Daneshenaft logo
سه شنبه 24 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 9 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12123
همزمان با افتتاح فاز دوم پالایشگاه خلیج‌فارس؛
ایران از واردات کاتالیست‌های آمریکایی بنزین خودکفا شد


همزمان با بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ظرفیت تولید بنزین، برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت، سازندگان ایرانی به دانش فنی طراحی و ساخت کاتالیست‌های تولید بنزین یورو 4 و 5 دست یافتند.
به گزارش خبرگزاری فارس، فاز دوم ستاره خلیج فارس به‌عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان پنج‌شنبه هفته گذشته افتتاح شد که بهره برداری از دومین فاز این پالایشگاه در کنار افزایش 12 میلیون لیتری تولید بنزین با استاندارد یورو پنج یک دستاورد مهم و استراتژیک دیگر هم برای صنعت نفت ایران به ارمغان آورد.
همزمان با خروج آمریکا از برجام و به دنبال آن بدعهدی شرکت‌های اروپایی و آسیایی نسبت به انجام تعهدات قراردادی خود در قبال صنعت نفت، در دوره قبلی تحریم‌ها تامین کاتالیست تولید انواع محصولات نفتی و پتروشیمی به ویژه فرآورده استراتژیک نفتی بنزین همواره یکی از پاشنه آشیل‌های صنعت نفت و پالایش کشور بود.
بر این اساس در دوره تحریم‌هایی که در حدفاصل سال های 1388 تا 1392 شدت گرفت، عدم پایبندی شرکت های اروپایی و آمریکایی همچون بازل، اکسنس، UOP، BASF، مرک و امثال آن نسبت به قراردادهای فروش انواع کاتالیست و مواد افزودنی مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه های نفت نگرانی‌ها را به دلیل کاهش و یا توقف تولید محصولات نفتی و پتروشیمی ایجاد می کرد.
با این وجود، پس از برجام تمامی شرکت‌های اروپایی، آسیایی و آمریکایی که به نوعی در دوره تحریم‌ها فروش انواع کاتالیست و مواد شیمیایی را به پالایشگاه ها و پتروشیمی‌های ایران ممنوع کرده بودند برای امضای قراردادهای جدید فروش اعلام آمادگی کردند.
در دوران پسابرجام، با فعال شدن شرکت‌های دانش بنیان، سازندگان و صنعتگرانی ایرانی زمینه انتقال دانش و ساخت انواع کاتالیست‌های پرمصرف و کلیدی در صنایع نفت، پالایش و پتروشیمی ایران فراهم شد و حالا در آستانه بازگشت دوباره تحریم‌ها ایران به جمع معدود کشورهای سازنده انواع کاتالیست تولید بنزین با استاندارد یورو 4 و 5 در جهان تبدیل شده است.
اوج شکوفایی صنعتگران ایرانی در طراحی و ساخت انواع کاتالیست به بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس باز می گردد که برای نخستین بار از کاتالیست تمام ایرانی در واحدهای مختلف فرآیندی این پالایشگاه میعانات گازی همچون سی سی آر و ایزومریزاسیون استفاده شده است.
با تولید کاتالیست ایرانی در واحدهای بنزین سازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس عملا شرکت UOP آمریکا که تامین کننده انحصاری این کاتالیست بوده نقره داغ شده و حتی بنا بر اعلام سازندگان داخلی، سیاست دامپینگ و ارزان فروشی کاتالیست در صنعت پالایش نفت ایران به دلیل زمین زدن تولید داخلی هم شکست خورده است.
چنانکه اعضای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران امسال در حاشیه برگزاری نمایشگاه نفت تهران با اشاره به خودکفایی در طراحی و ساخت انواع کاتالیست‌های پرمصرف صنایع پالایش نفت و پتروشیمی، گفته بودند: تاکنون کاتالیست‌های ساخت داخل در واحدهای فرآیندی، بنزین‌سازی و تولیدی پالایشگاه‌های نفت تهران، اصفهان، لاوان، پتروشیمی بوعلی، نوری و بندرامام تست و با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.

سناریوی تحریم بنزین از روی میز آمریکا خارج شد
سناریوی تحریم بنزین ایران همواره کلیدواژه مشترک روسای جمهور آمریکا در طول ادوار گذشته بوده اما با طراحی و ساخت کاتالیست های بنزین سازی در گام اول و سپس راه اندازی دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس در گام دوم و بهره برداری از سومین فاز این پالایشگاه میعانات گازی تا پایان امسال در گام سوم سناریوی تهدیدآمیز تحریم بنزین ایران برای همیشه از میز روسای جمهور آمریکا خارج شده است.
حدود 6 سال از دوران سخت تحریم کاتالیستی صنعت نفت می‌گذرد و با وجود خط و نشان‌های رئیس جمهور آمریکا و سپس خروج این کشور از برجام، اگر کماکان برای تامین برخی از تجهیزات نگرانی داریم اما تامین «کاتالیست» دیگر پاشنه آشیل توسعه و تولید در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران نیست.
در شرایط فعلی صنعت نفت ایران دیگر نگران آن نیست که شرکت بازل، فروش کاتالیست‌های زیگلرناتا و کوکاتالیست  به‌منظور از سرویس خارج کردن برخی از واحدهای پتروشیمیایی تولیدکننده پلی‌اتیلن به ایران را به حالت تعلیق درآورد و در یک جمله دوران «نگرانی» برای تامین کاتالیست در صنعت نفت تمام شده است.
حدود سه سال قبل اولین اقدام برای طراحی و تولید کاتالیست‌های ایرانی در مجتمع بنزین‌سازی (CCR) پالایشگاه نفت اصفهان به نتیجه رسید و بعد از تحریم کاتالیستی شرکت آمریکایی آن هم درست در روزهایی که توافق برجام شکل گرفته بود، نخستین کاتالیست ایرانی در واحد CCR منجر به تولید بنزین با استاندارد یورو چهار شد، بنزینی که حتی استانداردهای آن از حیث تولید مواد آروماتیکی و بنزن کامل‌تر از کاتالیست «اورجینال» UOP آمریکا بود.
بعد از واحد CCR پالایشگاه اصفهان، نوبت به واحدهای آروماتیکی همچون پتروشیمی بوعلی سینا، بندرامام و نوری رسید و پس از آن کاتالیست‌های ایرانی در واحدهای اکسیداسیون اتیلن مجتمع‌های پتروشیمی یکی پس از دیگری جایگزین نمونه‌های فرانسوی، آلمانی و آمریکایی شد.
با راه‌اندازی فاز دوم توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس و برافراشتن پرچم خودکفایی از واردات بنزین اما پشت پرده این موفقیت تاریخی در طراحی و تولید اولین کاتالیست بنزین یورو 5 در تاریخ صنعت نفت است که با توقف خرید کاتالیست از شرکت طرف قرارداد آمریکایی، محموله جدید ایرانی در این مگاپروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هم اکنون یک شرکت ایرانی با شکستن انحصار اروپایی و آمریکایی‌ها، علاوه بر طراحی و تولید کاتالیست‌های ایرانی، دست به یک ابتکار تاریخی‌زده است. این مجموعه علاوه بر تولید کاتالیست‌های پایه آلومینا و زئولیت و خالص‌سازی فلزات گرانبها شامل پلاتین، پالادیوم، رودیوم، ایریدیوم، نقره و طلا، اقدام به طراحی و تولید کاتالیست‌هایی با فلزات ارزان قیمت‌تر کرده که این ابتکار علاوه بر حفظ کیفیت هزینه تولید در واحدهای فرآیندی صنعت نفت کشور را کاهش می‌دهد.
انقلاب فعلی کاتالیستی در صنعت نفت صرفا بر مبنای تولید متمرکز نشده و برای نخستین بار امکان بازیافت کاتالیست‌های مستهلک با فلزات گرانبها در داخل کشور فراهم شده تا طرح غارت کاتالیست‌های صنعت نفت توسط شرکت‌های خارجی برای خروج کاتالیست‌ها به بهانه بازیافت هم برای همیشه شکست بخورد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :