Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7376
معاون وزیر نفت خبر داد:
آمادگی ایران برای سوآپ گاز مایع


دانش نفت:مدیر عامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از آمادگی این شركت برای سوآپ LPG‌(گاز مایع) خبر داد و گـفــت: پـتــروشـیمـی‌هـای نیـازمنـد پروپیلن می‌توانند تا موعد تعهدات ما این فرآورده را از پالایشگاه شازند دریافت كنند. ‌

عليرضا ضيغمي با بيان اينكه سال قــــــــبـــــــــــــــل 800 تــــــــــــــن LPG‌ وارد مـي‌كرديم،گفت: در حال حاضر با راه‌اندازي پالايشگاه امام خميني در بخش LPG‌ خودكفا و آماده صادرات شده‌ايم. وي افزود: آمادگي داريم با واردكنندگان LPG‌ وارد تعامل شويم تا به صورت سوآپ از طريق تانكر LPG‌ را وارد كرده و به استانهاي شمالي ما تحويل دهند تا ما از جنوب اين LPG‌ را براي صادرات به آنها تحويل دهيم. مـدير عامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اضافه كرد: پـالايـشـگـاه امـام خميني كه قبل از راه‌اندازي فاز 2 تنها 4 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌كرد، امروز 15 تا 16 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌كند. ‌وي با اشاره به فاصله توليد فعلي بنزين اين پالايشگاه با ظرفيت نصب شده توليد گفت: براي ديگر فرآورده‌ها مانند LPG‌ ،پــروپـيـلــن، گــوگــرد و ديـگــر فرآورده‌ها بازاريابي كرده‌ايم كه هنوز به نتيجه نرسيده است و تا زماني كه بــازار بــراي ايــن مـحـصــولات پيـدا نـكـنـيـم،طـبعاً افزايش ظرفيت توليد بـنـزيـن در ايـن پـالايشگاه نخواهيم داشت و صد در صد ظرفيت آن به كار گرفت نخواهد شد.
آماده تحويل پروپيلن به پتروشيمي‌هاي متقاضي هستيم
ضيغمي در ادامه با با بيان اينكه بـراي اولـيـن بـار در پالايشگاه امام خميني روزانه 2/1 ميليون ليتر پروپيلن پـالايـشـگـاهـي تـولـيـد كرديم، اظهار داشت: ما قبلا به بعضي پتروشيمي‌ها تعهد تحويل پروپيلن داده بوديم اما آنها هنوز آماده بهره‌برداري و استفاده از پروپلين نشده‌اند و به همين دليل بـه شـركـت ملي پتروشيمي اعلام كــرديــم پـتـروشـيـمـي‌هـايـي كـه بـه پروپيلن نياز دارند تا رسيدن موعد تـعـهـداتي كه ما از قبل به بعضي پـتـروشـيـمـي‌هـا داده‌ايـم مـي‌توانند پروپيلن ما را با تانكر براي مصرف خود انتقال دهند. وي اضافه كرد: براي اولين بار در ايران و خاورميانه تــبــديــل نـفــت كــوره مــازوت بــه فـــــرآورده‌هـــــاي بـــــا ارزشــــي بــــا سرمايه‌گذاري 2 هزار ميليارد توماني و ايجاد دو واحد RCD‌ و RFCC‌ براي تصفيه نفت كوره و توليد بنزين، نـفــت گــاز، LPG‌ و پــروپـلـيـن در پـالايشگـاه شـازند راه‌اندازي شد. مـديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: با راه‌انــــدازي واحــــدهــــاي جــــديــــد پالايشگاه شازند توليد LPG‌ از 800 به 2 هزار تن در روز، توليد گوگرد از 70 به 700 تن در روز، توليد پروپلين از صفر به 2/1 ميليون ليتر در روز و افزايش ظرفيت گازوئيل به ميزان 5/1 ميليون ليتر در روز را داشتيم و كل توليد گازوئيل كشور  به 90 ميليون ليتر در روز رسيد. پيش از اين به دليل كـمـبود LPG‌ در كشور اين حامل انرژي در حال حذف از سبد سوخت خودروها بود، اما با افزايش توليد اين فرآورده با ارزش زمزمه‌هايي درباره بازگشت آن به سبد سوخت كشور شنيده مي‌شود. LPG‌ ارزش سوختي بـسـيـار بالايي نسبت سوخت‌هاي مشابه از جمله CNG‌ ‌دارد. سوآپ LPG‌ تا كنون در ايران بي سابقه بوده است. پيش از اين سوآپ نفت در ايران كه به دلايل مختلف از جمله رعايت نشدن شرايط سوآپ واقعي نفت و قيمت پايين متوقف شده بود، دوباره در سال گذشته راه‌اندازي شد و  تا 4 ماهه اول سال 91 ادامه يافت كه در جريان آن  450 هزار بشكه نفت از شمال كشور دريافت و در جنوب با هزينه 4 دلاري براي انتقال هر بشكه تحويل ‌شد. با اين وجود به خاطر مشكلات ايجاد شده در رفت و آمد كشتي‌هاي خارجي در پايانه نفتي خارك به دليل محدوديت‌هاي بيمه‌‌اي و تحريم، سوآپ نفت خام دوباره متوقف شد.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :