Daneshenaft logo
یکشنبه 25 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 19 آبان ماه 1396 | کد مطلب : 11428
در گفتگوی دانش نفت با دکتر علی بیاتی تشریح شد؛
دستاوردهای مرکز تحقیقات و توسعه مدیریت پروژه در 15 سال گذشته


فلسفه وجودی این مرکز، انتفاع تمامی دست اندرکاران مدیریت پروژه کشور از دستاوردهای آن بود و نه صرفا شرکت مدیریت توسعه و یا صنعت پتروشیمی و این موضوع یک نگاه ملی بود.

 

 

دانش نفت: اوج تحولات و شکوفایی صنعت پتروشیمی در کشور را می توان محدود به انتهای دهه 70 و اوایل دهه 80 نمود؛ مقطعی که در آن سرمایه گذاری بسیار خوبی در این صنعت صورت گرفت که بخش عمده ای از این سرمایه ها از منابع خارجی جذب شد. در چنین فضایی که اجرای پروژه ها سرعت یافته بود، مشکلات مختلفی نیز به واسطه نبود ظرفیت مدیریت پروژه در کشور، پیش روی پروژه های صنعت وجود داشت. از جمله این مشکلات می توان به طولانی شدن زمان پروژه ها، انحراف هزینه ها از بودجه های تعیین شده، کیفیت نامطلوب و نیز عدم استفاده مناسب از توانمندی های داخل اشاره نمود. در نتیجه، در چنین فضایی، مدیران ارشد صنعت تصمیم گرفتند تا مرکزی برای تقویت ظرفیت مدیریت پروژه در صنعت پتروشیمی ایجاد نمایند. بنابراین، مرکز تحقیقات و توسعه مدیریت پروژه به عنوان اولین واحد تخصصی R&D در حوزه مدیریت پروژه در کشور در سال 1381 در شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی شکل گرفت؛ شرکتی که به عنوان بازوی اجرایی شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعالیت داشت. در این مصاحبه سعی شده است طی صحبت با دکتر علی بیاتی رئیس این مرکز، به طور خلاصه شرایط فعلی و اثرات این مرکز بعد از گذشت 15 سال از تأسیس آن مورد بررسی قرار گیرد.

آقای دکتر بیاتی، شما در مقام رئیس مرکز تحقیقات و توسعه مدیریت پروژه لطفا در ابتدا، خلاصه ای از جایگاه گذشته و کنونی این مرکز برای مخاطبان ارائه بفرمایید.

این مرکز در سال 1381 و در زمان شکوفایی صنعت پتروشیمی تشکیل شد؛ مقطعی که سرمایه گذاری زیادی در این صنعت صورت گرفت و بخش عمده آن از منابع بیرونی تأمین گردید. در آن مقطع سرعت تعریف و اجرای پروژه های صنعت بسیار بالا بود و اما در کنار این مزیت، مشکلاتی نیز بر سر راه اجرا وجود داشت که از جمله آنها می توان به طولانی شدن زمان پروژه ها، انحراف هزینه ها از بودجه های تعیین شده، کیفیت نامطلوب و نیز عدم استفاده مناسب از توانمندی های داخل اشاره نمود. همین امر موجب شد تا مدیران ارشد صنعت برای بهبود ظرفیت و توانمدی مدیریت پروژه علمی به فکر تأسیس این مرکز بیافتند. هدف اصلی از تأسیس این مرکز، شناسایی مشکلات و تنگناهای اجرای پروژه ها، یافتن راه حل مناسب برای رفع مشکلات و اجرای بهبودهای لازم به صورت علمی در مدیریت پروژه های صنعت بود. این مرکز در شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی مستقر شد، چراکه این شرکت پیش از مقوله خصوصی سازی، متولی اصلی مدیریت و اجرای عمده طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی محسوب می شد. در نتیجه، این مرکز برای انجام فعالیت های خود، بودجه سالیانه مشخصی داشت و بر اساس آن پروژه های بهبود مختلفی را تعریف و اجرایی نمود. پس از خصوصی سازی، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) واگذار شد و در نتیجه، این مرکز نیز افزون بر تبعیت از سیاست های هلدینگ مذکور، سعی نموده است کماکان، نگاه توسعه ای خود به مدیریت پروژه در سراسر صنعت را حفظ نماید.

آیا خصوصی سازی، فعالیت های این مرکز را محدود نموده است. در کل شرایط این مرکز پس از مرحله خصوصی سازی چگونه است؟

همانگونه که پیشتر اشاره کردم، در مقطع قبل، یعنی پیش از خصوصی سازی، این مرکز بودجه مشخص و مناسبی داشت و لذا پروژه های تحقیق و توسعه ای بسیاری را تا سال 1388 انجام داد که خروجی های آنها در اختیار کل صنعت و حتی در اختیار صنایع دیگر نیز قرار می گرفت. اما در شرایط کنونی، با توجه به اینکه زیرمجموعه یک شرکت خصوصی محسوب می شود و نقش توسعه ای هلدینگ خلیج فارس کمتر از شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، لذا در مقوله هایی مثل تعیین بودجه، تعریف تعداد و نوع پروژه های تحقیق و توسعه و مخاطبان استفاده از خروجی های این تحقیقات تغییراتی ایجاد شده است. اما این موضوع به این معنی نیست که مرکز کاملا محدود شده باشد، بلکه تغیراتی در رویکردهای آن ایجاد شده که اتفاقا بسیار هم مفید بوده است. در واقع، بحث خصوصی سازی فضایی را ایجاد کرد تا کارکنان شاغل در آن علاوه بر انجام پروژه های تحقیقاتی جدید، خروجی کارهای سابق را به صورت عملی به اجرا در آورند که این موضوع محقق شده است و بسیاری از نتایج پروژه های تحقیقاتی در طرح ها و پروژه های هلدینگ خلیج فارس و شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی به کار برده می شوند.

شما تأثیرگذاری این مرکز را پس از گذشت 15 سال در بحث مدیریت پروژه صنعت پتروشیمی و به طور کلان در مدیریت پروژه کشور چگونه تحلیل می نمایید.

می توانم با قاطعیت اشاره کنم که تأثیر شگرفی داشته است. در مقطع تأسیس این مرکز، به جرأت می توان گفت که ما به تعداد کمتر از انگشتان دو دست، کتاب در زمینه مدیریت پروژه در کشور داشتیم و آشنایی چندانی با استانداردهای بین المللی مدیریت پروژه نداشتیم؛ البته بخش عمده منابع موجود هم مرتبط با بحث برنامه ریزی و کنترل پروژه بود. مدیریت علمی در حوزه مدیریت پروژه در کشور جایگاهی نداشت، دانشگاه های ما جز چند واحد آموزشی کنترل پروژه چیز خاصی در این حوزه نداشتند. این مرکز در بسط دانش مدیریت پروژه با انتشار کتب مختلف، در بحث ارزیابی ها با ارائه سه مدل ارزیابی (برای سازمانهای پروژه محور، پروژه ها و منابع انسانی)، در بحث ثبت آموخته ها با ارائه آموخته های مدیران و پروژه های صنعت در کل کشور پیشگام بوده و کماکان نیز اینگونه است. در زمانی که با حضرتعالی صحبت می کنم، دانش و ظرفیت مدیریت پروژه در صنایع و دانشگاه های کشور رشد بسیار خوبی داشته است و البته ارزیابی ها نشان می دهد که پتروشیمی در این بحث هنوز پیشتاز است که حاصل تلاش تمامی زحمتکشان این صنعت و با محوریت این مرکز بوده است. برای پرداختن به این موضوع به یک فرصت دیگر نیاز است و در اینجا امکان تشریح جزئیات فراهم نیست.

به نکته خوبی اشاره کردید، وضعیت مدیریت پروژه را در کشور چگونه ارزیابی می کنید، افق آینده چگونه است؟

به طور کلی مدیریت پروژه به عنوان یک حرفه و دانش، سابقه چندان زیادی در سطح ملی ندارد، لیکن همانگونه که اشاره کردم طی یک دهه گذشته با گسترش حرفه ای گرایی و توجه به اهمیت بهبود نظام مدیریت پروژه جهت افزایش عملکرد پروژه در همه ابعاد (از جمله زمان و هزینه)، خوشبختانه شاهد یک جهش کلی در کیفیت مدیریت پروژه در کشور بوده ایم. شرایط الان با شرایط 15 سال قبل قابل مقایسه نیست. ما در وزارت نفت، به ویژه در صنعت پتروشیمی در این موضوع رشد بسیار خوبی داشته ایم، در صنایع دیگر نیز با توجه به روابطی که وجود دارد، می توانم اشاره کنم که در طرح های نیروگاهی و سپس در طرح های دفاعی نیز رشد محسوسی از حیث نگاه علمی به مدیریت پروژه وجود دارد. اگر الان یک جستجوی ساده در فضای مجازی انجام دهید، با حجم انبوهی از مقالات، کتب، موسسات، آموزشگاه ها، متخصصان مرتبط با حوزه مدیریت پروژه در کشور مواجه می شوید که ارزشمند است، اما نباید این تصور ایجاد شود که این موضوع به بلوغ خود در کشور رسیده یا اشباع شده است، بلکه راه بسیار دشواری برای رسیدن به یک سطح مطلوب و در نتیجه عملکرد مطلوب در مدیریت پروژه های کشور داریم. در واقع در این راستا نیازمند عملیاتی کردن دانش موجود در طرح ها و پروژه ها هستیم.

اگر بخواهید به تعدادی از مهمترین دستاوردهای این مرکز  اشاره کنید، چه مواردی را بیان می کنید؟

واقعیت این است که دستاوردهای بسیار خوبی وجود داشته است که هنوز هم در کشور بدیع می باشند و برای معرفی آنها از علاقمندان دعوت می کنم که به وب سایت مرکز رجوع نمایند؛ اما به طور خلاصه به بخشی از مهمترین های آنها اشاره می کنم. طراحی مدل ارزیابی طرح های نفت، گاز و پتروشیمی که مرجع ارزیابی طرح های جایزه تعالی صنعت پتروشیمی است، نظام جامع ارزیابی و پرورش شایستگی مدیران پروژه که نه تنها در کشور بی بدیل است، بلکه در سطح بین المللی نیز پذیرفته می باشد، مدل ارزیابی سازمان های پروژه محور، تربیت 20 نفر مترجم تخصصی متون مدیریت پروژه، پرورش 30 نفر مدرس و ارزیاب حرفه ای شایستگی های مدیریت پروژه، پایگاه اطلاعاتی خانواده بزرگ صنعت پتروشیمی تحت عنوان PETRONET که اطلاعات کارفرمایان، پیمانکاران، متخصصان و نوع فعالیت های آنها به طور دقیق و بروز ارائه می گردد، ترجمه و تألیف بیش از 70 جلد کتب و استانداردهای بین المللی مدیریت پروژه (در این زمینه در کشور کاملاً پیشگام است)، ثبت تجربیات و آموخته های مدیران و پروژه های خاتمه یافته صنعت، طراحی متدولوژی جامع مدیریت پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی و موارد متعدد دیگر، کارهایی بوده است که این مرکز به عنوان پیشگام و پیشرو در بحث مدیریت پروژه در کشور انجام داده است.

به دستاوردهای خوبی اشاره کردید، اما نکته اصلی این است که آیا این دستاوردها منشأ اثر بوده اند؟ شاید بهتر باشد که بپرسم آیا شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی که بودجه چندین ساله این مرکز را تأمین کرده است، سودی هم از این مقوله برده است یا خیر؟

باید به این نکته اشاره کنم که فلسفه وجودی این مرکز، انتفاع تمامی دست اندرکاران مدیریت پروژه کشور از دستاوردهای آن بود و نه صرفا شرکت مدیریت توسعه و یا صنعت پتروشیمی و این موضوع یک نگاه ملی بود. اما در پاسخ به سئوال جنابعالی باید عرض کنم که دستاوردهای مرکز کاملاً عملیاتی است و در وهله اول شرکت مدیریت توسعه و به تبع آن شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از آن منتفع می شوند. داخل پرانتز اشاره کنم که شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی پس از خصوصی سازی به بازوی اجرایی و مدیریتی طرح های هلدینگ خلیج فارش تبدیل شده است. شرکت مدیریت توسعه، با بیش از 20 سال تجربه اجرای پروژه و نیز با داشتن چنین مرکزی، یک اعتبار برای صنعت پتروشیمی‌کشور به‌‌شمار می‌رود. این شرکت با اتکا به تجربیات و سوابق خود تلاش می‌کند تا از این مزیت بالقوه بهره‌گیری مناسبی داشته باشد. مرکز هم در این راستا به شرکت مدیریت توسعه کمک می کند. در حال حاضر بخش عمده ای از دستاوردهایی که به آنها اشاره کردم به صورت عملیاتی در پروژه های مشترک شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس مورد استفاده قرار می گیرد. افزون بر این، بهبودهای سیستمی در بخش ستاد شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی نیز از طریق مرکز تحقیقات صورت می گیرد. شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی برای دریافت خدمات مدیریت پروژه ای و مدیریتی در حال حاضر هیچ گونه هزینه ای پرداخت نمی کند و این موضوع به طور کامل با نیروی انسانی این مرکز پیش برده می شود و در واقع هزینه های صورت گرفته در سالیان گذشته، به شرکت باز می گردد.

به طور کلی، کمک یا خدماتی که مرکز شما به شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در پیشبرد طرح هایش ارائه می کنید، چیست؟ آیا امکان ارائه این خدمات به مجموعه های خارج از شرکت مدیریت توسعه یا هلدینگ نیز امکان پذیر است.

مرکز ما از همان ابتدا در تهیه شرح خدمات پروژه ها، تدوین متدولوژی مدیریت پروژه ها، ارزیابی بلوغ پروژه ها و ارائه راهکارهای بهبود، انتخاب کارشناسان و متخصصان پروژه ها بر اساس سیستم شایستگی، سیستم اطلاعات مدیریت پروژه ها، ثبت آموخته های پروژه ها به صورت مستمر، مدیریت ریسک در پروژه ها و ... به طرح های تحت مسئولیت شرکت خدمات ارائه می کند. به طور کلی بخشی از شرح خدماتی که شرکت مدیریت توسعه در اجرای طرح ها به کارفرمایان خود متعهد است، بحث مدیریت پروژه است که این مرکز در ارائه این خدمات به طور کامل درگیر می باشد. در ضمن، این مرکز در حال حاضر نیز برخی از این خدمات را به شرکت های فعال در بخش خصوصی و دولتی درون و بیرون صنعت ارائه می کند.

اشاره کردید که دستاوردهای مرکز را به تمامی دست اندرکاران مدیریت پروژه ای کشور ارائه می نماید و به عبارتی بحث مسئولیت های اجتماعی را مطرح نمودید. اگر ممکن است در این رابطه توضیح بیشتری برای مخاطبان ارائه نمایید.

به عنوان مثال؛ تمامی کتب منتشر شده به هزینه این مرکز بدون دریافت حتی یک ریال در اختیار متخصصان، دانشگاهیان و علاقمندان به این موضوع قرار می گیرد. این مرکز به مدت 7 سال متولی ارزیابی طرح های جایزه تعالی صنعت پتروشیمی بوده است و هزینه ای دریافت نکرده است، بیش از 50 مورد از پایان نامه های دانشگاهی را مورد حمایت خود قرار داده است. بالغ بر 100 دوره آموزشی رایگان برای شرکت های مختلف ارائه نموده است و موارد دیگری که فرصت بیان آنها وجود ندارد. نکته مهمی که باید اشاره کنم این  است که در سال های اخیر، پروژه های صنعت پتروشیمی و برخی از صنایع دیگر این جرأت را پیدا کرده اند که خود را در معرض ارزیابی های بین المللی قرار دهند. این بحث اولین بار در صنعت پتروشیمی و پروژه اتیلن پنجم پتروشیمی مروارید صورت گرفت که در جایزه بین المللی مدیریت پروژه (جایزه ای که توسط انجمن بین المللی مدیریت پروژه برگزار می گردد و این انجمن بیش از 50 سال قدمت دارد) مقام دوم مگاپروژه ها را کسب کرد در نوع خود ارزشمند بوده است. از آن پس 4 طرح دیگر از پتروشیمی در این جایزه شرکت کرده اند که این مرکز در تمامی آنها در کنار تیم پروژه به صورت رایگان همکاری داشته است.

از نظر شما استقبال از دستاوردهای شما در صنعت و یک سطح بالاتر در زیرمجموعه های وزارت نفت چگونه بوده است. آیا روابط شما و معرفی دستاوردهایتان به گونه ای بوده است که هزینه های دیگری برای انجام یک کار مشابه در جای دیگر صنعت صورت نگیرد؟

به نکته بسیار خوبی اشاره نمودید. نگاه مدیران قبلی و در حال حاضر بنده و همکاران همواره به گونه ای بوده است که دستاوردها در اختیار همه دست اندرکاران به ویژه در صنعت نفت قرار گیرد و البته به صورتی که آسیبی به مالکیت معنوی شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی نرسد. این مرکز همواره دستاوردهای خود را در کنفرانس ها، در وب سایت ها، از طریق بروشورها، شرکت در جلسات و غیره اطلاع رسانی نموده است و در خیلی از موارد نیز از دوباره کاری جلوگیری نموده است. اما گاهی این موضوع از دست ما خارج است. به عنوان مثال، نظام ارزیابی و پرورش شایستگی مدیران پروژه واقعا نه تنها در کشور بلکه در سطح بین الملل کم نظیر است. دوستانی در وزارت نفت در طی دو سال اخیر قصد داشتند مدیر پروژه شایسته پرورش دهند. ما در چند جلسه مدل خود را به ایشان ارائه نمودیم و علیرغم اذعان به کامل و جامع بودن مدل، به دلایلی که برای ما هم مشخص نبود به مسیر دیگری رفتند که سال ها در صنعت نفت پیموده شده است و خروجی خاصی نداشته جز هزینه های هنگفت از بودجه کشور. بنابراین، در چنین شرایطی کاری از دست ما بر نمی آید.

آینده این مرکز و مدیریت توسعه را چگونه ارزیابی می کنید و چه انتظاراتی برای تداوم مسیر ارزشمندی که تاکنون گذرانده اید، دارید؟

در حال حاضر، مدیریت محترم شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی جناب آقای مهندس بابایی با توجه به اعتقاد و باوری که به بحث مدیریت پروژه دارند، حمایت های بسیار خوبی از این مرکز به عمل می آورند و ورود عملیاتی این مرکز به طرح ها در این دوره مدیریتی سرعت بیشتری به خود گرفته است. شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی با توجه به توانمندی خود در افق 10 ساله خود به یک شرکت پیشرو در اجرای پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی تبدیل خواهد شد. این افق به صورت استراتژیک برنامه ریزی شده است و مرکز نیز یکی از بخش های مهم شرکت در تحقق این افق می باشد. مهمترین خواسته ای که در حال حاضر در این مرکز وجود دارد، این است که در کنار عملیاتی نمودن دستاوردهای گذشته، نباید این مرکز به واسطه کاهش بودجه های تحقیقاتی از مشکلات آتی و مأموریت اولیه خود که 15 سال پیش ترسیم شد، غافل شود، چراکه این امر در آینده شکافی را در عملکرد پروژه ها ایجاد خواهد کرد که به سادگی قابل جبران نیست.

 در پایان، چنانچه موضوعی در رابطه با شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی باقی مانده است را بفرمایید

چیزی که باید در آخر اشاره کنم، این است که شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی از بدو تأسیس به دنبال توانمدسازی سازندگان و پیمانکاران داخلی بوده است. با توجه به اینکه این شرکت متولی اصلی مدیریت و اجرای پروژه های شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده است (تا پیش از خصوصی سازی)، در رشد و توسعه ظرفیت پیمانکاران و سازندگان داخلی از طریق به کارگیری آنها در پروژه های صنعت نقش بسزایی داشته است. تهیه فهرست سازندگان و پیمانکاران داخلی و خارجی مورد نیاز طرح های صنعت پتروشیمی (Vendor List) از ابتدا توسط شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی انجام شده است و در حال حاضر نیز این مهم در اختیار این شرکت می باشد. در نتیجه، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی ضمن آمادگی برای مشارکت با سایر پیمانکاران و سازندگان داخلی جهت اجرای پروژه های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی به صورت EPC و نیز مدیریت طرح (MC)، از سازندگان و تولیدکنندگان داخلی دعوت می نماید تا اطلاعات خود را در بخش Vendor list وب سایت این شرکت به آدرس pidmco.ir اظهار نمایند تا کارشناسان شرکت برای ارزیابی آنها اقدام و در صورت پذیرش در فهرست سازندگان و پیمانکاران ذی صلاح قرار گیرند. از سازندگان و پیمانکاران موجود در لیست در آینده برای مناقصه های احتمالی طرح ها دعوت به عمل خواهد آمد. در پایان، ضمن تشکر از دست اندرکاران نشریه شما برای انجام این مصاحبه، علاقمندان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر علاوه بر وب سایت مذکور، از طریق وب سایت مرکز تحقیقات و توسعه مدیریت پروژه به آدرس pmir.com و یا با شماره تماس 88304801 تماس حاصل فرمایند.

با تشکر از جنابعالی که در گفتگو با دانش نفت شرکت کردید.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :