Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 7 بهمن ماه 1391 | کد مطلب : 7151
بزرگ ترین واگذاری همسو با اصل 44 در كشور؛
هلدینگ خلیج فارس تا پایان بهمن واگذار می شوددانـش نفـت: مـديـرعـامـل شـركـت ملـي صنايع پتروشيمي گفت: هلدينگ خليج فارس به عنوان بزرگ ترين واگذاري همسو با اصل 44 قانون اساسي تا پايان بهمن ماه واگذار خواهد شد.
مهندس عبدالحسين بيات صبح در اولين اجلاس مديران عامل شركت هاي صنايع پتروشيمي ايران اظهار كرد: شركت ملي صنايع پتروشيمي پيشتاز خصوصي سازي در صنعت نفت است و در همين مسير تا پايان بهمن ماه، سهام شركت هلدينگ خليج فارس از طريق بورس عرضه خواهد شد.معاون وزير نفت در امور پتروشيمي افزود: تمام زيرساخت ها براي واگذاري آماده است و سازمان خصوصي سازي و سازمان بورس با تاييد مدارك و اسناد قانوني، سهام هلدينگ خليج فارس را تا پايان بهمن عرضه مي كند.وي افزود: خوشبختانه با اجراي اصل 44 قانون اساسي در صنعت پتروشيمي، اين شركت ها روند رو به رشدي را از سال هاي گذشته داشته اند و در مسير خصوصي سازي بايد با هم افزايي و استفاده از تجربه هاي شركت هاي واگذار شده، بيشترين بهره وري را محقق كرد.بيات با بيان اين كه صنعت ارزش آفرين پتروشيمي، پيشتاز در تحقق اقتصاد مقاومتي با راهبرد تفكر، توكل و تلاش است، گفت: 12 ميليارد دلار طرح و پروژه از طريق فاينانس خارجي و 6 پروژه از طريق صندوق توسعه ملي در دست اجرا و اقدام است و با بهره برداري از اين 18 طرح بزرگ پتروشيمي، تحولي بزرگ را در اين صنعت ارزش آفرين خواهيم ديد.معاون وزير نفت در امور پتروشيمي گفت: شرايط كنوني در بسياري از مجتمع هاي پتروشيمي رضايت بخش است و حتي برخي مجتمع ها خدمات فني و مهندسي به خارج از كشور صادر مي كنند و سال آينده صنعت پتروشيمي ايران با بهره برداري از واحدهاي جديد توليدي، افزايش توليد و نيز بهره وري بيشتري را تجربه خواهد كرد.
تامين 70 درصد نياز صنعت پتروشيمي به تجهيزات از طريق سازندگان داخلي   ‌
در هـمـيـن حـال ،مـديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي از تامين 70 درصد نياز صنعت پتروشيمي به تجهيزات و كالا از طريق سازندگان داخلي خبر داد.  ‌عبدالحسين بيات اظهار داشت: در صنعت پتروشيمي حمايت جدي از سازندگان داخلي وجود دارد؛ به نحوي كه اجازه واردات كالاهايي را كه توان توليد آنها در كشور وجود دارد، نمي‌دهيم. وي به بهره‌برداري از 42 واحد پتروشيمي با ظرفيت 57 ميليون تن در سال اشاره كرد و گفت: طبق برنامه‌هاي توسعه‌اي، 73 واحد ديگر نيز در دسـت سـاخـت اسـت كـه ظـرفيـت تـوليـد محصولات پتروشيمي را به بيش از دو برابر ظرفيت كنوني مي‌رساند. بيات ادامه داد: نگهداري از اين واحدها در كنار توليد محصولات با كيفيت بالا و ارزش افزوده بيشتر كه در جهان قابل رقابت باشد، نياز به استفاده از فناوري هاي نوين دارد كه اتوماسيون از جمله آنهاست. مديرعامل شـركـت ملـي صنـايـع پتـروشيمـي با بيان اين كه همه فــرآينـدهـاي صنعـت پتـروشيمـي بـه نحـوي خـاص بـا اتوماسيون در ارتباط است، يادآور شد: امروز برخي از فعاليت‌هاي اين صنعت مانند باز و بسته‌كردن شيرها از سوي نيروي انساني انجام مي‌شود؛ از اين‌رو احتمال وقوع خطا بيش از زماني است كه سيستم‌هاي اتوماسيون و صنعتي وارد عرصه كار مي‌شود. بيات با تاكيد بر ضرورت بومي‌سازي سيستم‌هاي اتوماسيون صنعتي در كشور و مطابقت آنها با نيازهاي صنعت نفت گفت: با بومي‌سازي اين سيستم‌ها مي‌توانيم در كنار بازارهاي گسترده داخلي، سيستم‌هاي بومي‌ شده را به كشورهاي همسايه نيز صادر كنيم. معاون وزير نفت همچنين تاكيد كرد: معناي اقتصاد مقاومتي در واقع دستيابي به دانش‌و فناوري‌هاي نوين است كه بايد بيش از پيش در اين مسير حركت كنيم.  |


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :