Daneshenaft logo
دوشنبه 29 بهمن ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 9 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12123
همزمان با افتتاح فاز دوم پالایشگاه خلیج‌فارس؛
ایران از واردات کاتالیست‌های آمریکایی بنزین خودکفا شد


همزمان با بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ظرفیت تولید بنزین، برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت، سازندگان ایرانی به دانش فنی طراحی و ساخت کاتالیست‌های تولید بنزین یورو 4 و 5 دست یافتند.
به گزارش خبرگزاری فارس، فاز دوم ستاره خلیج فارس به‌عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان پنج‌شنبه هفته گذشته افتتاح شد که بهره برداری از دومین فاز این پالایشگاه در کنار افزایش 12 میلیون لیتری تولید بنزین با استاندارد یورو پنج یک دستاورد مهم و استراتژیک دیگر هم برای صنعت نفت ایران به ارمغان آورد.
همزمان با خروج آمریکا از برجام و به دنبال آن بدعهدی شرکت‌های اروپایی و آسیایی نسبت به انجام تعهدات قراردادی خود در قبال صنعت نفت، در دوره قبلی تحریم‌ها تامین کاتالیست تولید انواع محصولات نفتی و پتروشیمی به ویژه فرآورده استراتژیک نفتی بنزین همواره یکی از پاشنه آشیل‌های صنعت نفت و پالایش کشور بود.
بر این اساس در دوره تحریم‌هایی که در حدفاصل سال های 1388 تا 1392 شدت گرفت، عدم پایبندی شرکت های اروپایی و آمریکایی همچون بازل، اکسنس، UOP، BASF، مرک و امثال آن نسبت به قراردادهای فروش انواع کاتالیست و مواد افزودنی مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه های نفت نگرانی‌ها را به دلیل کاهش و یا توقف تولید محصولات نفتی و پتروشیمی ایجاد می کرد.
با این وجود، پس از برجام تمامی شرکت‌های اروپایی، آسیایی و آمریکایی که به نوعی در دوره تحریم‌ها فروش انواع کاتالیست و مواد شیمیایی را به پالایشگاه ها و پتروشیمی‌های ایران ممنوع کرده بودند برای امضای قراردادهای جدید فروش اعلام آمادگی کردند.
در دوران پسابرجام، با فعال شدن شرکت‌های دانش بنیان، سازندگان و صنعتگرانی ایرانی زمینه انتقال دانش و ساخت انواع کاتالیست‌های پرمصرف و کلیدی در صنایع نفت، پالایش و پتروشیمی ایران فراهم شد و حالا در آستانه بازگشت دوباره تحریم‌ها ایران به جمع معدود کشورهای سازنده انواع کاتالیست تولید بنزین با استاندارد یورو 4 و 5 در جهان تبدیل شده است.
اوج شکوفایی صنعتگران ایرانی در طراحی و ساخت انواع کاتالیست به بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس باز می گردد که برای نخستین بار از کاتالیست تمام ایرانی در واحدهای مختلف فرآیندی این پالایشگاه میعانات گازی همچون سی سی آر و ایزومریزاسیون استفاده شده است.
با تولید کاتالیست ایرانی در واحدهای بنزین سازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس عملا شرکت UOP آمریکا که تامین کننده انحصاری این کاتالیست بوده نقره داغ شده و حتی بنا بر اعلام سازندگان داخلی، سیاست دامپینگ و ارزان فروشی کاتالیست در صنعت پالایش نفت ایران به دلیل زمین زدن تولید داخلی هم شکست خورده است.
چنانکه اعضای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران امسال در حاشیه برگزاری نمایشگاه نفت تهران با اشاره به خودکفایی در طراحی و ساخت انواع کاتالیست‌های پرمصرف صنایع پالایش نفت و پتروشیمی، گفته بودند: تاکنون کاتالیست‌های ساخت داخل در واحدهای فرآیندی، بنزین‌سازی و تولیدی پالایشگاه‌های نفت تهران، اصفهان، لاوان، پتروشیمی بوعلی، نوری و بندرامام تست و با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.

سناریوی تحریم بنزین از روی میز آمریکا خارج شد
سناریوی تحریم بنزین ایران همواره کلیدواژه مشترک روسای جمهور آمریکا در طول ادوار گذشته بوده اما با طراحی و ساخت کاتالیست های بنزین سازی در گام اول و سپس راه اندازی دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس در گام دوم و بهره برداری از سومین فاز این پالایشگاه میعانات گازی تا پایان امسال در گام سوم سناریوی تهدیدآمیز تحریم بنزین ایران برای همیشه از میز روسای جمهور آمریکا خارج شده است.
حدود 6 سال از دوران سخت تحریم کاتالیستی صنعت نفت می‌گذرد و با وجود خط و نشان‌های رئیس جمهور آمریکا و سپس خروج این کشور از برجام، اگر کماکان برای تامین برخی از تجهیزات نگرانی داریم اما تامین «کاتالیست» دیگر پاشنه آشیل توسعه و تولید در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران نیست.
در شرایط فعلی صنعت نفت ایران دیگر نگران آن نیست که شرکت بازل، فروش کاتالیست‌های زیگلرناتا و کوکاتالیست  به‌منظور از سرویس خارج کردن برخی از واحدهای پتروشیمیایی تولیدکننده پلی‌اتیلن به ایران را به حالت تعلیق درآورد و در یک جمله دوران «نگرانی» برای تامین کاتالیست در صنعت نفت تمام شده است.
حدود سه سال قبل اولین اقدام برای طراحی و تولید کاتالیست‌های ایرانی در مجتمع بنزین‌سازی (CCR) پالایشگاه نفت اصفهان به نتیجه رسید و بعد از تحریم کاتالیستی شرکت آمریکایی آن هم درست در روزهایی که توافق برجام شکل گرفته بود، نخستین کاتالیست ایرانی در واحد CCR منجر به تولید بنزین با استاندارد یورو چهار شد، بنزینی که حتی استانداردهای آن از حیث تولید مواد آروماتیکی و بنزن کامل‌تر از کاتالیست «اورجینال» UOP آمریکا بود.
بعد از واحد CCR پالایشگاه اصفهان، نوبت به واحدهای آروماتیکی همچون پتروشیمی بوعلی سینا، بندرامام و نوری رسید و پس از آن کاتالیست‌های ایرانی در واحدهای اکسیداسیون اتیلن مجتمع‌های پتروشیمی یکی پس از دیگری جایگزین نمونه‌های فرانسوی، آلمانی و آمریکایی شد.
با راه‌اندازی فاز دوم توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس و برافراشتن پرچم خودکفایی از واردات بنزین اما پشت پرده این موفقیت تاریخی در طراحی و تولید اولین کاتالیست بنزین یورو 5 در تاریخ صنعت نفت است که با توقف خرید کاتالیست از شرکت طرف قرارداد آمریکایی، محموله جدید ایرانی در این مگاپروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هم اکنون یک شرکت ایرانی با شکستن انحصار اروپایی و آمریکایی‌ها، علاوه بر طراحی و تولید کاتالیست‌های ایرانی، دست به یک ابتکار تاریخی‌زده است. این مجموعه علاوه بر تولید کاتالیست‌های پایه آلومینا و زئولیت و خالص‌سازی فلزات گرانبها شامل پلاتین، پالادیوم، رودیوم، ایریدیوم، نقره و طلا، اقدام به طراحی و تولید کاتالیست‌هایی با فلزات ارزان قیمت‌تر کرده که این ابتکار علاوه بر حفظ کیفیت هزینه تولید در واحدهای فرآیندی صنعت نفت کشور را کاهش می‌دهد.
انقلاب فعلی کاتالیستی در صنعت نفت صرفا بر مبنای تولید متمرکز نشده و برای نخستین بار امکان بازیافت کاتالیست‌های مستهلک با فلزات گرانبها در داخل کشور فراهم شده تا طرح غارت کاتالیست‌های صنعت نفت توسط شرکت‌های خارجی برای خروج کاتالیست‌ها به بهانه بازیافت هم برای همیشه شکست بخورد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شرکت ملی گاز ایران با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی موفق شده است کارنامه درخشانی از عملکرد گازرسانی شهری، روستایی، نیروگاهی و صنعتی در کنار دستیابی به سهمی از تجارت جهانی گاز ارائه دهد.
رشد ۲۱ برابری ظرفیت نصب شده، ۹ برابری مجتمع‎ها، ۳۳,۵ برابری تولید محصولات و ۳۷ برابری صادرات، همه و همه از دستاورد‌های صنعت پتروشیمی ایران در ۴۰ سال اخیر است.
حسین سلیمانی، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و فعال انرژی در شرکت فرا سکو عسلویه/ یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتر کشورهای پیشرفته صنعتی است موضوع صرفه‌جویی در انرژی و منابع است.

يادداشت
احمد یارمحمدی، کارشناس حوزه انرژی/ بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که تعهدات فعلی ایران در توافقنامه پاریس اجرایی شود ١٥ درصد از ارزش تولیدات صنعت نفت و گاز کشور کاسته خواهد شد.
ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی کشور با خطوط لوله در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۵۷، ۹ برابر افزایش یافته و در سال ۹۶، رکورد انتقال بیش از ۱۲۳ میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده ثبت شده است.
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ الجزایر از سال ۱۹۵۸ به جرگه تولیدکنندگان نفت پیوسته و در سال ۱۹۶۹ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شده است.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ نباید از راهکارهای نافی هم برای فروش نفت استفاده کرد و اگر بدنبال شکستن تحریم های نفتی هستیم، عرضه نفت در بورس ابزار آن است.
قاسمعلی بازآیی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران/ فاوا به دنبال صنعت نفت یادگیرنده است و ایجاد زمینه‌های مناسب و مطلوب برای دستیابی به صنعت نفت پیشرفته، برنامه‌ریزی و هوشمندسازی فرآیندهای کسب‌وکار الکترونیک صنعت نفت، استقرار فراگیر و یکپارچه کاربردها و خدمات فاوا در صنعت نفت، ارتقای کارآیی و اثربخشی ارکان مدیریتی و اجرایی و دستیابی به سهم مناسب خدمات فنی و مهندسی از بازارهای هدف، از اهداف مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران است.
گفتمان
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :