Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 فروردین ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
دوشنبه 21 اسفند ماه 1391 | کد مطلب : 7293
با بهره برداری از واحدهای پیشرفته پالایشی محقق شد؛
تولید بنزین از نفت كوره برای نخستین بار در كشوردانش نفت: ‌ مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي از توليد بنزين از نفت كوره براي اولين بار در كشور و در سطح خاورميانه، با راه‌اندازي واحدهاي پيشرفته پالايشگاهي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افزايش ظرفيت و بهبود كيفيت فرآورده هاي پالايشگاهي امام خميني (ره) شازند خبر داد.  ‌
عليرضا ضيغمي افزود: با راه اندازي اين واحدهاي پيشرفته كه فناوري ساخت آن با فناوري روزآمد كشورهاي اروپايي و آمريكايي برابري مي كند، براي اولين بار در كشور روزانه 7 تا 8 ميليون ليتر نفت كوره به محصولات با ارزشي نظير بنزين، گازمايع،‌پروپيلن، بنزين سوپر، نفت گاز، نفت سفيد و سوخت جت تبديل خواهد شد. وي با اشاره به اين كه نفت كوره تصفيه شده در واحد RCD‌ اين طرح عظيم در واحد RFCC‌ به بنزين با اكتان بيش از 95 تبديل مي شود،‌افزود: برخي از پالايشگاه هاي كشور هم اكنون حدود 30 تا 23 درصد توليد نفت كوره دارند كه براي اولين بار در كشور و منطقه خاورميانه با اجــــراي طــــرح تــــوســعــــه پــــالايـشـگـــاه امام‌خميني‌(ره) شازند، اين فرآورده به مـحـصـولات بـا ارزش و سـبـك تـبديل خواهد شد. معاون وزير نفت طرح توليد بنزين از نفت كوره در واحدهاي پيشرفته پالايشي اين پالايشگاه را يكي از موفقيت آميزترين طرح هاي پالايشي كشور خواند و افزود: واحد RCD‌ با ظرفيت 80 هزار بشكه در روز و RFCC‌ با ظرفيت 95 هزار بشكه در روز احداث شده است كه به دنبال الگوگيري از اين طرح براي اجرا در ديگر پالايشگاه هاي كشور خواهيم بود.
امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع توليدي از نفت كوره پالايشگاه شازند
مـديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت: با راه اندازي واحدهاي RCD‌ و RFCC‌ در طرح افـــزايـــش ظـــرفـيـــت و بـهـبــود كـيـفـيــت فرآورده‌هاي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، گاز مايع توليدي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليـون ليتـر در روز افـزايـش مي يابد. عليرضا ضيغمي تاكيد كرد: با توليد روزانه 6/3 ميليون ليتر گاز مايع در اين پالايشگاه شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران در توليد و توزيع گاز مايع در سراسر كشور خودكفا و علاوه بر آن امكان صادرات روزانه يك هزار تن گازمايع نيز در كشور فراهم شد. وي تصريح كرد: با راه اندازي اين دو واحد همچنين براي اولين بار در كشور در يك واحد پالايشي نفت كوره به محصولاتي نظير پروپيلن تبديل خواهد شد كه ميزان توليد روزانه آن 1،1 ميليون ليتر خواهد بود. ضيغمي با اشاره به ايــن كــه پــروپـيـلــن خــوراكـي اسـت كـه پتـروشيمـي هـا بـه شدت به آن نيازمند هستند، گفت: با توليد اين محصول در پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، كمبود خوراك پتروشيمي ها برطرف خواهد شد. معاون وزير نفت درباره تبديل نفت كوره تــولـيــدي در ايــن پــالايـشـگــاه بـه ديگـر فرآورده‌‌هاي با ارزش گفت: با راه اندازي واحـدهـاي RCD‌ و RFCC‌ طرح توسعه پالايشگاه شازند، توليد روزانه بنزين سوپر اين پالايشگاه از يك ميليون ليتر به 6/3 ميليون ليتر در روز، بنزين معمولي از 7/3 به 12 ميليون ليتر در روز، سوخت جت از 2/4 به 6 ميليون ليتر در روز، نفت گاز از 4/7 به 9 ميليون ليتر در روز افزايش يافته و نفت كوره از 9 ميليون ليتر در روز به 2 ميليون ليتر كاهش خواهد يافت. ضيغمي با اشاره به افزايش ظرفيت پالايشي اين پالايشگاه از روزانه 170 هزار به 250 هزار بشكه در روز تاكيد كرد: با راه اندازي اين طرح عظيم پالايشگاهي، گوگرد استحصالي از محصولات اين پالايشگاه از روزانه 60 تن به 700 تن در روز افزايش خواهد يافت. وي تصريح كرد: در گذشته اين پالايشگاه تنهـا قابليت پالايش نفت خام مرغوب سنگين و سبك را داشت كه با تكميل طرح توسعه آن،‌علاوه بر آن كه امكان پالايش هر گونه نفت خام مرغوب و غير مرغوب در آن مــحــقــــق شـــده اســـت، تـمـــامـــي مـحـصـولات خروجي با استانداردهاي يورو 4 و 5 توليد خواهد شد.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال 96 با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش به پایان رسید، هر چند سختی‌ها و چالش‌هایش، به خوشی‌هایش به طور ملموسی می‌چربید.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه‌ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی ایران به شمار می‌رود.
ذخایر اندک نفت و گاز اتحادیه اروپا در کنار مصرف بالای این اتحادیه پارادوکسی را ایجاد کرده که باعث وابستگی روزافزون اتحادیه اروپا به کشورهای دارنده نفت و گاز شده، اما باید گفت جای ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده گاز جهان در لیست تامین کنندگان گاز اروپا بسیار خالی است.

يادداشت
داستان ملی شدن نفت در خاطره نسل ما به «شاهنامه آزادی» تبدیل شده است؛ از ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نه یک حدیث تاریخی، که سرود آزادی است و سرود آزادی سر از قید زمان برمی‌کشد، چیزی را می‌سراید و چیزی را می‌ستاید که هنوز اتفاق نیفتاده یا به تمام و کمال اتفاق نیفتاده و آرزو می‌شود که در آینده اتفاق بیفتد.
شمس‌الدین سیاسی‌راد، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو/ پیامد افزایش چشمگیر قیمت نفت در ایران (به دلیل سوء مدیریت و عدم پیش بینی) که منجر به افزایش درآمدهای نفتی و تزریق این درآمدها به اقتصاد کشور شده که در نهایت نه تنها منجر به رشد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده و رشد ناخالص داخلی نشد بلکه به دلیل افزایش هزینه‌ها و بی‌انضباطی پولی و مالی موجب ایجاد مشکل در اقتصاد و بیمارشدن اقتصاد کشور شد.
علی‌اکبر اولیا، رییس سازمان ملی بهره‌وری / اختصاص جایزه بهره‌وری، یکی از برگ‌های برنده توسعه و رقابت‌پذیری بخش معدن در منطقه و جهان است و باید فرهنگ جایزه بهره‌وری را به طور جدی توسعه دهیم.
بهمن سوری، فعال اقتصادی و کارشناس صنعت بیمه/ نقش اصلی بیمه کاهش ریسک است. هر چه احتمال ریسک بالاتر باشد، احتمال اینکه کسب و کار در آن زمینه سرمایه‌گذاری کند، کمتر است، اما شرکت‌های بیمه در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نقشی بیش از این دارند.
زینب‌خاتون ایرانی / امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش های فرهنگی و انجام فعالیت‌های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
گفتمان
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.
روابط عمومی می‌تواند جایگاه افراد و سازمان را ارتقا دهد. آقای بوجارزاده و مجموعه روابط عمومی‌ شرکت به عقیده من نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ا‌ند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :