Daneshenaft logo
پنجشنبه 31 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 28 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7404
معاون وزیر نفت تشریح كرد؛
جزئیات 22 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ایران در تولید بنزیندانش نفت: معاون وزير نفت با تشريح جـزئيـات سرمايه‌گذاري 22 هزار و 500 ميليارد توماني براي توليد بنزين و ديگر فــرآورده‌هــاي نـفـتــي در كـشـور گفـت: پالايشگاه ستاره خليج‌فارس ما را يكي از بزرگترين صادركنندگان بنزين و گازوئيل منطقه خواهد كرد.
عـلـيـرضا ضيغمي اظهار داشت: سال گــذشـتــه مــراحــل پــايـانـي سـرمـايـه‌گـذاري پــالايـشـگــاه امــام خـمـيـنـي كـه ارزش كـل سرمايه‌گذاري آن 4 ميليارد دلار و (2 ميليارد به صورت دلاري و 2 هزار ميليارد تومان ريالي با احتساب نرخ ارز مرجع) بود، طي شد. وي اضافه كرد: در پالايشگاه آبادان نيز سال گذشته مرحله آخر سرمايه‌گذاري 800 ميليون دلاري را انجام داديم كه ادامه آن به بخش خصوصي واگذار شد. ضيغمي تصريح كرد: براي بهينه سازي و افزايش ظرفيت پالايشگاه‌ها 22 هزار و 500 ميليارد تومان نياز سـرمـايـه‌گـذاري را پـيـش‌بـيني مي‌كنيم كه بخشي از آن انجام شده است. مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي تاكيد كرد: بخش عمده سرمايه‌گذاري ســــال جــــاري در صــنــعــــت پـــالايـــش در پـالايشگـاه‌هـاي خصـوصي مانند اصفهان، تبريز و بندرعباس خواهد بود. وي افزود: ما بيشترين سرمايه‌گذاري را در پالايشگاه خليج فارس داشته‌ايم چنانكه 48 درصد سهم آن متعلق به پالايش و پخش و 15 تا 16 درصد سهم آن نيز متعلق به صندوق بازنشستگي كاركنان صنعت نفت است،به همين دليل بالاي 60 درصد از سرمايه‌گذاري به وسيله وزارت نفت و صندوق بازنشستگي تأمين مي‌شود. ضيغمي تصريح كرد: ما حدود 1 ميليارد دلار در سال گذشته و 400 ميليون يـورو و در سـال‌هاي پيش از آن در اين پالايشگاه سرمايه‌گذاري كرديم كه تقريباً همه آن جذب شده است.
ستاره خليج‌فارس ما را بزرگترين صادركننده بنزين منطقه خواهد كرد
وي تصريح كرد: با توجه به اينكه اصرار داريم سال 92 اين پالايشگاه در مدار قرار بگيرد، همه امكانات را براي تحقق آن بسيج كرده‌ايم،آمار توليد 36 ميليوني بنزين و 15 ميليوني نفت گاز و ساير فرآورده‌هاي ستاره خليج‌فارس ما را به سمتي خواهد برد كه يكي از بزرگترين صادركنندگان بنزين، LPG‌ ، كوگرد، بروپلين و نفت و گاز در منطقه خواهيم بود. معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه ما بيشتر از سهم خودمان 400 ميليون يورو به علاوه يك ميليارد دلار به اين پروژه تزريق كرده‌ايم، گفت: اين مبالغي كه بالاي سـهـم خـودمان سرمايه‌گذاري مي‌كنيم به عنوان وام از نيكو و شركت ملي نفت تلقي مي‌شود و پالايشگاه ستاره خليج فارس بايد آن را پرداخت كند. ضيغمي اظهار داشت: شركت ملي نفت نيز از بانك مركزي اين اعتبارات را دريافت كرده‌است و به دليل تاكيد مقامات نظام و دولت اين اعتبارات به ستاره خليج فارس اعطاء شده است. وي افـــزود: صــنـــدوق بــازنـشـسـتـگــي نـفــت و بازنشستگي كشوري در حد سهام خودشان آورده در ستاره خليج فارس داشتند كه در مـجمع اين شركت مصوب كرديم از 30 درصد بيشتر بياورند.
مجوز وزير نفت براي تامين اعتبار موقت فاز دوم پالايشگاه آبادان از منابع داخلي نفت
ضيغمي در ادامه گفت: براي راه‌اندازي فاز 2 پالايشگاه آبادان كه به زودي شروع مـي‌شود، كنسرسيومي انتخاب شده‌اند و طراحي پايه را انجام دادند. وي افزود: براي شروع پروژه با مشكلات فاينانس روبرو بوديم كه تانهايي شدن آن آقاي وزير اجازه دادند از محل اعتبارات داخلي وزارت نفت كار آغاز شود.پيش از اين فرهاد احمدي در گفت‌وگو با فارس از افزايش يك ميليون بشكه‌اي ظرفيت پالايشي كشور خبر داده و گفته بود: چند پروژه ديگر هم در برنامه‌ما قرار دارد تا با تأمين منابع مالي آن را آغاز كنيم كه از جمله آنها 5 پروژه پالايشگاهي جديد اســت. مــديــر عـامـل شـركـت مهنـدسـي و سـاخـتـمـان نـفت اضافه كرد: يكي از اين پالايشگاه‌ها طرح توسعه و تثبيت جديد پالايشگاه آبادان به ظرفيت پالايش 210 هزار بـشـكـه در روز است كه انتظار داريم در ماه‌هاي آينده اين پروژه آغاز شود. وي افزود: پروژه پالايشگاه آناهيتا با ظرفيت پالايش 150 هزار بشكه در روز، طرح توسعه پالايشگاه شهريار به ظرفيت 150 هزار بشكه در روز مـشابه پالايشگاه شازند، پروژه پالايشگاه ميعانات گازي تمام ايراني پارس به ظرفيت 120 هزار بشكه در روز و ستاره خليج فارس با ظرفيت 360 هزار بشكه ميعانات گازي در روز در برنامه آينده وزارت نفت و شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي قرار دارد. احمدي تصريح كرد: با اجراي اين پروژه‌ها 510 هزار بشكه به ظرفيت پالايشي نـفـت خام و 480 هزار بشكه به ظرفيت پالايشي ميعانات گازي كشور اضافه مي‌شود كه در مجموع نزديك به يك ميليون بشكه به ظرفيت پالايشي كشور اضافه خواهد شد؛ اين برنامه تاثير قابل توجهي بر جلوگيري از خام‌فروشي در صنعت نفت كشور خواهد گذاشت.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
فقط از انسان جاه‌طلبی مثل ترامپ بر می‌آید که با سخنانی سخیف و غیر‌معمول به این فرد و آن سازمان حمله کند.
مهندس محمدحسن پیوندی، رییس هیئت مدیره هلدینگ تاپیکو/ برنامه‌های متنوعی برای آینده صنعت پتروشیمی پیش‌بینی شده است و با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید پروپیلن، فرصتی جدید برای تحقق اهداف صنعت پتروشیمی فراهم می‌شود و به عنوان عامل اصلی توسعه صنایع میانی و پایین‌دستی، به اشتغال و جذب سرمایه‎گذار می‌‌انجامد.
رویکردهای شرکت ملی گاز در سال 97 همچنان توسعه‌ای است. این همان استراتژی‌ای است که مهندس عراقی مدیر‌عامل خوشنام شرکت ملی گاز ایران بدان اشاره و بر آن تاکید کرده بود.

يادداشت
دکتر ابوالفضل کیانی‌بختیاری/ سال 97 در حالی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد که طی سال‌های اخیر و تحت عناوین اقتصاد مقاومتی، به موضوع حمایت از کالای ایرانی در بطن مفاهیم و بندهای آن اشاره‌ای مستقیم گردیده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ حجم گاز درجای میدان کیش قابل توجه است. این میدان با حجم گاز درجای ۵۵.۵ تریلیون فوت‌مکعب و با ضریب بازیافت ۷۰درصد و حجم میعانات گازی ۵۱۴ میلیون بشکه است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ برخی ژست‌های دوستانه مانند استفاده از ذخایر شناور عربستان سعودی قابل پیش‌بینی است، اما در واقعیت هیچ گزینه‌ای برای تغییر چیزی وجود ندارد.
محسن بهمنی، محقق ارشد گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ کاتالیست تولید متانول از گاز سنتز که در گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تولید می‌شود آماده عرضه به مشتریان اروپایی است.
مهدی قافله‌باشی، رییس گروه پژوهش‌های پلیمری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، افزون بر داشتن لایسنس پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، در زمینه افزودنی‌های PVC و کاتالیست‌های کرومی دستاوردهای گسترده‌ای دارد.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :