Daneshenaft logo
سه شنبه 28 خرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 10 شهریور ماه 1397 | کد مطلب : 12277
گزارش خبرنگار دانش نفت از روند فعالیت‌ها در پالایش نفت تبریز؛
تمام کاتالیست پالایشگاه نفت تبریز از شرکت‌های داخلی تأمین می‌شود
گلناز پرتوی مهر

در حال حاضر شرکت پالایش نفت تبریز به عنوان مهمترین تامین‌کننده خوراک شرکت پتروشیمی تبریز محسوب می‌گردد.

دانش نفت: 60 درصد از تجهیزات استفاده شده در واحد بنزین‌سازی پالايش نفت تبريز از تولیدات داخلی تامین شده است و تمام کاتالیست مورد نیازاين پالایشگاه نیز از شرکت‌های داخلی تأمین مي شود.

به گزارش خبرنگار دانش نفت، غلامرضا باقری دیزج، مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در یک نشست خبری که در محل پالایشگاه تبریز برگزار شد، با ارائه گزارشی از عملکرد شرکت پالایش نفت تبریز، به طرحی ۱,۵ میلیارد یورویی برای ارتقای کیفیت محصولات شرکت پالایش نفت تبریز به استاندارد یورو۵ اشاره کرد که با همکاری شرکت‌های چینی، روسی و  فاینانسورهای اروپایی در دست اقدام است و ادامه داد: حدود ۶۰ درصد از تجهیزات استفاده شده در واحد بنزین‌سازی از تولیدات داخلی تامین شده است و تمام کاتالیست مورد نیاز پالایشگاه نیز از شرکت‌های داخلی تأمین مي شود.

وي از راه‌اندازی واحد گوگردزدایی گازوئیل در این پالایشگاه خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت پایین و فناوری قدیمی واحد گوگردزدایی نفت‌گاز، مقرر شد واحد جدیدتر با ظرفیت بالاتر و فناوری جدیدتر احداث شود، به نحوی که امکان تولید گازوئیل منطبق بر استاندارد روز جهان فراهم آید. وی افزود: این واحد با سرمایه‌گذاری ۴۲ میلیون یورو و ۷۸۷ میلیارد ریال و تحت لیسانس شرکت فرانسوی اکسنز (Axens) احداث شده و توسط پیمانکار داخلی برای مهندسی تفصیلی، خرید و نصب تحت نظارت کارشناسان داخلی شرکت اجرا شده است. مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز درباره تولید آزمایشی پروژه تولید روغن پایه گروه ۲ در این مجتمع نیز گفت: این طرح به منظور استحصال روغن از محصول جانبی آیزو اف تست که پیش‌تر به صورت نفت کوره عرضه میشد، تعریف شد و پس از مطالعات کارشناسان شرکت و با همکاری یک شرکت دانشبنیان و پژوهشگاه صنعت نفت، به صورت آزمایشی اجرا و سرانجام با استفاده از یک کاتالیست خارجی و همچنین امکانات راکتور و تجهیزات واحد پیشین گوگردزدایی نفت گاز، در مقیاس صنعتی اجرا شد. باقري گفت: این طرح با ظرفیت اسمی ۲۷۰ هزار تن در سال به بهره‌برداری میرسد و هم‌اکنون ظرفیت عملیات تولید آن حدود ۹۰ هز ارتن در سال است.

 

٩٠ درصد از محصولات پالایشگاه تبریز به تولید سوخت اختصاص دارد

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز ادامه داد: این پالایشگاه سالانه ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول تولید می کند که ٩٠ درصد آن به سوخت تبدیل می‌شود. وی با بیان این‌که تولید ال‌پی‌جی ٣ درصد از کل محصولات شرکت را شامل می‌شود، افزود: روزانه ٣٠٠ هزار لیتر ال‌پی‌جی تولید می‌شود. باقری رقم کنونی تولید بنزین این پالایشگاه را ۳,۵ میلیون لیتر در روز اعلام کرد و گفت: نیمی از این بنزین یورو ۴ و نیمی دیگر نیز بنزین پاک است، این درحالی است که تا پایان امسال تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ افزایش می‌یابد. یک میلیون لیتر نفت سفید و ۴ میلیون لیتر نفت کوره نیز از دیگر تولیدات این شرکت محسوب می‌شود. به گفته وی، شرکت پالایش نفت تبریز نخستین شرکت در زمینه برندینگ پالایشگاه است که در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرده است.وی با بیان این‌که بیش از ۳۸ درصد از سهام شرکت پتروشیمی تبریز متعلق به شرکت پالایش نفت تبریز است، افزود: این شرکت تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون یورو در زمینه طرح‌های زیست محیطی مانند طرح گرانول‌سازی گوگرد و نیز بنزین با کیفیت بالا و نیز طرح  واحد قیرسازی سرمایه‌گذاری کرده و ۵ میلیون یورو هم در پروژه طرح جمع‌آوری گازهای مشعل سرمایه‌گذاری داشته که در نوع خود بی‌نظیر است. به گزارش خبرنگار دانش نفت، پالایشگاه نفت تبریز در سال 1353 طراحی و پس از خاتمه عملیات مربوط به احداث، در بهمن ماه 1356 به بهره برداری رسیده است. در دی ماه سال 1377 بر اساس سیاست­های جاری، ساختار اداری پالایشگاه به نوع شرکتی تغییر و دوره جدید فعالیت خود را با نام شرکت پالایش نفت تبریز آغاز نمود. این شرکت در زمینی به مساحت تقریبی 150 هکتار در ارتفاع 1362 متر از سطح دریا در جنوب غربی شهر تبریز ساخته شده است. بر اساس اين گزارش، ظرفیت اسمی اولیه این شرکت 000ر80 بشکه در روز بـود که با اجـرای طرحهای ازدیـاد ظرفیـت، هم‌اینک این رقم به 000ر110 بشکـه در روز افـزایش یافته است. نفت خـام مورد نیـاز از میادیـن نفتـی اهواز - آسماری و از طریق تأسیسات ری توسط یک خط لوله 16 اینچ تأمین می‌شود. شرکت پالایش نفت تبریز دارای 14 واحد پالایش و 10 واحد سرویس های جانبی می باشد. اين گزارش حاكي از آن است؛ در بهار سال 1382 در این شرکت پروژه ای تحت عنوان (Caspian Sea Republic Oil Swap) یا (CROS) با هدف فرآورش نفت خام کشورهای حوزه دریای خزر و رفع تنگناهای طرح افزایش ظرفیت به اجرا درآمد و طی آن شرکت پالایش نفت تبریز توانایی فرآورش انواع متنوعی از نفت‌خام‌ها را کسب نمود. مهمترین محصولات تولیدی این شرکت شامل گاز مایع، بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز، .V.B، نفت کوره سنگین، نفت کوره سبک و گوگرد با مجموع ظرفیت سالانه بیش از 5 میلیون تن می باشد که پس از تولید، در آزمایشگاه مرکزی مجتمع پالایشی بر اساس استانداردهای بین‌المللی و مشخصات تعیین شده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مورد آزمایش و کنترل قـرار گـرفته و پس از صـدور تأییدیه‌های نهایی به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ارسال می‌گردد. در حال حاضر شرکت پالایش نفت تبریز به عنوان مهمترین تأمین‌کننده خوراک شرکت پتروشیمی تبریز محسوب می‌گردد.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
این روزها و در این فضاى خوش‌بینى تازه ایجاد شده در کشور در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، یاد روزهاى پس از برجام مى‌افتم که در فضاى امیدوارى و خوش‌بینی عجیب آن روزها، وقتى مى‌گفتم برجام نقطه عطف اقتصاد ایران نیست و با آنکه گشایش‌هایى را ایجاد مى‌کند اما ما را وارد دوره تازه اقتصاد نمى‌کند، به گالوم گالیور، بدبین، کاسب تحریم و هزار انگ دیگر متهم مى‌شدم.
نکته کلیدی سخنان محمدی، تاکید او بر جهش دوم صنعت پتروشیمی است؛ آنجا که گفت: بی‌تردید می‌توان با هم‌افزایی، انطباق و همدلی شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی، روند تحقق «جهش دوم» صنعت «پیشرو پتروشیمی» را با راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام و افزایش ظرفیت این صنعت عملی کرد.
حدود ۱۰ ماه از خروج توتال از قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی می‌گذرد و علیرغم اینکه قرار بود شرکت ملی نفت چین جایگزین توتال در این قرارداد شود، هنوز خبری از چینی‌ها نشده است؛ با این وجود وزیر نفت به تازگی از ادامه مذاکرات با این کشور خبر داده است.

يادداشت
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
با تصویب و تعیین نرخ خرید تضمینی برق روزهای خوبی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر است و پیش بینی می شود، حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش که به بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده بهتر هم خواهد شد.
محمدمهدی مرادنژاد، کارشناس صنعت پتروشیمی/ 60 تا 70 درصد محصولات پتروشیمی ایران تا آخرین حلقه زنجیره ارزش می‌رود و مهمترین مشکل در صنعت پتروشیمی ایران خوراک مایع و ال‌پی‌جی است که باید برای آن فکری کرد.
رویا خالقی/ داده‌های حجیم (Big Data) یکی از اصطلاحاتی است که این روزها در حوزه تحلیل داده‌ها زیاد شنیده می‌شود و مدت‌هاست برای اشاره به حجم‌ عظیمی از داده‌ها که از سوی سازمان‌های بزرگی مانند گوگل یا ناسا ذخیره و تحلیل می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :