Daneshenaft logo
سه شنبه 24 فروردین ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 18 فروردین ماه 1400 | کد مطلب : 44327
مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس:
ارزش تولیدات روزانه بیدبلند خلیج فارس ۴۰ میلیارد تومان است


مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس گفت: درآمد این شرکت با وجود اینکه ۴۵ تا ۴۸ درصد خوراک آن تأمین شده است، روزانه ۴۰ میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار شانا، محمود امین‌نژاد در آیین امضای قرارداد ساخت ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ و احداث ایستگاه جمع‌آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ‌سفید با شرکت‌های ایرانی به سال ۹۹ که سال بسیار سختی هم از نظر تحریم‌های اقتصادی و هم شیوع ویروس کرونا در کشور بود اشاره و اظهار کرد: با تدبیر و ریل‌گذاری مناسب مهندس زنگنه برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت سه استان خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد، ابرپروژه بیدبلند خلیج فارس پارسال به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: هم‌اکنون پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به‌عنوان یکی از شاهرگ‌های انرژی، در تأمین انرژی کشور و خوراک پتروشیمی‌های ماهشهر در حال ایفای نقش است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با بیان اینکه به‌منظور تکمیل زنجیره تأمین خوراک بیدبلند خلیج فارس، پروژه بهسازی و احداث تأسیسات جمع‌آوری گازهای مشعل به این شرکت واگذار شد، ادامه داد: قرارداد این پروژه به ارزش یک میلیارد یورو میان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و هلدینگ خلیج فارس امضا شد.

امین‌نژاد تصریح کرد: پروژه بهسازی و احداث تأسیسات جمع‌آوری گازهای مشعل شامل ۲۷ طرح در سه گروه پیش‌تراکم و تزریق، بهسازی تأسیسات قدیمی نفت و جمع‌آوری گازهای مشعل تعریف شده است.

وی با اشاره به اینکه این پروژه از مهرماه سال ۹۸ آغاز شد و مطالعات پایه آن از سوی پیمانکار داخلی انجام شده است، گفت: هم‌اکنون حدود ۱۲ قرارداد با احتساب قراردادهایی که امروز امضا می‌شود به ارزش حدود ۳۶۳ میلیون یورو نهایی شده‌اند که از این ۱۲ قرارداد، ۱۱ قرارداد در حال مؤثر شدن است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با بیان اینکه در دو ماه آتی با همکاری خوب شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، حدود ۳۵۰ میلیون یورو دیگر از این قراردادها مؤثر خواهد شد، اظهار کرد: بنابراین از مجموع یک میلیارد یورویی این پروژه تا دو ماه آینده ۷۰۰ میلیون یورو به قرارداد تبدیل می‌شود که دستاورد بسیار مطلوبی است و می‌تواند رؤیای جمع‌آوری گازهای مشعل را مانند بیدبلندخلیج فارس به واقعیت تبدیل کند.

امین‌نژاد با اشاره به اینکه امروز قراردادهای ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ به ارزش ۷۵ میلیون یورو با شرکت‌های توربوکمپرسور نفت (OTC)‌ و مهندسی و ساخت توربین مپنا (TUGA) و قرارداد جمع‌آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ‌سفید-۱ به ارزش ۹۰ میلیون یورو با شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) امضا می‌شود، افزود: با جمع‌آوری گازهای همراه رگ‌سفید، ۱۲۰ تا ۱۲۵ میلیون فوت‌مکعب در روز به تولید بیدبلند اضافه می‌شود.

وی به ساخت حدود ۱۱۰ دستگاه کمپرسور در اجرای پروژه بهسازی و احداث تأسیسات جمع‌آوری گازهای مشعل اشاره کرد و گفت: هدف ما این است که حداکثر استفاده از توان داخلی در تأمین این کمپرسورها انجام شود و آنهایی که فناوری آن در کشور وجود ندارد نیز برنامه‌ریزی شده است تا شرکت‌های ایرانی به‌صورت شریک با شرکت‌های خارجی این فناوری‌ها را به داخل کشور منتقل کنند.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به ایجاد حدود ۳۵۰ کیلومتر خطوط لوله گاز ترش در این پروژه برای انتقال این خوراک به خطوط لوله بیدبلند خلیج فارس اشاره کرد و ادامه داد: حدود ۱۷۰ کیلومتر خطوط انتقال برق و ۹ ایستگاه پست فشار قوی از شاخصه‌های مهم این پروژه است.

امین‌نژاد با اشاره به وضع  کنونی صندوق توسعه ملی و سیستم بانکی، خطاب به مهندس زنگنه گفت: تقاضا دارم که وزارت نفت درباره تنفس پرداخت خوراک یک فرصت سه‌ساله یا دوساله به بیدبلند خلیج فارس بدهد تا این شرکت بتواند با درآمد تولیدات کنونی این شرکت که با ۴۵ تا ۴۸ درصد خوراک، روزانه ۴۰ میلیارد تومان است، پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل را با استفاده از منابع خود با سرعت بیشتری پیش ببرد.

وی گفت: تلاش می‌شود با هماهنگی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب و تمهیداتی که دیده شده و به سرویس آمدن ان‌جی‌ال ۱۲۰۰ تا خردادماه، خوراک بیدبلند خلیج فارس تا ۶۵ درصد تأمین شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سال دیگر گذشت. به این بهانه، اهم اقدام‌ها و فعالیت‌ها در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه آن طی سال ۹۹ در گزارش «شانا» گردآوری شده است. دست مریزاد به همه کارکنان صنعت نفت.
موسسه صلح ایالات متحده پیش‌تر گزارشی با عنوان حقایق کلیدی درباره تنگه هرمز و نفت ایران به قلم آنیکا فولکسون منتشر کرده است که می‌توان همه آن را در یک جمله خلاصه کرد: «نفت ایران قابل جایگزینی نیست!».
سال ۹۹ را با رشد ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی در کشور و پیوستن ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین و نقش مهم این صنعت در شرایط تحریم و کاهش صادرات نفت، می‌توان سال درخشش صنعت پالایش کشور نامید.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :