Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 8 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7341
لزوم حمایت مادی و معنوی دولت از بخش خصوصی در صنایع پالایشی؛
نفت كوره تولیدی پالایشگاه ها باید به فرآورده های با ارزش تبدیل شود ‌


دانش نفت: مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاكید بر لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی برای اجرای طرح های بهینه سازی پالایشی گفت: با اجرای این طرح ها، نفت كوره تولیدی پالایشگاه های كشور به فرآورده های با ارزش تبدیل خواهد شد. ‌

عـلـيــرضـا ضيغمـي گفـت: بـر طبـق بـرنـامـه سنـد چشم‌انداز، بايد نفت كوره توليدي در تمامي پالايشگاه هاي كشور به كمتر از هشت درصد كاهش يابد كه اين امر ارزش افزوده بيشتري را براي صنايع پالايشي كشور به دنبال خواهد داشت.وي با اشاره به اين كه نفت كوره توليدي اكثر پالايشگاه هاي كشور هم اكنون به حدود 20 تـا 27 درصـد كـاهـش يـافـتـه اسـت، تـاكـيـد كرد: تنها پالايشگاهي كه هم اكنون موفق شده است، توليد فرآورده نفت كوره خود را به عنوان يك محصول با قيمت بسيار نازل، به كمتر از هشت درصد كاهش دهد، پالايشگاه امام خميني (ره) شازند است كه هم اكنون توليد اين محصول به حدود هفت درصد در اين پالايشگاه كاهش يافته است.معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش با تاكيد بر لزوم حمايت هاي مادي و معنوي دولت از اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي خصوصي به منظور تحقق اهداف سند چشم انداز گفت: اجراي طرح هاي بهينه سازي پالايشي هزينه بسيار بالايي را به اين بخش تحميل مي كند كه اين هزينه از عهده بخش خصوصي خارج بوده و نيازمند حمايت دولت از طريق فراهم كردن تسهيلات مالي است.عليرضا ضيغمي با تاكيد بر اين كه امروزه در تمام دنيا توليد فرآورده هايي نظير نفت كوره كه قيمت آن از نفت خام نيز پائين تر است، از دستور كار خارج شده و آن را به فرآورده هاي با ارزش تبديل مي كنند، افزود: با اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي كشور، علاوه بر افزايش كيفت فرآورده هاي توليدي و تبديل بخشي از آن به فرآورده هاي با ارزشي نظير بنزين، آلايندگي فرآورده هاي توليدي به نحو قابل ملاحظه اي كاهش خواهد يافت.وي درباره پالايشگاه هاي خصوصي شده كه نيازمند كمك دولت از طريق فراهم كردن تسهيلات مالي به منظور اجراي طرح هاي بهينه سازي هستند، گفت: پالايشگاه هاي اصفهان، تبريز، بندرعباس، لاوان، كرمانشاه، شيراز و تهران از جمله اين پالايشگاه ها هستند كه طبق برنامه سند چشم انداز افق 1404 ملزم به كاهش نفت كوره توليدي خود به كمتر از هـشـت درصـد هستنـد.ضيغمـي تـاكيـد كـرد: از ديگـر مشكلات پالايشگاه هاي خصوصي شده كه طرح هاي بهينه سازي و بنزين سازي را اجرا كرده اند، عدم تغيير قيمت فرآورده هاي با استانداردهاي يورو 4 و 5 با فرآورده هاي معمولي است كه منجر به اين شده است كه اين پالايشگاه ها عليرغم صرف هزينه فراوان در اجراي طرح ها، بازگشت سرمايه نداشته باشند.وي تصريح كرد: در دنيا قيمت فرآورده هاي توليدي با كيفيت با فرآورده هاي معمولي تفاوت داشته و اصلاح اين امر منجر به سودآوري صنايع پالايشي كشور خواهد شد.به گزارش شانا، طبق برنامه ريزي هاي انجام شده براي اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي كشور، ميزان نفت كوره توليدي در پالايشگاه هاي كشور بايد به كمتر از هشت درصد برسد كه اين ميزان هم اكنون به جز پالايشگاه هاي امام خميني (ره) شازند، بين 20 تا 27 درصد است كه با اجراي طرح هاي بهينه سازي، علاوه بر كاهش توليد نفت كوره، گوگرد موجود در اين فرآورده نيز به كمتر از 100 الي 200 پي پي ام كاهش خواهد يافت.با اجراي اصل 44 قانون اساسي در صنايع پالايشي كشور، سهم شركت هاي دولتي براي مشاركت در ساخت و تجهيز و احداث پالايشگاه ها به حداكثر 20 درصد كاهش يافت و از 9 پالايشگاه موجود، هفت پالايشگاه به بخش خصوصي منتقل شد.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :