Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 فروردین ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 28 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7404
معاون وزیر نفت تشریح كرد؛
جزئیات 22 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ایران در تولید بنزیندانش نفت: معاون وزير نفت با تشريح جـزئيـات سرمايه‌گذاري 22 هزار و 500 ميليارد توماني براي توليد بنزين و ديگر فــرآورده‌هــاي نـفـتــي در كـشـور گفـت: پالايشگاه ستاره خليج‌فارس ما را يكي از بزرگترين صادركنندگان بنزين و گازوئيل منطقه خواهد كرد.
عـلـيـرضا ضيغمي اظهار داشت: سال گــذشـتــه مــراحــل پــايـانـي سـرمـايـه‌گـذاري پــالايـشـگــاه امــام خـمـيـنـي كـه ارزش كـل سرمايه‌گذاري آن 4 ميليارد دلار و (2 ميليارد به صورت دلاري و 2 هزار ميليارد تومان ريالي با احتساب نرخ ارز مرجع) بود، طي شد. وي اضافه كرد: در پالايشگاه آبادان نيز سال گذشته مرحله آخر سرمايه‌گذاري 800 ميليون دلاري را انجام داديم كه ادامه آن به بخش خصوصي واگذار شد. ضيغمي تصريح كرد: براي بهينه سازي و افزايش ظرفيت پالايشگاه‌ها 22 هزار و 500 ميليارد تومان نياز سـرمـايـه‌گـذاري را پـيـش‌بـيني مي‌كنيم كه بخشي از آن انجام شده است. مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي تاكيد كرد: بخش عمده سرمايه‌گذاري ســــال جــــاري در صــنــعــــت پـــالايـــش در پـالايشگـاه‌هـاي خصـوصي مانند اصفهان، تبريز و بندرعباس خواهد بود. وي افزود: ما بيشترين سرمايه‌گذاري را در پالايشگاه خليج فارس داشته‌ايم چنانكه 48 درصد سهم آن متعلق به پالايش و پخش و 15 تا 16 درصد سهم آن نيز متعلق به صندوق بازنشستگي كاركنان صنعت نفت است،به همين دليل بالاي 60 درصد از سرمايه‌گذاري به وسيله وزارت نفت و صندوق بازنشستگي تأمين مي‌شود. ضيغمي تصريح كرد: ما حدود 1 ميليارد دلار در سال گذشته و 400 ميليون يـورو و در سـال‌هاي پيش از آن در اين پالايشگاه سرمايه‌گذاري كرديم كه تقريباً همه آن جذب شده است.
ستاره خليج‌فارس ما را بزرگترين صادركننده بنزين منطقه خواهد كرد
وي تصريح كرد: با توجه به اينكه اصرار داريم سال 92 اين پالايشگاه در مدار قرار بگيرد، همه امكانات را براي تحقق آن بسيج كرده‌ايم،آمار توليد 36 ميليوني بنزين و 15 ميليوني نفت گاز و ساير فرآورده‌هاي ستاره خليج‌فارس ما را به سمتي خواهد برد كه يكي از بزرگترين صادركنندگان بنزين، LPG‌ ، كوگرد، بروپلين و نفت و گاز در منطقه خواهيم بود. معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه ما بيشتر از سهم خودمان 400 ميليون يورو به علاوه يك ميليارد دلار به اين پروژه تزريق كرده‌ايم، گفت: اين مبالغي كه بالاي سـهـم خـودمان سرمايه‌گذاري مي‌كنيم به عنوان وام از نيكو و شركت ملي نفت تلقي مي‌شود و پالايشگاه ستاره خليج فارس بايد آن را پرداخت كند. ضيغمي اظهار داشت: شركت ملي نفت نيز از بانك مركزي اين اعتبارات را دريافت كرده‌است و به دليل تاكيد مقامات نظام و دولت اين اعتبارات به ستاره خليج فارس اعطاء شده است. وي افـــزود: صــنـــدوق بــازنـشـسـتـگــي نـفــت و بازنشستگي كشوري در حد سهام خودشان آورده در ستاره خليج فارس داشتند كه در مـجمع اين شركت مصوب كرديم از 30 درصد بيشتر بياورند.
مجوز وزير نفت براي تامين اعتبار موقت فاز دوم پالايشگاه آبادان از منابع داخلي نفت
ضيغمي در ادامه گفت: براي راه‌اندازي فاز 2 پالايشگاه آبادان كه به زودي شروع مـي‌شود، كنسرسيومي انتخاب شده‌اند و طراحي پايه را انجام دادند. وي افزود: براي شروع پروژه با مشكلات فاينانس روبرو بوديم كه تانهايي شدن آن آقاي وزير اجازه دادند از محل اعتبارات داخلي وزارت نفت كار آغاز شود.پيش از اين فرهاد احمدي در گفت‌وگو با فارس از افزايش يك ميليون بشكه‌اي ظرفيت پالايشي كشور خبر داده و گفته بود: چند پروژه ديگر هم در برنامه‌ما قرار دارد تا با تأمين منابع مالي آن را آغاز كنيم كه از جمله آنها 5 پروژه پالايشگاهي جديد اســت. مــديــر عـامـل شـركـت مهنـدسـي و سـاخـتـمـان نـفت اضافه كرد: يكي از اين پالايشگاه‌ها طرح توسعه و تثبيت جديد پالايشگاه آبادان به ظرفيت پالايش 210 هزار بـشـكـه در روز است كه انتظار داريم در ماه‌هاي آينده اين پروژه آغاز شود. وي افزود: پروژه پالايشگاه آناهيتا با ظرفيت پالايش 150 هزار بشكه در روز، طرح توسعه پالايشگاه شهريار به ظرفيت 150 هزار بشكه در روز مـشابه پالايشگاه شازند، پروژه پالايشگاه ميعانات گازي تمام ايراني پارس به ظرفيت 120 هزار بشكه در روز و ستاره خليج فارس با ظرفيت 360 هزار بشكه ميعانات گازي در روز در برنامه آينده وزارت نفت و شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي قرار دارد. احمدي تصريح كرد: با اجراي اين پروژه‌ها 510 هزار بشكه به ظرفيت پالايشي نـفـت خام و 480 هزار بشكه به ظرفيت پالايشي ميعانات گازي كشور اضافه مي‌شود كه در مجموع نزديك به يك ميليون بشكه به ظرفيت پالايشي كشور اضافه خواهد شد؛ اين برنامه تاثير قابل توجهي بر جلوگيري از خام‌فروشي در صنعت نفت كشور خواهد گذاشت.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال 96 با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش به پایان رسید، هر چند سختی‌ها و چالش‌هایش، به خوشی‌هایش به طور ملموسی می‌چربید.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه‌ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی ایران به شمار می‌رود.
ذخایر اندک نفت و گاز اتحادیه اروپا در کنار مصرف بالای این اتحادیه پارادوکسی را ایجاد کرده که باعث وابستگی روزافزون اتحادیه اروپا به کشورهای دارنده نفت و گاز شده، اما باید گفت جای ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده گاز جهان در لیست تامین کنندگان گاز اروپا بسیار خالی است.

يادداشت
داستان ملی شدن نفت در خاطره نسل ما به «شاهنامه آزادی» تبدیل شده است؛ از ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نه یک حدیث تاریخی، که سرود آزادی است و سرود آزادی سر از قید زمان برمی‌کشد، چیزی را می‌سراید و چیزی را می‌ستاید که هنوز اتفاق نیفتاده یا به تمام و کمال اتفاق نیفتاده و آرزو می‌شود که در آینده اتفاق بیفتد.
شمس‌الدین سیاسی‌راد، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو/ پیامد افزایش چشمگیر قیمت نفت در ایران (به دلیل سوء مدیریت و عدم پیش بینی) که منجر به افزایش درآمدهای نفتی و تزریق این درآمدها به اقتصاد کشور شده که در نهایت نه تنها منجر به رشد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده و رشد ناخالص داخلی نشد بلکه به دلیل افزایش هزینه‌ها و بی‌انضباطی پولی و مالی موجب ایجاد مشکل در اقتصاد و بیمارشدن اقتصاد کشور شد.
علی‌اکبر اولیا، رییس سازمان ملی بهره‌وری / اختصاص جایزه بهره‌وری، یکی از برگ‌های برنده توسعه و رقابت‌پذیری بخش معدن در منطقه و جهان است و باید فرهنگ جایزه بهره‌وری را به طور جدی توسعه دهیم.
بهمن سوری، فعال اقتصادی و کارشناس صنعت بیمه/ نقش اصلی بیمه کاهش ریسک است. هر چه احتمال ریسک بالاتر باشد، احتمال اینکه کسب و کار در آن زمینه سرمایه‌گذاری کند، کمتر است، اما شرکت‌های بیمه در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نقشی بیش از این دارند.
زینب‌خاتون ایرانی / امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش های فرهنگی و انجام فعالیت‌های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
گفتمان
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.
روابط عمومی می‌تواند جایگاه افراد و سازمان را ارتقا دهد. آقای بوجارزاده و مجموعه روابط عمومی‌ شرکت به عقیده من نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ا‌ند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :