Daneshenaft logo
سه شنبه 29 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 19 آبان ماه 1396 | کد مطلب : 11426
تلاش وصف‌ناشدنی برای مهار آتش «رگ سفید» ادامه دارد؛
عملیات در دمای 600 درجه!


دانش نفت: بعدازظهر روز هفتم آبان ماه بود که چاه شماره 147 میدان نفتی رگ سفید هنگام عملیات حفاری به‌دلیل فوران گاز، منفجر شد که این انفجار موجب آتش‌سوزی در دکل حفاری 95 فتح شرکت ملی حفاری شد.

در همان ساعات ابتدایی خبر جان باختن دو تن از نیروهای شرکت ملی حفاری ایران که در دکل شماره 95 حاضر بودند، حادثه را دردناک تر کرد .

چاه147 میدان رگ سفید دچار  فوران شد و در زمانی اندک، کوهی از دود و آتش به آسمان برخاست. شدت فوران آتش به حدی بود که دکل شماره 95 فتح در همان لحظات اولیه به کلی ذوب شد و آتش با سرعت باورنکردنی همه چیز را نابود کرد .نیروهای عملیاتی و مدیران شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و ملی حفاری ایران پس از اطلاع از این حادثه به سرعت در محل حضور پیدا کردند تا با بررسی ابعاد حادثه راهبردی را برای مهار فوران و آتش سوزی در نظر بگیرند .

 

بسیج همه امکانات برای مهار حادثه دکل ۹۵

کمیته بحران با حضور مدیران عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، شرکت ملی حفاری، شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران و دیگر مدیران و متخصصان مربوطه تشکیل شد. این کمیته جهت بررسی ابعاد حادثه و به منظور ساماندهی شرایط در کوتاهترین زمان ممکن در نظر گرفته شد تا برای انجام هرچه سریع‌تر کارها تصمیم گیری و همه امکانات را در این زمینه بسیج کند .

 بامداد 8 آبان ماه؛ محسن دلاویز به عنوان نماینده ویژه وزیر نفت در محل حادثه حاضر شد. وی با ابراز تاسف از این حادثه، مراتب تسلیت خود را به خانواده‌های داغدار جانباختگان و هم‌چنین کارکنان صنعت نفت به ویژه شرکت ملی حفاری ایران اعلام کرد و گفت: با دستور وزیر نفت، از هیچ مساعدتی در این زمینه دریغ نخواهد شد . بررسی ابعاد حادثه و الزامات پیش رو به منظور ساماندهی شرایط در کوتاهترین زمان ممکن در دستور کار قرار دارد و همه امکانات به این منظور بسیج شده است. دلاویز با اشاره به سخت گذر و تپه‌ای بودن منطقه حادثه، عنوان کرد: تمهیدات لازم اندیشیده شده و تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای مهار حادثه با جدیت در دست اقدام است .

تشکیل 3 تیم فنی عملیاتی برای مهار فوران چاه

در همان روز کمیته مدیریت بحران شرکت ملی حفاری ایران از تشکیل 3 تیم فنی تخصصی در موقعیت چاه شماره 147 رگ سفید خبر داد . این تیم‌های تخصصی از سوی سپهر سپهری، مدیرعامل و رئیس کمیته مدیریت بحران شرکت ملی حفاری ایران تشکیل شدند و سرپرستی آنها به عهده معاونان مدیرعامل در عملیات حفاری، خدمات تخصصی و مدیریت پروژه‌های حفاری بود تا به بررسی ابعاد حادثه به وجود آمده در منطقه بپردازند .

 

بررسی حادثه آتش سوزی دکل 95 در دستور کار کمیسیون انرژی

هم‌چنین همان روز فریدون حسنوند، رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، از تشکیل کمیته‌ای در این کمیسیون برای اعزام به محل انفجار دکل نفتی رگ سفید در روز سه شنبه خبر داد .

 

 تشکیل روزانه جلسه مدیریت بحران تا پایان مهار چاه رگ سفید

سه شنبه 9 آبان ماه؛ سعید قربانی، دبیر کمیته مدیریت بحران شرکت ملی حفاری ایران از تشکیل جلسات روزانه این کمیته تا پایان عملیات مهار چاه 147 رگ سفید خبر داد و گفت: به علت فوران گاز دکل حفاری دچار آتش سوزی شد و بر اثر این آتش سوزی دستگاه حفاری سنگین 95 فتح در آتش سوخت و چاه از کنترل خارج شد.وی گفت: با هدف صیانت از نیروی انسانی به عنوان باارزش‌ترین سرمایه سازمان و بالابردن ضریب ایمنی پیرامون چاه در حال فوران ۱۴۷ رگ سفید، تردد نیروهای عملیاتی در قالب برنامه‌ریزی این کمیته انجام می‌شود.

 

اعضای کمیسیون انرژی از محل حادثه چاه نفتی رگ سفید بازدید کردند

در همین روز، اعضای کمیسیون انرژی برای بررسی آخرین وضعیت حادثه آتش سوزی دکل شماره 95 منطقه رگ سفید از این منطقه بازدید کردند تا نسبت به جمع‌آوری گزارش و بررسی آخرین وضعیت حادثه آتش سوزی دکل شماره 95 منطقه رگ سفید اقدام کنند.

 

آغاز ساخت استخر ذخیره آب در مجاورت چاه 147 رگ سفید

با آماده‌سازی نسبی جاده‌های دسترسی به موقعیت چاه در حال فوران 147 رگ سفید و امکان تردد ماشین آلات سنگین، مراحل ساخت استخر ذخیره آب در مجاورت چاه آغاز شد.

 

نخستین محموله تجهیزات آسیب دیده دکل 95 از محوطه چاه رگ سفید خارج شد

چهارشنبه 10 آبان ماه؛ عملیات خارج سازی نخستین محموله تجهیزات آسیب دیده دستگاه حفاری 95 فتح از محوطه چاه در حال فوران 147 رگ سفید آغاز شد.

 

بازدید وزیر نفت از چاه 147 رگ سفید

پنج‌شنبه 11 آبان ماه؛ در پنجمین روز حادثه بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت از چاه 147 منطقه رگ سفید بازدید و در جریان روند مهار آتش سوزی این چاه قرار گرفت . وزیر نفت در حاشیه این بازدید گفت: همزمان با عملیات مهار دو حلقه چاه برای کنترل آتش سوزی در حاشیه چاه 147 رگ سفید حفاری می‌شود و انجام این کارها حدود یک ماه و نیم طول می‌کشد.

 

پاکسازی محوطه پیرامون چاه رگ سفید با شتاب بیشتر ادامه دارد

هم‌چنین در این روز ستاد راهبری مهار فوران چاه 147 رگ سفید اعلام می‌کند که با تکمیل جاده دسترسی به محوطه چاه از روز گذشته کار خارج ساختن تجهیزات و متعلقات دکل 95 از محوطه با سرعت بیشتری در حال انجام است.

 

رگ سفید هم‌چنان می‌سوزد

جمعه 12آبان ماه؛ رگ سفید هم‌چنان می‌سوزد و عملیات خارج کردن تجهیزات و پاکسازی محیط پیرامونی چاه در حال فوران 147 رگ سفید 2 برای سومین روز متوالی ادامه دارد.

 

مهار آتش از بالا و پایین

روز شنبه 13آبان ماه؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت اعلام می‌کند که آتش رگ سفید یک ماه و نیم دیگر خاموش می‌شود.زنگنه عنوان می‌کند: برای خاموش کردن آتش فقط نیروهای داخلی فعالیت می‌کنند زیرا به اندازه کافی تجربه دارند. برای مهار آتش در رگ سفید از دو مسیر بالا و پایین تلاش می‌شود. از مسیر پایین باید دو چاه حفر شود که اقدامات آن باید فراهم شود. ابتدا باید مکان حفر چاه آماده شود و سپس دکل در آنجا قرار بگیرد .

 

عالیپور: احداث بیش از 250 کیلومتر خط لوله برای آبرسانی به چاه

در همین روز بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در نشست خبری در حاشیه نهمین نمایشگاه صنعت نفت در اهواز آخرین وضعیت آتش سوزی چاه 147 رگ سفید را تشریح کرد: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با همکاری شرکت ملی حفاری ایران در حال آماده‌سازی محل چاه‌ها، جاده‌های دسترسی و استخر آب هستند و کمتر از چهار روز بیش از 250 کیلومتر خط لوله آب از دو منطقه رودخانه زهره و امیدیه به سمت این چاه کشیده شده است.

 

پاکسازی و تسطیح محوطه چاه هم‌چنان ادامه دارد

روز یک‌شنبه 14آبان ماه؛ عملیات پاکسازی محوطه چاه در حال فوران رگ سفید، با هماهنگی و انسجام تیم‌های عملیات حفاری، گروه جابجایی دکل، HSE  و سایر بخش‌های مرتبط در حال انجام است و تعدادی دیگر از محموله‌ها و ضایعات دستگاه حفاری 95 تخلیه شد.

آتش رگ سفید سر به آسمان کشیده است

روز دوشنبه 15 آبان ماه؛ نه روز است که از فوران این چاه سرکش می‌گذرد و رگ سفید هم‌چنان می‌سوزد. آتش سر به آسمان کشیده و شعله‌اش زبان درازی می‌کند.

 

سپهری: عملیات مهار چاه رگ سفید به خوبی و طبق زمانبندی دنبال می‌شود

در این خصوص سپهر سپهری، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران و رئیس ستاد راهبری مهار فوران چاه 147 رگ سفید در این شرکت گفت: روند پیشرفت عملیات اجرایی مهار و کنترل چاه به خوبی و براساس برنامه‌ریزی انجام شده و جدول زمان‌بندی دنبال می‌شود.

 

آغاز آبگیری استخر ذخیره آب برای پوشش عملیات مهار

با تلاش شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران کار ساخت استخر ذخیره و تامین آب برای پوشش مستمر عملیات مهار چاه 147 رگ سفید 2 به اتمام رسید و مراحل آبگیری آن آغاز شد.

 

آخرین وضعیت عملیات مهار از زبان مسول کل ستاد بحران چاه رگ سفید

روز سه‌شنبه 16 آبان؛ هلی کوپتر مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و مسئول کل ستاد بحران و عملیات مهار چاه 147 رگ سفید وارد منطقه شد و بعد از بازدید، در محل کمپ به زمین نشست. بیژن عالیپور برای شرکت در جلسه کمیته بحران در منطقه حاضر شده بود و پس از این جلسه عنوان کرد: خوشبختانه استخر مورد نظر برای انجام عملیات top kill method  به طور کامل و به شکلی آماده شده تا هیچ آبی نفوذ نکند. وی افزود: ساختار ساختمانی منطقه رگ سفید سنگی است و این مساله باعث می‌شود تا نتوان به وسیله انفجار اقدام به راهسازی و باز کردن جاده کرد. در نتیجه برای ایجاد جاده‌های دسترسی و ایجاد لوکیشن‌ها باید از ماشین آلاتی از جمله پیکور و بلدوزر کمک گرفت که زمان عملیات را طولانی تر می‌کنند و کار به سختی جلو می‌رود.

 

راهکارهای در نظر گرفته شده برای مهار رگ سفید

برنامه حفاری چاه‌های امدادی مشخص شده است که بر اساس آن عملیات حفاری انجام خواهد گرفت. دو برنامه برای مهار فوران چاه در نظر گرفته شده است. یکی از روش‌ها کنترل و مهار فوران چاه از سطح الارض و دیگری مهار از تحت الارض است. برای روش مهار از تحت الارض یا bottom kill از دو حلقه چاه امدادی استفاده خواهد شد. یکی از چاه‌ها به روش حفاری عمودی و دیگری به صورت انحرافی کشیده خواهد شد و بیشترین امید برای روش تحت الارض بر روی چاهی است که به صورت عمودی حفاری خواهد شد.

 

پیش بینی 35 روز برای آغاز عملیات حمله به چاه به روش   top kill

مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: در بحث مهار فوران به روش top kill تا کنون بیش از 60 محموله از دهانه اطراف چاه خارج شده است تا دسترسی به چاه آسان‌تر شود. پس از آن‌که بیش از 50 درصد از استخر پر از آب شود عملیات top kill در منطقه آغاز می‌شود .دریس بیان کرد: از روز اول حادثه برای آغاز عملیات top kill حدود 35 روز زمان در نظر گرفته شده است. هم‌چنین برای چاه عمودی که قرار است عملیا ت bottom kill را انجام دهد، پس از ساخت لوکیشن حدود 38 روز زمان در نظر گرفته شده است تا عملیات آغاز شود. هم‌چنین برای ساخت لوکیشن ها نیز 14 روز زمان در نظر گرفته شده است .

 

اولین و سریع‌ترین راه برای کشتن چاه، روش top kill است

اولین و سریع‌ترین راه برای کشتن چاه، روش top kill است، اما به دلیل این‌که زمان از دست نرود، دو چاه انحرافی به طراحی اضافه شده است که ساخت این چاه‌ها به حدود 14 روز زمان نیاز دارد.

 

از برنامه جلو هستیم

فرزاد قربانی، رییس عملیات مهار چاه 147 میدان رگ سفید نیز گفت: در عملیات آماده سازی مهار آتش سوزی چاه 147 رگ سفید، تا کنون حدود 500 هزار متر مکعب عملیات خاکبرداری در بحث جاده سازی، ساخت استخر و ساخت لوکیشن انجام گرفته است. به دلیل این‌که منطقه کوهستانی است، مشکلات بسیاری وجود دارد که این مشکلات با همکاری مهندسی ساختمان و پشتیبانی شرکت ملی حفاری و تلاش بخش‌های ترابری حل شده است .

 

 انجام عملیات پاکسازی محوطه چاه در شرایط دمایی داغ و 600 درجه‌ای

هم‌چنین یک آتش نشان حاضر در منطقه که نخواست نامی در این گزارش از او برده  شود، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: تحت شرایطی وارد محوطه می‌شویم که دمای آتش حدود 600 درجه سانتی گراد است و مجبور هستیم با لباس ضد حریق و پوشش آب وارد محل شویم .وی افزود: گرمای آتش بر روی ما اثر می‌گذارد اما وظیفه خود می‌دانیم تا در محل حضور پیدا کنیم زیرا ایران برای ما عزیز است و حاضر هستیم برای کشور از جان خود بگذریم .این آتش نشان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم بدون حادثه و بدون هیچ دردسری آتش سوزی چاه 147رگ سفید را مهار کنیم تا منطقه مجددا از نظر ایمنی امن شود . هم‌چنین در روز 17 آبان ماه ستاد راهبری مهار فوران چاه رگ سفید اعلام کرد: قدم‌ها حساب شده و خارج کردن هر تجهیز پیرامون چاه بر اساس اهمیت آن و احتمال این‌که آسیب کمتر متوجه آن شده باشد انجام می‌شود و تاکنون بیش از 80 محموله از تجهیزات که تا حدودی از شعله‌های سرکش آتش دوره مانده از جمله ژنراتورها، پمپ‌های سیال، و مخازن از محوطه تخلیه و به محل پیش‌بینی شده برای انباشت، انتقال یافته است . آبگیری استخر 130 هزار بشکه‌ای شتاب بیشتری گرفته است و با ساخت محل استقرار دکل‌های حفاری برای حفر چاه‌های امدادی، کار انتقال دکل‌ها و تجهیزات ویژه مهار کلید خورده و مهارگران برای اجرای عملیات بزرگ در روزهای نزدیک آماده می‌شوند.

سیزده روز است که رگ سفید می‌سوزد و تلاش برای مهار این چاه هم‌چنان ادامه دارد. توانمندی کارشناسان مجرب نفت و حفاری در کشور، این امید را در دل زنده می‌کند که چاه 147 رگ سفید با علم، تلاش و از خود گذشتگی مردان نفتی، هرچه سریع‌تر مهار شود تا حماسه‌ای دیگر از تلاش بزرگمردان ایرانی در تاریخ کشور رقم بخورد.

گزارش از: شایان حاجی نجف

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
فقط از انسان جاه‌طلبی مثل ترامپ بر می‌آید که با سخنانی سخیف و غیر‌معمول به این فرد و آن سازمان حمله کند.
مهندس محمدحسن پیوندی، رییس هیئت مدیره هلدینگ تاپیکو/ برنامه‌های متنوعی برای آینده صنعت پتروشیمی پیش‌بینی شده است و با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید پروپیلن، فرصتی جدید برای تحقق اهداف صنعت پتروشیمی فراهم می‌شود و به عنوان عامل اصلی توسعه صنایع میانی و پایین‌دستی، به اشتغال و جذب سرمایه‎گذار می‌‌انجامد.
رویکردهای شرکت ملی گاز در سال 97 همچنان توسعه‌ای است. این همان استراتژی‌ای است که مهندس عراقی مدیر‌عامل خوشنام شرکت ملی گاز ایران بدان اشاره و بر آن تاکید کرده بود.

يادداشت
دکتر ابوالفضل کیانی‌بختیاری/ سال 97 در حالی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد که طی سال‌های اخیر و تحت عناوین اقتصاد مقاومتی، به موضوع حمایت از کالای ایرانی در بطن مفاهیم و بندهای آن اشاره‌ای مستقیم گردیده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ حجم گاز درجای میدان کیش قابل توجه است. این میدان با حجم گاز درجای ۵۵.۵ تریلیون فوت‌مکعب و با ضریب بازیافت ۷۰درصد و حجم میعانات گازی ۵۱۴ میلیون بشکه است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ برخی ژست‌های دوستانه مانند استفاده از ذخایر شناور عربستان سعودی قابل پیش‌بینی است، اما در واقعیت هیچ گزینه‌ای برای تغییر چیزی وجود ندارد.
محسن بهمنی، محقق ارشد گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ کاتالیست تولید متانول از گاز سنتز که در گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تولید می‌شود آماده عرضه به مشتریان اروپایی است.
مهدی قافله‌باشی، رییس گروه پژوهش‌های پلیمری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، افزون بر داشتن لایسنس پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، در زمینه افزودنی‌های PVC و کاتالیست‌های کرومی دستاوردهای گسترده‌ای دارد.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :