Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 8 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7341
لزوم حمایت مادی و معنوی دولت از بخش خصوصی در صنایع پالایشی؛
نفت كوره تولیدی پالایشگاه ها باید به فرآورده های با ارزش تبدیل شود ‌


دانش نفت: مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاكید بر لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی برای اجرای طرح های بهینه سازی پالایشی گفت: با اجرای این طرح ها، نفت كوره تولیدی پالایشگاه های كشور به فرآورده های با ارزش تبدیل خواهد شد. ‌

عـلـيــرضـا ضيغمـي گفـت: بـر طبـق بـرنـامـه سنـد چشم‌انداز، بايد نفت كوره توليدي در تمامي پالايشگاه هاي كشور به كمتر از هشت درصد كاهش يابد كه اين امر ارزش افزوده بيشتري را براي صنايع پالايشي كشور به دنبال خواهد داشت.وي با اشاره به اين كه نفت كوره توليدي اكثر پالايشگاه هاي كشور هم اكنون به حدود 20 تـا 27 درصـد كـاهـش يـافـتـه اسـت، تـاكـيـد كرد: تنها پالايشگاهي كه هم اكنون موفق شده است، توليد فرآورده نفت كوره خود را به عنوان يك محصول با قيمت بسيار نازل، به كمتر از هشت درصد كاهش دهد، پالايشگاه امام خميني (ره) شازند است كه هم اكنون توليد اين محصول به حدود هفت درصد در اين پالايشگاه كاهش يافته است.معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش با تاكيد بر لزوم حمايت هاي مادي و معنوي دولت از اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي خصوصي به منظور تحقق اهداف سند چشم انداز گفت: اجراي طرح هاي بهينه سازي پالايشي هزينه بسيار بالايي را به اين بخش تحميل مي كند كه اين هزينه از عهده بخش خصوصي خارج بوده و نيازمند حمايت دولت از طريق فراهم كردن تسهيلات مالي است.عليرضا ضيغمي با تاكيد بر اين كه امروزه در تمام دنيا توليد فرآورده هايي نظير نفت كوره كه قيمت آن از نفت خام نيز پائين تر است، از دستور كار خارج شده و آن را به فرآورده هاي با ارزش تبديل مي كنند، افزود: با اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي كشور، علاوه بر افزايش كيفت فرآورده هاي توليدي و تبديل بخشي از آن به فرآورده هاي با ارزشي نظير بنزين، آلايندگي فرآورده هاي توليدي به نحو قابل ملاحظه اي كاهش خواهد يافت.وي درباره پالايشگاه هاي خصوصي شده كه نيازمند كمك دولت از طريق فراهم كردن تسهيلات مالي به منظور اجراي طرح هاي بهينه سازي هستند، گفت: پالايشگاه هاي اصفهان، تبريز، بندرعباس، لاوان، كرمانشاه، شيراز و تهران از جمله اين پالايشگاه ها هستند كه طبق برنامه سند چشم انداز افق 1404 ملزم به كاهش نفت كوره توليدي خود به كمتر از هـشـت درصـد هستنـد.ضيغمـي تـاكيـد كـرد: از ديگـر مشكلات پالايشگاه هاي خصوصي شده كه طرح هاي بهينه سازي و بنزين سازي را اجرا كرده اند، عدم تغيير قيمت فرآورده هاي با استانداردهاي يورو 4 و 5 با فرآورده هاي معمولي است كه منجر به اين شده است كه اين پالايشگاه ها عليرغم صرف هزينه فراوان در اجراي طرح ها، بازگشت سرمايه نداشته باشند.وي تصريح كرد: در دنيا قيمت فرآورده هاي توليدي با كيفيت با فرآورده هاي معمولي تفاوت داشته و اصلاح اين امر منجر به سودآوري صنايع پالايشي كشور خواهد شد.به گزارش شانا، طبق برنامه ريزي هاي انجام شده براي اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي كشور، ميزان نفت كوره توليدي در پالايشگاه هاي كشور بايد به كمتر از هشت درصد برسد كه اين ميزان هم اكنون به جز پالايشگاه هاي امام خميني (ره) شازند، بين 20 تا 27 درصد است كه با اجراي طرح هاي بهينه سازي، علاوه بر كاهش توليد نفت كوره، گوگرد موجود در اين فرآورده نيز به كمتر از 100 الي 200 پي پي ام كاهش خواهد يافت.با اجراي اصل 44 قانون اساسي در صنايع پالايشي كشور، سهم شركت هاي دولتي براي مشاركت در ساخت و تجهيز و احداث پالايشگاه ها به حداكثر 20 درصد كاهش يافت و از 9 پالايشگاه موجود، هفت پالايشگاه به بخش خصوصي منتقل شد.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :