Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 3 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11496
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی در گفتگو با دانش نفت:
یکپارچگی پتروشیمی خوب است، ولی اول بخش مهندسی بعد بازرگانی


یکپارچگی بازرگانی را اولویت اول نمی دانم، اگر هدف یکپارچگی است اول در بخش مهندسی آن را انجام داده بعد در حوزه بازرگانی ادامه پیدا کند.

  

 

دانش نفت: مهندس عبدالرسول دشتی، کارشناس ارشد پتروشیمی و رئیس کل روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس، یکپارچگی دوباره پتروشیمی در بخشی مانند بازرگانی را خوب می داند ولی می‌گوید اگر قرار است چنین اقدامی صورت بگیرد پیشنهادم این است که ابتدا در بخش مهندسی به اتحاد و یکپارچگی برسیم، بعد به سراغ بخش های دیگر از جمله بازرگانی و صادرات محصولات پتروشیمی برویم. به خاطر ارتباط رسانه ای که با آقای دشتی به عنوان یکی از کارشناسان باتجربه صنعت پتروشیمی و روابط عمومی داریم، باعث می شود تا هرگاه وقت کنیم به ملاقات ایشان برویم. ملاقاتی که طی این سال ها همیشه با خوشروئی و استقبال وی همراه بوده است. در خلال یکی از دیدارهای دوستانه بحث های مربوط به بازرگانی پتروشیمی و مسائلی که از قول مدیران ارشد این صنعت پیرامون پیگیری ها و چشم اندازهای طراحی شده برای یکپارچگی دوباره در بخش صادرات و حضور در بازارهای جهانی عنوان شده، پرداختیم. آنچه در اینجا آمده ماحصل این گفتگو است. توضیح اینکه مهندس دشتی اصرار داشت مطالبی که به نقل از ایشان مطرح می شود را در قالب نظر یک کارشناس شاغل در پتروشیمی خلیج فارس بدانیم چرا که اگر نظر وی به عنوان رئیس کل روابط عمومی مطرح شود ممکن است سوء برداشت هائی را به همراه داشته باشد.

جناب دشتی، این روزها شاهد این هستیم که مدیران ارشد پتروشیمی در خصوص لزوم یکپارچگی دوباره صادرات محصولات بویژه برای افزایش قدرت و سهم بیشتر از بازارهای جهانی این محصول صحبت کرده و در تلاش هستند این کار را هرچه زودتر اجرائی کنند. نظر شما در این رابطه چیست؟

به اعتقاد بنده باید براساس شرایط روز به استقبال چنین مسائلی برویم. هرچند هر صحبت و پیشنهادی که پیرامون یکپارگی دوباره این صنعت مطرح می شود را مثبت می دانم ولی شخصا اولویت اصلی برای این اتحاد و یکپارچکی را در بخش مهندسی ضروری تر می دانم.

لطفا توضیح بیشتری ارایه فرمایید؟

ببینید! مهم ترین ابزار قدرت پتروشیمی طی دهه های پس از پیروزی انقلاب اعتماد به توان متخصصین داخلی و رشد این بخش بوده است. در همین راستا سال ها قبل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور یکپارچه کردن توان مهندسی اقدام به تاسیس شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی کرده، اجرای پروژه های کلان پتروشیمی را بر عهده این شرکت گذاشت و این شرکت هم انصافا از پس آن موفق برآمد. ارائه خدمات کامل مدیریت MC و خدمات مطالعات فنی، مهندسی و قراردادی بخشی از کارهائی بود که این شرکت در انجام آنها در کل کشور واقعا بی رقیب بود. خب اگر واقعا هدف رسیدن به یکپارچگی برای قدرتمند شدن در برابر رقبای خارجی باشد می توان دریافت چنین خدمات مهندسی را یکپارچه ساخت. به هرحال راه اندازی چنین بخشی بویژه در دیگر هلدینگ ها بسیار سخت تر از تشکیل بخش یا شرکت بازرگانی می باشد. اعتبار، سابقه و تجربه لازم هم از قبل وجود دارد.

اینکه چنین اقدامی در رابطه با فعالیت های مهندسی صورت بگیرد تضادی با یکپارچگی بخش بازرگانی ندارد!؟

- من که نگفتم تضاد یا اشکالی دارد. صحبت ما بر سر اهم و فی الاهم می باشد. پیشنهاد من نه به عنوان رئیس کل روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس و نه حتی یک کارمند ساده شاغل در این شرکت بلکه به عنوان کسی که دهه سوم کارم در نفت و پتروشیمی را نیز گذرانده، این است که راه اتحاد دوباره پتروشیمی از مسیر مهندسی سهل الوصول تر است. زیرا تمام زیرساخت های موجود در بخش مهندسی نه تنها دچار فروپاشی و از هم گسیختگی ناشی از تکه تکه کردن سهام این شرکت نشده، بلکه همین امروز هم با در اختیار داشتن طرح های بزرگی از حمله بیدبلند دوباره در حال نمایش توانمندی خویش می باشند.

در مورد یکپارچگی بازرگانی نظر نهائی شما را نگرفتم؟  

یکپارچگی بازرگانی جای برنامه ریزی و تامل بیشتر دارد. بطور مثال به این نکته اشاره می کنم که هلدینگ خلیج فارس در حال حاضر 42 درصد از تولیدات پتروشیمی و بیشترین طرح های در دست اجرا را دارد. بیشترین سهم بازار بورس سهام کشور را در اختیار دارد. طبیعی است که در صورت یکپارچه سازی نمی توان سهم این شرکت را با دیگر شرکت ها مساوی در نظر گرفت. از سوی دیگر شرکت های تولیدی که در قالب هلدینگ های مختلف قرار گرفته اند بخش های بازرگانی مستقلی راه انداخته، کم یا زیاد و با قیمت مطلوبشان برای فروش محصولات تولید خود مشکل لاینحلی نداشته اند ولی همین شرکت ها برای راه اندازی بخش مهندسی و اجرای طرح های جدید هرگز قادر نیستند به جایگاهی برسند که هلدینگ خلیج فارس با در اختیار داشتن شرکت مدیریت توسعه رسیده است. لذا اگر بخواهم نظر صریح خود را بگویم یکپارچگی بازرگانی را اولویت اول نمی دانم. اگر هدف یکپارچگی است اول در بخش مهندسی آن را انجام داده بعد در حوزه بازرگانی ادامه پیدا کند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :