Daneshenaft logo
یکشنبه 25 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 19 آبان ماه 1396 | کد مطلب : 11427
گزارش اختصاصی دانش نفت از بزرگترین رویداد نمایشگاهی در خوزستان؛
تپش قلب نفت در پایتخت نفتی ایران
سهیلا زمانی

عالیپور: نفت، شاگرد اول اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور است

دانش نفت: صنعت سرنوشت‌ساز نفت در کشور نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن اصرار دارد، ایفا کرد و توانست با داخلی‌سازی بسیاری از تجهیزات راهبردی خود، گام‌هایی اساسی در خودکفایی تجهیزات نفتی بردارد؛ از این جهت می توان وزارت نفت را نماد مسلم اقتصاد مقاومتی خواند.

هم از آن رو است که نهادینه شدن فرهنگ حمایت از تولید داخل و جهت‌دهی به بخش دولتی برای خرید از محصولات ساخت ایران در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی از آثار فرهنگی نهمین نمایشگاه تجهیزات صنعت نفت خوزستان  است. همچنین آثار اقتصادی آن نیز شامل افزایش اشتغال نیروی متخصص، افزایش حجم فروش، افزایش توان صادرات و افزایش توان مالی برای سرمایهگذاری داخلی در توسعه فعالیتهای شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود.

گزارش خبرنگار «دانش نفت» از  نشست‌های خبری مدیران عامل شرکت‌های تابعه نفت و نیز دو روز انتهایی این نمایشگاه را هم همانند دو روز اول، با هم پی می‌گیریم.

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

تسریع در گردش چرخ اقتصاد نفتی ایران

شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان در حال حاضر 11 واحد بهره‌برداری را به همراه 4 ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز و 3 کارخانه نمک‌زدایی را در محدوده‌ای 410 کیلومتر مربعی در خوزستان پوشش می‌دهد تا کار برداشت نفت و گاز از میادین این منطقه، گردش چرخ اقتصاد نفتی ایران را تسریع بخشد.

قباد ناصری، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در نخستین نشست خبری این مجموعه با خبرنگاران با بیان این مطلب، به تولید 169 هزار بشکه نفت و ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز، به‌عنوان آخرین آمار برداشتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجد سلیمان اشاره کرد و اظهار داشت: برنامه تولیدی  این شرکت در حال حاضر و با توجه به جمیع شرایط، تحققی 108 درصدی پیدا کرده و این موفقیت، یعنی 8 درصد جلوتر از برنامه حرکت کردن در نیمه نخست سال جاری و این در حالی است که با همت و پشتکار همکاران این شرکت در بخش‌های ستادی، پشتیبانی، فنی، خدماتی و عملیاتی این هدفگذاری امکان‌پذیر شده است.

وی در پاسخ به پرسش دانش نفت در خصوص حمایت از تولیدات صنعتی داخل، گفت: بیش از ۹۸ درصد از خرید کالا و خدمات شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان از داخل کشور تأمین می شود که البته مهم‌ترین نکته برای استفاده از قطعات صنعت نفت، احراز استانداردهای لازم از سوی کارشناسان است و تولیدکنندگان قطعات می‌بایست اصل کیفیت را همواره مورد توجه قرار دهند.

ناصری همچنین عنوان کرد: تولید گاز در این شرکت در حال حاضر 250 میلیون فوت مکعب در روز است که خوراک کارخانه گاز و گاز مایع ۶۰۰  اهواز را تأمین و حدود ۲۷  میلیون فوت مکعب آن در روز نیز برای تزریق در میدان نفتی هفتکل استفاده می‌شود. این در حالی است که بخشی از آن نیز به تأمین خوراک مجتمع پتروشیمی رازی ماهشهر و قسمتی نیز  برای تأمین خوراک پالایشگاه گاز مسجدسلیمان، آماده می‌شود.

وی با بیان اینکه برداشت ما از میادین با حفظ صیانت از نفت و گاز صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: با تقویت واحدهای بهره‌برداری و احداث کارخانه‌های جدید سعی در برداشت صیانتی از میادین نفت و گاز داریم، ضمن آن که چینی‌ها در این منطقه مشغول فعالیت هستند تا انشاءالله ظرف یکسال آینده، عملیات آن انجام و تولید نفت شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان ۵ تا ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش ‌یابد.

شرکت نفت و گاز گچساران؛ گلوگاه نفت صادراتی کشور

این شرکت با 7 هزار پرسنل دارای 6700 کیلومتر خط لوله و 220 واحد است که بعد از شرکت نفت و گاز کارون با تولید روزانه 630 هزار بشکه نفت، زیر نظر مناطق نفت خیزجنوب فعالیت می‌کند.

دومین نشست این بخش به مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران تعلق داشت که با بیان این مطلب، گفت: این شرکت فعالیت خود را در چهار استان‌ خوزستان، بوشهر، فارس و کهکیلویه و بویراحمد انجام می‌دهد که عمده فعالیت خود را در استان کهیلویه و بویراحمد به انجام می‌رساند.

هوشنگ صیدالی با اشاره به اینکه شرکت نفت و گاز گچساران بعنوان گلوگاه نفت صادراتی کشور است، بیان داشت: خطوط لوله صادراتی از نقاط زیرمجموعه شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران می‌گذرند.

این مقام مسئول عنوان کرد: از 10 میدان نفتی که از سوی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای ازدیاد برداشت انتخاب شده‌اند، 4 میدان بی‌بی حکیمه ۱ و ۲، گلخاری و گرنگان از حوزه جغرافیایی و کاری شرکت نفت و گاز گچساران است.

صیدالی در پاسخ به پرسش دانش نفت در خصوص آخرین وضعیت عملیات مهار چاه 147 رگ‌سفید گفت: این چاه جزو چاه‌های جدید و در مرحله نهایی حفاری بوده که دچار حادثه شد. با توجه به شرایط حاکم بر وضعیت فعلاً نمی‌توان هیچ قضاوتی راجع به علل بروز این حادثه داشت، اما همکاران ما تلاش دارند این چاه هرچه سریع‌تر مهار شود.

وی با اشاره به 7 مخزن از 16 مخزن که وارد مرحله تولید نشده‌اند، بیان داشت: در زمینه تولید از مخازنی که هنوز وارد مدار تولید نشده‌اند، اولویت وزارت نفت بیشتر روی برنامه مطالعاتی مخازن مرزی و مشترک است و مخازن درون کشور در اولویت اول نیستند.

صيدالي در ادامه به ساخت بيش از 450 مورد قطعات مورد نياز توربين‌هاي وركسپور، كلارك، سولار، رستون و رولزرويس شامل نشت‌بندهاي تفلوني، بوش و چرخ‌دنده‌ها اشاره كرد.

در پی حق کشور در برداشت از مخازن مشترک، مستحکم عمل می‌کنیم

هدف‌گذاری شرکت نفت و گاز اروندان، تا افق 1404 تولید یک میلیون بشکه‌ای نفت در روز است که در فرآیند کاری خود با تکیه بر توان داخلی و تجهیزات ساخت داخل، به سوی این گستره پیش می‌رود.

سلطان کمالی، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان سومین نشست تخصصی این دوره از نمایشگاه را هدایت و با این جمله سخن خود را آغاز کرد تا نشان دهد که بزرگ‌ترین میادین نفتی و گازی ایران مانند میدان نفتی آزادگان (شمالی و جنوبی)، یادآوران، یاران (شمالی و جنوبی)، سهراب، اروند، خرمشهر، دارخوین، جفیر، سپهر، سوسنگرد، بند کرخه، مشتاق و امید با میزان تولیدی برابر با 10 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال به روش طبیعی و با فشار اولیه مخزن در تعهدات این شرکت است.

وی یکی از شروط ادامه کار با تولیدکنندگان داخلی را موضوع رعایت کیفیت و حفظ استانداردهای بالا در قطعات و تجهیزات دانست و گفت: بی‌تردید شرکت‌‌های بهره‌بردار به همکاری و همدلی تولیدکنندگان نیازمندند و این انتظار از سازندگان داخلی هست که با تولید قطعات باکیفیت، به توسعه صنعت نفت کشور کمک کنند.

کمالی تأخیر در تحویل کالا، کیفیت پایین برخی کالاها و نبود هسته مهندسی در برخی شرکت‌های سازنده داخلی را از معضلات همکاری با سازندگان و پیمانکاران داخلی بر شمرد و گفت: برای حل این معضلات و تقویت این همکاری، باید شرکت‌ها هسته مهندسی را در شرکت خود تقویت کرده و تولید خود را سرعت بخشیده و کیفیت خود را بالا ببرند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با ذکر اینکه ذخایر نفتی ایران 156 میلیارد بشکه است و 102 میلیارد بشکه از این میزان را نفت خام تشکیل می‌دهد، اظهار داشت: شرکت نفت و گاز اروندان هم‌اکنون مسئولیت برداشت ۱۳.۷ میلیارد بشکه نفت از مجموعه مخازن کل کشور را برعهده دارد و این در حالی است که 107 میلیارد بشکه از این میزان، مربوط به میادین مشترک با عراق  است. وی همچنین تولید در غرب کارون را یکی از پرریسکترین فعالیتهای نفتی کشور دانست و گفت: فعالیت در هور با خشکی و دریا بسیار متفاوت است.

به نتیجه رسیدن مذاکرات توسعه میدان اسفندیار تا پایان سال

طبق قانون اگر جنسی خارجی مشابه داخلی با استاندارهای وزارت نفت داشته باشد؛ ما اجازه نداریم از جنس خارجی استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران در جمع خبرنگاران در خصوص گلایه شرکت‌های سازنده مبنی بر عدم همکاری و استفاده از تجهیزات داخلی، با بیان این مطلب، گفت: این موضوع هم از طرف دولت ابلاغ شده و هم مصوبه مجلس است، هرچند که برای همکاری بیشتر، شرکت‌های سازنده باید تلاش کنند ارتباط بهتر و بیشتری با شرکت‌های تابعه نفت برقرار کنند.حمید بورد اظهار داشت: البته ما در امتیازات فنی و مناقصات، امتیازات خوبی را به شرکت‌های داخلی‌ می‌دهیم و در یک سال گذشته، شرکت فلات قاره با تغییر رویکرد و حمایت از تولید داخل، از شناورها و دکل‌های شرکت‌های داخلی استفاده کرده است.وی با بیان اینکه این موارد نشان از حمایت‌های شرکت فلات قاره و همچنین شرکت‌های تابعه از سازندگان داخلی است، خاطر نشان کرد: با این وجود، منکر سختی حضور شرکت‌های داخلی در مناقصات نمی‌شوم؛ چرا که استاندارهای وزارت نفت بالا است. ولی با تلاش بیشتر و بالا بردن کیفیت کار و حمایت مدیران می‌توان بر این مشکلات غلبه کرد.

بورد همچنین در حاشیه بازدید از این نمایشگاه اظهار کرد: امکان تأمین بیش از ۷۰ درصد از نیاز صنایع بالادستی در داخل کشور وجود دارد که تحقق این امر نیازمند تلاش تولیدکنندگان در راستای ارتقای کیفیت و حمایت و نترس بودن مدیران ذیربط دارد.وی ادامه داد: در حوزه دریایی در سکوهای نفتی این مهم کمرنگ بوده و باید با تغییر استراتژی‌های خود در سطوح بالاتر، دین خود به این مساله را ادا کرده و پابه‌پای تولید داخلی در حوزه خشکی، تولید پیچیده در دریا را با کیفیت به بازار عرضه کنیم.مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران همچنین به خبرنگاران گفت: مذاکره برای توسعه میدان نفتی اسفندیار تا پایان سال به نتیجه خواهد رسید.وی با بیان اینکه مذاکره مجموعه وزارت نفت با نروژی‌ها درباره توسعه میدان اسفندیار به دلایل فنی به نتیجه نرسید، افزود: مشکل ما در زمینه توسعه این میدان، تأمین سرمایه است، اما تا پایان سال مذاکرات خود با سایر شرکت‌های داخلی و خارجی را در این مهم به نتیجه خواهیم رساند.

نفت؛ شاگرد اول اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در کشور

با تلاش‌های صورت‌گرفته در زمینه خودکفایی، هم‌اکنون ۸۰ درصد از قطعات مورد نیاز صنعت نفت در کشور تولید می‌شود.

بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز روز شنبه 13 آبان در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به تلاش های این شرکت برای بومی‌سازی و توسعه ساخت داخل بر اساس برنامه های کلان کشور، تأکید کرد: نفت شاگرد اول اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور است.وی در خصوص کیفیت برگزاری نمایشگاه عنوان کرد: حدود 61 درصد از سازندگان و 34 درصد از تامین کنندگان و 5 درصد از شرکت‌های خدماتی در این نمایشگاه حضور دارند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اینکه تلاش این شرکت در راستای تأمین و تولید بیش از سه میلیون بشکه نفت در روز است، عنوان کرد: در این راستا برنامه‌ریزی‌ها و مطالعات دقیقی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این زمینه، تولیدکنندگان ساخت قطعات صنعت نفت در استان و کشور همکاری بسیار خوبی دارند و امیدواریم که بتوانیم در آیندهای خیلی نزدیک برنامه‌های تولید در این شرکت محقق شود.

عالیپور بیان کرد: در حال حاضر ۸۰ درصد از قطعات مورد نیاز این صنعت در داخل کشور و بیش از ۴۱ درصد از این میزان در داخل استان خوزستان تامین می‌شود.

600 میلیارد تومان اعتبار تأسیس واحدهای نمک‌زدایی

طی سال‌های اخیر پروژه خاصی اجرا نشده و با این‌که تأسیس واحدهای نمک‌زدایی جهت نگهداشت تولید ضرورت دارد، اما این امر دچار تأخیر سه‌ساله شده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، با بیان این مطلب و این‌که تأسیسات نفتی به ویژه خطوط لوله بسیار قدیمی هستند، اظهار داشت: اولویت‌ها در قالب دو برنامه پیگیری خواهد شد که برنامه میدان محور شرکت ملی نفت ایران به منظور افزایش برداشت، تولید و نگهداشت تولید در کوتاه‌مدت و میان‌مدت در دستور کار قرار گرفته است.

جهانگیر پورهنگ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون در ادامه اظهار کرد: البته برنامه‌های بلندمدت دیگری هم داریم که در کمتر از 10 سال در راستای آن به نوسازی تجهیزات خواهیم پرداخت.

وی بیان کرد: اولویت ما در تأسیس واحدهای نمک‌زدایی نیازمند 600 میلیارد تومان اعتبار است که ظرفیت هر واحد 150 هزار بشکه برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون با بیان اینکه این شرکت یکی از شرکت‌های پنج‌گانه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است، گفت: هم اکنون میزان تولیدات ما به 600 هزار بشکه نفت و میعانات گازی می‌رسد.

پورهنگ با بیان این‌که در 6 ماه گذشته برای تعمیرات و قطعات ساخته‌شده، 280 مورد درخواست داشته‌ایم، افزود: 200 مورد این درخواست‌ها انجام شده و در راستای آن 4 هزار و 800 قطعه ساخته شده‌اند.

ناکامی صنعت نفت در ایجاد اشتغال متناسب با تولید ثروت

صنعت نفت در زمینه ایجاد اشتغال در خوزستان متناسب با حجم تولید ثروتش، عمل نکرده است.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در آیین اختتامیه نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخلی تجهیزات صنعت نفت خوزستان با بیان این مطلب، گفت: اگرچه صنعت نفت در عمر پیدایش 100 ساله خود، نقش قابل توجهی در اقتصاد کشور پیدا کرده، اما در زمینه ایجاد اشتغال در استان خوزستان، متناسب با حجم سرمایه و تولید ثروتی که امکان ایجاد اشتغال به وسیله آن وجود دارد، مؤثر نبوده و انتظارات مردم استان را برآورده نکرده است.

وی ادامه داد: تلاش مستقیم و غیرمستقیم صنعت نفت در صنایع پایین دستی باید به نحوی باشد که ضمن فعال کردن تولیدکنندگان و قطعه سازان خوزستانی، بر رشد اشتغال استان افزوده و در شکوفایی اقتصاد کشور مثمرثمر باشد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه در 100 سال گذشته، پیدایش صنعت نفت بر اهمیت خوزستان افزوده، بیان کرد: انجام کارهایی زیادی چون حفر چاه‌ها، اتصال خطوط لوله، راه‌اندازی پالایشگاه‌ها و ... این استان را به محل ایجاد اشتغال در کشور تبدیل کرده، بطوری‌که شاهد جذب نیروی کار از تمام نقاط کشور و حتی خارج از کشور به صنعت نفت این استان هستیم.

وی با بیان اینکه صنعت نفت به سن میانسالی رسیده، افزود: اکنون برای نگهداشت شرایط موجود، نیازمند وجود تمامی شغل‌های ایجادشده در زمان راه‌اندازی صنعت نفت نیستیم.

وی ادامه داد :جای نمایشگاه بین‌المللی که در تهران برگزار می‌شود، در خوزستان است؛ چراکه میزان تولیدات نفت مناطق نفت‌خیز جنوب حداقل 3 میلیون بشکه و میزان تولید حداقلی غرب کارون نیز حدود 300 هزار بشکه است.

شریعتی با بیان این که ظرفیت تولید نفت خوزستان به 4.5 میلیون بشکه خواهد رسید، تصریح کرد: در این صورت، انتظار وجود یک نمایشگاه بین‌المللی در خوزستان طبیعی است.

استاندار خوزستان با بیان این‌که افزایش 1.2 میلیون بشکه‌ای نفت غرب کارون، نیازمند سرمایه‌گذاری 100 میلیارد دلاری است، گفت: در 10 سال آینده، برای توسعه میدان‌ها، حفظ ظرفیت‌ها، بازسازی، نمک‌زدایی و... نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری هم خواهیم بود.

وی افزود: برای توسعه و تبدیل 300 هزار بشکه به 1.2 میلیون بشکه در غرب کارون، قریب به 100 میلیارد دلار سرمایه نیاز است که از طریق قراردادهای IPC و... صورت خواهد گرفت و در این صورت، با تحقق این مهم، عسلویه نفتی در غرب کارون شکل خواهد گرفت.

رونمایی از ۴ کتاب فنی و تخصصی در نمایشگاه نفت خوزستان

شایان ذکر است که همزمان با برگزاری نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان، از چهار کتاب فنی و تخصصی کارشناسان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز رونمایی شد. بنا بر این گزارش، مراسم رونمایی از چهار کتاب فنی و تخصصی و سه تمبر یادبود روز ۱۳ آبان ماه با حضور بیژن عالیپور، مدیرعامل و جمعی از مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در غرفه این شرکت برگزار شد.گفتنی است در پایان این آیین، از ۵۳ شرکت و سازنده حاضر در نمایشگاه با اهدای لوح یادبود، تقدیر به عمل آمد. در این نمایشگاه، ۲۷۰ شرکت و سازنده از سراسر کشور، توانمندی‌ها و آخرین دستاوردهای خود را در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات صنعت نفت به نمایش گذاشتند. نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان روز پنجشنبه ۱۱ آبان ماه با حضور ۲۷۰ شرکت و سازنده از سراسر کشور آغاز به کار کرد و بعدازظهر یکشنبه 14 آبان ماه به کار خود پایان داد.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :