Daneshenaft logo
سه شنبه 24 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 10 شهریور ماه 1397 | کد مطلب : 12277
گزارش خبرنگار دانش نفت از روند فعالیت‌ها در پالایش نفت تبریز؛
تمام کاتالیست پالایشگاه نفت تبریز از شرکت‌های داخلی تأمین می‌شود
گلناز پرتوی مهر

در حال حاضر شرکت پالایش نفت تبریز به عنوان مهمترین تامین‌کننده خوراک شرکت پتروشیمی تبریز محسوب می‌گردد.

دانش نفت: 60 درصد از تجهیزات استفاده شده در واحد بنزین‌سازی پالايش نفت تبريز از تولیدات داخلی تامین شده است و تمام کاتالیست مورد نیازاين پالایشگاه نیز از شرکت‌های داخلی تأمین مي شود.

به گزارش خبرنگار دانش نفت، غلامرضا باقری دیزج، مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در یک نشست خبری که در محل پالایشگاه تبریز برگزار شد، با ارائه گزارشی از عملکرد شرکت پالایش نفت تبریز، به طرحی ۱,۵ میلیارد یورویی برای ارتقای کیفیت محصولات شرکت پالایش نفت تبریز به استاندارد یورو۵ اشاره کرد که با همکاری شرکت‌های چینی، روسی و  فاینانسورهای اروپایی در دست اقدام است و ادامه داد: حدود ۶۰ درصد از تجهیزات استفاده شده در واحد بنزین‌سازی از تولیدات داخلی تامین شده است و تمام کاتالیست مورد نیاز پالایشگاه نیز از شرکت‌های داخلی تأمین مي شود.

وي از راه‌اندازی واحد گوگردزدایی گازوئیل در این پالایشگاه خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت پایین و فناوری قدیمی واحد گوگردزدایی نفت‌گاز، مقرر شد واحد جدیدتر با ظرفیت بالاتر و فناوری جدیدتر احداث شود، به نحوی که امکان تولید گازوئیل منطبق بر استاندارد روز جهان فراهم آید. وی افزود: این واحد با سرمایه‌گذاری ۴۲ میلیون یورو و ۷۸۷ میلیارد ریال و تحت لیسانس شرکت فرانسوی اکسنز (Axens) احداث شده و توسط پیمانکار داخلی برای مهندسی تفصیلی، خرید و نصب تحت نظارت کارشناسان داخلی شرکت اجرا شده است. مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز درباره تولید آزمایشی پروژه تولید روغن پایه گروه ۲ در این مجتمع نیز گفت: این طرح به منظور استحصال روغن از محصول جانبی آیزو اف تست که پیش‌تر به صورت نفت کوره عرضه میشد، تعریف شد و پس از مطالعات کارشناسان شرکت و با همکاری یک شرکت دانشبنیان و پژوهشگاه صنعت نفت، به صورت آزمایشی اجرا و سرانجام با استفاده از یک کاتالیست خارجی و همچنین امکانات راکتور و تجهیزات واحد پیشین گوگردزدایی نفت گاز، در مقیاس صنعتی اجرا شد. باقري گفت: این طرح با ظرفیت اسمی ۲۷۰ هزار تن در سال به بهره‌برداری میرسد و هم‌اکنون ظرفیت عملیات تولید آن حدود ۹۰ هز ارتن در سال است.

 

٩٠ درصد از محصولات پالایشگاه تبریز به تولید سوخت اختصاص دارد

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز ادامه داد: این پالایشگاه سالانه ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول تولید می کند که ٩٠ درصد آن به سوخت تبدیل می‌شود. وی با بیان این‌که تولید ال‌پی‌جی ٣ درصد از کل محصولات شرکت را شامل می‌شود، افزود: روزانه ٣٠٠ هزار لیتر ال‌پی‌جی تولید می‌شود. باقری رقم کنونی تولید بنزین این پالایشگاه را ۳,۵ میلیون لیتر در روز اعلام کرد و گفت: نیمی از این بنزین یورو ۴ و نیمی دیگر نیز بنزین پاک است، این درحالی است که تا پایان امسال تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ افزایش می‌یابد. یک میلیون لیتر نفت سفید و ۴ میلیون لیتر نفت کوره نیز از دیگر تولیدات این شرکت محسوب می‌شود. به گفته وی، شرکت پالایش نفت تبریز نخستین شرکت در زمینه برندینگ پالایشگاه است که در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرده است.وی با بیان این‌که بیش از ۳۸ درصد از سهام شرکت پتروشیمی تبریز متعلق به شرکت پالایش نفت تبریز است، افزود: این شرکت تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون یورو در زمینه طرح‌های زیست محیطی مانند طرح گرانول‌سازی گوگرد و نیز بنزین با کیفیت بالا و نیز طرح  واحد قیرسازی سرمایه‌گذاری کرده و ۵ میلیون یورو هم در پروژه طرح جمع‌آوری گازهای مشعل سرمایه‌گذاری داشته که در نوع خود بی‌نظیر است. به گزارش خبرنگار دانش نفت، پالایشگاه نفت تبریز در سال 1353 طراحی و پس از خاتمه عملیات مربوط به احداث، در بهمن ماه 1356 به بهره برداری رسیده است. در دی ماه سال 1377 بر اساس سیاست­های جاری، ساختار اداری پالایشگاه به نوع شرکتی تغییر و دوره جدید فعالیت خود را با نام شرکت پالایش نفت تبریز آغاز نمود. این شرکت در زمینی به مساحت تقریبی 150 هکتار در ارتفاع 1362 متر از سطح دریا در جنوب غربی شهر تبریز ساخته شده است. بر اساس اين گزارش، ظرفیت اسمی اولیه این شرکت 000ر80 بشکه در روز بـود که با اجـرای طرحهای ازدیـاد ظرفیـت، هم‌اینک این رقم به 000ر110 بشکـه در روز افـزایش یافته است. نفت خـام مورد نیـاز از میادیـن نفتـی اهواز - آسماری و از طریق تأسیسات ری توسط یک خط لوله 16 اینچ تأمین می‌شود. شرکت پالایش نفت تبریز دارای 14 واحد پالایش و 10 واحد سرویس های جانبی می باشد. اين گزارش حاكي از آن است؛ در بهار سال 1382 در این شرکت پروژه ای تحت عنوان (Caspian Sea Republic Oil Swap) یا (CROS) با هدف فرآورش نفت خام کشورهای حوزه دریای خزر و رفع تنگناهای طرح افزایش ظرفیت به اجرا درآمد و طی آن شرکت پالایش نفت تبریز توانایی فرآورش انواع متنوعی از نفت‌خام‌ها را کسب نمود. مهمترین محصولات تولیدی این شرکت شامل گاز مایع، بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز، .V.B، نفت کوره سنگین، نفت کوره سبک و گوگرد با مجموع ظرفیت سالانه بیش از 5 میلیون تن می باشد که پس از تولید، در آزمایشگاه مرکزی مجتمع پالایشی بر اساس استانداردهای بین‌المللی و مشخصات تعیین شده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مورد آزمایش و کنترل قـرار گـرفته و پس از صـدور تأییدیه‌های نهایی به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ارسال می‌گردد. در حال حاضر شرکت پالایش نفت تبریز به عنوان مهمترین تأمین‌کننده خوراک شرکت پتروشیمی تبریز محسوب می‌گردد.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :