Daneshenaft logo
دوشنبه 23 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 8 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7339
مدیرعامل شركت ملی پتروشیمی در مراسم امضای قرارداد:
35 كاتالیست صنعت نفت بومی‌سازی شد


دانش نفت:مدیرعامل شركت ملی پتروشیمی با اشاره به بومی سازی كاتالیست‌های صنعت نفت و آمـادگـی بـرای تـولیـد و صـادرات گفت: از تحریم‌كنندگان متشكریم كه به ما نشان دادند نقاط آسیـب‌پـذیـر صنعـت نفـت و گاز و پتروشیمی كجاست و هم‌اكنون در حال بازیابی خود هستیم.

قرارداد واگذاري حق استفاده از دانش فني دو كاتاليست بومي شده به شركت پتروشيمي لرستان با حضور مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي برگزار شد. بيات در اين مراسم با اشاره به اينكه دانش‌هاي فني بومي شده نياز داريم، گفت: هر سرمايه‌گذاري كه علاقمند باشد مي‌تواند با شركت ملي صنايع پتروشيمي وارد مذاكره شده و اقدام به توليد و تجاري سازي اين كاتاليست‌ها كند.  ‌وي گفت: هم‌اكنون 35 مورد كاتاليست بومي شده در صنعت نفت وجود دارد كه برخي از آن‌ها به مرحله توليد انبوه و تجاري سازي رسيده است. مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي افزود: به عنوان نمونه پتروشيمي بندرامام در حال توليد چند كاتاليست بومي شده است.  ‌بيات گفت: هر سرمايه‌گذاري كه تمايل داشته باشد مي‌تواند با ما وارد مذاكره شده و حـق تـوليـد كـاتـاليسـت را ما به اين سرمايه‌گذار مي‌دهيم. وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا بخش قابل توجهي از كاتاليست‌هاي مورد نياز صنعت نفت و گاز جهان را توليد كرده و صادر كند و حتي كمتر از قيمت رقبا در اختيار مصرف كنندگان قرار دهد.بيات در پايان با اشاره به تحريم صنعت نفت گفت: ما از تحريم‌كنندگان ممنون هستيم كه به ما نشان دادند نقاط آسيب‌پذير صنعت نفت و گاز و پتروشيمي كجاست و هم‌اكنون در حال بازيابي خود هستيم.
درآمدزايي 9/1 ميليارد دلاري با بهره برداري از 4 طرح مهرماندگار پتروشيمي   ‌
مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي با اشاره به اين كه بهره برداري از طرح هاي مهر ماندگار پتروشيمي نماد تحقق حماسه اقتصادي است، گفت: با افتتاح چهار طرح مهر ماندگار پتروشيمي سالانه 9/1 ميليارد دلار به درآمدهاي كشور اضافه مي شود.  ‌معاون وزير نفت در امور پتروشيمي در حاشيه افتتاح همزمان 4 طرح مهر ماندگار پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر اظهار كرد: افتتاح رسمي طرح NF‌3 پتروشيمي بندر امام، طرح متيل اتيل كتون )MEK(‌ شركت شيمي تكس آريا و نيز بهره برداري از دو طرح توسعه اي در شركت پتروشيمي الوند نشان از اهميت ويژه صنعت پتروشيمي در توسعه اقتصادي كشور دارد.مهندس عبدالحسين بيات با گراميداشت روز زمين پاك ادامه داد: از 31 طرح مهر ماندگار صنعت پتروشيمي 13 طرح تا كنون به نتيجه رسيده و 4 طرح ديگر نيز در ديگر نقاط كشور در نوبت بهره‌‌برداري رسمي قرار دارند.وي ادامه داد: براي 4 طرحي كه  به طور رسمي فعاليت خود را آغاز كردند 8 هزار و 620 ميليارد ريال سرمايه گذاري شده است و با بهره برداري از آنها دو ميليون و 690 هزار تن به ظرفيت نصب شده در صنعت پتروشيمي افزوده شد.مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اين كه با بهره برداري از اين 4 طرح 9/1 ميليارد دلار درآمـدزايـي براي كشور محقق مي شود، گفت: حداقل براي 250 نفر اشتغال مستقيم و حدود 10 برابر نيز اشتغال غير مستقيم ايجاد مي شود.بيات افزود: صنعت پتروشيمي ايران امروز به 3 دستاورد بومي جـديـد دسـت يـافـت كـه بـا احتسـاب آن، اين دستاوردها به 15 مورد افزايش يافت.بيات افزود: دانش فني ساخت MEK‌، دانش فني گاز كربنيك مايع و يخ خشك و همچنين احداث واحدهاي تفكيك ميعانات گازي به دست تلاشگران ايراني بــومــي ســازي شــده اسـت.وي افـزود: كيفيـت محصولات توليدي در صنعت پتروشيمي نسبت به سال هاي قبل كيفيت بسيار بالاتري پيدا كرده و حجم توليد و تنوع در سبد محصولات نشانگر اقتصاد حماسي است.معاون وزير نفت در امور پتروشيمي ادامه داد: با افتتاح طرح هايي كه امروز توليد آنها به طور رسمي آغاز شد بسياري از نيازهاي صنايع رنگ سازي صنعتي و دريايي، صـنـعـت چـاپ، توليدكنندگان روغن موتور و فعالان بخش چرم و رزين و نيز در بخش صنايع غذايي مرتفع خواهد شد.بيات تصريح كرد: بيش از 52 درصد از تجهيزاتي كه در اين 4 طرح مورد بهره برداري قرار گرفت از داخل كشور و توسط سازندگان داخلي تامين شده است.  ‌

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :