Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7376
معاون وزیر نفت خبر داد:
آمادگی ایران برای سوآپ گاز مایع


دانش نفت:مدیر عامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از آمادگی این شركت برای سوآپ LPG‌(گاز مایع) خبر داد و گـفــت: پـتــروشـیمـی‌هـای نیـازمنـد پروپیلن می‌توانند تا موعد تعهدات ما این فرآورده را از پالایشگاه شازند دریافت كنند. ‌

عليرضا ضيغمي با بيان اينكه سال قــــــــبـــــــــــــــل 800 تــــــــــــــن LPG‌ وارد مـي‌كرديم،گفت: در حال حاضر با راه‌اندازي پالايشگاه امام خميني در بخش LPG‌ خودكفا و آماده صادرات شده‌ايم. وي افزود: آمادگي داريم با واردكنندگان LPG‌ وارد تعامل شويم تا به صورت سوآپ از طريق تانكر LPG‌ را وارد كرده و به استانهاي شمالي ما تحويل دهند تا ما از جنوب اين LPG‌ را براي صادرات به آنها تحويل دهيم. مـدير عامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اضافه كرد: پـالايـشـگـاه امـام خميني كه قبل از راه‌اندازي فاز 2 تنها 4 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌كرد، امروز 15 تا 16 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌كند. ‌وي با اشاره به فاصله توليد فعلي بنزين اين پالايشگاه با ظرفيت نصب شده توليد گفت: براي ديگر فرآورده‌ها مانند LPG‌ ،پــروپـيـلــن، گــوگــرد و ديـگــر فرآورده‌ها بازاريابي كرده‌ايم كه هنوز به نتيجه نرسيده است و تا زماني كه بــازار بــراي ايــن مـحـصــولات پيـدا نـكـنـيـم،طـبعاً افزايش ظرفيت توليد بـنـزيـن در ايـن پـالايشگاه نخواهيم داشت و صد در صد ظرفيت آن به كار گرفت نخواهد شد.
آماده تحويل پروپيلن به پتروشيمي‌هاي متقاضي هستيم
ضيغمي در ادامه با با بيان اينكه بـراي اولـيـن بـار در پالايشگاه امام خميني روزانه 2/1 ميليون ليتر پروپيلن پـالايـشـگـاهـي تـولـيـد كرديم، اظهار داشت: ما قبلا به بعضي پتروشيمي‌ها تعهد تحويل پروپيلن داده بوديم اما آنها هنوز آماده بهره‌برداري و استفاده از پروپلين نشده‌اند و به همين دليل بـه شـركـت ملي پتروشيمي اعلام كــرديــم پـتـروشـيـمـي‌هـايـي كـه بـه پروپيلن نياز دارند تا رسيدن موعد تـعـهـداتي كه ما از قبل به بعضي پـتـروشـيـمـي‌هـا داده‌ايـم مـي‌توانند پروپيلن ما را با تانكر براي مصرف خود انتقال دهند. وي اضافه كرد: براي اولين بار در ايران و خاورميانه تــبــديــل نـفــت كــوره مــازوت بــه فـــــرآورده‌هـــــاي بـــــا ارزشــــي بــــا سرمايه‌گذاري 2 هزار ميليارد توماني و ايجاد دو واحد RCD‌ و RFCC‌ براي تصفيه نفت كوره و توليد بنزين، نـفــت گــاز، LPG‌ و پــروپـلـيـن در پـالايشگـاه شـازند راه‌اندازي شد. مـديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: با راه‌انــــدازي واحــــدهــــاي جــــديــــد پالايشگاه شازند توليد LPG‌ از 800 به 2 هزار تن در روز، توليد گوگرد از 70 به 700 تن در روز، توليد پروپلين از صفر به 2/1 ميليون ليتر در روز و افزايش ظرفيت گازوئيل به ميزان 5/1 ميليون ليتر در روز را داشتيم و كل توليد گازوئيل كشور  به 90 ميليون ليتر در روز رسيد. پيش از اين به دليل كـمـبود LPG‌ در كشور اين حامل انرژي در حال حذف از سبد سوخت خودروها بود، اما با افزايش توليد اين فرآورده با ارزش زمزمه‌هايي درباره بازگشت آن به سبد سوخت كشور شنيده مي‌شود. LPG‌ ارزش سوختي بـسـيـار بالايي نسبت سوخت‌هاي مشابه از جمله CNG‌ ‌دارد. سوآپ LPG‌ تا كنون در ايران بي سابقه بوده است. پيش از اين سوآپ نفت در ايران كه به دلايل مختلف از جمله رعايت نشدن شرايط سوآپ واقعي نفت و قيمت پايين متوقف شده بود، دوباره در سال گذشته راه‌اندازي شد و  تا 4 ماهه اول سال 91 ادامه يافت كه در جريان آن  450 هزار بشكه نفت از شمال كشور دريافت و در جنوب با هزينه 4 دلاري براي انتقال هر بشكه تحويل ‌شد. با اين وجود به خاطر مشكلات ايجاد شده در رفت و آمد كشتي‌هاي خارجي در پايانه نفتي خارك به دليل محدوديت‌هاي بيمه‌‌اي و تحريم، سوآپ نفت خام دوباره متوقف شد.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :