شدن فرآیندها خواهد شد که این مسئله را نیز باید در مباحث آموزشی لحاظ کرد.

مسئولیت اجتماعی را به کودکانمان بیاموزیم

مقوله مسئولیت اجتماعی از مباحث ریشه‌ای است و از تحول در نگرش و طرز تفکر انسان نشات می‌گیرد. بنابراین، این مفهوم را باید به کودکانمان نیز بیاموزیم. این وجدان اجتماعی به هر نحوی که هست باید در میان مردم و مدیران ما حفظ شود تا از آسیب دیدن در هر زمینه‌ای مصون بمانیم. باید باور داشته باشیم در هر سازمانی که هستیم، رسالت اجتماعی داریم و اگر این مسئله در ذهن و روح ما ننشیند و عمیق نشود، به‌طور طبیعی با بخشنامه و دستورعمل راه به جایی نخواهیم برد. بر ضرورت ارائه چارچوب و رویکرد کلی و همه‌جانبه برای طرح‌ها و پروژه‌ها که نشان‌دهنده نمای کلی از همه فرآیندهای کاری باشد، تاکید دارم و در صورت تحقق این مهم می‌توان به نحو مطلوب و شایسته‌ای از طرح‌ها بهره‌برداری کرد. در بسیاری از کشورهای سرمایه‌داری، تولید ثروت از دل شرکت‌های خصوصی است و دولت‌ها با دریافت مالیات به ارائه خدمات عمومی و رفاهی جامعه می‌پردازند و این در حالی است که در کشور ما عکس این مسئله صادق است. در حقیقت بار عمده‌ای از مسئولیت‌های اجتماعی به‌عهده دولت است و در این میان صنعت نفت‌ به نیابت از دولت به مقوله مسئولیت اجتماعی در مناطق همجوار نفتی می‌پردازد.

انتظارات محلی از صنعت نفت بالاست

اتکا به منابع و درآمدهای نفتی، فرهنگ رفتاری جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و متناسب با آن، نظام تولید و میزان بهره‌وری در جامعه را نیز متاثر خواهد کرد و این مسئله در مناطقی که صنعت نفت حضور مستقیم دارد، ملموس‌تر و عینی‌تر است. به هر تقدیر، سطح انتظارات و توقعات مردم مناطق پیرامونی از صنعت نفت بالاست که این مسئله قدری موضوع را پیچیده‌تر می‌کند. صنعت نفت به این باور رسیده است که باید تعهداتی را بپذیرد، اما این نباید به این معنا باشد که دستگاه‌های دیگر منفعل عمل کنند، بلکه باید یک چرخه همگانی ایجاد کرد و در راستای آن حمایت‌ها صورت گیرد تا اثربخشی، دوام و قوام بیشتری داشته باشد. مسئولیت اجتماعی مقوله‌ای فراگیر و همه‌جانبه است که تنها در ید شرکت نفت نمی‌تواند باشد، البته صنعت نفت با توجه به حضوری که در مناطق مختلف دارد، سعی می‌کند سهم عمده‌تری را به لحاظ تامین منابع به عهده بگیرد، اما این انتظار وجود دارد که سازمان‌ها و ارگان‌های محلی و مردم نیز در این راستا همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند. بر ضرورت انتقال تجربیات و دستاوردهای شرکت‌ها در سال‌های اخیر اشاره می کنم و لازم است برای هر شرکتی وظایف کاری جداگانه تعریف کرد تا در آینده بتوان به طور موثرتر عمل کرد. آسیب‌پذیری محیط زیست در کشور ما در سطح بالایی قرار دارد و تاکید همایش چهارم مسئولیت اجتماعی بر موضوع حفظ تنوع زیستی و مسائل زیست محیطی در صنعت سبز است. با توجه به اینکه آسیب‌پذیری محیط زیست و جوامع هر دو با یکدیگر در ارتباط هستند، بنابراین هم‌زمان با حساسیتی که روی جوامع وجود دارد، توجه به تنوع زیست محیطی و گسترش فضای سبز نیز بیشتر می‌شود. نقش تاثیرگذار رسانه‌ها در اشاعه مفهوم مسئولیت اجتماعی بسیار مهم است و امیدوارم رسانه‌های جمعی به‌طور مستمر روی این موضوع کار کنند، زیرا تنها بحث شرکت نفت مطرح نیست و باید با دید گسترده‌تری به آن نگاه شود، البته گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است. با وجود این امیدواریم با تلاش مضاعف بتوان بازدهی و اثربخشی این موضوع را بالا ببریم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در پایان نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با وزیر نفت، جمله‌ای به نقل از وزیر در رسانه‌ها با این مضمون منتشر شد: قانع نشدند و قصد قانع شدن هم ندارند!!!
طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده و ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از دلایل این استیضاح عنوان شده؛ حال آنکه دستاوردهای ملموس وزارت نفت در پارس جنوبی و غرب کارون، توسعه میدان‌های مشترک را به پای ثابت فهرست نقاط قوت این وزارتخانه بدل کرده است.
زنگنه یکی از معماران کلیدی الگوی اقتصاد مقاومتی ایران در مسیر ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل دارایی‌های فکری به توسعه اقتصادی و همچنین خودکفایی در منابع اصلی به شمار می‌رود.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :