Daneshenaft logo
دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 8 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7341
لزوم حمایت مادی و معنوی دولت از بخش خصوصی در صنایع پالایشی؛
نفت كوره تولیدی پالایشگاه ها باید به فرآورده های با ارزش تبدیل شود ‌


دانش نفت: مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاكید بر لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی برای اجرای طرح های بهینه سازی پالایشی گفت: با اجرای این طرح ها، نفت كوره تولیدی پالایشگاه های كشور به فرآورده های با ارزش تبدیل خواهد شد. ‌

عـلـيــرضـا ضيغمـي گفـت: بـر طبـق بـرنـامـه سنـد چشم‌انداز، بايد نفت كوره توليدي در تمامي پالايشگاه هاي كشور به كمتر از هشت درصد كاهش يابد كه اين امر ارزش افزوده بيشتري را براي صنايع پالايشي كشور به دنبال خواهد داشت.وي با اشاره به اين كه نفت كوره توليدي اكثر پالايشگاه هاي كشور هم اكنون به حدود 20 تـا 27 درصـد كـاهـش يـافـتـه اسـت، تـاكـيـد كرد: تنها پالايشگاهي كه هم اكنون موفق شده است، توليد فرآورده نفت كوره خود را به عنوان يك محصول با قيمت بسيار نازل، به كمتر از هشت درصد كاهش دهد، پالايشگاه امام خميني (ره) شازند است كه هم اكنون توليد اين محصول به حدود هفت درصد در اين پالايشگاه كاهش يافته است.معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش با تاكيد بر لزوم حمايت هاي مادي و معنوي دولت از اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي خصوصي به منظور تحقق اهداف سند چشم انداز گفت: اجراي طرح هاي بهينه سازي پالايشي هزينه بسيار بالايي را به اين بخش تحميل مي كند كه اين هزينه از عهده بخش خصوصي خارج بوده و نيازمند حمايت دولت از طريق فراهم كردن تسهيلات مالي است.عليرضا ضيغمي با تاكيد بر اين كه امروزه در تمام دنيا توليد فرآورده هايي نظير نفت كوره كه قيمت آن از نفت خام نيز پائين تر است، از دستور كار خارج شده و آن را به فرآورده هاي با ارزش تبديل مي كنند، افزود: با اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي كشور، علاوه بر افزايش كيفت فرآورده هاي توليدي و تبديل بخشي از آن به فرآورده هاي با ارزشي نظير بنزين، آلايندگي فرآورده هاي توليدي به نحو قابل ملاحظه اي كاهش خواهد يافت.وي درباره پالايشگاه هاي خصوصي شده كه نيازمند كمك دولت از طريق فراهم كردن تسهيلات مالي به منظور اجراي طرح هاي بهينه سازي هستند، گفت: پالايشگاه هاي اصفهان، تبريز، بندرعباس، لاوان، كرمانشاه، شيراز و تهران از جمله اين پالايشگاه ها هستند كه طبق برنامه سند چشم انداز افق 1404 ملزم به كاهش نفت كوره توليدي خود به كمتر از هـشـت درصـد هستنـد.ضيغمـي تـاكيـد كـرد: از ديگـر مشكلات پالايشگاه هاي خصوصي شده كه طرح هاي بهينه سازي و بنزين سازي را اجرا كرده اند، عدم تغيير قيمت فرآورده هاي با استانداردهاي يورو 4 و 5 با فرآورده هاي معمولي است كه منجر به اين شده است كه اين پالايشگاه ها عليرغم صرف هزينه فراوان در اجراي طرح ها، بازگشت سرمايه نداشته باشند.وي تصريح كرد: در دنيا قيمت فرآورده هاي توليدي با كيفيت با فرآورده هاي معمولي تفاوت داشته و اصلاح اين امر منجر به سودآوري صنايع پالايشي كشور خواهد شد.به گزارش شانا، طبق برنامه ريزي هاي انجام شده براي اجراي طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي كشور، ميزان نفت كوره توليدي در پالايشگاه هاي كشور بايد به كمتر از هشت درصد برسد كه اين ميزان هم اكنون به جز پالايشگاه هاي امام خميني (ره) شازند، بين 20 تا 27 درصد است كه با اجراي طرح هاي بهينه سازي، علاوه بر كاهش توليد نفت كوره، گوگرد موجود در اين فرآورده نيز به كمتر از 100 الي 200 پي پي ام كاهش خواهد يافت.با اجراي اصل 44 قانون اساسي در صنايع پالايشي كشور، سهم شركت هاي دولتي براي مشاركت در ساخت و تجهيز و احداث پالايشگاه ها به حداكثر 20 درصد كاهش يافت و از 9 پالايشگاه موجود، هفت پالايشگاه به بخش خصوصي منتقل شد.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :