Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
دوشنبه 21 اسفند ماه 1391 | کد مطلب : 7293
با بهره برداری از واحدهای پیشرفته پالایشی محقق شد؛
تولید بنزین از نفت كوره برای نخستین بار در كشوردانش نفت: ‌ مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي از توليد بنزين از نفت كوره براي اولين بار در كشور و در سطح خاورميانه، با راه‌اندازي واحدهاي پيشرفته پالايشگاهي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افزايش ظرفيت و بهبود كيفيت فرآورده هاي پالايشگاهي امام خميني (ره) شازند خبر داد.  ‌
عليرضا ضيغمي افزود: با راه اندازي اين واحدهاي پيشرفته كه فناوري ساخت آن با فناوري روزآمد كشورهاي اروپايي و آمريكايي برابري مي كند، براي اولين بار در كشور روزانه 7 تا 8 ميليون ليتر نفت كوره به محصولات با ارزشي نظير بنزين، گازمايع،‌پروپيلن، بنزين سوپر، نفت گاز، نفت سفيد و سوخت جت تبديل خواهد شد. وي با اشاره به اين كه نفت كوره تصفيه شده در واحد RCD‌ اين طرح عظيم در واحد RFCC‌ به بنزين با اكتان بيش از 95 تبديل مي شود،‌افزود: برخي از پالايشگاه هاي كشور هم اكنون حدود 30 تا 23 درصد توليد نفت كوره دارند كه براي اولين بار در كشور و منطقه خاورميانه با اجــــراي طــــرح تــــوســعــــه پــــالايـشـگـــاه امام‌خميني‌(ره) شازند، اين فرآورده به مـحـصـولات بـا ارزش و سـبـك تـبديل خواهد شد. معاون وزير نفت طرح توليد بنزين از نفت كوره در واحدهاي پيشرفته پالايشي اين پالايشگاه را يكي از موفقيت آميزترين طرح هاي پالايشي كشور خواند و افزود: واحد RCD‌ با ظرفيت 80 هزار بشكه در روز و RFCC‌ با ظرفيت 95 هزار بشكه در روز احداث شده است كه به دنبال الگوگيري از اين طرح براي اجرا در ديگر پالايشگاه هاي كشور خواهيم بود.
امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع توليدي از نفت كوره پالايشگاه شازند
مـديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت: با راه اندازي واحدهاي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افـــزايـــش ظـــرفـيـــت و بـهـبــود كـيـفـيــت فرآورده‌هاي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، گاز مايع توليدي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليـون ليتـر در روز افـزايـش مي يابد. عليرضا ضيغمي تاكيد كرد: با توليد روزانه 6/3 ميليون ليتر گاز مايع در اين پالايشگاه شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران در توليد و توزيع گاز مايع در سراسر كشور خودكفا و علاوه بر آن امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع نيز در كشور فراهم شد. وي تصريح كرد: با راه اندازي اين دو واحد همچنين براي اولين بار در كشور در يك واحد پالايشي نفت كوره به محصولاتي نظير پروپيلن تبديل خواهد شد كه ميزان توليد روزانه آن 1،1 ميليون ليتر خواهد بود. ضيغمي با اشاره به ايــن كــه پــروپـيـلــن خــوراكـي اسـت كـه پتـروشيمـي هـا بـه شدت به آن نيازمند هستند، گفت: با توليد اين محصول در پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، كمبود خوراك پتروشيمي ها برطرف خواهد شد. معاون وزير نفت درباره تبديل نفت كوره تــولـيــدي در ايــن پــالايـشـگــاه بـه ديگـر فرآورده‌‌هاي با ارزش گفت: با راه اندازي واحـدهـاي RCD‌ و RFCC‌ طرح توسعه پالايشگاه شازند، توليد روزانه بنزين سوپر اين پالايشگاه از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليون ليتر در روز، بنزين معمولي از 7/3 به 12 ميليون ليتر در روز، سوخت جت از 2/4 به 6 ميليون ليتر در روز، نفت گاز از 4/7 به 9 ميليون ليتر در روز افزايش يافته و نفت كوره از 9 ميليون ليتر در روز به 2 ميليون ليتر كاهش خواهد يافت. ضيغمي با اشاره به افزايش ظرفيت پالايشي اين پالايشگاه از روزانه 170 هزار به 250 هزار بشكه در روز تاكيد كرد: با راه اندازي اين طرح عظيم پالايشگاهي، گوگرد استحصالي از محصولات اين پالايشگاه از روزانه 60 تن به 700 تن در روز افزايش خواهد يافت. وي تصريح كرد: در گذشته اين پالايشگاه تنهـا قابليت پالايش نفت خام مرغوب سنگين و سبك را داشت كه با تكميل طرح توسعه آن،‌علاوه بر آن كه امكان پالايش هر گونه نفت خام مرغوب و غير مرغوب در آن مــحــقــــق شـــده اســـت، تـمـــامـــي مـحـصـولات خروجي با استانداردهاي يورو 4 و 5 توليد خواهد شد.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران در مجموع بزرگترین دارنده ذخیره‌گاه نفت و گاز در جهان است. این مهم همه ساله از سوی آژانس‌ها و مراکز بین‌المللی معتبر بررسی و اعلام و مهر تایید بر آن زده می‌شود.
افزایش نقدینگی در فرآیند تولید و نحوه تامین مالی صادرات از مهمترین چالش‌هایی است که بر سر راه بنگاه‌های صادراتی قرار دارد.
قیمت نفت که در روزهای سقوط موصل در ژوئن 2014 در نرخ‌های بالاتر از 100 دلار به ازای هر بشکه مبادله می‌شد، اکنون در مرحله ورود به دنیای بدون داعش و در عین حال در زمانه بالا گرفتنِ مجددِ ریسک‌های ژئوپلیتیک، به بالاترین میزان در سه سال گذشته رسیده و نفت خام برنت در کانال بیش از 60 دلاری مبادله می‌شود.

يادداشت
دکتر محمدعلی محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی/ دانش نفت: مفهوم انرژی یکی از ستون های مهم حیات اقتصادی، صنعتی وعلمی در دنیای امروز است که بدون آن، بی تردید زندگی و به طور خاص عرصه صنعتی و اقتصادی با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد شد.
یکی از مهمترین راه های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به تولید و اشتغال در حوزه های صنعتی از جمله صنعت نفت و گاز کشور است.
دکتر سید عبدالجلیل رضوی، کارشناس ارشد انرژی / سال 2018 تا بدینجا که چند روز از آن روز می‌ گذرد برای نفت خوش یمن بوده است چه اینکه با کاهش سطح ذخیره‌سازی‌ها، روند قیمت نفت صعودی بوده و طلای سیاه وارد کانال 68 دلار در هر بشکه شده است.
مهندس سید شمس الدین مومنی، کارشناس ارشد انرژی/ پارس جنوبی به مثابه یک «بیزینس اسکول» و یک کارگاه بزرگ مهارت آموزی به صحنه انتقال عملی تجربیات مبدل گشت که هم اکنون نمونه‌های موفق شرکت های ایرانی که از پارس جنوبی برآمده اند رامی توانیم به عینه مشاهده کنیم.
دولت وقت ایران از تابستان ۱۳۸۶ با هدف کاهش مصرف بنزین و مبارزه با قاچاق سوخت، کارت سوخت را در اختیار خودروداران گذاشت و سوخت‌گیری را منوط به داشتن این کارت کرد.
گفتمان
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.
دکتر مهرداد امیرآبادی: یکی از مراکز درمانی تحت پوشش صنعت نفت در شیراز پلی‌کلینیک تخصصی و فوق تخصصی مرکزی ارم است که به 25 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش خدمت ارائه می‌دهد.
برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند فارغ از مباحث اثرگذاری روانی، اثر واقعی افزایش 50 درصدی قیمت بنزین بر تورم کلی کشور در حدود یک درصد خواهد بود و در صورتی که درآمد حاصله از این راه صرف اشتغال‌زایی شود، چنین تورمی می‌تواند توجیه‌پذیر باشد.
بسیاری از تحلیلگران برآورد می‌کنند که سال آینده (۲۰۱۸ میلادی) نقطه عطفی برای توسعه و پیشرفت صنعت خودروهای برقی و الکتریکی خواهد بود.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :