Daneshenaft logo
یکشنبه 25 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 28 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7404
معاون وزیر نفت تشریح كرد؛
جزئیات 22 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ایران در تولید بنزیندانش نفت: معاون وزير نفت با تشريح جـزئيـات سرمايه‌گذاري 22 هزار و 500 ميليارد توماني براي توليد بنزين و ديگر فــرآورده‌هــاي نـفـتــي در كـشـور گفـت: پالايشگاه ستاره خليج‌فارس ما را يكي از بزرگترين صادركنندگان بنزين و گازوئيل منطقه خواهد كرد.
عـلـيـرضا ضيغمي اظهار داشت: سال گــذشـتــه مــراحــل پــايـانـي سـرمـايـه‌گـذاري پــالايـشـگــاه امــام خـمـيـنـي كـه ارزش كـل سرمايه‌گذاري آن 4 ميليارد دلار و (2 ميليارد به صورت دلاري و 2 هزار ميليارد تومان ريالي با احتساب نرخ ارز مرجع) بود، طي شد. وي اضافه كرد: در پالايشگاه آبادان نيز سال گذشته مرحله آخر سرمايه‌گذاري 800 ميليون دلاري را انجام داديم كه ادامه آن به بخش خصوصي واگذار شد. ضيغمي تصريح كرد: براي بهينه سازي و افزايش ظرفيت پالايشگاه‌ها 22 هزار و 500 ميليارد تومان نياز سـرمـايـه‌گـذاري را پـيـش‌بـيني مي‌كنيم كه بخشي از آن انجام شده است. مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي تاكيد كرد: بخش عمده سرمايه‌گذاري ســــال جــــاري در صــنــعــــت پـــالايـــش در پـالايشگـاه‌هـاي خصـوصي مانند اصفهان، تبريز و بندرعباس خواهد بود. وي افزود: ما بيشترين سرمايه‌گذاري را در پالايشگاه خليج فارس داشته‌ايم چنانكه 48 درصد سهم آن متعلق به پالايش و پخش و 15 تا 16 درصد سهم آن نيز متعلق به صندوق بازنشستگي كاركنان صنعت نفت است،به همين دليل بالاي 60 درصد از سرمايه‌گذاري به وسيله وزارت نفت و صندوق بازنشستگي تأمين مي‌شود. ضيغمي تصريح كرد: ما حدود 1 ميليارد دلار در سال گذشته و 400 ميليون يـورو و در سـال‌هاي پيش از آن در اين پالايشگاه سرمايه‌گذاري كرديم كه تقريباً همه آن جذب شده است.
ستاره خليج‌فارس ما را بزرگترين صادركننده بنزين منطقه خواهد كرد
وي تصريح كرد: با توجه به اينكه اصرار داريم سال 92 اين پالايشگاه در مدار قرار بگيرد، همه امكانات را براي تحقق آن بسيج كرده‌ايم،آمار توليد 36 ميليوني بنزين و 15 ميليوني نفت گاز و ساير فرآورده‌هاي ستاره خليج‌فارس ما را به سمتي خواهد برد كه يكي از بزرگترين صادركنندگان بنزين، LPG‌ ، كوگرد، بروپلين و نفت و گاز در منطقه خواهيم بود. معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه ما بيشتر از سهم خودمان 400 ميليون يورو به علاوه يك ميليارد دلار به اين پروژه تزريق كرده‌ايم، گفت: اين مبالغي كه بالاي سـهـم خـودمان سرمايه‌گذاري مي‌كنيم به عنوان وام از نيكو و شركت ملي نفت تلقي مي‌شود و پالايشگاه ستاره خليج فارس بايد آن را پرداخت كند. ضيغمي اظهار داشت: شركت ملي نفت نيز از بانك مركزي اين اعتبارات را دريافت كرده‌است و به دليل تاكيد مقامات نظام و دولت اين اعتبارات به ستاره خليج فارس اعطاء شده است. وي افـــزود: صــنـــدوق بــازنـشـسـتـگــي نـفــت و بازنشستگي كشوري در حد سهام خودشان آورده در ستاره خليج فارس داشتند كه در مـجمع اين شركت مصوب كرديم از 30 درصد بيشتر بياورند.
مجوز وزير نفت براي تامين اعتبار موقت فاز دوم پالايشگاه آبادان از منابع داخلي نفت
ضيغمي در ادامه گفت: براي راه‌اندازي فاز 2 پالايشگاه آبادان كه به زودي شروع مـي‌شود، كنسرسيومي انتخاب شده‌اند و طراحي پايه را انجام دادند. وي افزود: براي شروع پروژه با مشكلات فاينانس روبرو بوديم كه تانهايي شدن آن آقاي وزير اجازه دادند از محل اعتبارات داخلي وزارت نفت كار آغاز شود.پيش از اين فرهاد احمدي در گفت‌وگو با فارس از افزايش يك ميليون بشكه‌اي ظرفيت پالايشي كشور خبر داده و گفته بود: چند پروژه ديگر هم در برنامه‌ما قرار دارد تا با تأمين منابع مالي آن را آغاز كنيم كه از جمله آنها 5 پروژه پالايشگاهي جديد اســت. مــديــر عـامـل شـركـت مهنـدسـي و سـاخـتـمـان نـفت اضافه كرد: يكي از اين پالايشگاه‌ها طرح توسعه و تثبيت جديد پالايشگاه آبادان به ظرفيت پالايش 210 هزار بـشـكـه در روز است كه انتظار داريم در ماه‌هاي آينده اين پروژه آغاز شود. وي افزود: پروژه پالايشگاه آناهيتا با ظرفيت پالايش 150 هزار بشكه در روز، طرح توسعه پالايشگاه شهريار به ظرفيت 150 هزار بشكه در روز مـشابه پالايشگاه شازند، پروژه پالايشگاه ميعانات گازي تمام ايراني پارس به ظرفيت 120 هزار بشكه در روز و ستاره خليج فارس با ظرفيت 360 هزار بشكه ميعانات گازي در روز در برنامه آينده وزارت نفت و شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي قرار دارد. احمدي تصريح كرد: با اجراي اين پروژه‌ها 510 هزار بشكه به ظرفيت پالايشي نـفـت خام و 480 هزار بشكه به ظرفيت پالايشي ميعانات گازي كشور اضافه مي‌شود كه در مجموع نزديك به يك ميليون بشكه به ظرفيت پالايشي كشور اضافه خواهد شد؛ اين برنامه تاثير قابل توجهي بر جلوگيري از خام‌فروشي در صنعت نفت كشور خواهد گذاشت.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :