Daneshenaft logo
جمعه 30 شهریور ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
دوشنبه 21 اسفند ماه 1391 | کد مطلب : 7293
با بهره برداری از واحدهای پیشرفته پالایشی محقق شد؛
تولید بنزین از نفت كوره برای نخستین بار در كشوردانش نفت: ‌ مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي از توليد بنزين از نفت كوره براي اولين بار در كشور و در سطح خاورميانه، با راه‌اندازي واحدهاي پيشرفته پالايشگاهي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افزايش ظرفيت و بهبود كيفيت فرآورده هاي پالايشگاهي امام خميني (ره) شازند خبر داد.  ‌
عليرضا ضيغمي افزود: با راه اندازي اين واحدهاي پيشرفته كه فناوري ساخت آن با فناوري روزآمد كشورهاي اروپايي و آمريكايي برابري مي كند، براي اولين بار در كشور روزانه 7 تا 8 ميليون ليتر نفت كوره به محصولات با ارزشي نظير بنزين، گازمايع،‌پروپيلن، بنزين سوپر، نفت گاز، نفت سفيد و سوخت جت تبديل خواهد شد. وي با اشاره به اين كه نفت كوره تصفيه شده در واحد RCD‌ اين طرح عظيم در واحد RFCC‌ به بنزين با اكتان بيش از 95 تبديل مي شود،‌افزود: برخي از پالايشگاه هاي كشور هم اكنون حدود 30 تا 23 درصد توليد نفت كوره دارند كه براي اولين بار در كشور و منطقه خاورميانه با اجــــراي طــــرح تــــوســعــــه پــــالايـشـگـــاه امام‌خميني‌(ره) شازند، اين فرآورده به مـحـصـولات بـا ارزش و سـبـك تـبديل خواهد شد. معاون وزير نفت طرح توليد بنزين از نفت كوره در واحدهاي پيشرفته پالايشي اين پالايشگاه را يكي از موفقيت آميزترين طرح هاي پالايشي كشور خواند و افزود: واحد RCD‌ با ظرفيت 80 هزار بشكه در روز و RFCC‌ با ظرفيت 95 هزار بشكه در روز احداث شده است كه به دنبال الگوگيري از اين طرح براي اجرا در ديگر پالايشگاه هاي كشور خواهيم بود.
امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع توليدي از نفت كوره پالايشگاه شازند
مـديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت: با راه اندازي واحدهاي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افـــزايـــش ظـــرفـيـــت و بـهـبــود كـيـفـيــت فرآورده‌هاي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، گاز مايع توليدي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليـون ليتـر در روز افـزايـش مي يابد. عليرضا ضيغمي تاكيد كرد: با توليد روزانه 6/3 ميليون ليتر گاز مايع در اين پالايشگاه شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران در توليد و توزيع گاز مايع در سراسر كشور خودكفا و علاوه بر آن امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع نيز در كشور فراهم شد. وي تصريح كرد: با راه اندازي اين دو واحد همچنين براي اولين بار در كشور در يك واحد پالايشي نفت كوره به محصولاتي نظير پروپيلن تبديل خواهد شد كه ميزان توليد روزانه آن 1،1 ميليون ليتر خواهد بود. ضيغمي با اشاره به ايــن كــه پــروپـيـلــن خــوراكـي اسـت كـه پتـروشيمـي هـا بـه شدت به آن نيازمند هستند، گفت: با توليد اين محصول در پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، كمبود خوراك پتروشيمي ها برطرف خواهد شد. معاون وزير نفت درباره تبديل نفت كوره تــولـيــدي در ايــن پــالايـشـگــاه بـه ديگـر فرآورده‌‌هاي با ارزش گفت: با راه اندازي واحـدهـاي RCD‌ و RFCC‌ طرح توسعه پالايشگاه شازند، توليد روزانه بنزين سوپر اين پالايشگاه از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليون ليتر در روز، بنزين معمولي از 7/3 به 12 ميليون ليتر در روز، سوخت جت از 2/4 به 6 ميليون ليتر در روز، نفت گاز از 4/7 به 9 ميليون ليتر در روز افزايش يافته و نفت كوره از 9 ميليون ليتر در روز به 2 ميليون ليتر كاهش خواهد يافت. ضيغمي با اشاره به افزايش ظرفيت پالايشي اين پالايشگاه از روزانه 170 هزار به 250 هزار بشكه در روز تاكيد كرد: با راه اندازي اين طرح عظيم پالايشگاهي، گوگرد استحصالي از محصولات اين پالايشگاه از روزانه 60 تن به 700 تن در روز افزايش خواهد يافت. وي تصريح كرد: در گذشته اين پالايشگاه تنهـا قابليت پالايش نفت خام مرغوب سنگين و سبك را داشت كه با تكميل طرح توسعه آن،‌علاوه بر آن كه امكان پالايش هر گونه نفت خام مرغوب و غير مرغوب در آن مــحــقــــق شـــده اســـت، تـمـــامـــي مـحـصـولات خروجي با استانداردهاي يورو 4 و 5 توليد خواهد شد.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-قانون منع بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید و بر اساس آن معاونان وزرا و استانداران بازنشسته نیز باید بروند و با شغل دولتی خداحافظی کنند.
برای بی اثرکردن تحریم‌های نفتی باید فروش سنتی نفت و استفاده از نظام بانکی بین‌المللی را کنار گذاشته و درآمد حاصل از فروش را به صورت ریالی تسویه کرد.
موقعیت ممتاز ایران در ترانزیت، استفاده از فرصت ها و درآمدهای ترانزیتی که با تغییر شرایط در تعاملات بین المللی کمترین تاثیر را می پذیرد.

يادداشت
حمیدرضا قریشی، پژوهشگر اقتصادی/ ۲۰ شرکت پتروشیمی به دلیل دریافت مواد اولیه با نرخ ۳۸۰۰ تومان و فروش ارزصادراتی به قیمت بازارثانویه، از ۳۰هزارمیلیارد تومان رانت بهره‌مند هستند.
آمار می‌گوید حدود ۱۷ میلیارد یورو محصولات فولادی و عمدتا پتروشیمی از فروردین ماه تاکنون صادر شده اما تنها ۴ میلیارد یورو از آن برای تامین مالی واردات رسمی کشور در سامانه نیما عرضه شده است.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ در حالی که کشورهای دارنده منابع فسیلی از الحاق به توافقنامه پاریس حذر دارند، برخی با نادیده گرفتن مزیت منابع فسیلی ایران، الحاق به آن را که اجرایش ۵۲ میلیارد دلار هزینه دارد، پیگیری می‌کنند.
دکتر تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه‌ نفت/ بر اساس اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، یکی از محورهای اصلی فعالیت وزارت نفت (و به تبع آن شرکت ملی نفت ایران) افزایش ذخایر راهبردی، حفظ و توسعه ظرفیت تولید نفت خام است.
دکتر علی مبینی دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی / با اجرای طرح فناوری بازیافت دی‎اکسیدکربن (CDR) می‎توان شاهد کاهش هدررفت دی‎اکسیدکربن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بود.
گفتمان
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :