Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7376
معاون وزیر نفت خبر داد:
آمادگی ایران برای سوآپ گاز مایع


دانش نفت:مدیر عامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از آمادگی این شركت برای سوآپ LPG‌(گاز مایع) خبر داد و گـفــت: پـتــروشـیمـی‌هـای نیـازمنـد پروپیلن می‌توانند تا موعد تعهدات ما این فرآورده را از پالایشگاه شازند دریافت كنند. ‌

عليرضا ضيغمي با بيان اينكه سال قــــــــبـــــــــــــــل 800 تــــــــــــــن LPG‌ وارد مـي‌كرديم،گفت: در حال حاضر با راه‌اندازي پالايشگاه امام خميني در بخش LPG‌ خودكفا و آماده صادرات شده‌ايم. وي افزود: آمادگي داريم با واردكنندگان LPG‌ وارد تعامل شويم تا به صورت سوآپ از طريق تانكر LPG‌ را وارد كرده و به استانهاي شمالي ما تحويل دهند تا ما از جنوب اين LPG‌ را براي صادرات به آنها تحويل دهيم. مـدير عامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اضافه كرد: پـالايـشـگـاه امـام خميني كه قبل از راه‌اندازي فاز 2 تنها 4 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌كرد، امروز 15 تا 16 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌كند. ‌وي با اشاره به فاصله توليد فعلي بنزين اين پالايشگاه با ظرفيت نصب شده توليد گفت: براي ديگر فرآورده‌ها مانند LPG‌ ،پــروپـيـلــن، گــوگــرد و ديـگــر فرآورده‌ها بازاريابي كرده‌ايم كه هنوز به نتيجه نرسيده است و تا زماني كه بــازار بــراي ايــن مـحـصــولات پيـدا نـكـنـيـم،طـبعاً افزايش ظرفيت توليد بـنـزيـن در ايـن پـالايشگاه نخواهيم داشت و صد در صد ظرفيت آن به كار گرفت نخواهد شد.
آماده تحويل پروپيلن به پتروشيمي‌هاي متقاضي هستيم
ضيغمي در ادامه با با بيان اينكه بـراي اولـيـن بـار در پالايشگاه امام خميني روزانه 2/1 ميليون ليتر پروپيلن پـالايـشـگـاهـي تـولـيـد كرديم، اظهار داشت: ما قبلا به بعضي پتروشيمي‌ها تعهد تحويل پروپيلن داده بوديم اما آنها هنوز آماده بهره‌برداري و استفاده از پروپلين نشده‌اند و به همين دليل بـه شـركـت ملي پتروشيمي اعلام كــرديــم پـتـروشـيـمـي‌هـايـي كـه بـه پروپيلن نياز دارند تا رسيدن موعد تـعـهـداتي كه ما از قبل به بعضي پـتـروشـيـمـي‌هـا داده‌ايـم مـي‌توانند پروپيلن ما را با تانكر براي مصرف خود انتقال دهند. وي اضافه كرد: براي اولين بار در ايران و خاورميانه تــبــديــل نـفــت كــوره مــازوت بــه فـــــرآورده‌هـــــاي بـــــا ارزشــــي بــــا سرمايه‌گذاري 2 هزار ميليارد توماني و ايجاد دو واحد RCD‌ و RFCC‌ براي تصفيه نفت كوره و توليد بنزين، نـفــت گــاز، LPG‌ و پــروپـلـيـن در پـالايشگـاه شـازند راه‌اندازي شد. مـديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: با راه‌انــــدازي واحــــدهــــاي جــــديــــد پالايشگاه شازند توليد LPG‌ از 800 به 2 هزار تن در روز، توليد گوگرد از 70 به 700 تن در روز، توليد پروپلين از صفر به 2/1 ميليون ليتر در روز و افزايش ظرفيت گازوئيل به ميزان 5/1 ميليون ليتر در روز را داشتيم و كل توليد گازوئيل كشور  به 90 ميليون ليتر در روز رسيد. پيش از اين به دليل كـمـبود LPG‌ در كشور اين حامل انرژي در حال حذف از سبد سوخت خودروها بود، اما با افزايش توليد اين فرآورده با ارزش زمزمه‌هايي درباره بازگشت آن به سبد سوخت كشور شنيده مي‌شود. LPG‌ ارزش سوختي بـسـيـار بالايي نسبت سوخت‌هاي مشابه از جمله CNG‌ ‌دارد. سوآپ LPG‌ تا كنون در ايران بي سابقه بوده است. پيش از اين سوآپ نفت در ايران كه به دلايل مختلف از جمله رعايت نشدن شرايط سوآپ واقعي نفت و قيمت پايين متوقف شده بود، دوباره در سال گذشته راه‌اندازي شد و  تا 4 ماهه اول سال 91 ادامه يافت كه در جريان آن  450 هزار بشكه نفت از شمال كشور دريافت و در جنوب با هزينه 4 دلاري براي انتقال هر بشكه تحويل ‌شد. با اين وجود به خاطر مشكلات ايجاد شده در رفت و آمد كشتي‌هاي خارجي در پايانه نفتي خارك به دليل محدوديت‌هاي بيمه‌‌اي و تحريم، سوآپ نفت خام دوباره متوقف شد.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :