Daneshenaft logo
دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 3 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11496
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی در گفتگو با دانش نفت:
یکپارچگی پتروشیمی خوب است، ولی اول بخش مهندسی بعد بازرگانی


یکپارچگی بازرگانی را اولویت اول نمی دانم، اگر هدف یکپارچگی است اول در بخش مهندسی آن را انجام داده بعد در حوزه بازرگانی ادامه پیدا کند.

  

 

دانش نفت: مهندس عبدالرسول دشتی، کارشناس ارشد پتروشیمی و رئیس کل روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس، یکپارچگی دوباره پتروشیمی در بخشی مانند بازرگانی را خوب می داند ولی می‌گوید اگر قرار است چنین اقدامی صورت بگیرد پیشنهادم این است که ابتدا در بخش مهندسی به اتحاد و یکپارچگی برسیم، بعد به سراغ بخش های دیگر از جمله بازرگانی و صادرات محصولات پتروشیمی برویم. به خاطر ارتباط رسانه ای که با آقای دشتی به عنوان یکی از کارشناسان باتجربه صنعت پتروشیمی و روابط عمومی داریم، باعث می شود تا هرگاه وقت کنیم به ملاقات ایشان برویم. ملاقاتی که طی این سال ها همیشه با خوشروئی و استقبال وی همراه بوده است. در خلال یکی از دیدارهای دوستانه بحث های مربوط به بازرگانی پتروشیمی و مسائلی که از قول مدیران ارشد این صنعت پیرامون پیگیری ها و چشم اندازهای طراحی شده برای یکپارچگی دوباره در بخش صادرات و حضور در بازارهای جهانی عنوان شده، پرداختیم. آنچه در اینجا آمده ماحصل این گفتگو است. توضیح اینکه مهندس دشتی اصرار داشت مطالبی که به نقل از ایشان مطرح می شود را در قالب نظر یک کارشناس شاغل در پتروشیمی خلیج فارس بدانیم چرا که اگر نظر وی به عنوان رئیس کل روابط عمومی مطرح شود ممکن است سوء برداشت هائی را به همراه داشته باشد.

جناب دشتی، این روزها شاهد این هستیم که مدیران ارشد پتروشیمی در خصوص لزوم یکپارچگی دوباره صادرات محصولات بویژه برای افزایش قدرت و سهم بیشتر از بازارهای جهانی این محصول صحبت کرده و در تلاش هستند این کار را هرچه زودتر اجرائی کنند. نظر شما در این رابطه چیست؟

به اعتقاد بنده باید براساس شرایط روز به استقبال چنین مسائلی برویم. هرچند هر صحبت و پیشنهادی که پیرامون یکپارگی دوباره این صنعت مطرح می شود را مثبت می دانم ولی شخصا اولویت اصلی برای این اتحاد و یکپارچکی را در بخش مهندسی ضروری تر می دانم.

لطفا توضیح بیشتری ارایه فرمایید؟

ببینید! مهم ترین ابزار قدرت پتروشیمی طی دهه های پس از پیروزی انقلاب اعتماد به توان متخصصین داخلی و رشد این بخش بوده است. در همین راستا سال ها قبل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور یکپارچه کردن توان مهندسی اقدام به تاسیس شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی کرده، اجرای پروژه های کلان پتروشیمی را بر عهده این شرکت گذاشت و این شرکت هم انصافا از پس آن موفق برآمد. ارائه خدمات کامل مدیریت MC و خدمات مطالعات فنی، مهندسی و قراردادی بخشی از کارهائی بود که این شرکت در انجام آنها در کل کشور واقعا بی رقیب بود. خب اگر واقعا هدف رسیدن به یکپارچگی برای قدرتمند شدن در برابر رقبای خارجی باشد می توان دریافت چنین خدمات مهندسی را یکپارچه ساخت. به هرحال راه اندازی چنین بخشی بویژه در دیگر هلدینگ ها بسیار سخت تر از تشکیل بخش یا شرکت بازرگانی می باشد. اعتبار، سابقه و تجربه لازم هم از قبل وجود دارد.

اینکه چنین اقدامی در رابطه با فعالیت های مهندسی صورت بگیرد تضادی با یکپارچگی بخش بازرگانی ندارد!؟

- من که نگفتم تضاد یا اشکالی دارد. صحبت ما بر سر اهم و فی الاهم می باشد. پیشنهاد من نه به عنوان رئیس کل روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس و نه حتی یک کارمند ساده شاغل در این شرکت بلکه به عنوان کسی که دهه سوم کارم در نفت و پتروشیمی را نیز گذرانده، این است که راه اتحاد دوباره پتروشیمی از مسیر مهندسی سهل الوصول تر است. زیرا تمام زیرساخت های موجود در بخش مهندسی نه تنها دچار فروپاشی و از هم گسیختگی ناشی از تکه تکه کردن سهام این شرکت نشده، بلکه همین امروز هم با در اختیار داشتن طرح های بزرگی از حمله بیدبلند دوباره در حال نمایش توانمندی خویش می باشند.

در مورد یکپارچگی بازرگانی نظر نهائی شما را نگرفتم؟  

یکپارچگی بازرگانی جای برنامه ریزی و تامل بیشتر دارد. بطور مثال به این نکته اشاره می کنم که هلدینگ خلیج فارس در حال حاضر 42 درصد از تولیدات پتروشیمی و بیشترین طرح های در دست اجرا را دارد. بیشترین سهم بازار بورس سهام کشور را در اختیار دارد. طبیعی است که در صورت یکپارچه سازی نمی توان سهم این شرکت را با دیگر شرکت ها مساوی در نظر گرفت. از سوی دیگر شرکت های تولیدی که در قالب هلدینگ های مختلف قرار گرفته اند بخش های بازرگانی مستقلی راه انداخته، کم یا زیاد و با قیمت مطلوبشان برای فروش محصولات تولید خود مشکل لاینحلی نداشته اند ولی همین شرکت ها برای راه اندازی بخش مهندسی و اجرای طرح های جدید هرگز قادر نیستند به جایگاهی برسند که هلدینگ خلیج فارس با در اختیار داشتن شرکت مدیریت توسعه رسیده است. لذا اگر بخواهم نظر صریح خود را بگویم یکپارچگی بازرگانی را اولویت اول نمی دانم. اگر هدف یکپارچگی است اول در بخش مهندسی آن را انجام داده بعد در حوزه بازرگانی ادامه پیدا کند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :