Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 3 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11496
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی در گفتگو با دانش نفت:
یکپارچگی پتروشیمی خوب است، ولی اول بخش مهندسی بعد بازرگانی


یکپارچگی بازرگانی را اولویت اول نمی دانم، اگر هدف یکپارچگی است اول در بخش مهندسی آن را انجام داده بعد در حوزه بازرگانی ادامه پیدا کند.

  

 

دانش نفت: مهندس عبدالرسول دشتی، کارشناس ارشد پتروشیمی و رئیس کل روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس، یکپارچگی دوباره پتروشیمی در بخشی مانند بازرگانی را خوب می داند ولی می‌گوید اگر قرار است چنین اقدامی صورت بگیرد پیشنهادم این است که ابتدا در بخش مهندسی به اتحاد و یکپارچگی برسیم، بعد به سراغ بخش های دیگر از جمله بازرگانی و صادرات محصولات پتروشیمی برویم. به خاطر ارتباط رسانه ای که با آقای دشتی به عنوان یکی از کارشناسان باتجربه صنعت پتروشیمی و روابط عمومی داریم، باعث می شود تا هرگاه وقت کنیم به ملاقات ایشان برویم. ملاقاتی که طی این سال ها همیشه با خوشروئی و استقبال وی همراه بوده است. در خلال یکی از دیدارهای دوستانه بحث های مربوط به بازرگانی پتروشیمی و مسائلی که از قول مدیران ارشد این صنعت پیرامون پیگیری ها و چشم اندازهای طراحی شده برای یکپارچگی دوباره در بخش صادرات و حضور در بازارهای جهانی عنوان شده، پرداختیم. آنچه در اینجا آمده ماحصل این گفتگو است. توضیح اینکه مهندس دشتی اصرار داشت مطالبی که به نقل از ایشان مطرح می شود را در قالب نظر یک کارشناس شاغل در پتروشیمی خلیج فارس بدانیم چرا که اگر نظر وی به عنوان رئیس کل روابط عمومی مطرح شود ممکن است سوء برداشت هائی را به همراه داشته باشد.

جناب دشتی، این روزها شاهد این هستیم که مدیران ارشد پتروشیمی در خصوص لزوم یکپارچگی دوباره صادرات محصولات بویژه برای افزایش قدرت و سهم بیشتر از بازارهای جهانی این محصول صحبت کرده و در تلاش هستند این کار را هرچه زودتر اجرائی کنند. نظر شما در این رابطه چیست؟

به اعتقاد بنده باید براساس شرایط روز به استقبال چنین مسائلی برویم. هرچند هر صحبت و پیشنهادی که پیرامون یکپارگی دوباره این صنعت مطرح می شود را مثبت می دانم ولی شخصا اولویت اصلی برای این اتحاد و یکپارچکی را در بخش مهندسی ضروری تر می دانم.

لطفا توضیح بیشتری ارایه فرمایید؟

ببینید! مهم ترین ابزار قدرت پتروشیمی طی دهه های پس از پیروزی انقلاب اعتماد به توان متخصصین داخلی و رشد این بخش بوده است. در همین راستا سال ها قبل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور یکپارچه کردن توان مهندسی اقدام به تاسیس شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی کرده، اجرای پروژه های کلان پتروشیمی را بر عهده این شرکت گذاشت و این شرکت هم انصافا از پس آن موفق برآمد. ارائه خدمات کامل مدیریت MC و خدمات مطالعات فنی، مهندسی و قراردادی بخشی از کارهائی بود که این شرکت در انجام آنها در کل کشور واقعا بی رقیب بود. خب اگر واقعا هدف رسیدن به یکپارچگی برای قدرتمند شدن در برابر رقبای خارجی باشد می توان دریافت چنین خدمات مهندسی را یکپارچه ساخت. به هرحال راه اندازی چنین بخشی بویژه در دیگر هلدینگ ها بسیار سخت تر از تشکیل بخش یا شرکت بازرگانی می باشد. اعتبار، سابقه و تجربه لازم هم از قبل وجود دارد.

اینکه چنین اقدامی در رابطه با فعالیت های مهندسی صورت بگیرد تضادی با یکپارچگی بخش بازرگانی ندارد!؟

- من که نگفتم تضاد یا اشکالی دارد. صحبت ما بر سر اهم و فی الاهم می باشد. پیشنهاد من نه به عنوان رئیس کل روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس و نه حتی یک کارمند ساده شاغل در این شرکت بلکه به عنوان کسی که دهه سوم کارم در نفت و پتروشیمی را نیز گذرانده، این است که راه اتحاد دوباره پتروشیمی از مسیر مهندسی سهل الوصول تر است. زیرا تمام زیرساخت های موجود در بخش مهندسی نه تنها دچار فروپاشی و از هم گسیختگی ناشی از تکه تکه کردن سهام این شرکت نشده، بلکه همین امروز هم با در اختیار داشتن طرح های بزرگی از حمله بیدبلند دوباره در حال نمایش توانمندی خویش می باشند.

در مورد یکپارچگی بازرگانی نظر نهائی شما را نگرفتم؟  

یکپارچگی بازرگانی جای برنامه ریزی و تامل بیشتر دارد. بطور مثال به این نکته اشاره می کنم که هلدینگ خلیج فارس در حال حاضر 42 درصد از تولیدات پتروشیمی و بیشترین طرح های در دست اجرا را دارد. بیشترین سهم بازار بورس سهام کشور را در اختیار دارد. طبیعی است که در صورت یکپارچه سازی نمی توان سهم این شرکت را با دیگر شرکت ها مساوی در نظر گرفت. از سوی دیگر شرکت های تولیدی که در قالب هلدینگ های مختلف قرار گرفته اند بخش های بازرگانی مستقلی راه انداخته، کم یا زیاد و با قیمت مطلوبشان برای فروش محصولات تولید خود مشکل لاینحلی نداشته اند ولی همین شرکت ها برای راه اندازی بخش مهندسی و اجرای طرح های جدید هرگز قادر نیستند به جایگاهی برسند که هلدینگ خلیج فارس با در اختیار داشتن شرکت مدیریت توسعه رسیده است. لذا اگر بخواهم نظر صریح خود را بگویم یکپارچگی بازرگانی را اولویت اول نمی دانم. اگر هدف یکپارچگی است اول در بخش مهندسی آن را انجام داده بعد در حوزه بازرگانی ادامه پیدا کند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :