Daneshenaft logo
پنجشنبه 1 فروردین ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 21 دی ماه 1397 | کد مطلب : 22652
مهندس صفرعلی بابایی در گفتگوی اختصاصی با دانش نفت تبیین کرد؛
نقش بی‌بدیل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در پیشبرد اهداف هلدینگ خلیج فارس


شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، با نزدیک به ربع قرن تجربه در اجرای پروژه ها، اعتباری برای صنعت پتروشیمی کشور به شمار می رود و جایگاه ویژه این شرکت در نزد شرکت های داخلی و خارجی اعم از صاحبان لیسانس، مشاوران و پیمانکاران کاملاً شناخته شده است.

 

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی به منظور اجرای طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی و بهره گیری از تجربیات حاصل از اجرای مراحل مختلف طرح ها، در بهمن ماه 1373 به عنوان یک شرکت دولتی تأسیس و در بخش های مختلف تخصصی از جمله مهندسی، تدارکات، ساختمان و نصب، راه اندازی و مدیریت پروژه درحوزه های صنعتی و زیر بنایی ارائه خدمات می نماید. باتوجه به تحقق خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی در سال1392، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در قالب یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ) به بخش خصوصی واگذار و به عنوان یک شرکت خصوصی، اقدام به بازنگری در راهبرد، چشم انداز و مأموریت خویش نمود و در ادامه با افزایش توان و مهارت خود موفق گردید حضور مؤثر خود را در اجرای طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی کشور بیش از پیش گسترش دهد. این شرکت با تکیه بر ارزش های بنیادین و ارزش های اخلاقی همواره تلاش کرده تا  اهدافی چون: خلاقیت و نو آوری، ارزش آفرینی، توسعه پایدار، شفافیت، لیاقت و شایستگی، مسؤلیت پذیری، تعهد به تعالی، احترام و اقتدار، رضایت و انگیزش و اعتماد‌سازی را در سرلوحه امور خویش قرار دهد. برای آشنایی با اهم فعالیت‌های شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی با مهندس صفرعلی بابایی، مدیر عامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی گفتگو کردیم. آنچه در پی می آید ماحصل ابن گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

 

جناب مهندس، نقش شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی را در پیشبرد اهداف هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس چگونه ارزیابی می کنید؟

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس مهمترین هلدینگ فعال در صنعت پتروشیمی محسوب می شود، به گونه ای که نقش عمده ای در توسعه این صنعت دارد و به  همین منظور چشم انداز، مأموریت و اهداف کلان خود را شکل داده است؛ در این راستا شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی به عنوان بزرگترین مجری طرح ها و پروژه های توسعه ای هلدینگ خلیج فارس با استفاده از تجارب موفق بیش از 20 سال خود، نقش بسزایی در تحقق چشم انداز و اهداف توسعه ای آن دارد.

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در صنعت پتروشیمی ایران به عنوان شرکتی توانمند در زمینه اجرای
پروژه های پتروشیمیایی و زیربنائی شناخته می شود. حوزه های کلان فعالیت این شرکت در زمینه احداث واحدهای پتروشیمیایی، پالایشگاه های گاز، واحدهای تفکیک میعانات، خطوط لوله، زیرساخت های صنعتی و شهری، پژوهش، مشاوره و آموزش مدیریت پروژه تعریف شده است. در حال حاضر شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، تقریبا در 90 درصد پروژه های در دست اجرای هلدینگ در قالب مدیریت طرح (MC) و یا ارائه دهنده کمک های فنی و تخصصی مشارکت دارد و با عنایت به اینکه تداوم تولید پایدار و اجرای طرح های توسعه ای از مهمترین اهداف تعریف شده هلدینگ خلیج فارس می باشند، می توان با اطمینان به نقش بیبدیل این شرکت در پیشبرد اهداف هلدینگ خلیج فارس اشاره نمود.

مشارکت و همکاری در اجرای طرح های مهمی چون پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به عنوان یکی از
طرحهای استراتژیک ملی، طرح احداث واحد الفین شرکت پتروشیمی ایلام، واحد متانول پتروشیمی ونیران آپادانا، واحدهای آمونیاک و اوره پتروشیمی هنگام، واحدHDPE  پتروشیمی دهدشت، واحد دست دومPP  شرکت توسعه صنایع پایین دستی ایرانیان، واحد تولید مونوکسیدکربن پتروشیمی کارون، واحدهای شیرینسازی برش های سبک و سنگین پتروشیمی نوری، واحد شیرین سازی پتروشیمی بوعلی سینا و همچنین ارائه خدمات فنی و تخصصی به سایر طرح های توسعه ای در مجموعه هلدینگ خلیج فارس به خوبی بیانگر حسن اعتماد به شرکت مدیریت توسعه و قابلیت های موجود در آن می باشد. هر چند اعتقاد بر اینست، باتوجه به عملکردی که شرکت مدیریت توسعه پیش از خصوصی سازی بین سال های 1370 تا 1390 داشته است و تجربیاتی که به تبع آن در داخل مجموعه شرکت گردآوری گردیده، نقش آن می تواند در مشارکت و اجرای پروژه های آینده صنعت پتروشیمی، توسعه یافته و در مواردی که شرایط ایجاب کند، راسا به عنوان مجری طرح ها نیز عمل نماید. در این رابطه ضمن ایجاد تغییرات در ساختار سازمانی، ساز و کار لازم در شرکت تقویت و آمادگی کاملی جهت پیشبرد اهداف توسعه ای هلدینگ خلیج فارس بوجود آمده است.

 

دستاوردهای شرکت تحت مدیریت جنابعالی را تشریح کرده و بفرمایید چه طرح ها و پروژه هایی را در دستور کار آتی دارید؟ حجم پروژه ها و طرح های در دست اقدام از نظر ارزی و ریالی به چه میزان است؟

عموماً دستاوردها در یک شرکت، نه حاصل یک کار فردی بلکه نتیجه یک کار گروهی بوده و در پی مشارکت طیف گسترده ای از بخش های سازمان بدست می آید. در طی مدت حضور اینجانب که مقارن با خصوصی شدن شرکت بوده است، آنچه که بیش از گذشته مد نظر قرار گرفته، کسب آمادگی لازم در درون مجموعه به جهت ایفای نقش موثرتر در فضای کسب و کار صنعت پتروشیمی و معطوف نمودن ارکان شرکت به پاسخ دهی به نیازها و انتظارات ذینفعان و به ویژه مشتریان است. در حال حاضر این همسوئی و پاسخ محوری به نیازهای مشتریان در بدنه چابک شده شرکت بدست آمده و در این رابطه به فراخور درخواست های جدید مشتریان، سرویس های مختلفی از جمله برگزاری مناقصات اصلی طرح ها، خدمات فنی و مهندسی، خرید و مشاوره های تخصصی مدیریت در بخش های صنعتی و غیر صنعتی به مشتریان ارائه می شود.

حسب نتایج نظرسنجی های بعمل آمده، انتظار براینست که باتوجه به میزان رضایتی که از عملکرد این شرکت در طی اجرای پروژه ها بدست آمده، میزان مشارکت شرکت مدیریت توسعه در طرح های توسعه ای هلدینگ خلیج فارس از 90 درصد فعلی به 100 برسد و در همین رابطه، گستره خدمات و سرویس های ارائه شده نیز روند رو به رشدی را طی نماید. گرچه سهم مالی حاصل برای شرکت مدیریت توسعه در قیاس با حجم سرمایه گذاری 3 تا 4 میلیارد دلاری در پروژه های مورد اشاره شده بسیار اندک است ولی نکته غیرقابل انکار، اثرات بسیار مثبت ناشی از حضور شرکت مدیریت توسعه در اجرای پروژه هاست که یقیناً متضمن تأمین و حفاظت از منافع هلدینگ خلیج فارس از نظر کیفیت، زمان و هزینه می باشد.

 

به طور کلی شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی در صنعت پتروشیمی ایران چه جایگاهی دارد؟

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، با قریب به ربع قرن تجربه در اجرای پروژه ها، اعتباری برای صنعت پتروشیمی کشور به شمار می رود و جایگاه ویژه این شرکت در نزد شرکت های داخلی و خارجی اعم از صاحبان لیسانس، مشاوران و پیمانکاران کاملاً شناخته شده است. در سطح بین الملی، شرکت ها ترجیح می دهند با شرکت هایی در ارتباط باشند که پروژه های موفقی را به سرانجام رسانده اند و درک مشترکی از کار و چگونگی انجام آن نزد هر دو طرف، به همراه اعتماد متقابل وجود داشته باشد. به اذعان همین شرکت ها، شرکت مدیریت توسعه به واسطه انجام همکاری های مشترک در طی دو دهه اخیر بعنوان یک شرکت توانا در امور اجرای پروژه ها، برخوردار از این ویژگی هاست و شرکت های مذکور تعامل و همکاری با این شرکت را برای خود یک فرصت در جهت اجرای هر چه بهتر پروژه ها تلقی می نمایند. از دیگر سو، نتیجه همکاری با شرکت های داخلی و خارجی باعث گردیده شناخت مناسبی از توان آنها و لایه های مختلف کاری این قبیل شرکت ها در شرکت مدیریت توسعه بوجود آید و در صدد هستیم باتوجه به جایگاه خود از این مزیت بالقوه بیشترین بهره را در جهت اجرای هر چه بهتر پروژه ها بدست آوریم.

 

چشم انداز آتی شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی «پیشرو بازار اجرای پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی در 10 سال آینده» ترسیم شده است. با چه رویکردها و فرآیندهایی به سوی این چشم انداز حرکت خواهید کرد؟

جهت‌گیری صحیح شرکت در مسیر خلق آینده‌ای پایدار، انجام نظام‌مند فعالیت‌های اصلی کسب‌و‌کار شرکت و نظارت بهینه بر آنها، ارتقای قابلیت‌های سازمانی، انعطاف‌پذیری و چابکی و همچنین پاسخگویی و مسؤولیت‌پذیری در قبال ذی‌نفعان ازجمله پیشرانه‌های فکری اصلی شرکت مدیریت‌توسعه در تدوین برنامه استراتژیک می باشند. در این خصوص، برای تحقق چشم‌انداز شرکت که دستیابی به آن در یک افق 10 ساله (پایان سال 1402) درنظر گرفته شده‌، برنامه استراتژیک شرکت براساس مناظر پنج‌گانه BSC یعنی مناظر مالی، ذی‌نفعان، مسئولیت‌های اجتماعی، فرآیندهای داخلی و رشد و یادگیری طراحی شده است و در مجموع 21 هدف استراتژیک نیز درنظر گرفته ‌شده که با 51 شاخص، مورد سنجش و تحلیل قرار می‌گیرد. متناسب با هر هدف استراتژیک، برنامه عملیاتی آن مشتمل بر ساختار شکست فعالیت‌ها، گانت‌چارت زمان‌بندی، بودجه متناظر، نحوه اندازه‌گیری پیشرفت، واحد و فرد مسؤول اجرای برنامه درنظر گرفته شده‌ که این برنامه‌ها متناسب با ماهیت هریک از برنامه‌های عملیاتی به‌صورت دوره‌ای مورد سنجش و تحلیل قرار می‌گیرند. علاوه بر این، نحوه تحقق اهداف استراتژیک نیز به‌صورت فصلی مورد اندازه‌گیری و تحلیل قرار گرفته و اقدامات اصلاحی و پیش‌گیرانه مقتضی اتخاذ می‌گردد. از آنجا که برنامه‌ریزی استراتژیک همراستا با تغییر در عوامل و متغیرهای محیطی (داخلی و خارجی)، فرآیندی پویا محسوب می‌شود، لذا در اسفندماه هر سال برنامه استراتژیک توسط کمیته راهبردی شرکت با استفاده از ابزارهای موردنظر، مورد بررسی و بازنگری قرار می‌گیرد، چنان‌که برنامه استراتژیک شرکت مدیریت‌توسعه تاکنون متناسب با تغییرات محیطی، 4 بار مورد بازنگری قرار گرفته‌است.

 

از وقتی که در اختیار دانش نفت قرار دادید، کمال تشکر را دارم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال 97 را در حالی سپری می‌کنیم که اقتصاد ایران روزهای سختی را سپری می‌کند. عمده دلیل آن هم به خروج آمریکای بدعهد از برجام و عدم اجرای تعهدات از سوی اروپا در این معاهده بین‌المللی بوده است.
محمدعلی فرحناکیان، مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو/ پس از این که بررسی‌های علمی در دهه ۷۰ میلادی نشان داد که انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی، منشا بروز خطراتی برای محیط زیست و زندگی است، حساسیت‌هایی در این زمینه ایجاد شد، به شکلی که اولین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سال ۱۹۷۹ توسط سازمان ملل برگزار شد.
بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار شده که در افق ۲۰ ساله، برنامه جامع انرژی ایران تدوین و با تهیه این برنامه، جایگاه تجدیدپذیرها ارتقا یابد چراکه طبق تحقیقات، پتانسیل‌های بالایی برای توسعه این انرژی در ایران وجود دارد و نگاه دولت نیز به توسعه تجدیدپذیرها بسیار روشن است.

يادداشت
ژما جواهری‌پور، مدیر پروژه آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان مدارس/ جمعیت ۱۳ میلیون نفری دانش آموزان در کشور به‌عنوان تصمیم‌گیران و مسئولان آینده با آموزش مناسب می‌توانند رعایت نکردن استانداردهای انرژی و بالا بودن سرانه مصرف انرژی در ایران را برطرف کنند.
محمدعلی قدیری/ صادرات نفت‌خام در سالیان متمادی و تزریق درآمد آن به بودجه عمومی کشور، از دید اغلب کارشناسان به بلای جان اقتصاد ایران تبدیل شده‌است.
محمدجواد نوفرستی، رییس انجمن جامعه ایمن و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا/ بحث اصلاح تعرفه برق مشترکان پرمصرف ماه‌هاست مطرح و هر بار نیز وزیر نیرو از تصویب قریب الوقوع آن می‌دهد و هر بار تاریخ این تصمیم از سوی دولت به عقب می‌افتد.
سعید رفیعی‌فر، دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی/ میزان صادرات اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در سال ۱۳۹۶ شامل محصولاتی مانند قیر، پارافین، روغن و برخی از محصولات پتروشیمی می‌شود، حدود ۶.۵ میلیارد دلار بود.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ روسیه در حالی تکمیل خط لوله گاز نورد استریم ۲ را پیش از پایان سال ۲۰۱۹ اعلام کرده که با توجه به عملکرد وزارت نفت، ورود ایران به بازارهای صادراتی گاز به این زودی‌ها به سرانجام نخواهد رسید.
گفتمان
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :