Daneshenaft logo
یکشنبه 25 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 11 شهریور ماه 1396 | کد مطلب : 11198
مهندس نژادسلیم در گفت‌و‌گوی اختصاصی با دانش نفت تاکید کرد:
مهمترین دغدغه‌ام تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است
گفتگو: احمد مددی

در این 4 سال دستاوردهای ارزشمندی بدست آمده است به‌نحوی‌که هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس امروز با 87 درصد ظرفیت اسمی خود تولید می‌کند و سال آینده این رقم باید به 100 درصد برسد

 دانش  نفت: مهندس عادل نژادسلیم را به‌واسطه تلاش‌هایش در احیای دوباره صنعت پتروشیمی، پدر خصوصی‌سازی نوین و موفق در این صنعت می‌دانند، چه اینکه وی در طول مدیریت خویش بر هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، رکوردها و افتخارات زیادی را نصیب صنعت و اقتصاد کشور نموده است. عملکرد نژادسلیم پیش از این نیز همواره مورد تایید خبرگان و صاحبنظران صنعت نفت بوده است چرا که او هر جا مدیریت کرده، منشا خیر و برکت و توسعه پایدار بوده است. از سودآورسازی پتروشیمی امیرکبیر تا توسعه پالایشگاه تبریز و اجرای پروژه‌های ملی که سالیان سال بر زمین مانده بودند. او به دانش‌نفت می‌گوید: سمت‌ها و پست‌ها را افتخار نمی‌دانم بلکه آن را مسوولیتی خطیر و فرصتی ارزشمند ‌‌میدانم که بایستی دین خود را به مردم و کشورم ادا نمایم. وی در پاسخ به این سوال که پس از سال‌ها خدمت به صنعت برنامه آتی‌اش چیست؟ می‌گوید: انرژی من همان انرژی بدو استخدام است و گویی اکنون تازه استخدام شده‌ام. من همیشه در سختی و بحران کار کرده‌ام و اکنون هم تنها نگرانی و دغدغه‌ام به پایان رساندن پروژه‌های نیمه‌تمام و اتمام روند توسعه و تولید در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس است و .... شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس متشکل از شرکت‌های تولیدی، مهندسی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، آموزشی و خدماتی به عنوان بزرگترین هلدینگ تخصصی پتروشیمی در سال 1389 با مدیریت دولتی به صورت سهامی عام تاسیس و در سال 1392 از مدیریت دولتی به بخش خصوصی واگذار شد. این شرکت در 4 سال گذشته تحولات و تغییرات اساسی و مهمی از جمله: اعمال مدیریت سیستمی، تدوین برنامه راهبردی برای خود و کلیه شرکت‌های زیر‌مجموعه، تنوع و سرمایه‌گذاری در سبد سرمایه جهت بالا بردن ضریب سود‌آوری، تولید متنوع محصولات و فرآورده‌های شیمیایی و پتروشیمیایی، ساخت مجتمع‌ها و طرح‌های استراتژیک پتروشیمی و پالایشگاهی در مناطق مختلف کشور در راستای توسعه پایدار با حفظ و صیانت از محیط زیست و اجرای استانداردهای بهداشت و ایمنی، در اختیار گرفتن فروش، صادرات و واردات محصولات بدون حضور واسطه، اجرای طرح‌های فرآیندی، فنی و توسعه‌ای در مجتمع‌ها، دستیابی حداکثر ظرفیت اسمی تولید در مجتمع‌ها و اخذ تسهیلات مالی و فاینانس را فراهم و در حوزه‌های مختلف به اجرا درآورده است. برای آگاهی از فعالیت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، با مهندس عادل نژادسلیم، مدیرعامل این هلدینگ گفت‌و‌گویی انجام داده‌ایم که در ادامه تقدیم می‌شود. شایان ذکر است، ایشان از مدیران برجسته صنعت پتروشیمی در ایران و جهان است به طوری که بر اساس اعلام سال 2016 موسسه ICIS که مدیران پتروشیمی در سطح جهان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، وی در بین 40 مدیر ارشد این صنعت جایگاه سی‌ و یکم را به دست آورده است.

 

جناب آقای مهندس نژادسلیم، در شرایطی قرار داریم که دولت یازدهم به پایان کار خود رسیده و دولت دوازدهم در روزهای ابتدایی فعالیت خود قرار دارد. جنابعالی در برهه‌ای هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس را تحویل گرفتید که تنها روی کاغذ به عنوان هلدینگ پتروشیمی فعالیت می‌کرد و عملا کار اجرایی در آن انجام نمی‌شد. لطفا در ابتدا تاریخچه‌ای از حضور خود و آغاز فعالیت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بفرمایید. 

زمانی که بنده از سال 1387 تا 1388 مسئولیت شرکت ملی صنایع پتروشیمی را بر عهده داشتم، واگذاری شرکت‌های پتروشیمی که ما نقد جدی به آن داشتیم ادامه داشت. دلیل مخالفت بنده هم این بود که معتقد بودم با واگذاری تک‌تک شرکت‌های پتروشیمی، در آینده مرکز قدرت و چانه‌زنی صنعت پتروشیمی ایران با دنیای خارج برای پیشبرد اهداف استراتژیک کشور از بین خواهد رفت. بنابراین با انجام یک سری اقدامات انرژی‌بر و خصوصی‌سازی سعی کردیم بقیه واحدها را در هلدینگ نگه داریم که خوشبختانه در آن زمان با تصویب شورای عالی واگذاری مقرر شد 24 شرکت در قالب هلدینگ واگذار شوند. البته با جابجایی بنده و آمدن مدیر بعدی دوباره چند شرکت خوب را به صورت تک‌تک واگذار کردند و تعداد پتروشیمی‌های باقی‌مانده به 15 عدد رسید و در سال 1389 شرکت ملی صنایع پتروشیمی، هلدینگ را در قالب شرکت دولتی با این شرکت‌ها تشکیل داد. از 15 شرکت باقی‌مانده در هلدینگ خلیج فارس 8 شرکت زیان‌ده بودند به همین دلیل یک برنامه ویژه در استراتژی 5 ساله خود برای بهبود وضعیت این شرکت‌ها تدوین کردیم و خوشبختانه امروز به جز دو شرکت فیلیپین و خوزستان بقیه سودآور شده‌اند که این دو شرکت هم ذاتا مشکل دارند و ارتباطی با مدیریت ندارد بلکه باید با تغییر پلنت در جهت رفع آن اقدام گردد. در این راستا با آوردن مشاوران خارجی سعی کردیم زیان آنها را به حداقل برسانیم و بر اساس برنامه 4-5 ساله اقدامات اساسی برای بهبود وضعیت آنها انجام دهیم. همچنین با بررسی‌های انجام شده و نظر مشاور خارجی در نظر داریم کاربری شرکت فیلیپین را عوض کنیم. زیان‌دهی شرکت خوزستان نیز کاهش یافته و برای حل کامل مشکل آن یا باید با اجرای پروژه، ظرفیت را افزایش داده یا اقدام دیگری برای بهبود وضعیت آن انجام دهیم.

در 17 خردادماه 1392 سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در بورس ارائه و واگذار شد، سهام دولتی آن به 20 درصد رسید و این شرکت از نظر قانون تجارت خصوصی شد. بنده در آن موقع در پالایشگاه تبریز حضور داشتم و برنامه‌های بسیار خوبی هم انجام می‌دادیم که معاون وزیر نفت وقت مسئولیت هلدینگ را در قالب جدید پیشنهاد داد. البته بنده با توجه به ادامه پروژه‌ها و برنامه‌های خود در پالایشگاه تبریز در ابتدا علاقه‌ای به پذیرفتن این مسئولیت نداشتم چراکه برای من مهم نیست کجا حضور داشته باشم بلکه اینکه چه کاری انجام دهم اهمیت دارد و هرجا مفیدتر باشم بیشتر از نظر روحی اقناع می‌شوم. به هرحال با توجه به احترامی که برای مدیران پیشکسوت صنایع پتروشیمی قائل هستم، این مسئولیت را پذیرفتم. در ابتدای حضور با بررسی وضعیت هلدینگ خلیج فارس مشاهده کردیم یک تفکر کاملا دولتی بر آن حاکم است و برنامه و استراتژی لازم باید به سرعت برای این هلدینگ تدوین شود. این در شرایطی بود که هلدینگ در بورس عرضه شده و مردم نیز مطالباتی از آن داشتند. در نخستین اقدام با بررسی شرایط موجود و انجام کار گروهی با توجه به تجربه بسیار خوبی که در اجرای استراتژی داشتیم، یک استراتژی 5 ساله تدوین کردیم تا اینکه در مهرماه سال 92 با برگزاری مجمع، رسما مسئولیت به مدیر جدید واگذار شد. این استراتژی در ابعاد مختلف تدوین و از یکم فروردین‌ماه 93 اجرای آن آغاز شد. زمان تحویل‌گیری هلدینگ خلیج فارس توسط بنده این هلدینگ با 68 درصد ظرفیت اسمی خود فعالیت می‌کرد به این معنا که یک ظرفیت بزرگ خالی وجود داشت که اگر قصد ساخت آن از ابتدا وجود داشت حداقل 5 میلیارد دلار پول نیاز بود. ما در برنامه استراتژی 5 ساله، بررسی، علت‌یابی و از بین بردن موانع تولید را در این 5 سال تقسیم و برای رفع آن اقدام کردیم که بخش اعظم این استراتژی، بر مبنای توسعه بود.  نباید فراموش کنیم که صنعت پتروشیمی موتور محرک توسعه کشور است و همه دست‌اندرکاران در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله بانک‌ها، تامین خوراک و ... باید در خدمت رشد و توسعه این صنعت قرار گیرد، بنابراین تقریبا 70 درصد استراتژی ما مربوط به توسعه بود. در این راستا ما توسعه را گروه‌بندی کردیم که یکی از آنها افزایش واحدها و شرکت‌های مستعد توسعه بود. شاخه دوم استراتژی توسعه، اجرای طرح‌های جدید بر مبنای اصلاح سبد هلدینگ خلیج فارس و در جهت ایجاد ارزش افزوده بود چرا که سبد این هلدینگ بسیار ریسک‌پذیر و فقط مایع بود و شاخه سوم این استراتژی، خرید سهام شرکت‌های دارای توجیه اقتصادی از جمله 20 درصد سهام پتروشیمی کاویان، 16 درصد سهام شرکت استراتژیک پایانه و مخازن پتروشیمی، 99.6 درصد پالایشگاه بیدبلند 2 و ... بود. همچنین حدود 50 درصد از مالکیت پلیمر آریاساسول را حفظ و 65 درصد از سهام شرکت گروه سرمایه‌گذاری ایرانیان، شرکت‌های مبین و فجر را در بورس عرضه کردیم و برنامه داریم همه شرکت‌های خود را در بورس عرضه نماییم که البته این امر الزاماتی دارد. همچنین اقدام خوبی با شرکت نفت و گاز پارسیان انجام داده‌ایم که بر اساس آن از انتشار گاز CO2 که مورد حساسیت مجامع بین‌المللی و سازمان محیط زیست کشور قرار دارد جلوگیری می‌شود. در این راستا، یک پروژه اوره آمونیاک به صورت مشترک 50 درصدی با این شرکت تعریف کردهایم که بر اساس آن CO2  موجود در عسلویه را جمع‌آوری و به آمونیاک تبدیل میکنیم.

 

کارنامه 4 ساله هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه از هنگامی که کار را آغاز کردیم، سال به سال شاهد یک تیک‌آف در عملکرد هلدینگ خلیج فارس بوده‌ایم به‌طوری‌که بررسی کارنامه 4 ساله آن، نشان می‌دهد این هلدینگ سودآورترین شرکت کشور با اعتبار جهانی بوده به‌طوری‌که یک سال پیش از پایان استراتژی تدوین شده، تقریبا 95 درصد اهداف آن محقق شده است. در این 4 سال دستاوردهای ارزشمندی بدست آمده است به‌نحوی‌که هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس امروز با 87 درصد ظرفیت اسمی خود تولید می‌کند و سال آینده این رقم باید به 100 درصد برسد. البته درصدی از این میزان مربوط به خوراکی است که نفت باید به ما بدهد. افزایش تولید حاصل شده در این مدت حدود 3.5 تا 4 میلیون تن و ارزش آن بین 2 تا 2.4 میلیارد دلار بوده است. فروش هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در فاصله سال‌های 92 تا 96 از 1.19 میلیون تن به 1.66 میلیون تن، رشد ارزش فروش از 25 هزار میلیارد تومان به 33 هزار میلیارد تومان و سود سهام نیز از 52 تومان به 210 تومان رسیده است.

 

در این مدت چه اقداماتی برای جذب سرمایه خارجی انجام شده است؟

خوشبختانه در 5 سال گذشته اقدامات بسیار خوبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس انجام شده است به طوری که با گارانتی خود شرکت هلدینگ خلیج فارس مبلغ 960 میلیون دلار از کشور ژاپن یوزانس دریافت کرده‌ایم و برای پتروشیمی لردگان نیز 502 میلیون یورو از کشور چین فاینانس جذب می‌کنیم. همچنین با انجام فاینانس داخلی بابت بخشی از بدهی بازرگانی، شرکت پترول را گرفتیم، این شرکت 4-5 پروژه داشت که باقی مانده بود که با توجه به گازی بودن آنها سبد ما اصلاح شد. همچنین اقدامات خوبی برای تامین خوراک پتروشیمی گچساران انجام شده است. در این راستا با تصمیم استراتژیک مهندس زنگنه، پالایشگاه گاز بیدبلند 2 به منظور تامین خوراک پتروشیمی گچساران به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد و پتروشیمی گچساران نیز باید خوراک زنجیره تولید را تامین نماید. خوشبختانه 2.2 میلیارد دلار از صندوق توسعه برای خرید پالایشگاه بیدبلند 2 فاینانس شد و این پالایشگاه اواخر سال 97 به بهره‌برداری می‌رسد. این پروژه ملی که خوراک آن سال‌ها در حال سوختن بود خوشبختانه به سرانجام رسیده و ارزش افزوده فراوانی نصیب کشور می‌کند. همچنین آورده هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس برای پروژه‌های اجرا شده در 4 سال گذشته 6 هزار میلیارد تومان بوده است.

خوشبختانه همانطور که مهندس زنگنه، جذب سرمایه‌گذاری خارجی را از مهمترین برنامه‌های خود اعلام کرده است، اعتباری که هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بدست آورده نیز فاینانس و پول است. به اعتقاد بنده هنر مدیران و مسئولان زمانی قابل تقدیر است که کشور را با پول خارجی توسعه بدهند. البته کشور بدهکار دو نوع است یکی اینکه پول را گرفته و بیهوده در هزینه‌های جاری خرج کند و دیگر اینکه کشوری از سرمایه خارجی برای توسعه خود استفاده کند که خوشبختانه ایران از نوع دوم است. این نوع بدهکاری هرچه بیشتر باشد بهتر است و نگران‌کننده نیست. بنابراین دولت باید شرایط را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کند که من مطمئنم دولت این تمایل را دارد ولی ما به عنوان مجری کارها باید در جهت این سیاست گام برداریم و قطعا دولت نیز حمایت خواهد کرد. همچنین با توجه به توافق‌های انجام شده به زودی، با حضور دو شرکت مطرح خارجی پروژه‌ای به صورت «جوینت‌ونچر» با ارزش 8 میلیارد یورو اجرا خواهیم کرد. ویژگی جالب این پروژه‌ها این است که محصولات منحصربفردی که تاکنون در ایران تولید نشده تولید خواهد شد.

 

جناب آقای مهندس نژادسلیم، بی‌تردید نقش مدیریت و برنامه‌ریزی مهندس زنگنه وزیر نفت در کسب موفقیت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس انکارناپذیر است. نظر جنابعالی در این زمینه چیست؟

خوشبختانه مهندس زنگنه از ابتدا یک نگاه ویژه و حمایتی به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس داشته و برنامه اخیر وی برای اداره صنعت نفت در دولت دوازدهم نیز واقعا امیدبخش بوده است. وی تاکنون حمایت‌های بسیار خوبی از صنعت پتروشیمی انجام داده و اگر مساعدت و همکاری‌های شخص مهندس زنگنه نبود به جرات می‌گویم به این دستاوردها و موفقیت‌ها در هلدینگ خلیج فارس دست پیدا نمی‌کردیم. بر این اساس، اجرای استراتژی مهندس زنگنه در راستای افزایش تولید نفت کشور در اوپک پس از برجام به ما کمک کرد تولید خوراک خود را افزایش داده و برنامه خود را محقق کنیم. ما استراتژی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس را نوشته و آن را ادامه می‌دهیم و قطعا در این استراتژی، دیدگاه آقای مهندس زنگنه و به طور کلی استراتژی کشور و دولت در راستای اقتصاد و تولید را محور کارهای خود قرار داده‌ایم. خوشبختانه در حال حاضر دیدگاه موجود در دولت که توسط مهندس زنگنه ایجاد شده باور به حمایت از صنایع پتروشیمی است. این باور به خودی خود یک حمایت بسیار عظیم است و ما را برای ادامه راه دلگرم و در جهت توسعه پتروشیمی موظف می‌کند. بیتردید ما برای تحقق اهداف و برنامه‌ها از همه توان و پتانسیل موجود استفاده می‌کنیم.

 

نظر جنابعالی در مورد میدان دادن به جوان‌ها و سپردن کار و مسئولیت به آنها چیست؟

بنده اعتقاد بسیاری به جوان‌ها دارم و نگاهم این است که باید جوانگرایی کنیم و خوشبختانه در همه مسئولیت‌هایم اعتقاد ویژه‌ای به جانشین‌پروری و سپردن کار به جوانان داشتهام. بنده در پتروشیمی بندرامام، امیرکبیر، پالایشگاه تبریز و ... این کار را کرده‌ام، برای نمونه در پالایشگاه تبریز 14 مدیر جوان و متخصص را به صورت علمی و بر مبنای روش سازمان یادگیرنده و استراتژی تربیت کردم و خوشبختانه در حال حاضر مدیریت این پالایشگاه کاملا در اختیار آنان است. البته جوانگرایی باید با اصول و برنامه باشد به‌طوری‌که در یک قالب و ساختار مشخص از نظر نگاه، اخلاق کاری و حرفهای با تربیت نیروهای جوان، باانگیزه و تحصیلکرده مسئولیت را به آنان بسپاریم. بنابراین باید به جوانان میدان و زمان لازم داده شود تا در برهه‌های حساس آبدیده، پخته و کارآزموده شوند. ما با این نگاه به هلدینگ خلیج فارس آمدیم و با تغییرات اعمال شده خوشبختانه در حال حاضر میانگین سنی مدیران و کارکنان این هلدینگ حدود 40 سال است. ما باید با جوانگرایی اصولی و ارائه طرح و برنامه مدون، میدان را برای فعالیت آنها در زمان مناسب فراهم کرده و آینده کشور را تضمین نماییم. برای مثال اگر برای پخت یک غذا، بهترین مواد غذایی را به کار ببریم ولی زمان لازم را برای آن صرف نکنیم بی‌تردید نتیجه مطلوب نخواهد بود. خوشبختانه ما در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس این کار را انجام داده‌ایم و تا زمانی که بنده هستم نیز ادامه خواهیم داد. مهمترین دغدغه بنده تکمیل پروژه‌ها است، ما به عنوان یک سرباز در خدمت کشور و وزیر نفت هستیم و مهندس زنگنه هر تصمیمی برای توسعه صنعت نفت بگیرد پذیرفته و از آن حمایت می‌کنیم چرا که به ایشان اعتقاد و اطمینان داریم و می‌دانیم تصمیم او بر اساس اصول و قواعد است.

 

چه اقداماتی برای حل مشکلات فروش انجام دادهاید؟

برای این منظور یک شرکت بازرگانی تاسیس کردیم و خوشبختانه در بیش از یک سال گذشته فروش محصولات تولیدی دست خودمان بوده است. پالایش گاز یادآوران خلیج فارس(NGL 3200) از جمله پروژه‌های راکد نفت در سال‌های گذشته بود و با توجه به نیاز به خوراک در بندر امام، این امر توسط این NGL تامین میشود. خوشبختانه مهندس زنگنه وزیر محترم نفت در این زمینه هم کمک کرد. در این راستا با واگذاری NGL 3200 و اجرای آن علاوه بر اشباع شدن خوراک اتان در بندر امام و شرکت امیرکبیر، یک پروژه الفین تعریف کردیم که این امر از موارد توسعه‌ای است که برای شرکت‌های دارای پتانسیل تدوین شده است. زنجیره توسعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس شامل طرح اتیلن‌گلایکول با سرمایه‌گذاری حدود 427 میلیون دلار، طرح بازیافت اتان با هزینه حدود 500 میلیون دلار و طرح احداث الفین بندر امام با سرمایه‌گذاری 550 میلیون دلار است. خوشبختانه طرح‌هایی که سال‌ها  نیمه‌تمام مانده بود تعیین تکلیف شده و فعال شدند که یکی از آنها پتروشیمی لردگان است که نیمه اول سال 97 راه‌اندازی می‌شود. پس از آن بیدبلند 2 قرار دارد، پروژه آمونیاک هنگام در سال 97 و سایر پروژه‌ها نیز در سال 98 به بهره‌برداری خواهد رسید. بنابراین بنده برای تکمیل و راه‌اندازی این پروژه‌ها حساسیت دارم. ظرفیت فعلی هلدینگ خلیج فارس 24 میلیون تن است که با احتساب کلیه محصولات و راه‌اندازی پروژه‌های باقی مانده به 40 میلیون تن می‌رسد.

 

جایگاه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در کشور و جهان چگونه است؟

خوشبختانه از سال 91 تاکنون، سال به سال رتبه این هلدینگ ارتقا یافته است به طوری که بر اساس اعلام موسسه معتبر ICIS این هلدینگ در میان 100 شرکت برتر دنیا جایگاه 34 را کسب کرده و در خاورمیانه پس از سابیک در رتبه دوم قرار داریم. در ایران نیز در میان 500 شرکت برتر جایگاه نخست متعلق به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس است. همچنین رتبه اول در بیشترین سودآوری، رتبه دوم در شاخص فروش، رتبه اول در ارزش افزوده و ... توسط هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به دست آمده است.

 

فعالیت‌های انجام شده توسط هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در زمینه عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، حفظ محیط زیست و توجه به کارکنان را شرح دهید.

این هلدینگ در زمینه عمل به مسئولیت‌های اجتماعی اقدامات ارزشمندی انجام داده و بالغ بر 730 میلیارد ریال در این راستا هزینه شده است. همچنین با بهره‌گیری از ممیز خارجی، برنامه‌ریزی وسیعی برای ایمنی و HSE انجام شده و بیش از هزار میلیارد ریال در این زمینه سرمایه‌گذاری شده است و اعتقاد داریم هنوز هم باید این هزینه را انجام دهیم. برای صیانت از محیط زیست نیز فرایند این هلدینگ تغییر کرده و بیش از 100 پروژه زیست محیطی با هزینه‌ای بالغ بر 5 هزار میلیارد ریال اجرا شده است. همچنین به منظور جمع‌آوری گازهای گلخانه‌ای 421 میلیون یورو و برای سلامت شغلی کارکنان نیز 260 میلیارد ریال هزینه خواهیم کرد.

 

دیدگاه جنابعالی در زمینه اعتماد به سازندگان داخلی و توجه به ساخت داخل چیست؟ آیا این دیدگاه در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس جاری شده است؟

بنده از ابتدا و زمانی که در پتروشیمی بندر امام بودم اعتقاد و علاقه ویژه‌ای به ساخت داخل داشته و دارم و در شرایط کنونی هم با تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ساخت داخل بسیار خوشحالم که اقدامات ارزنده‌ای در این زمینه انجام داده‌ایم. برای نمونه در سال 95 میزان ساخت داخل در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس 176 درصد رشد داشته است. بر این اساس ما بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت خرید کالاهای خارجی در صورت وجود کالای مشابه داخلی صادر کرده‌ایم و در حال حاضر در پروژه‌های ما بیش از 70 درصد کالاها، تاسیسات و دستگاه‌ها ساخت داخل است. بنابراین خوشبختانه توجه خوبی به اقتصاد مقاومتی و ساخت داخل در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس انجام شده است.

 

در حال حاضر پتروشیمی دماوند در چه شرایطی قرار دارد؟

پتروشیمی دماوند به عنوان یک طرح یوتیلیتی روی زمین مانده بود. بر این اساس 25 درصد این پتروشیمی متعلق به شرکت نفت و گاز پارسیان، 25 درصد ساتا، 30 درصد هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و 20 درصد شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. خوشبختانه این طرح آغاز شده و با توجه به اینکه طرح‌های فاز دو در زمان وارد سرویس شدن به یوتیلیتی نیاز دارند، این پتروشیمی کمک بسیار خوبی برای ما خواهد بود.

 

جناب آقای مهندس نژادسلیم؛ با چه مشکلات و چالش‌هایی در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس مواجه بوده و هستید؟

یکی از معضلات ما در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس جدا شدن کارکنان از بدنه مدیریت بود چرا که کارکنان و مدیران سال‌ها با تفکر دولتی کار کرده بودند. برای رفع این مشکل دوره‌های آموزشی داخلی و خارجی متعددی برگزار کردیم و با این کار موفق شدیم دیدگاه مدیران را تا حدود زیادی تغییر داده و آنها را برای فعالیت در بخش خصوصی آماده کنیم. ویژگی‌هایی مانند مختصات تولید، بهینه‌سازی، بهره‌وری، توسعه و ... به تدریج برای آنها جا افتاد و خوشبختانه تربیت نیروی انسانی همچنان ادامه دارد. ما همچنین برای ایجاد ساختارهای جدید اقدام کردیم. در گذشته به دلیل دولتی بودن 450 نفر در ساختار ستاد دیده شده بود در حالی که ما این رقم را به 80 نفر کاهش دادیم و 7 هزار نفر نیروهای رسمی شرکت نفت در پتروشیمی با شرکت‌های واگذار شده منتقل شدند.

مشکل دیگر تامین خوارک است که بازهم آقای مهندس زنگنه حتی در دولت یازدهم تلاش فراوانی برای حل معضل خوراک صنعت پتروشیمی انجام داد و ما انتظار داریم این حمایت‌ها ادامه پیدا کند. برخی قوانین صادرات شامل عوارض‌ها، مالیات و ... نیز در راه توسعه صادرات مشکل ایجاد می‌کند. به نظر من سرمایه‌گذار باید تشویق شود که سرمایه خود را در داخل ایران هزینه کند بنابراین ایجاد یک سری امکانات و زیرساخت‌ها در این زمینه ضروری است. ما اگر قصد داریم اقتصاد بخش خصوصی را ایجاد و تقویت کنیم باید جاذبه و انگیزه لازم برای سرمایه‌گذار را فراهم نماییم چراکه در غیر این صورت سرمایه‌گذار وارد کشور نخواهد شد. من اعتقاد دارم با وجود خصولتی بودن خصوصی‌سازی‌ها در کشور بازهم در مقایسه با زمان دولتی بودن، پیشرفت طرح‌ها، توسعه و تولید بسیار چشمگیر بوده است هرچند هنوز کافی نیست. به نظر من با فضای مثبت بین‌المللی ایجاد شده در دولت دوازدهم و تفکر و نگرشی که دولت در جهت توسعه و توجه به صنعت پتروشیمی به عنوان محرک اقتصادکشور پیدا کرده است باعث شده وظایف مدیران و مسئولان صنعت پتروشیمی چندین برابر شود و اگر ما از این فرصت استفاده نکنیم واقعا کم‌لطفی به کشور شده است.

 

در پایان اگر نکته خاصی باقی مانده است بفرمایید.

هرچند دولت یک سری دغدغه‌ها و مسائل خاص خود را دارد ولی خواهش من این است که مراکز «اقتصادی، فنی، تخصصی»، سیاسی نشوند چراکه اگر خدای نکرده این اتفاق بیفتد فاجعه بوده و ما به اهداف از پیش تعیین شده نخواهیم رسید. هم و غم بنده به عنوان یک مدیر بخش خصوصی باید فرمول‌های اقتصادی، چانه‌زنی با دنیا با استانداردهای مربوطه و ... باشد. دولت‌ در این زمینه باید شرایط لازم را فراهم ‌کند و بنده به عنوان مدیر اقتصادی باید کار و فعالیت کرده و در جهت توسعه کشور تلاش نمایم. تجربه‌های قبلی نشان داده نگرش گروه‌های سیاسی بر بنگاه‌های اقتصادی، نگاه کارشناسی و اصولی نیست و همین موضوع کشور را دچار زیان‌های فراوانی می‌کند.  البته خوشبختانه شخص مهندس زنگنه وزیر نفت به این موضوع آگاهی کامل داشته و با دانش و اطلاعات خود جلوی این اقدام را خواهد گرفت.

 

جناب مهندس، از وقتی که در اختیار دانش نفت قرار دادید، کمال تشکر را دارم. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :