Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 8 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7341
لزوم حمایت مادی و معنوی دولت از بخش خصوصی در صنایع پالایشی؛
نفت كوره تولیدی پالایشگاه ها باید به فرآورده های با ارزش تبدیل شود ‌


دانش نفت: مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاكید بر لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی برای اجرای طرح های بهینه سازی پالایشی گفت: با اجرای این طرح ها، نفت كوره تولیدی پالایشگاه های كشور به فرآورده های با ارزش تبدیل خواهد شد. ‌

عـلـيــرضـا ضيغمـي گفـت: بـر طبـق بـرنـامـه سنـد چشم‌انداز، بايد نفت كوره توليدي در تمامي پالايشگاه هاي كشور به كمتر از هشت درصد كاهش يابد كه اين امر ارزش افزوده بيشتري را براي صنايع پالايشي كشور به دنبال خواهد داشت.وي با اشاره به اين كه نفت كوره توليدي اكثر پالايشگاه هاي كشور هم اكنون به حدود 20 تـا 27 درصـد كـاهـش يـافـتـه اسـت، تـاكـيـد كرد: تنها پالايشگاهي كه هم اكنون موفق شده است، توليد فرآورده نفت كوره خود را به عنوان يك محصول با قيمت بسيار نازل، به كمتر از هشت درصد كاهش دهد، پالايشگاه امام خميني (ره) شازند است كه هم اكنون توليد اين محصول به حدود هفت درصد در اين پالايشگاه كاهش يافته است.معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش با تاكيد بر لزوم حمايت هاي مادي و معنوي دولت از اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي خصوصي به منظور تحقق اهداف سند چشم انداز گفت: اجراي طرح هاي بهينه سازي پالايشي هزينه بسيار بالايي را به اين بخش تحميل مي كند كه اين هزينه از عهده بخش خصوصي خارج بوده و نيازمند حمايت دولت از طريق فراهم كردن تسهيلات مالي است.عليرضا ضيغمي با تاكيد بر اين كه امروزه در تمام دنيا توليد فرآورده هايي نظير نفت كوره كه قيمت آن از نفت خام نيز پائين تر است، از دستور كار خارج شده و آن را به فرآورده هاي با ارزش تبديل مي كنند، افزود: با اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي كشور، علاوه بر افزايش كيفت فرآورده هاي توليدي و تبديل بخشي از آن به فرآورده هاي با ارزشي نظير بنزين، آلايندگي فرآورده هاي توليدي به نحو قابل ملاحظه اي كاهش خواهد يافت.وي درباره پالايشگاه هاي خصوصي شده كه نيازمند كمك دولت از طريق فراهم كردن تسهيلات مالي به منظور اجراي طرح هاي بهينه سازي هستند، گفت: پالايشگاه هاي اصفهان، تبريز، بندرعباس، لاوان، كرمانشاه، شيراز و تهران از جمله اين پالايشگاه ها هستند كه طبق برنامه سند چشم انداز افق 1404 ملزم به كاهش نفت كوره توليدي خود به كمتر از هـشـت درصـد هستنـد.ضيغمـي تـاكيـد كـرد: از ديگـر مشكلات پالايشگاه هاي خصوصي شده كه طرح هاي بهينه سازي و بنزين سازي را اجرا كرده اند، عدم تغيير قيمت فرآورده هاي با استانداردهاي يورو 4 و 5 با فرآورده هاي معمولي است كه منجر به اين شده است كه اين پالايشگاه ها عليرغم صرف هزينه فراوان در اجراي طرح ها، بازگشت سرمايه نداشته باشند.وي تصريح كرد: در دنيا قيمت فرآورده هاي توليدي با كيفيت با فرآورده هاي معمولي تفاوت داشته و اصلاح اين امر منجر به سودآوري صنايع پالايشي كشور خواهد شد.به گزارش شانا، طبق برنامه ريزي هاي انجام شده براي اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي كشور، ميزان نفت كوره توليدي در پالايشگاه هاي كشور بايد به كمتر از هشت درصد برسد كه اين ميزان هم اكنون به جز پالايشگاه هاي امام خميني (ره) شازند، بين 20 تا 27 درصد است كه با اجراي طرح هاي بهينه سازي، علاوه بر كاهش توليد نفت كوره، گوگرد موجود در اين فرآورده نيز به كمتر از 100 الي 200 پي پي ام كاهش خواهد يافت.با اجراي اصل 44 قانون اساسي در صنايع پالايشي كشور، سهم شركت هاي دولتي براي مشاركت در ساخت و تجهيز و احداث پالايشگاه ها به حداكثر 20 درصد كاهش يافت و از 9 پالايشگاه موجود، هفت پالايشگاه به بخش خصوصي منتقل شد.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :