Daneshenaft logo
دوشنبه 29 بهمن ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 10 شهریور ماه 1397 | کد مطلب : 12277
گزارش خبرنگار دانش نفت از روند فعالیت‌ها در پالایش نفت تبریز؛
تمام کاتالیست پالایشگاه نفت تبریز از شرکت‌های داخلی تأمین می‌شود
گلناز پرتوی مهر

در حال حاضر شرکت پالایش نفت تبریز به عنوان مهمترین تامین‌کننده خوراک شرکت پتروشیمی تبریز محسوب می‌گردد.

دانش نفت: 60 درصد از تجهیزات استفاده شده در واحد بنزین‌سازی پالايش نفت تبريز از تولیدات داخلی تامین شده است و تمام کاتالیست مورد نیازاين پالایشگاه نیز از شرکت‌های داخلی تأمین مي شود.

به گزارش خبرنگار دانش نفت، غلامرضا باقری دیزج، مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در یک نشست خبری که در محل پالایشگاه تبریز برگزار شد، با ارائه گزارشی از عملکرد شرکت پالایش نفت تبریز، به طرحی ۱,۵ میلیارد یورویی برای ارتقای کیفیت محصولات شرکت پالایش نفت تبریز به استاندارد یورو۵ اشاره کرد که با همکاری شرکت‌های چینی، روسی و  فاینانسورهای اروپایی در دست اقدام است و ادامه داد: حدود ۶۰ درصد از تجهیزات استفاده شده در واحد بنزین‌سازی از تولیدات داخلی تامین شده است و تمام کاتالیست مورد نیاز پالایشگاه نیز از شرکت‌های داخلی تأمین مي شود.

وي از راه‌اندازی واحد گوگردزدایی گازوئیل در این پالایشگاه خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت پایین و فناوری قدیمی واحد گوگردزدایی نفت‌گاز، مقرر شد واحد جدیدتر با ظرفیت بالاتر و فناوری جدیدتر احداث شود، به نحوی که امکان تولید گازوئیل منطبق بر استاندارد روز جهان فراهم آید. وی افزود: این واحد با سرمایه‌گذاری ۴۲ میلیون یورو و ۷۸۷ میلیارد ریال و تحت لیسانس شرکت فرانسوی اکسنز (Axens) احداث شده و توسط پیمانکار داخلی برای مهندسی تفصیلی، خرید و نصب تحت نظارت کارشناسان داخلی شرکت اجرا شده است. مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز درباره تولید آزمایشی پروژه تولید روغن پایه گروه ۲ در این مجتمع نیز گفت: این طرح به منظور استحصال روغن از محصول جانبی آیزو اف تست که پیش‌تر به صورت نفت کوره عرضه میشد، تعریف شد و پس از مطالعات کارشناسان شرکت و با همکاری یک شرکت دانشبنیان و پژوهشگاه صنعت نفت، به صورت آزمایشی اجرا و سرانجام با استفاده از یک کاتالیست خارجی و همچنین امکانات راکتور و تجهیزات واحد پیشین گوگردزدایی نفت گاز، در مقیاس صنعتی اجرا شد. باقري گفت: این طرح با ظرفیت اسمی ۲۷۰ هزار تن در سال به بهره‌برداری میرسد و هم‌اکنون ظرفیت عملیات تولید آن حدود ۹۰ هز ارتن در سال است.

 

٩٠ درصد از محصولات پالایشگاه تبریز به تولید سوخت اختصاص دارد

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز ادامه داد: این پالایشگاه سالانه ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول تولید می کند که ٩٠ درصد آن به سوخت تبدیل می‌شود. وی با بیان این‌که تولید ال‌پی‌جی ٣ درصد از کل محصولات شرکت را شامل می‌شود، افزود: روزانه ٣٠٠ هزار لیتر ال‌پی‌جی تولید می‌شود. باقری رقم کنونی تولید بنزین این پالایشگاه را ۳,۵ میلیون لیتر در روز اعلام کرد و گفت: نیمی از این بنزین یورو ۴ و نیمی دیگر نیز بنزین پاک است، این درحالی است که تا پایان امسال تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ افزایش می‌یابد. یک میلیون لیتر نفت سفید و ۴ میلیون لیتر نفت کوره نیز از دیگر تولیدات این شرکت محسوب می‌شود. به گفته وی، شرکت پالایش نفت تبریز نخستین شرکت در زمینه برندینگ پالایشگاه است که در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرده است.وی با بیان این‌که بیش از ۳۸ درصد از سهام شرکت پتروشیمی تبریز متعلق به شرکت پالایش نفت تبریز است، افزود: این شرکت تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون یورو در زمینه طرح‌های زیست محیطی مانند طرح گرانول‌سازی گوگرد و نیز بنزین با کیفیت بالا و نیز طرح  واحد قیرسازی سرمایه‌گذاری کرده و ۵ میلیون یورو هم در پروژه طرح جمع‌آوری گازهای مشعل سرمایه‌گذاری داشته که در نوع خود بی‌نظیر است. به گزارش خبرنگار دانش نفت، پالایشگاه نفت تبریز در سال 1353 طراحی و پس از خاتمه عملیات مربوط به احداث، در بهمن ماه 1356 به بهره برداری رسیده است. در دی ماه سال 1377 بر اساس سیاست­های جاری، ساختار اداری پالایشگاه به نوع شرکتی تغییر و دوره جدید فعالیت خود را با نام شرکت پالایش نفت تبریز آغاز نمود. این شرکت در زمینی به مساحت تقریبی 150 هکتار در ارتفاع 1362 متر از سطح دریا در جنوب غربی شهر تبریز ساخته شده است. بر اساس اين گزارش، ظرفیت اسمی اولیه این شرکت 000ر80 بشکه در روز بـود که با اجـرای طرحهای ازدیـاد ظرفیـت، هم‌اینک این رقم به 000ر110 بشکـه در روز افـزایش یافته است. نفت خـام مورد نیـاز از میادیـن نفتـی اهواز - آسماری و از طریق تأسیسات ری توسط یک خط لوله 16 اینچ تأمین می‌شود. شرکت پالایش نفت تبریز دارای 14 واحد پالایش و 10 واحد سرویس های جانبی می باشد. اين گزارش حاكي از آن است؛ در بهار سال 1382 در این شرکت پروژه ای تحت عنوان (Caspian Sea Republic Oil Swap) یا (CROS) با هدف فرآورش نفت خام کشورهای حوزه دریای خزر و رفع تنگناهای طرح افزایش ظرفیت به اجرا درآمد و طی آن شرکت پالایش نفت تبریز توانایی فرآورش انواع متنوعی از نفت‌خام‌ها را کسب نمود. مهمترین محصولات تولیدی این شرکت شامل گاز مایع، بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز، .V.B، نفت کوره سنگین، نفت کوره سبک و گوگرد با مجموع ظرفیت سالانه بیش از 5 میلیون تن می باشد که پس از تولید، در آزمایشگاه مرکزی مجتمع پالایشی بر اساس استانداردهای بین‌المللی و مشخصات تعیین شده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مورد آزمایش و کنترل قـرار گـرفته و پس از صـدور تأییدیه‌های نهایی به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ارسال می‌گردد. در حال حاضر شرکت پالایش نفت تبریز به عنوان مهمترین تأمین‌کننده خوراک شرکت پتروشیمی تبریز محسوب می‌گردد.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شرکت ملی گاز ایران با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی موفق شده است کارنامه درخشانی از عملکرد گازرسانی شهری، روستایی، نیروگاهی و صنعتی در کنار دستیابی به سهمی از تجارت جهانی گاز ارائه دهد.
رشد ۲۱ برابری ظرفیت نصب شده، ۹ برابری مجتمع‎ها، ۳۳,۵ برابری تولید محصولات و ۳۷ برابری صادرات، همه و همه از دستاورد‌های صنعت پتروشیمی ایران در ۴۰ سال اخیر است.
حسین سلیمانی، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و فعال انرژی در شرکت فرا سکو عسلویه/ یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتر کشورهای پیشرفته صنعتی است موضوع صرفه‌جویی در انرژی و منابع است.

يادداشت
احمد یارمحمدی، کارشناس حوزه انرژی/ بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که تعهدات فعلی ایران در توافقنامه پاریس اجرایی شود ١٥ درصد از ارزش تولیدات صنعت نفت و گاز کشور کاسته خواهد شد.
ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی کشور با خطوط لوله در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۵۷، ۹ برابر افزایش یافته و در سال ۹۶، رکورد انتقال بیش از ۱۲۳ میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده ثبت شده است.
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ الجزایر از سال ۱۹۵۸ به جرگه تولیدکنندگان نفت پیوسته و در سال ۱۹۶۹ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شده است.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ نباید از راهکارهای نافی هم برای فروش نفت استفاده کرد و اگر بدنبال شکستن تحریم های نفتی هستیم، عرضه نفت در بورس ابزار آن است.
قاسمعلی بازآیی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران/ فاوا به دنبال صنعت نفت یادگیرنده است و ایجاد زمینه‌های مناسب و مطلوب برای دستیابی به صنعت نفت پیشرفته، برنامه‌ریزی و هوشمندسازی فرآیندهای کسب‌وکار الکترونیک صنعت نفت، استقرار فراگیر و یکپارچه کاربردها و خدمات فاوا در صنعت نفت، ارتقای کارآیی و اثربخشی ارکان مدیریتی و اجرایی و دستیابی به سهم مناسب خدمات فنی و مهندسی از بازارهای هدف، از اهداف مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران است.
گفتمان
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :