Daneshenaft logo
دوشنبه 23 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 28 بهمن ماه 1391 | کد مطلب : 7227
مدیرعامل شركت ملی صنایع پتروشیمی:
قیمت گاز تحویلی به مجتمع های پتروشیمی بازنگری می شود ‌


دانش نفت: مدیرعامل شركت ملی صنایع پتروشیمی گفت: قیمت های كنونی خـوراك (گـاز) تحـویلـی بـه واحـدهای پتروشیمی نیازمند بازنگری است. ‌

مهنـدس عبـدالحسيـن بيـات اظهار كرد: از سال 89 تاكنون قيمت گاز تحويلي به مجتمع هاي پتروشيمي تغيير نيافته و با توجه به ضرورت حفظ تعادل در بازار، قيمـت خـوراك(گاز)  نيازمند بازنگري است.بيات افزود: با توجه به نوسان هاي ارزي، كه موجب چالش هايي براي برخي واحد هاي پتروشيمي شده، بايد تعادل قـيـمـــت هــا در بــازار بــرقــرار شــده تــا مجتمع‌‌هاي پتروشيمي بتوانند با توجه به برنامه ريزي هاي خود نسبت به توليد اقــدام كـنـنــد.وي ادامــه داد: واحـدهـاي پتروشيمي كه از خوراك گاز استفاده مي كنند، از حاشيه سود مناسبي برخوردارند و براي متناسب شدن و واقعي شدن قيمت ها به زودي قيمت هاي جديد از سوي دولت ابلاغ خواهد شد.معاون وزير نفت در امور پتروشيمي با بيان اين كه وزير نفت خواستار افرايش توليد و توسعه مجتمع هاي پتروشيمي به دليل سود آوري و ارزش افزوده بالاست، تاكيد كرد: افزايش گـام بـه گـام قيمـت خـوراك واحدهاي پتروشيمي در نهايت موجب حفظ تعادل در بـازار مي شود.وي افزود: مجموعه وزارت نـفــت و شــركــت مـلــي صنـايـع پتروشيمي خواستار اعمال روشي براي تغيير قيمت خوراك(گاز) هستند و قيمت گـذاري هـا بـايـد بـه گونه اي باشد كه سود‌آوري مجتمع هاي پتروشيمي تحت تاثير قرار نگيرد.بيات تصريح كرد: شركت ملي صنايع پتروشيمي موافق منطقي شدن قـيـمــت گــاز تحـويلـي بـه مجتمـع هـاي پتروشيمي است.
پيشنهاد ايران براي تشكيل مجمع صادركنندگان پتروشيمي   ‌
در همين حال ‌مدير عامل شركت ملي صنايع پتروشيمي گفت: جمهوري اسلامي ايران در حال ارائه پيشنهاد براي تشكيل مجمع صادركنندگان پتروشيمي است.  ‌مدير عامل شركت ملي صنايع پتروشيمي اظهار كرد: با هدف تشكيل يك سازمان بين المللي براي هدف گذاري و كـنـتـرل بـازارهـاي جـهـانـي پـتروشيمي، كـشــورمـان پـيـشـنـهـاد تـشـكـيـل مـجـمـع صادركنندگان پتروشيمي را به چند كشور ارائه كرده و در حال رايزني و مذاكره با ساير كشورها به ويژه كشورهاي منطقه هستيم.عبدالحسين بيات افزود: تشكيل اين سازمان همانند اوپك و يا مجمع كـشـورهـاي صـادركننده گاز مي تواند ميزان عرضه و تقاضا را در سطح جهان در زمينه محصولات پتروشيمي نشان داده و امكان برنامه ريزي و قيمت گذاري براي كنترل بازارهاي مصرف را ميسر كند.وي ادامه داد: ايران به عنوان يك قدرت بزرگ توليد كننده محصولات پتروشيمي در خـاورميانه آمادگي دارد تا با تفاهم و تعامل با كشورهاي بزرگ توليد كننده محصولات پليمري و شيميائي در منطقه و جهان زمينه را براي تشكيل مجمع صـــادركـنـنــدگــان پـتــروشـيـمــي فــراهــم كند.بيات تصريح كرد: ايران با 57 ميليون تـن ظـرفـيـت نصب شده پتروشيمي با شتاب مناسبي در حال رسيدن به هدف برنامه ريزي شده  خود و رسيدن به 100 هزار تن ظرفيت است كه اميدواريم با همكاري بانك ها و سرمايه گذاران، تامين مالي پروژه هاي در دست اقدام تسريع شود.معاون وزير نفت در امور پتروشيمي افزود: با تكميل و بهره‌برداري از پروژه هاي مهر ماندگار تا پايان دولت دهم تحول بزرگي درصنعت پتروشيمي ايران رخ خواهد داد و افزون بر تامين نياز داخل بسياري از فرآورده هاي توليدي قابليت صادرات نيز خواهند داشت.وي گفت: روند بهره برداري از طرح هاي توسعه اي پتروشيمي در ماه هاي آينده كماكان ادامه خواهند داشت و به ويژه پروژه هاي مهرماندگار در غرب كشور با تامين تجهيزات و كالاهاي مورد نياز و تامين مالي انجام شده در حال تكميل و نهائي شدن هستند.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :