Daneshenaft logo
دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7376
معاون وزیر نفت خبر داد:
آمادگی ایران برای سوآپ گاز مایع


دانش نفت:مدیر عامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از آمادگی این شركت برای سوآپ LPG‌(گاز مایع) خبر داد و گـفــت: پـتــروشـیمـی‌هـای نیـازمنـد پروپیلن می‌توانند تا موعد تعهدات ما این فرآورده را از پالایشگاه شازند دریافت كنند. ‌

عليرضا ضيغمي با بيان اينكه سال قــــــــبـــــــــــــــل 800 تــــــــــــــن LPG‌ وارد مـي‌كرديم،گفت: در حال حاضر با راه‌اندازي پالايشگاه امام خميني در بخش LPG‌ خودكفا و آماده صادرات شده‌ايم. وي افزود: آمادگي داريم با واردكنندگان LPG‌ وارد تعامل شويم تا به صورت سوآپ از طريق تانكر LPG‌ را وارد كرده و به استانهاي شمالي ما تحويل دهند تا ما از جنوب اين LPG‌ را براي صادرات به آنها تحويل دهيم. مـدير عامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اضافه كرد: پـالايـشـگـاه امـام خميني كه قبل از راه‌اندازي فاز 2 تنها 4 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌كرد، امروز 15 تا 16 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌كند. ‌وي با اشاره به فاصله توليد فعلي بنزين اين پالايشگاه با ظرفيت نصب شده توليد گفت: براي ديگر فرآورده‌ها مانند LPG‌ ،پــروپـيـلــن، گــوگــرد و ديـگــر فرآورده‌ها بازاريابي كرده‌ايم كه هنوز به نتيجه نرسيده است و تا زماني كه بــازار بــراي ايــن مـحـصــولات پيـدا نـكـنـيـم،طـبعاً افزايش ظرفيت توليد بـنـزيـن در ايـن پـالايشگاه نخواهيم داشت و صد در صد ظرفيت آن به كار گرفت نخواهد شد.
آماده تحويل پروپيلن به پتروشيمي‌هاي متقاضي هستيم
ضيغمي در ادامه با با بيان اينكه بـراي اولـيـن بـار در پالايشگاه امام خميني روزانه 2/1 ميليون ليتر پروپيلن پـالايـشـگـاهـي تـولـيـد كرديم، اظهار داشت: ما قبلا به بعضي پتروشيمي‌ها تعهد تحويل پروپيلن داده بوديم اما آنها هنوز آماده بهره‌برداري و استفاده از پروپلين نشده‌اند و به همين دليل بـه شـركـت ملي پتروشيمي اعلام كــرديــم پـتـروشـيـمـي‌هـايـي كـه بـه پروپيلن نياز دارند تا رسيدن موعد تـعـهـداتي كه ما از قبل به بعضي پـتـروشـيـمـي‌هـا داده‌ايـم مـي‌توانند پروپيلن ما را با تانكر براي مصرف خود انتقال دهند. وي اضافه كرد: براي اولين بار در ايران و خاورميانه تــبــديــل نـفــت كــوره مــازوت بــه فـــــرآورده‌هـــــاي بـــــا ارزشــــي بــــا سرمايه‌گذاري 2 هزار ميليارد توماني و ايجاد دو واحد RCD‌ و RFCC‌ براي تصفيه نفت كوره و توليد بنزين، نـفــت گــاز، LPG‌ و پــروپـلـيـن در پـالايشگـاه شـازند راه‌اندازي شد. مـديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: با راه‌انــــدازي واحــــدهــــاي جــــديــــد پالايشگاه شازند توليد LPG‌ از 800 به 2 هزار تن در روز، توليد گوگرد از 70 به 700 تن در روز، توليد پروپلين از صفر به 2/1 ميليون ليتر در روز و افزايش ظرفيت گازوئيل به ميزان 5/1 ميليون ليتر در روز را داشتيم و كل توليد گازوئيل كشور  به 90 ميليون ليتر در روز رسيد. پيش از اين به دليل كـمـبود LPG‌ در كشور اين حامل انرژي در حال حذف از سبد سوخت خودروها بود، اما با افزايش توليد اين فرآورده با ارزش زمزمه‌هايي درباره بازگشت آن به سبد سوخت كشور شنيده مي‌شود. LPG‌ ارزش سوختي بـسـيـار بالايي نسبت سوخت‌هاي مشابه از جمله CNG‌ ‌دارد. سوآپ LPG‌ تا كنون در ايران بي سابقه بوده است. پيش از اين سوآپ نفت در ايران كه به دلايل مختلف از جمله رعايت نشدن شرايط سوآپ واقعي نفت و قيمت پايين متوقف شده بود، دوباره در سال گذشته راه‌اندازي شد و  تا 4 ماهه اول سال 91 ادامه يافت كه در جريان آن  450 هزار بشكه نفت از شمال كشور دريافت و در جنوب با هزينه 4 دلاري براي انتقال هر بشكه تحويل ‌شد. با اين وجود به خاطر مشكلات ايجاد شده در رفت و آمد كشتي‌هاي خارجي در پايانه نفتي خارك به دليل محدوديت‌هاي بيمه‌‌اي و تحريم، سوآپ نفت خام دوباره متوقف شد.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :