Daneshenaft logo
پنجشنبه 31 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
دوشنبه 21 اسفند ماه 1391 | کد مطلب : 7293
با بهره برداری از واحدهای پیشرفته پالایشی محقق شد؛
تولید بنزین از نفت كوره برای نخستین بار در كشوردانش نفت: ‌ مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي از توليد بنزين از نفت كوره براي اولين بار در كشور و در سطح خاورميانه، با راه‌اندازي واحدهاي پيشرفته پالايشگاهي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افزايش ظرفيت و بهبود كيفيت فرآورده هاي پالايشگاهي امام خميني (ره) شازند خبر داد.  ‌
عليرضا ضيغمي افزود: با راه اندازي اين واحدهاي پيشرفته كه فناوري ساخت آن با فناوري روزآمد كشورهاي اروپايي و آمريكايي برابري مي كند، براي اولين بار در كشور روزانه 7 تا 8 ميليون ليتر نفت كوره به محصولات با ارزشي نظير بنزين، گازمايع،‌پروپيلن، بنزين سوپر، نفت گاز، نفت سفيد و سوخت جت تبديل خواهد شد. وي با اشاره به اين كه نفت كوره تصفيه شده در واحد RCD‌ اين طرح عظيم در واحد RFCC‌ به بنزين با اكتان بيش از 95 تبديل مي شود،‌افزود: برخي از پالايشگاه هاي كشور هم اكنون حدود 30 تا 23 درصد توليد نفت كوره دارند كه براي اولين بار در كشور و منطقه خاورميانه با اجــــراي طــــرح تــــوســعــــه پــــالايـشـگـــاه امام‌خميني‌(ره) شازند، اين فرآورده به مـحـصـولات بـا ارزش و سـبـك تـبديل خواهد شد. معاون وزير نفت طرح توليد بنزين از نفت كوره در واحدهاي پيشرفته پالايشي اين پالايشگاه را يكي از موفقيت آميزترين طرح هاي پالايشي كشور خواند و افزود: واحد RCD‌ با ظرفيت 80 هزار بشكه در روز و RFCC‌ با ظرفيت 95 هزار بشكه در روز احداث شده است كه به دنبال الگوگيري از اين طرح براي اجرا در ديگر پالايشگاه هاي كشور خواهيم بود.
امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع توليدي از نفت كوره پالايشگاه شازند
مـديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت: با راه اندازي واحدهاي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افـــزايـــش ظـــرفـيـــت و بـهـبــود كـيـفـيــت فرآورده‌هاي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، گاز مايع توليدي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليـون ليتـر در روز افـزايـش مي يابد. عليرضا ضيغمي تاكيد كرد: با توليد روزانه 6/3 ميليون ليتر گاز مايع در اين پالايشگاه شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران در توليد و توزيع گاز مايع در سراسر كشور خودكفا و علاوه بر آن امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع نيز در كشور فراهم شد. وي تصريح كرد: با راه اندازي اين دو واحد همچنين براي اولين بار در كشور در يك واحد پالايشي نفت كوره به محصولاتي نظير پروپيلن تبديل خواهد شد كه ميزان توليد روزانه آن 1،1 ميليون ليتر خواهد بود. ضيغمي با اشاره به ايــن كــه پــروپـيـلــن خــوراكـي اسـت كـه پتـروشيمـي هـا بـه شدت به آن نيازمند هستند، گفت: با توليد اين محصول در پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، كمبود خوراك پتروشيمي ها برطرف خواهد شد. معاون وزير نفت درباره تبديل نفت كوره تــولـيــدي در ايــن پــالايـشـگــاه بـه ديگـر فرآورده‌‌هاي با ارزش گفت: با راه اندازي واحـدهـاي RCD‌ و RFCC‌ طرح توسعه پالايشگاه شازند، توليد روزانه بنزين سوپر اين پالايشگاه از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليون ليتر در روز، بنزين معمولي از 7/3 به 12 ميليون ليتر در روز، سوخت جت از 2/4 به 6 ميليون ليتر در روز، نفت گاز از 4/7 به 9 ميليون ليتر در روز افزايش يافته و نفت كوره از 9 ميليون ليتر در روز به 2 ميليون ليتر كاهش خواهد يافت. ضيغمي با اشاره به افزايش ظرفيت پالايشي اين پالايشگاه از روزانه 170 هزار به 250 هزار بشكه در روز تاكيد كرد: با راه اندازي اين طرح عظيم پالايشگاهي، گوگرد استحصالي از محصولات اين پالايشگاه از روزانه 60 تن به 700 تن در روز افزايش خواهد يافت. وي تصريح كرد: در گذشته اين پالايشگاه تنهـا قابليت پالايش نفت خام مرغوب سنگين و سبك را داشت كه با تكميل طرح توسعه آن،‌علاوه بر آن كه امكان پالايش هر گونه نفت خام مرغوب و غير مرغوب در آن مــحــقــــق شـــده اســـت، تـمـــامـــي مـحـصـولات خروجي با استانداردهاي يورو 4 و 5 توليد خواهد شد.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
فقط از انسان جاه‌طلبی مثل ترامپ بر می‌آید که با سخنانی سخیف و غیر‌معمول به این فرد و آن سازمان حمله کند.
مهندس محمدحسن پیوندی، رییس هیئت مدیره هلدینگ تاپیکو/ برنامه‌های متنوعی برای آینده صنعت پتروشیمی پیش‌بینی شده است و با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید پروپیلن، فرصتی جدید برای تحقق اهداف صنعت پتروشیمی فراهم می‌شود و به عنوان عامل اصلی توسعه صنایع میانی و پایین‌دستی، به اشتغال و جذب سرمایه‎گذار می‌‌انجامد.
رویکردهای شرکت ملی گاز در سال 97 همچنان توسعه‌ای است. این همان استراتژی‌ای است که مهندس عراقی مدیر‌عامل خوشنام شرکت ملی گاز ایران بدان اشاره و بر آن تاکید کرده بود.

يادداشت
دکتر ابوالفضل کیانی‌بختیاری/ سال 97 در حالی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد که طی سال‌های اخیر و تحت عناوین اقتصاد مقاومتی، به موضوع حمایت از کالای ایرانی در بطن مفاهیم و بندهای آن اشاره‌ای مستقیم گردیده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ حجم گاز درجای میدان کیش قابل توجه است. این میدان با حجم گاز درجای ۵۵.۵ تریلیون فوت‌مکعب و با ضریب بازیافت ۷۰درصد و حجم میعانات گازی ۵۱۴ میلیون بشکه است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ برخی ژست‌های دوستانه مانند استفاده از ذخایر شناور عربستان سعودی قابل پیش‌بینی است، اما در واقعیت هیچ گزینه‌ای برای تغییر چیزی وجود ندارد.
محسن بهمنی، محقق ارشد گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ کاتالیست تولید متانول از گاز سنتز که در گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تولید می‌شود آماده عرضه به مشتریان اروپایی است.
مهدی قافله‌باشی، رییس گروه پژوهش‌های پلیمری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، افزون بر داشتن لایسنس پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، در زمینه افزودنی‌های PVC و کاتالیست‌های کرومی دستاوردهای گسترده‌ای دارد.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :