Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 22 اردیبهشت ماه 1397 | کد مطلب : 12003
مهندس موسوی‌خواه در گفتگو با دانش نفت تبیین کرد:
28 گام اساسی شرکت ملی پخش برای سالم‌سازی فرآیندها و پویایی
گفتگو: احمد مددی

استدعای من این است که سازمان‌های متولی به ما کمک بدهند تا جلوی قاچاق سوخت و خروج فرآورده‌ها را بگیریم. به ما کمک بدهند تا جلوی ظهور تاسیسات غیر مجاز قارچ‌گونه را بگیریم، به ما کمک بدهند که از رانت‌خواری در فرآورده‌های نفتی جلوگیری کنیم و ... که این موارد به راستی آفتی برای کشور شده است.

 دانش نفت: شرکت پخش در سال 1307 تأسیس شده است و 90 سال از عمر آن می گذرد. در همین حال، از زمانی که مظفرالدین شاه در سفر به فرنگ به همراه خویش دو دستگاه خودرو به ایران آورد، اطلاعات دقیقی در مورد سوخت این دو دستگاه خودرو نحوه تأمین آن در دست نیست ولی این دو خودرو یک دغدغه را با خود به کشور آورد؛ دغدغه تامین سوخت خودرو! در حقیقت، دغدغه تأمین سوخت خودرو از همان سال کلید خورد. آمارهای رسمی شرکت ملی پخش نشان می دهد که در سال 1306 حدود یک میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است، یعنی به عبارتی روزانه 11 هزار لیتر که این عدد حتی کمتر از یک جایگاه امروزی است. بر این اساس و با مرور زمان و توسعه صنعتی در ایران و البته نبود فرهنگ مصرف بهینه، اکنون در مصرف بنزین به اعدادی اعجاب آور رسیده ایم که قلب هر ایرانی وطن دوستی را به درد می آورد. به راستی در حوزه مصرف فرآورده های نفتی دچار یک «فرهنگ بدمصرفی» هستیم که بسیار مخاطره آفرین است تا جایی که مهندس محمدرضا موسوی خواه، مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از این مصرف نادرست به عنوان تاراج سرمایه های مملکت یاد می کند. با مهندس موسوی خواه هم کلام شدیم و او درباره گام های اساسی شرکت متبوعش برای شفافیت، پویایی و مقابله با رانت و انحصار سخن گفت. آنچه در پی می آید، ماحصل این گفتکوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

 

جنابعالی از بدو ورودتان در راس شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، بارها بر شفافیت و ایجاد فرآیندهای کاری در شرکت تاکید کرده اید. لطفا در این خصوص برای خوانندگان دانش نفت توضیح بفرمایید. 

یکی از اهدافی که با جدیت در حال پیگیری هستیم، سالم سازی فرآیندهای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی است. به این معنا که دخالت نفرات را در فرآیندها حذف می کنیم و در بخش عمده ای حذف کرده ایم و نفرات را به اپراتورها و کنترل گرهای سیستم تبدیل می کنیم. اکتفا به سیستم هم نکرده ایم که اگر سیستم دچار مشکل شد و fail کرد و یا دچار حملات سایبری شد، ضربه پذیری ما را بالا ببرد بلکه به طور موازی در حال ارتقاء سیستم ها هستیم. بدین ترتیب، از اول بهمن ماه 96، در فروش و سامانه‌های فروش، تحول بنیادی ایجاد کرده‌ایم.

 

این تحول شامل چه فرآیندهایی است و چگونه اجرایی شده است؟

مفهوم این تحول این است که هیچ کس در کشور نمی تواند در سیستم های فروش، قیمت فرآورده ای را دستکاری کند. به طور مثال اگر فرآورده ای که قرار است به نرخ بانکرینگ فروخته شود، هیچ کس نمی تواند آن را به نرخ ارزان تر تبدیل کند! اگر کسی حتی خرده فروش و مصرف کننده جزء است، بدون ورود به سیستم نمی تواند خرید انجام دهد. هیچ کدام از عوامل فروشنده، اگر فرآورده ای را برای توزیع بردند، اگر طبق فرآیند توزیع نکرده باشند، دیگر نمی توانند محموله بعدی را دریافت کنند.

ما سامانه «تجارت آسان» را در شرکت داشته ایم که در سال 90 بهره برداری رسمی شد و هرکسی سوخت می خواست، باید در این سامانه ثبت نام می کرد اما در این سامانه ایراداتی وجود داشت که خارج از سامانه و به صورت حواله دستی فرآورده را در عوامل فروش ما دریافت می کردند. الان اگر خارج از سامانه کسی حواله ای صادر کند ممکن است که بتواند در فروشندگی این حواله را تبدیل به فرآورده کند، اما آن فروشنده دیگر اجازه دریافت فرآورده را از ما نخواهد داشت چرا که هرآنچه در سامانه ثبت می شود، معادل آن باید سوخت داده شود. اگر سوخت داده شد، این بر می گردد در سیستم سامانه و به اندازه ای که فروش کرده به اندازه یک نفت کش می تواند خریداری کند. حتی مدیران مناطق ما این اختیار را ندارند که به کسی سهمیه ای بدهند و یا از کسی سهمیه ای بگیرند و دخالت دست را مطلقا ممنوع کرده ایم. بر این اساس، 28 گام اساسی در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با هدف سالم سازی، چابک سازی، پویایی و شفاف سازی در جهت پیشبرد اهداف برداشته ایم. این یک تحول بزرگ در شرکت ملی پخش است. به عنوان یک مثال دیگر، تا کشتی یا شناوری مربوط به اداره شیلات و یا سازمان دریانوردی، در سامانه «تجارت آسان» ثبت نام نکند و نگوید مقصد این شناور کجاست و یا داخلی و یا خارجی است، نمی تواند سوخت بگیرد. اگر در سامانه تجارت آسان ثبت شود که مقصد شناور، آبهای آزاد است و بحث صادرات و واردات انجام می دهد، باید فرآورده اش را به قیمت بانکرینگ دریافت کند و هیچ کس نمی تواند این قیمت یارانه ای کند.

به عنوان مثالی دیگر، اگر در سامانه تجارت آسان مصرف کننده ای بالای 6000 لیتر سهمیه داشته باشد، نمی تواند از خرده فروش ما فرآورده بگیرد. چون خرده فروش ما برای بخش کشاورزی است که 500 الی 1000 لیتر فرآورده دریافت می کند. طبیعتا مصرف کننده ای که عمده است بایستی خودش بخرد و کارمزد هم نباید بگیرد. به طور مثال نمونه داشته‌ایم که طرف مرغدار بوده است و سهمیه به فرض مثال 20 هزار لیتری اش را به مقدارهای کوچک تقسیم کرده تا کرایه حمل و کارمزد را پرداخت نکند اما در سیستم جدید راه اینگونه تخلفات به طور کامل بسته شده است.

متاسفانه قبلا در سیستم اینگونه بود که نفرات در قیمت ها دستکاری می کردند و این به ایجاد رانت و موارد مشابه دامن می زد. در خصوص شفاف سازی فرآیندها فشارهای فراوانی به شرکت ملی پخش وارد شد، اما دیگر یکماه است که این مهم عملیاتی شده است و راه بازگشتی وجود ندارد. اطلاع رسانی آن هم صورت گرفته است و به ضرس قاطع می گویم که تخلف درحوزه فروش فرآورده های نفتی و سهمیه بندی به صفر رسیده است.

یکی دیگر از گام های خیلی خوب، بستن 241 مرکز صدور چک در سراسر کشور بوده است و در حال حاضر فقط 37 مرکز صدور چک در 37 منطقه داریم، قبلا در خیلی از نواحی مان واحد حسابداری و صدور چک داشتیم که این مراکز صدور چک مفاسد خاص خودش را داشت. 241 مرکز صدور چک را تبدیل به 37 منطقه کردیم. همچنین چک به هیچ عنوان به شخص داده نمی شود بلکه بر اساس ابلاغیه ای که صورت گرفته است، چک به شماره حساب واریز می گردد و شخص چک تحویل نمی گیرد.

یک گام خیلی مهم در بحث مالی که در نوع خود شاهکار است، تعریف صدور چک تنها در یک کامپیوتر با IP مشخص است، بدین معنا که در واحد مالی فقط شخص متصدی صدور چک می تواند چک را صادر کند و اجازه دسترسی به دیگر افراد در واحد مالی داده نشده است. غیر از IP فرد صادر کننده دیگر هیچ کس اجازه صدور چک ندارد. بر این اساس، تلاش می کنیم یک سازمان سالم و پویا از هر نظر داشته باشیم.

 

جناب مهندس، در سال حمایت از کالای ایرانی چه تدابیری را برای حمایت از کالای ایرانی تبیین کرده اید؟ مخصوصا با توجه به اینکه شعار نمایشگاه امسال نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی هم حمایت از کالای ایرانی بود؟

به نکته خوبی اشاره کردید، بنده در سال گذشته یک مناقصه بالای 280 میلیارد ریال را به دلیل اینکه کالای ایرانی در آن نبود، باطل کردم، هر چند در این باره خیلی هم اذیت شدم و خیلی هم بر علیه بنده شکایت کردند که چرا این مناقصه را باطل کرده ام. این مناقصه مربوط به طرح کهاب بود که برای 4 انبار برنامه ریزی شده بود. در حال حاضر این مناقصه را تبدیل به فراخوان جذب سرمایه گذار داخلی کرده ایم و این فراخوان در جراید کثیرالانتشار منتشر خواهد شد. در حقیقت ما از سال گذشته به پیشواز سال حمایت از کالای ایرانی رفته ایم. طرح کهاب یک طرح زیست محیطی است که در حقیقت بازیافت بخارات بنزین در تأسیسات شرکت ملی پخش است و ما به عنوان شرکت ملی پخش، بنزین حاصل از بخارات بنزین را از سرمایه گذار با شرایط خاصی خریداری خواهیم کرد. بر این اساس، قرار بود 28 میلیارد تومان از پول بیت المال به یک طرح زیست محیطی برود. حال قرار است این پروژه را سرمایه گذاران داخلی اجرا کنند و ما هم اجرای آن را تضمین می کنیم. در این طرح که 3 الی 7 سال برای آن برنامه ریزی شده است، تعهد بازپرداخت سرمایه به علاوه حداقل 20 درصد سود برای سرمایه گذاران تضمین شده است و در قبال آن، سرمایه گذار هم در قبال نگهداری سیستم در مدت 8 سال تضمین های لازم را بایستی بدهد. تعهد خرید بنزین حاصل از بخارات بنزین را هم با نرخ مشخص به سرمایه گذار در 7 سال اول و پس از آن خواهیم داد. این یک طرح زیست محیطی بسیار مهم است که با همکاری و شراکت سرمایه گذاران داخلی محقق خواهد شد و در حقیقت این طرح، یک برون سپاری موفق خواهد بود.

بر این اساس، این طرح استراتژیک قرار است در تمام انبارهای نفت شرکت ملی پخش در سراسر کشور و جایگاههای عرضه سوخت درون شهری با اولویت اجرا  شود. پیش‌بینی ما این است که با فراخوان اول حدود 20 درصد انبارهایمان مجهز به طرح ملی کهاب خواهند شد اما پس از آن رشد تجهیز انبارها به طرح کهاب، تصاعد هندسی خواهد بود و نه هندسی.

 

در نوروز امسال شاهد یک رکورد مصرف در بنزین بودیم. پیش بینی شما تا پایان سال برای فرآورده مهمی چون بنزین چیست؟

ما چند تا پیک حداکثر مصرف در موضوع بنزین داریم، یکی نوروز است که از 26 اسفند تا پایان تعطیلات است. در خرداد ماه تا پایان شهریور همزمان با تعطیلی مدارس اوج مصرف است. در تعطیلات زمستان که چند تعطیلی پشت سر هم قرار می گیرد و در مهرماه و فصل بازگشایی مدارس است. زمان کاهش مصرف هم در ماههای آبان و آذر تا نیمه اول بهمن است. در نوروز سال 97 بیش از 116 میلیون لیتر پیک مصرف را داشتیم. در 17 روز از 26 اسفند ماه تا 14 فروردین 97 میانگین مصرف 8/98 میلیون لیتر در روز بوده است. اما نکته قابل تامل، مصرف نفتگاز بود که بیش از 10 درصد رشد را نشان می دهد که این مهم جای بررسی دقیق دارد.

 

جنابعالی علت را در چه می‌دانید؟

عوامل مختلفی می تواند دخیل باشد. یک عامل تحولات اقتصادی، عامل دیگر افزایش جابه جایی های کالا، افزایش نرخ دلار و ... است، اما در حال ریشه یابی موضوع هستیم.

 

به نظر شما این افزایش مصرف در نفتگاز غیر معمول نیست؟

بله، غیر معمول است، اما یک بخش از این رشد مصرف نفتگاز مربوط به نیروگاه ها بود که در نیروگاه ها افزایش مصرف داشتیم اما به هر حال این عدد غیر معمول است.

 

پیش‌بینی شما از رشد مصرف بنزین در سال 97 چیست؟

ما رشد مصرفی که برای سال 97 برای بنزین پیش بینی کرده ایم، 8/8 درصد تا 9 درصد است، البته مشروط بر آنکه همین روند قیمت باقی بماند. می دانید که امسال قرار است نرخ حامل های انرژی از جمله بنزین افزایشی نداشته باشد. متاسفانه ارزش 1000 تومان ارزش بالایی برای بنزین نیست. این در حالی است که بلیت مترو، تاکسی، اتوبوس و حمل و نقل افزایش داشته اند. وقتی که قیمت فرآورده ارزان است، چرا باید از ناوگان حمل و نقل عمومی، مترو و یا تاکسی استفاده شود!! ماشین خریده ایم که راحت باشیم!! تازه لذت می بریم که از بنزین مجانی استفاده می کنیم! چرا از اسنپ استفاده کنیم؟! می خواهم نان بخریم، چرا پیاده برویم که خسته شویم!! با بنزین ارزان و ماشین شخصی می رویم!! با این اوصافی که عرض کردم، این رشد 9 درصدی خوشبینانه است. احساس می کنیم که بیشتر از این هم شاهد رشد مصرف بنزین خواهیم بود.

امیدوارم مسوولان چاره اندیشی کنند. فرآورده های نفتی ارزان، سرمایه های این مملکت را به تاراج می برد. به تاراج بردن فقط اختلاس نیست!! حیف و میل هم نوعی به تاراج بردن است. درست مصرف نکردن و مصرف ناصحیح اینها حیف و میل سرمایه های مملکت است. بنزین از آب آشامیدنی، هزینه های برق مصرفی و تمام سبدهای انرژی به تناسب خودشان ارزان تر است و این یک آسیب جدی است و اگر چاره اندیشی نشود، مشکلات عدیده ای در کشور خواهیم داشت.

 

برای چابک‌سازی و پویایی بیشتر شرکت ملی پخش با هدف خدمت بهتر به مردم چه تدابیری در دست اقدام دارید؟

شرکت ملی پخش با سابقه ای 90 ساله است و باید حتما چالاک شود. چالاکی به معنای کاهش نیروی انسانی نیست بلکه به معنای انجام وظایف سریع و ارایه خدمات خوب به مردم است. بر این اساس، این چالاکی شاید به معنای افزایش نیروی انسانی با هدف خدمت به مردم باشد. وزیر محترم نفت هر کجا می فرمایند که پخش باید چابک شود، به معنای کوچک شدن نیست، به این معناست که شرکت ملی پخش باید به وظایف اصلی خودش بپردازد. پخش باید به تأسیسات زیر نظر خویش نظارت و کنترل کند و فرآورده سالم تحویل مردم نماید. دریافت از مبادی تولید، نگهداشت صحیح و توزیع مناسب و بهنگام، وظیفه اصلی شرکت ملی پخش است. شرکت ملی پخش متولی مبارزه با قاچاق فرآوردهای نفتی نیست، ولی ما هم باید در کنار تمام سازمان های متولی کمک کنیم تا این نقیصه برطرف شود.

درخواست من از همه سازمان های متولی مبارزه با قاچاق سوخت این است که به ما کمک بدهند، حالا در اینجا جایمان عوض شد. ما باید به سازمان های متولی کمک بدهیم، اما استدعای من این است که سازمانهای متولی به ما کمک بدهند تا جلوی قاچاق سوخت و خروج فرآورده ها را بگیریم. به ما کمک بدهند تا جلوی ظهور تاسیسات غیر مجاز قارچ گونه را بگیریم، به ما کمک بدهند که از رانت خواری در فرآورده های نفتی جلوگیری کنیم و ... که این موارد به راستی آفتی برای کشور شده است.

 

درحوزه نفت سفید و شناسایی دقیق ذینفعان چه اقداماتی صورت پذیرفته است؟

یک کار بزرگ دیگری که انجام داده ایم درحوزه نفت سفید است. در حال حاضر نفت سفید با کالابرگ توزیع می شود. ما این مهم را وارد سامانه هوشمند کرده ایم و هرکسی که خانه‌اش فاقد سیستم گازرسانی است و اداره گاز نیز این موضوع را تأیید می کند، ما وظیفه داریم که به آن خانه، کالابرگ نفت سفید ارایه دهیم. در سامانه هوشمند برایش تعریف کرده ایم و در تمام فروشندگی هایمان پوز بانکی پیش بینی کرده ایم و از طریق شبکه بانکی اقدام کرده ایم. در حقیقت با این اقدام، تخصیص سهمیه نفت سفید به افراد واقعی صورت می گیرد و در سامانه هوشمند توزیع، نفت سفید به افراد واقعی و صاحبان خانه فاقد سیستم گاز تعلق می گیرد. این توزیع در سامانه هوشمند، از اول بهمن ماه 96 در 3 استان قم، منطقه چالوس و ارومیه به صورت پایلوت اجرایی شده است که بیش از 50 درصد ریزش مصرف کننده داشته ایم. خوشبختانه این پایلوت به خوبی جواب داده است و در نظر داریم آن را به کل کشور تسری دهیم. فکر می کنیم با این سامانه، مصرف نفت سفید در کشور به کمتر از 50 درصد میزان کنونی برسد. نفت سفید به عنوان تینر، در کارخانجات رنگ سازی به عنوان خوراک و حلال‌ها و خیلی از شبکه‌های غیر مجاز استفاده می شود. با این کار این شبکه‌های غیرمجاز هم جمع آوری خواهد شد.

اقدام دیگر ما این است که تمام تجهیزات کارت‌خوان تلمبه‌ها را هوشمند می کنیم. این کار بدون اینکه از هزینه دولت استفاده شود، صورت خواهد پذیرفت و با هزینه بانک ها اقدام خواهد شد. این تجهیز در نازل‌های اختصاصی نصب می‌شود. این تجهیز گام خیلی خوبی است که در مرحله اول این تجهیزات در اصفهان، تهران و قم اجرا خواهد شد و با همکاری شبکه بانکی کلیه تجهیزات موجود در جایگاه‌ها به تجهیزات کارت خوان تلمبه ها تبدیل خواهد شد. در این خصوص دو نامه به بانک مرکزی نوشته‌ایم که به ما کمک کند که این اقدام انحصار بانکی ایجاد نکند. ما به هیچ وجه به دنبال انحصار بانکی در جایگاه‌ها نیستیم. انشاءا... این طرح را در تمام جایگاههای کشور با همکاری شبکه بانکی به مرحله اجرا خواهیم رساند.

 

با تشکر از وقتی که در اختیار دانش نفت قرار دادید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :