Daneshenaft logo
یکشنبه 27 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 2 مرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23220
روایت رتبه یک کنکور ارشد مهندسی شیمی دیروز و مهندس شاغل در پتروشیمی امروز


روابط عمومی شرکت پتروشیمی مرجان افتخار دارد در راستای عمل به وظیفه حرفه‌ای خود و با هدف پرداختن به چگونگی حصول مولفه‌های کسب موفقیت و نیز شناسایی الگوها، اقدام به معرفی آن دسته از همکارانی نماید که واجد توفیقات برجسته‌ای در جهات علمی، آموزشی، فنی و تخصصی می‌باشند.

برای نیل بدین مقصود والا اولین چراغ این حرکت تاثیرگذار را در قالب مصاحبه اختصاصی با همکار گرامی جناب آقای مهندس " عرفان باغانی " شاغل در اداره مهندسی فرآیند از اداره خدمات فنی پتروشیمی مرجان روشن خواهیم کرد. امیدواریم با استعانت از خدای سبحان مجال نیکویی را فراهم آوریم که به تدریج بتوانیم آیینه تمام نمای شایستگی‌های یکایک همکاران معزز در جهات عدیده باشیم .آنچه در پی می‌آید متن این گفتگوی صمیمی است که تقدیم می‌گردد. 

ضمن تشکر از اجابت درخواست روابط عمومی بعنوان

اولین سئوال از خودتان و چگونگی موفقیت در کسب رتبه یک ارشد بگوئید؟ 

با سلام، عرفان باغانی هستم در سال 92 در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه صنعت نفت فارغ التحصیل شدم و خدمت وظیفه را به مدت دوسال برای شرکت ملی گاز ایران- شرکت پالایش گاز فجر جم  دراداره بهره برداری گذراندم. دردوران خدمت تصمیم به ادامه تحصیل داشتم و مطالعه برای کنکور ارشد را شروع کردم و در سال 94 درکنکور مهندسی فرآوری وانتقال گاز رتبه یک را کسب کردم. تلاش خستگی ناپذیر را عامل این موفقیت می دانم.


دستاوردهای برجسته و مشخص شما از حیث عملکرد تخصصی در مقطع ارشد  کدامند ؟

 در مقطع کارشناسی ارشد عضو بنیاد ملی نخبگان بودم و با حمایت اساتیدی از جمله دکتر حسام نجیبی و دکتررضا بهبهانی یک کتاب تحت عنوان "طراحی و شبیه سازی واحدهای فرایندی با نرم افزار PROMAX " را با همکاری انتشارات آییژ به چاپ رساندیم. در دوران کارشناسی ارشد روی موضوع جذب CO2 از گازهای حاصل از احتراق و پدیده گرمایش زمین کار کردم و یک مقاله مرتبط با این موضوع در ژورنال " Journal of CO2 utilization-Elsevier " از کار ما منتشر شد. در دوران دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد جذب شرکت پتروشیمی مرجان شدم.


 از عملکرد شغلی خود در پتروشیمی مرجان بگویید ؟

 در این شرکت عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی را انجام دادیم. به مدت حدود یک سال در واحد بهره برداری سرپرست شیفت بودم و هم اکنون در اداره مهندسی فرایند از اداره خدمات فنی مشغول هستم. ضمن اینکه در خرداد ماه امسال با توجه به اینکه فارغ التحصیل گروه الف دانشگاه نفت بودم جذب رسمی وزارت نفت شدم که انصراف دادم.


 وظیفه مشخص و تخصصی حوزه مهندسی فرآیند چیست و چه نقشی در عملکرد شرکت دارد؟

شرکت پتروشیمی مرجان هم اکنون با تولید 4000 تن متانول در روز با ظرفیت 80 درصد کار می کند و پس از انجام تعمیرات اساسی روی لاین گاز ورودی راکتور PRIMARY REFORMER ظرفیت تولید را به 100 درصد خواهیم رساند. ما در اداره مهندسی فرایند وضعیت تولید و شرایط بهینه‌سازی واحد را به صورت مداوم پایش و بررسی می کنیم و باید گفت هم اکنون در وضعیت بسیار خوبی هستیم. ایران دارای بیشترین ذخایر گاز طبیعی قابل برداشت در دنیاست، اما با توجه به اینکه تکنولوژی LNG را دارا نیست، نمی تواند در صادرات این محصول و برداشت از این ذخایر آن طور که باید موفق عمل کند. لذا از این نظر، تبدیل گاز طبیعی به متانول و صادارات متانول در حال تبدیل شدن به یکی از استراتژیک ترین صنایع ایران در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی است، بخصوص اینکه کاربردهای متانول در صنایع مختلف از جمله سوخت و انرژی روز به روز در حال گسترش است. در خصوص صادرات متانول باید به بحث خام فروشی این محصول نیز ایراد گرفت. اکثر خریداران عمده متانول در جهان از جمله هند و چین با هدف تکمیل زنجیره ارزش محصولات صادراتی و تولید ارزان تر انواع محصولات صادراتی خود از متانول به عنوان یک ماده اولیه استفاده کرده و این کار به آن ها کمک می کند محصولات خود را با قیمت تمام شده پایین تر نسبت به رقبا عرضه کنند و هر روز شاهد بهتر شدن و شکوفاتر شدن اقتصاد خود باشند. ما نیز میبایست در نظر داشته باشیم که تکمیل زنجیره تولید مواد اولیه صنایع  کشور از متانول به پایین می تواند بازی را به نفع تولید داخلی ، حفظ سرمایه در داخل و صادرات تغییر دهد و خوشبختانه پتانسیل های خوبی در کشور برای این موضوع وجود دارد از جمله اینکه کاتالیست فرایند تبدیل متانول به الفین (MTO) توسط محققان ایرانی در دانشگاه صنعت نفت بومی سازی و لایسنس شده است.


وضعیت تحقیق و پژوهش در حوزه نفت و گاز را چگونه ارزیابی می کنید و آیا هدفگذاری ها مبتنی بر کار بست  تحقیقاتی است یا خیر ؟

یکی از مشکلات  عمده ای که در حوزه تحقیقات نفت و گاز محسوس است  این است که آنگونه که شایسته است به این موضوع پرداخته نمی شود و محققان ما با توجه به هزینه های بالای کار تحقیقاتی و همچنین هزینه های زندگی نمی توانند روی کار تحقیق و توسعه به عنوان یک موضوع بلندمدت حساب باز کنند. باید قبول کرد تبدیل شدن از یک کشور وارد کننده تکنولوژی به یک کشور توسعه یافته بدون صرف هزینه، ریسک و اعتماد ممکن نیست و برای نیل به این هدف میبایست کمتر شعار داده و بیشتر عمل کنیم. ما نیز در شرکت پتروشیمی مرجان قصد داریم با ارائه یک مدل راضی کننده، نظر مثبت مدیران شرکت را جهت ایجاد یک PILOT PLANT (که در واقع مدل کوچک شده از کل یا بخشی از کارخانه متانول است) در شرکت جلب کنیم و امیدواریم با جدیت و پیگیری خود در این کار و حمایت مدیران، شرکت پتروشیمی مرجان، گام های بزرگی در جهت بومی سازی تکنولوژی صنایع پتروشیمی کشور بردارد.


با تشکر از وقتی که به این گفتگو اختصاص دادید .

روابط عمومی شرکت پتروشیمی مرجان

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :