Daneshenaft logo
یکشنبه 25 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
دوشنبه 21 اسفند ماه 1391 | کد مطلب : 7293
با بهره برداری از واحدهای پیشرفته پالایشی محقق شد؛
تولید بنزین از نفت كوره برای نخستین بار در كشوردانش نفت: ‌ مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي از توليد بنزين از نفت كوره براي اولين بار در كشور و در سطح خاورميانه، با راه‌اندازي واحدهاي پيشرفته پالايشگاهي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افزايش ظرفيت و بهبود كيفيت فرآورده هاي پالايشگاهي امام خميني (ره) شازند خبر داد.  ‌
عليرضا ضيغمي افزود: با راه اندازي اين واحدهاي پيشرفته كه فناوري ساخت آن با فناوري روزآمد كشورهاي اروپايي و آمريكايي برابري مي كند، براي اولين بار در كشور روزانه 7 تا 8 ميليون ليتر نفت كوره به محصولات با ارزشي نظير بنزين، گازمايع،‌پروپيلن، بنزين سوپر، نفت گاز، نفت سفيد و سوخت جت تبديل خواهد شد. وي با اشاره به اين كه نفت كوره تصفيه شده در واحد RCD‌ اين طرح عظيم در واحد RFCC‌ به بنزين با اكتان بيش از 95 تبديل مي شود،‌افزود: برخي از پالايشگاه هاي كشور هم اكنون حدود 30 تا 23 درصد توليد نفت كوره دارند كه براي اولين بار در كشور و منطقه خاورميانه با اجــــراي طــــرح تــــوســعــــه پــــالايـشـگـــاه امام‌خميني‌(ره) شازند، اين فرآورده به مـحـصـولات بـا ارزش و سـبـك تـبديل خواهد شد. معاون وزير نفت طرح توليد بنزين از نفت كوره در واحدهاي پيشرفته پالايشي اين پالايشگاه را يكي از موفقيت آميزترين طرح هاي پالايشي كشور خواند و افزود: واحد RCD‌ با ظرفيت 80 هزار بشكه در روز و RFCC‌ با ظرفيت 95 هزار بشكه در روز احداث شده است كه به دنبال الگوگيري از اين طرح براي اجرا در ديگر پالايشگاه هاي كشور خواهيم بود.
امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع توليدي از نفت كوره پالايشگاه شازند
مـديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت: با راه اندازي واحدهاي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افـــزايـــش ظـــرفـيـــت و بـهـبــود كـيـفـيــت فرآورده‌هاي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، گاز مايع توليدي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليـون ليتـر در روز افـزايـش مي يابد. عليرضا ضيغمي تاكيد كرد: با توليد روزانه 6/3 ميليون ليتر گاز مايع در اين پالايشگاه شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران در توليد و توزيع گاز مايع در سراسر كشور خودكفا و علاوه بر آن امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع نيز در كشور فراهم شد. وي تصريح كرد: با راه اندازي اين دو واحد همچنين براي اولين بار در كشور در يك واحد پالايشي نفت كوره به محصولاتي نظير پروپيلن تبديل خواهد شد كه ميزان توليد روزانه آن 1،1 ميليون ليتر خواهد بود. ضيغمي با اشاره به ايــن كــه پــروپـيـلــن خــوراكـي اسـت كـه پتـروشيمـي هـا بـه شدت به آن نيازمند هستند، گفت: با توليد اين محصول در پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، كمبود خوراك پتروشيمي ها برطرف خواهد شد. معاون وزير نفت درباره تبديل نفت كوره تــولـيــدي در ايــن پــالايـشـگــاه بـه ديگـر فرآورده‌‌هاي با ارزش گفت: با راه اندازي واحـدهـاي RCD‌ و RFCC‌ طرح توسعه پالايشگاه شازند، توليد روزانه بنزين سوپر اين پالايشگاه از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليون ليتر در روز، بنزين معمولي از 7/3 به 12 ميليون ليتر در روز، سوخت جت از 2/4 به 6 ميليون ليتر در روز، نفت گاز از 4/7 به 9 ميليون ليتر در روز افزايش يافته و نفت كوره از 9 ميليون ليتر در روز به 2 ميليون ليتر كاهش خواهد يافت. ضيغمي با اشاره به افزايش ظرفيت پالايشي اين پالايشگاه از روزانه 170 هزار به 250 هزار بشكه در روز تاكيد كرد: با راه اندازي اين طرح عظيم پالايشگاهي، گوگرد استحصالي از محصولات اين پالايشگاه از روزانه 60 تن به 700 تن در روز افزايش خواهد يافت. وي تصريح كرد: در گذشته اين پالايشگاه تنهـا قابليت پالايش نفت خام مرغوب سنگين و سبك را داشت كه با تكميل طرح توسعه آن،‌علاوه بر آن كه امكان پالايش هر گونه نفت خام مرغوب و غير مرغوب در آن مــحــقــــق شـــده اســـت، تـمـــامـــي مـحـصـولات خروجي با استانداردهاي يورو 4 و 5 توليد خواهد شد.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :