Daneshenaft logo
دوشنبه 23 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 14 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7347
ایران عضو باشگاه صادركنندگان گازمایع شد؛
جزئیات افزایش 10برابری عرضه LPG‌ در جایگاه‌هادانش نفت:معاون وزير نفت با اشاره به خودكفايي ايران از واردات گازمايع و حتي آغاز صادرات اين محصـول نفتـي، جـزئيـات تازه از برنامه دولت افزايش سهم LPG‌ در سبد سوخت خودروها تشرريح كرد و گفت: امسال توزيع و عرضه گاز مايع 10 برابر مي شود.
عليرضا ضيغمي  درباره جزئيات طرح افزايش سهم LPG‌ در سبـد سـوخـت خـودروهـا، گفت: در حال حاضر حدود 55 تن گاز مايع توسط ناوگان حمل و نقل كشور مورد استفاده قرار مي گيرد كه امكان افزايش مصرف اين فرآورده نفتي تا سقف 500 تن در روز وجود دارد.مديرعامل شركت ملي پالايش و پـخـش فـرآورده‌هاي نفتي با اعلام اينكه با بهره برداري از طرح‌هاي جـديد توسعه پالايشگاه هاي نفت امكان افزايش 10 برابري عرضه و توزيع LPG‌ به ناوگان حمل و نقل وجود دارد، تصريح كرد: در شرايط فعلي ظرفيت توليد گازمايع كشور به بيش از 6 هزار تن در روز افزايش يافته است.معاون وزير نفت با يادآوري اينكه سال گذشته متوسط مصرف گاز مايع در كشور حدود 5 هزار تن در روز بـود، اظهار داشت: هم اكنون حــدود يـكـهـزار تـن ظـرفيـت مـازاد گـازمايع در كشور وجود دارد.اين عضو هيات مديره شركت ملي نفت با بيان اينكه اين 1000 تن ظرفيت مازاد LPG‌ مي تواند علاوه بر تامين سوخت بيشتر ناوگان حمل و نقل به برخي از كشورهاي متقاضي هم صادر شود، بيـان كـرد: بـراي افـزايـش توزيع و عــرضــع ايــن حــامــل انــرژي بـراي سالجاري ساخت حدود 50 جايگاه جــديــد LPG‌ در دسـتـور كـار قـرار دارد.اين مقام مسئول با تاكيد بر اينكه ساخت و توزيع گازمايع با اولويت مراكز توليد اين فرآورده نفتي انجام خـواهـد شـد، اظهـارداشـت: مصرف گازمايع در مقايسه با CNG‌ در ناوگان حمل و نقل كشور از راندمان بالاتري برخوردار است از اين رو توزيع اين فــــــرآورده نـــفـــتــــــي بــــــا اســـتــقــبـــــال خــــودروســــواران روبــــرو خــــواهــــد شـد.ضيغمـي در پـايـان بـا اشـاره بـه برنامه‌ريزي براي صادرات دريايي و زميني گازمايع، خاطرنشان كرد: از اسفند ماه سال گذشته با بهره برداري از مـجـتمع بنزيني RFCC‌ پالايشگاه شــازنــد عــلاوه بــر تــوقـف واردات گازمايع، ايران به يكي از كشورهاي صادركننده اين فرآورده نفتي تبديل شده است.به گزارش مهر، در حال حاضر هر تن متريك LPG‌ در بازار فـوب خليـج فـارس حدود بيش از يكهزار دلار ارزش دارد با اين وجود خريد اين فرآورده استراتژيك نفتي در بيـن كشـورهـاي مختلـف آسيـايي و مـنـطـقــه خليـج فـارس از متقـاضيـان متعددي برخوردار است.گمرك كره جـنـوبـي فـرورديـن مـاه سالجاري با انـتـشـار گـزارشـي، اعـلام كرده بود: واردات گاز مايع از ايران پس از هشت ماه تعليق از سر گرفته شده به طوري كه در ماه مارس سال 2013 ميلادي كره جنوبي حدود 73 هزار تن گاز طبيعي مايع از ايران وارد كرده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :