Daneshenaft logo
یکشنبه 25 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 19 آبان ماه 1396 | کد مطلب : 11436
گزارش دانش نفت از سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی؛
سرمایه‌گذاری بر روی منابع انسانی، ضرورت امروز و فردا
امیرهادی تاج‌بخش

دکتر محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی: یکی از الزامات در مدیریت تغییر، مدیریت صحیح و سرمایه‌گذاری روی منابع انسانی است؛ زیرا انسان محور تغییر و تحول است

 

منابع انسانی مهم‌ترین رکن رشد و پیشرفت پایدار جوامع محسوب می‌شوند و مطالعات متعدد از جنبه‌های مختلف به سهم و تاثیر سرمایه انسانی در تحقق اهداف و برنامه‌های ملی پرداخته است. یکی از پژوهش‌هایی که در اواخر دهه گذشته میلادی انجام شد، به سهم انواع ثروت و نقش آن در پیشرفت کشورها پرداخته است.

بر اساس یافته‌های این مطالعه، در کشورهای توسعه‌یافته «ثروت انسانی» مهمترین سهم را در رشد و پیشرفت اقتصادی جوامع ایفا می‌کند.

به باور نگارنده، سرمایه انسانی هم در «تولید ثروت» و هم در «حفظ ثروت» در کشور نقش کلیدی ایفا می‌کند. اهمیت این مساله به ویژه در شرایطی که کشور ما در حال گذار به سمت یک اقتصاد دانش‌بنیان قرار گرفته، مضاعف خواهد شد. چون اساساً در یک اقتصاد دانش‌بنیان، عامل اصلی و کلیدی در ایجاد ارزش، نیروی انسانی است و منبع انسانی یک "مزیت رقابتی پایدار" برای تحقق اهداف کلان توسعه اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

بر همین اساس، سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی با موضوع «جانشین‌پروری و مدیریت استعدادها با تمرکز بر نقش زنان و جوانان» در روزهای 15 و 16 آبان ماه برگزار شد.

بی‌شک مجال اندک هفته‌نامه‌ای تخصصی، امکان بازنشر همه این سخنرانی‌ها و ارایه‌ها را ندارد، اما نگارنده عمیقاً بر این باور است که راه توسعه میهن از راه توسعه منابع انسانی می‌گذرد.

روز نخست این کنفرانس که از آن به «بزرگ‌ترین رخداد علمی کشور در حوزه مدیریت منابع انسانی» یاد می‌شود، در ساختمان شماره 2 سازمان مدیریت صنعتی آغاز به کار کرد.

گزارش خبرنگار «دانش نفت» از این بزرگ‌ترین رخداد علمی کشور را با هم پی می‌گیریم.

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

روز نخست

کارگاه‌های تخصصی منابع انسانی، ارائه تجارب داخلی و بین‌المللی، برگزاری ویدئوکنفرانس با متخصصان خارجی، نمایشگاه حرفه‌ای، کلینیک تخصصی و ایستگاه نوآوری از برنامه‌های نخستین روز کنفرانس بود.

از دیگر برنامه‌های روز نخست، تشکیل پنل‌های تخصصی با موضوعات «تجارب عملی از جانشین‌پروری و مدیریت استعداد»، «چالش‌های حضور زنان و جوانان در پست‌های مدیریتی» و «تجربه‌های نقره‌ای بنگاه‌ها و سازمان‌ها» بود.

ضرورت حضور زنان در مدیریت اداره امور جامعه

مشارکت ۳۰ درصدی زنان در جامعه هم حق زنان و هم با مطالبات جامعه برابر است.

سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، به عنوان نخستین سخنران، با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه هنوز هم راه درازی پیش روی زنان است، گفت: امروز تلاش زنان به جایی رسیده که دولت به وزارتخانه‌ها، بخش‌نامه‌هایی مبنی بر مشارکت زنان، در پست‌های بالای مدیریتی ابلاغ می‌کند.

جلودارزاده گفت: دولتمردان هم امروز به این نتیجه رسیدهاند که توسعه بدون مشارکت زنان که نیمی از جمعیت فعال جامعه را تشکیل می‌دهند، مقدور نیست.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: برای رسیدن به این جایگاه سختی‌های بسیاری کشیدیم برای مثال مساله دورکاری زنان که در دولت دهم مطرح شد، ترفندی بود برای اینکه زنان از جایگاه اجتماعی خود حذف شوند.

جانشینپروری؛ فرع بر رویکرد علمی و شایستهمحوری

در نشست روز نخست، رئیس اداره برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی ایدرو با اشاره به موضوع کنفرانس؛ جانشین‌پروری و مدیریت استعدادها با تمرکز بر نقش زنان و جوانان» گفت: با رویکرد علمی، منصفانه و شایستهمحوری می‌توان بسترهای لازم برای جانشینپروری و مدیریت استعدادیابی با تکیه بر نقش بانوان و جوانان را فراهم کرد.

عینالله فرامرز با اشاره به مصوبه شورای عالی فرهنگی مبنی بر اختصاص ۳۰ درصد ظرفیت مدیریتی سازمان‌ها به بانوان، تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به توانمندی‌های بانوان، سازمان‌ها در این خصوص شایسته گزینی را محور کار خود قرار داده‌اند .

وی در ادامه اظهار داشت: در سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران برنامه‌ای در سه فاز وجود دارد که فاز ابتدایی بحث فرهنگ‌سازی، اعتمادسازی و بسترسازی در بازه زمانی خاصی قابل اجرا است .

فرامرز در ادامه افزود: بیشترین تلاش را باید در خصوص فرهنگ‌سازی انجام داد تا بتوان در سال‌های آتی بهره‌برداری و انتخاب درست و شایسته داشته باشیم.

روز دوم

دومین روز سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی با رویکرد جانشینپروری و مدیریت استعدادها با تمرکز بر نقش زنان و جوانان از ساعت ۸ و نیم بامداد در محل سالن همایش های رازی آغاز به کار کرد .

این همایش همچون دوره‌های پیشین به کوشش و با همکاری تنگاتنگ سازمان مدیریت صنعتی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و انجمن مدیریت منابع انسانی ایران برگزار شد .

دومین روز «سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی» به سخنرانی مقامات کشوری، اساتیددانشگاهی، متخصصان حوزه منابع انسانی، سخن‌رانان بین‌المللی و اهدای جوایز نهمین دوره جایزه تعالی منابع انسانی در کشوراختصاص داشت.

از الزامات مدیریت تغییر، مدیریت صحیح منابع انسانی است

دکتر محمدعلی محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در سخنانی، ضمن خوش‌آمدگویی و خیرمقدم به حاضران، از مدیران سازمان گسترش و نوسازی و اعضای هیأتمدیره انجمن مدیریت منابع انسانی و تیم کارشناسی جایزه تعالی منابع انسانی به دلیل پشتیبانی جدی از برگزاری کنفرانس و نیز از شهرداری تهران تقدیر و قدردانی کرد.

رئیس کنفرانس سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی با اشاره به چشم انداز ۱۴۰۴ گفت: یکی از الزامات در مدیریت تغییر، مدیریت صحیح و سرمایهگذاری روی منابع انسانی است؛ زیرا انسان محور تغییر و تحول است.

دکتر محمدی با تأکید بر این که راهکاری به غیر از تدبیر در مورد منابع انسانی وجود ندارد، گفت: آنچه برای ما مهم است، تحقق اهداف اقتصادی و اجتماعی است، از این رو، برای اینکه نرخ رشد سالانه ما ۸ درصد باشد و بیکاری از ۱۳ درصد به ۸٫۵ درصد برسد، ما نیازمند سرمایهگذاری بر روی منابع انسانی هستیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان اینکه بعضی مسایل در کشور در حال تبدیل از چالش به بحران هستند، اظهار داشت: این امر ضرورت توجه بیشتر به مدیریت توسعه را بیش از پیش آشکار می‌کند و البته این مقوله تنها به کشور ما باز نمی‌گردد و جهان هم به نوعی به آن مبتلاست .

دکتر محمدی با اشاره به گسترش دنیای مجازی و تاثیر آن بر کسب و کار گفت: چگونگی مدیریت منابع انسانی در این فضا خود نگرانی‌هایی را دامن می‌زند که باید برای آن تدبیری اندیشیده شود.

وی با اعلام آمارهایی کوتاه از GDP و اشتغال ایران، بر اهمیت بحث محوری منابع انسانی انگشت گذاشت و تصریح کرد: افزایش اشتغال بدون مدیریت منابع انسانی امکان‌پذیر نیست.

رییس سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی گفت: در برنامه‌های توسعه‌ای کشور، پیش‌بینی شده نرخ بیکاری کاهش یابد به‌گونه‌ای که باید در سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری به ۸ درصد برسد، ضمن اینکه نرخ رشد اشتغال ما باید ۳/۸ درصد باشد که این مساله بدون مدیریت منابع انسانی امکان‌پذیر نخواهد بود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: از ۳۰ سال گذشته، ۳ میلیارد نفر به جمعیت جهان افزوده شده و این موضوع، مسایل زیست‌محیطی و توجه به منابع انسانی را بیش از پیش مورد توجه قرار داده است.

دکتر محمدی با اشاره به برخی آینده‌پژوهی‌ها گفت: تا سال ۲۰۴۰ پیش‌بینی می‌شود که دنیای مجازی به دنیای واقعی نزدیک شود و این موضوع، دنیای کسب و کار را دچار چالش جدی خواهد کرد و در این شرایط چگونگی مدیریت منابع انسانی از هم‌اکنون باعث نگرانی شده است؛ در چنین شرایطی قبل از اینکه چالش تبدیل به تهدید شود، باید آن را به فرصت تبدیل کرد.

توسعه منابع انسانی باید موجب تعهد، پاسخگویی و ارتقای کیفیت سازمان‌ها شود

امید است بتوانیم با توسعه منابع انسانی، تعهد، پاسخگویی و حجم منطقی کیفیت انسانی در مقابل مأموریتهای سازمان را به‌دست آوریم.

سخنران بعدی، دکتر ابراهیم شیخ، دبیر علمی کنفرانس و معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران بود که این‌گونه آغاز سخن کرد.

دبیر علمی کنفرانس با بیان چکیده‌ای از تاریخچه کنفرانس، آماری از جلسات کارشناسان سازمان‌های درگیر در برگزاری کنفرانس، موضوع ارزیابی مقالات و به ویژه شبیه‌سازی ارائه‌ها را که از آن به نوآوری نوگرایانه تعبیر کرد، ارائه کرد.

شیخ همچنین بخشی از زمان سخنرانی خود را به تمجید از مدیریت و کارکنان شهرداری تهران و اهمیت موضوع منابع انسانی در این نهاد عمومی غیردولتی اختصاص داد.

وی با اشاره به برگزاری منظم کنفرانس توسعه منابع انسانی در سال‌های گذشته، گفت: این کنفرانس این فرصت را فراهم آورده تا اساتید و نخبگان بتوانند با کار مشترک، آخرین دانش و تجربیات و دستاوردهای خود، به نگرشی جدید در این حوزه دست یابند.

دکتر شیخ افزایش رشد ۷ درصدی مقالات ارائه شده، افزایش سهم ۲۱ درصدی حضور بانوان و جوانان و همچنین افزایش حضور بخش خصوصی را از ویژگی‌های سیزدهمین دوره برگزاری کنفرانس توسعه منابع انسانی برشمرد و گفت: امید است بتوانیم با توسعه منابع انسانی، تعهد، پاسخگویی و حجم منطقی کیفیت انسانی در مقابل مأموریتهای سازمان را داشته باشیم .

دبیر علمی این کنفرانس با بیان اینکه پیچیدگی شرایط محیطی، زمان گذار به مدیریت جدید توسعه منابع انسانی را موجب شده است، تصریح کرد: باید رویکرد علمی را در حل مسایل منابع انسانی در دستور کار قرار داد.

آمادگی برای مواجهه با انقلاب چهارم صنعتی

ریسکپذیری مدیران ارشد و میانی و اشاعه فرهنگ تصمیمگیری و جسارت در پیشبرد امور در شرایط محیطی پیچیده، یکی از الزامات اصلی در انتخاب مدیر به شمار می‌رود که می‌بایست به آن توجه جدی داشت.

مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران سخنران بعدی این کنفرانس بود که با بیان این مطلب، سخن آغاز کرد و بر توسعه منابع انسانی بر ضرورت ریسکپذیری مدیران در شرایط محیطی پیچیده تأکید کرد.

دکتر منصور معظمی با اشاره به دلایل و چرایی بی‌انگیزگی کارکنان در سازمان‌ها گفت: ما باید سم مهلک بی‌انگیزگی در سازمان‌ها را از بین ببریم.

وی در ادامه افزود: مدیران کشور مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند و با این سرمایه طوری رفتار شده که گویی از این کشور نیستند، به همین دلیل محافظه‌کار شده‌اند.

معظمی اظهار داشت: این محافظه‌کاری مدیران به کارکنان و درجات پایین‌تر نیز تسری پیدا کرده و موجب رخوت در جامعه شده است.

رئیس هیأت عامل ایدرو با تصریح به اینکه آستانه ریسکپذیری سازمان‌ها و تطبیق ریسک با انتظارات ذینفعان، مسوولیت غیرقابل تفویض مدیریت ارشد است، گفت: وقتی مدیران ارشد ریسکپذیر شوند، روحیه ریسکپذیری به همه بدنه سازمان تزریق می‌شود.

دکتر معظمی بی‌انگیزگی را از مشکلات جدی جامعه دانست و واگذار نکردن امور مهم به کارکنان، دیده نشدن از سوی مافوق، بی توجهی به شایسته‌سالاری، بی‌ثباتی مدیریت و پائین بودن حقوق و مزایا را از دلایل عمده این بی‌انگیزگی برشمرد.

مدیرعامل ایدرو با بیان اینکه کشور وارد فاز جدیدی از انقلاب صنعتی شده است، گفت: فناوری وجه تمایز این انقلاب است و برای ورود به آن، باید زیربنای صنعتی و انسانی لازم را فراهم کنیم و نمی‌توانیم با سرعت پایین به دنبال توسعه‌یافتگی باشیم.

رئیس شورای سیاستگذاری سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی با اشاره به اینکه ما در مرز یک انقلاب فناوری ایستادهایم که روش زندگی، کسب و کار و پیوند ما با دیگران را از بنیان دگرگون خواهد ساخت، گفت: ما وارد فاز جدیدی از انقلاب صنعتی می‌شویم که وجه ممیزه آن فناوری است به گونه‌ای که مرزهای میان قلمروهای فیزیکی، دیجیتالی و بیولوژیکی را از میان برمی‌دارد.

وی افزود: انقلاب چهارم، فناوری حوزه‌ها و بازارهای بزرگ دانش‌بنیان را برای ما بوجود می‌آورد و اگر از این قافله عقب بیفتیم، از گردونه رقابت‌پذیری جهانی حذف می‌شویم، بنابراین باید با این پدیدهها همراه شده و زیربناهای ساختاری و نیروی انسانی لازم را فراهم کنیم.

مدیرعامل ایدرو ریسک‌پذیری مدیران و اشاعه آن را از ضروریات دانست و افزود: دستگاه‌های بازرسی نباید به گونه‌ای باشند که قدرت جسارت و تصمیم‌گیری مدیران را سلب کنند بلکه باید مشورت را گسترش دهند.

معظمی با بیان اینکه باید مدیریت‌ها به مدیران دهه سوم و چهارم انقلاب واگذار شود، گفت: جانشین‌پروری و استفاده از جوانان برای هر سازمان مزیتی است که باید مورد اهتمام جدی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: جنگ امروز جنگ اقتصادی و علمی است و باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

رئیس شورای سیاستگذاری سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی با اشاره به گزارش موسسه مکنزی در افق ۲۰۲۵ در خصوص هوشمندسازی و اتصال به اینترنت و توسعه فناوری (IOT) که با شتاب فزایندهای همراه خواهد بود، بیان داشت: این گزارش، بازار بالقوه ۴ تا ۱۱  هزار میلیارد دلاری برای (IOT) پیشبینی کرده که ایران اگر بتواند تنها یک درصد از این بازار را به خود اختصاص دهد، ۴۰ تا ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد کسب خواهد کرد!

وی همچنین درآمد حاصل از کلان داده (Big Data) را تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار عنوان و تصریح کرد: اگر ایران بتواند تنها یک درصد از این بازار را به خود اختصاص دهد، ۲ میلیارد دلار از این درآمد را صاحب خواهد شد.

معظمی طراحی نظام جبران خدمت مناسب، اعتماد به دانش و تخصص مدیران و تقویت فرهنگ سازمانی، گسترش نظام‌ها و مکانیزمهای هدایتی و حمایتی را از جمله مواردی دانست که موجب ایجاد در مسوولیتپذیری می‌شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به لزوم جانشینپروری و استفاده از استعداد جوانان گفت: توجه به این امر برای هر سازمانی یک مزیت برجسته به شمار می‌رود و به عبارتی می‌توان گفت، تحقق اهداف سازمانی معطوف به عوامل انسانی فعال، برخودار از روحیه مشارکت و تقویت نظام انگیزشی در کارکنان است.

غفلت از توجه به مزیت‌های بومی و تنوع فرهنگی در کشور

توجه به مزیت‌های بومی و تنوع فرهنگی در کشور از جمله امور مهمی است که از آن غفلت می‌شود!

مهندس سیدمحمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی سخنران بعدی این همایش بود که سخنرانی خود را با عنوان تحلیلی بر تعامل انسان ایرانی و جغرافیای ایران ارائه کرد.

مهندس بهشتی که در کارنامه خود ریاست سازمان میراث فرهنگی را دارد، با تاکید بر مفهوم کانتکست، بومی‌سازی مفاهیم بر این بنیاد را ضرورتی انکارناپذیر دانست و گفت: شرکت‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری روی برترین کارکنان خود هستند تا بتوانند ویژگی‌های رهبری را در آنها توسعه و پرورش دهند.

وی با بیان این که باید بتوانیم مهارت‌های ارتباطی خود را توسعه دهیم، اظهار داشت: شرایط پیچیده کنونی و جغرافیای محیط، ما را بر آن می‌دارد تا تعاملی سازنده با بهترین سرمایه خود یعنی نیروی انسانی داشته باشیم تا ماحصل آن بتواند جامعه را به سمت تعالی سوق دهد.

تولید متکی بر منابع طبیعی، فاجعه است

امروز تولید ما منبع محور و غالب آن بر منابع طبیعی متکی بوده و این، یک فاجعه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از مهندس بهشتی پشت تریبون قرار گرفت و با این جملات آغاز سخن کرد و افزود: هم‌اکنون سهم سرمایه انسانی در ثروت آفرینی کشورهای توسعه یافته 67 درصد و منابع طبیعی و فیزیکی تنها 33 درصد است.

مهندس محمد شریعتمداری در ادامه تصریح کرد: امروز در زمینه سرمایه انسانی که بر دانش و نرم‌افزار تکیه دارد، بخش و کارگروه مشخصی وجود ندارد و این امر نشان می‌دهد که ما به این موضوع مهم توجه نداریم و گام‌های‌مان در این زمینه پراکنده است.

وی ادامه داد: اثربخشی رشد اقتصادی بستگی تام و تمام به پایداری آن دارد و با بالا و پایین شدن این رشد، تاثیر بر اقتصاد ملی و سایر شئون زندگی به شدت محدود می‌شود.

شریعتمداری افزود: بر پایه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، از مهم‌ترین عوامل تاب‌آوری اقتصادی، تکیه بر مغز و دانش و اندیشه ایرانی است و امیدوارم با جدی گرفتن حضور متولیان منابع انسانی در بنگاه‌ها و ساختار اداری سازمان‌ها در آینده نزدیک، شاهد توجه ویژه به این امر مهم باشیم.

وی تأکید کرد باید از اقتصاد تک‌محصولی متکی به نفت خارج شویم و به سمت تولید سایر کالاها و خدمات برویم و گفت: برای این منظور باید با سرعت بیشتر در توسعه منابع انسانی گام برداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که نیروی انسانی از همه سرمایه‌ها مهم‌تر است، گفت: علت این امر آن است که سرمایه‌های فیزیکی دیگر مانند پول، تجهیزات فیزیکی و امکانات دیگر برای توسعه در دست قدرت بنگاه‌ها، کشورها و دولت‌ها و متأثر از بسیاری از عوامل درون‌زا و برون‌زاست.

وی ادامه داد: سایر سرمایه‌ها متأثر از عوامل متعددی است و تغییر آنها تأثیر جدی ایجاد می‌کند، اما آهنگ رشد سرمایه انسانی به سیاستگذاری و اراده و توجه سیاستگذاران و مدیران بستگی دارد.

شریعتمداری با اشاره به این که پرورش نیروی انسانی یکی از مهم‌ترین عوامل پایدارسازی و مقاوم‌سازی رشد اقتصادی و تاب‌آوری اقتصاد ایران به شمار می‌رود، گفت: آنچه کشورها را می‌سازد، نه فقط تجهیزات و فناوری که انسان‌های توسعه‌یافته و دارای دانش است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما چهارمین تولیدکننده مهندس در جهانیم؛ اما فقط تحصیلات آکادمیک در حل مشکل بیکاری کافی نیست! در بازار کار امروز بکارگیری نیروی ماهر و تحصیلکرده عامل رشد اقتصادی است به نحوی که دیگر افزایش کارآمدی سازمان‌ها از مسوولیت‌های بنگاه نیست بلکه از ضروریات آن به شمار می‌آید.

شریعتمداری ادامه داد: ما باید با توجه به موضوع مهارت و زبده‌کردن نیروی انسانی، برای ریشه‌کنی معضل بیکاری، به موضوع منابع انسانی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان افزود: اگر اتکای ما بر دانش و توانایی فکری نیروی انسانی فعال در کشور بیشتر بود و سهم آن را درتولید داخلی ارتقا می‌دادیم، تکیه به منابع طبیعی محدودتر، محیط زیست سالم‌تر و شرایط زندگی آسان‌تر بود و اقتصاد کشور پایدارتر اداره می‌شد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات ایدرو در حوزه صنایع نوین، ابراز امیدواری کرد که علاوه بر این سازمان، در سایر وزارتخانه‌ها نیز به این مقوله توجه بیشتری شود.

لزوم توجه جدی تر به کارآفرینی در صنایع دانش‌ بنیان

وزیر صنعت ، معدن و تجارت تصریح کرد : حضور استارت آپ ها با جوانان تحصیلکرده و زبده امروز در کشور در حال ظهور است و  ۳۵۰۰ شرکت دانش بنیان وجود دارند که تولیداتشان بر محصولات فکری متکی است و باید این مسیر را با قوت و جدیت ادامه دهیم

لزوم توجه جدی‌تر به کارآفرینی در صنایع دانش‌‌بنیان

گفتنی است که پس از سخنرانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، وی در حاشیه کنفرانس و در جمع خبرنگاران، در پاسخ به پرسش‌های آنان در خصوص توسعه منابع انسانی، توجه به این مقوله را عنصری اساسی در ایجاد رشد پایدار و متوازن عنوان کرد که تاکنون در نظام سیاسی و اقتصادی کشور مغفول مانده است .

شریعتمداری افزود: حاصل این نگاه متأسفانه باعث آن شده تا تولید ثروت کشور به منابع طبیعی متکی باشد که موضوع افتخارآمیزی نیست .

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ۶۷ درصد سهم ثروت‌آفرینی در کشورهای توسعه‌یافته متکی بر دانش و نیروی انسانی است، خاطرنشان کرد: در کشور از یک سو با تراکم نیروی فرهیخته و تحصیلکرده مواجه‌ایم و از سوی دیگر با بیکاری گسترده که این موضوع بیانگر عدم توجه به بحث مهارت نیروی انسانی دانش‌آموختگان ما است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص استارت‌آپ‌ها، گفت: حضور استارت‌آپ‌ها با جوانان تحصیلکرده و زبده امروز در کشور در حال ظهور است و در حال حاضر، حدود ۳۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان وجود دارند که تولیداتشان بر محصولات فکری متکی است و باید که این مسیر نوآوری را با قوت و جدیت ادامه دهیم.

شریعتمداری تصریح کرد: باید اهتمام و توجه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به مقوله صنایع دانش‌بنیان دوچندان شود تا انشاءالله در حوزه صنعت، معدن، تجارت و تولید کالا و خدمات به این مهم دست یابیم.

کلیدی‌ترین بایسته‌های یک کارمند شایسته؛ دانستن، توانستن و خواستن

کلیدی‌ترین بایسته‌های یک کارمند شایسته؛ دانستن، توانستن و خواستن است.

سخنران بعدی، دکتر بهزاد ابوالعلایی مدرس و مشاور HR و عضو هیأت علمی سازمان مدیریت صنعتی بود که سخنان خود را با عنوان مدیران منابع انسانی و بایسته‌های کلیدی آنان آغاز و هشت مسیر را برای ارتقای بهره‌وری سازمان‌ها ارائه کرد.

وی به اهمیت بحث استخدام و تناسب بین فرد و سازمان اشاره کرد و گفت: انسان‌ها برای خوب کارکردن نیاز به انگیزه دارند و مهم‌ترین ابزار در این زمینه، ساختن فرهنگ از جمله فرهنگ بهره‌وری، تشویق و پاداش است.

دکتر ابوالعلایی تقسیم کارکنان به سه بخش تمام‌وقت، پاره‌وقت و برون‌سپاری (Outsourcing) را مطابق دانش روز جهان دانست و اظهار داشت: باید بدانید که انسان‌ها ابزار نیستند. به شخصیت انسانی کارکنان خود توجه داشته باشید. به آنها کمک کنید تا به شما کمک کنند. فرصت‌های رشد و ارتقا را برای آنها فراهم کرده و از ایده و ابتکارات‌شان استقبال کنید.

آمایش منابع انسانی، راهبرد اساسی برای توسعه منابع انسانی ملی

امروزه با افزایش رقابت و تغییرات غیرقابل پیش‌بینی در عرصه کسب و کار، برای دستیابی به اهداف سازمانی و کسب مزایای رقابتی، چابکی سازمان، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

سخنران بعدی دکتر غلامعلی طبرسا استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی بود که سخنان خود را با عنوان آمایش منابع انسانی، راهبرد اساسی برای توسعه منابع انسانی ملی (NHRD) ارائه کرد.

وی با بیان این که افزایش کارآمدی نیروی انسانی در سازمان، دیگر مسوولیت اجتماعی سازمان‌ها نیست، ضرورتی است که نادیده گرفتن آن ضررهای جبران ناپذیری به سازمان می‌زند، گفت: توجه به ارتقای سطح مهارت و دانش کارکنان به بالا رفتن بهره‌وری کارکنان و در نتیجه افزایش درآمد سازمان می‌انجامد.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی در ادامه با اشاره به آمایش منابع انسانی در سازمان‌ها، اظهار داشت: این کار موجب بهبود کیفیت خدمات ارائه‌شده و بالا رفتن سهم بازار داخلی و خارجی و در نهایت، موجب ارتقای سطح مهارت و دانش نیروی کار در سطح جامعه می‌شود.

××××

گفتنی است که در نوبت بعد از ظهر، سخنرانی‌ها به ترتیب زیر ادامه یافت:

- مایکل آیوانیاک از برنامه مدیریت نخبگان شرکت نستله با عنوان: «چشم‌انداز بین‌المللی- تجربیات منطقه‌ای» (International Perspective, Local Program)

- مهندس غلامرضا صفاکیش، عضو منتخب هیأت‌مدیره (PMA) انجمن مدیریت پروژه با عنوان: «جانشین‌پروری، خود یک پروژه است»

- دکتر فرامرز قراملکی، استاد تمام دانشگاه تهران با عنوان: «نقش ارزیابی اخلاق در رشد اخلاق سازمانی»

- دکتر نسرین جزنی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و سازمان مدیریت صنعتی با عنوان: « تدوین استراتژی‌های اشتغال و مدیریت بهینه زنان در مشاغل مدیریت ارشد و تصمیم‌گیری»

- و سرانجام گفته‌ها و ناگفته‌های مهندس محمدرضا نعمت‌زاده از تجربه‌های ۵ دهه حضور مؤثر در صنعت ایران

بی‌شک مجال اندک هفته‌نامه‌ای تخصصی، امکان بازنشر همه این سخنرانی‌ها و ارایه‌ها را ندارد، اما نگارنده عمیقاً بر این باور است که راه توسعه میهن از راه توسعه منابع انسانی می‌گذرد. نگارنده اطمینان می‌دهد که او و همکارانش اسیر و گرفتار سمت‌ها و نام‌ها نیستند.

دانش نفت امیدوار است در روزی که دیر نیست، در حد مجال و بضاعت خود، به بازتابش این طیف‌های نور توسعه پایدار مام میهن همت گمارد.

پایان سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی با اهدای جوایز تعالی منابع انسانی

در ادامه مراسم، رئیس انجمن مدیریت منابع انسانی ایران با ارائه تاریخچهای از انجمن، از اهداف و نقشه راه آن سخن گفت و تصریح کرد: انجمن مدیریت منابع انسانی در دهه دوم فعالیت خود چهار استراتژی را پیشبینی کرده است.

سیدمسعود همایونفر هم‌چنین گزارشی از ۹ دوره برگزاری جایزه تعالی منابع انسانی ارائه کرد. سپس به عنوان برنامه پایانی سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی ، مهندس محمدرضا نعمت‌زاده از تجربه‌های پنج دهه حضور در صنعت ایران سخن گفت.

در مراسم سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی، به ۵ برگزیده واجد شرایط، تقدیرنامه ۴ ستاره تعالی منابع انسانی اعطاء شد.

بنابراین گزارش، سیدعلی ‌صدرالسادات، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نمایندگی از این وزارت‌خانه، حسین محمدی‌گل‌تپه به نمایندگی از شرکت تعاونی خاص کارکنان گروه صنعتی ایران‌خودرو، بهزاد محمدی به نمایندگی از شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت و جواد زمان‌زاده دربان، به نمایندگی از موسسه فرهنگی دیجیتال، کلید طلایی جهان معاصر و مهدی بخشایش به نمایندگی از شرکت داروسازی زهراوی، تقدیرنامه ۴ ستاره تعالی منابع سازمانی را از دست وزیر صنعت، معدن و تجارت دریافت کردند.

در این دوره دانشگاه الزهرا، شرکت پتروشیمی فجر، گسترش خدمات ایرانیان، تجارت الکترونیک ارتباط فردا و شرکت حفاری استوان کیش، تقدیرنامه ۳ ستاره تعالی منابع انسانی را دریافت کردند.

همچنین شرکت نفت پارس، شرکت تأمین نیروی انسانی بانک مسکن و شرکت تعاونی اعتباری گروه ایران خودرو، تقدیرنامه ۲ ستاره تعالی منابع انسانی را کسب کردند.

شرکت پخش دارویی پورا پخش، شرکت صنایع فراساحل و شرکت داروسازی کاسپین تأمین هم، گواهی‌نامه تعالی منابع انسانی دریافت کردند.

گفتنی است، مراسم اعطای جایزه تعالی منابع انسانی به سازمان‌ها هرساله برگزار می‌شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :