Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 19 آبان ماه 1396 | کد مطلب : 11429
گزارش اختصاصی دانش نفت- گاز در نقطه صفر مرزی؛
مشعل‌ امید به سرزمین خوشه‌های طلایی سرسبز غرب کشور رسید
علی‌اصغر یزدانی

«پاریزگاری کوردستان» (کردستان)، یکی از زیباترین استان‌های کشور که حدود ۲ درصد کل مساحت ایران را در اختیار دارد، در دامنه‌ها و دشت‌های سلسله جبال زاگرس به گونه‌ای خودنمایی می‌کند که گویی تمامی زیبایی‌های خلقت را به چالش کشیده تا برایت از زندگی سخت مردمی بگوید که در عین دشواری‌های بسیار، جلوه‌ای از ایثار و از خودگذشتگی هستند.

 

سرزمین خوشه‌های طلایی سرسبز غرب کشور که در فصل بهار، زیبایی‌های بسیار دارد، هموطنان مهربانی را نیز در خود دارد که به رغم محرومیت منطقه‌ای، با دلی شاد و لبی خندان پذیرای خبرنگارانی بودند که قصد داشتند زندگی سخت آنان را در قالب تصاویر و واژه‌ها به صفحه سپید کاغذ بسپارند.

جای جای این استان سرسبز، حتی در صعب‌العبورترین مناطق و گذرگاه‌ها، ردپای رادمردان گازی آن‌چنان خودنمایی می‌کرد که می‌توانست واژه‌‌ها را به چالش بکشد.

به منطقه اورامان که بروید در جای جای آن قلعه‌های باستانی، مساجد و حمام‌های تاریخی می‌بینید که خبر از قدمت طولانی این سرزمین می‌دهند و امروز تبدیل به جاذبه‌های زیبایی شده‌اند که گردشگران زیادی به شوق دیدن آنها به این شهر می‌روند.

روستای اورامانات تخت در جنوب شرقى شهر مریوان در استان کردستان قرار دارد که بوسیله جاده‌اى به طول 75 کیلومتر به شهر مریوان متصل مى‌شود. این روستا را هزارماسوله نیز مى‌نامند.

زیبایی‌های نفس‌گیر این استان را تنها با سیاه کردن چند صفحه سفید نمی‌توان به تصویر کشید؛ همان‌گونه که تلاش‌های خستگی‌ناپذیر رادمردان گازی در دل کوه‌ها و جاده‌هایی که گویی، مرگ را به سخره گرفته‌اند!

گزارش خبرنگار «دانش نفت» از سفر به کردستان را با هم پی می‌گیریم.

××××××××××××××××××××××××××

در میانه شهریورماه به همراه تنی چند از دوستان خبرنگار به یکی از استان‌های کردنشین در غرب کشور یعنی استان کردستان سفر کردم تا شاهد فعالیت شرکت ملی گاز ایران در این استان محروم باشم.

در فرودگاه سنندج مورد استقبال گرم رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان کردستان قرار گرفتیم و بدون لحظه‌ای درنگ به سمت شرکت راهی شدیم. مصاحبه با مدیرعامل شرکت گاز استان، نخستین برنامه کاری ما بود.

مهندس احمد فعله‌گری گفت‌وگو را چنین آغاز کرد: ما وظیفه خود می‌دانیم که در مسیر ارتقای شاخص‌های رفاه عمومی، عدالت اجتماعی و تحقق اهداف دولت در بحث رسیدگی به مناطق محروم قدم برداریم و این شاخص‌ها را در این مناطق بهبود بخشیم.

مدیرعامل شرکت تصریح کرد: خوشبختانه در سنوات گذشته، گازرسانی در استان کردستان جهش مناسبی داشته، به گونه‌ای که تمامی روستاهای مرزی از نعمت گاز بهره‌مند هستند؛ روستاهایی که در مناطق سخت و صعب‌العبور در عمق دره‌های شیب‌دار و سنگی قرار دارند و گازرسانی به این مناطق را با مشکلات فراوانی مواجه می‌کنند ولی با تلاش و اهتمام همه مسئولین وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران و شرکت گاز استان این راه هموار شده و امروزه شاهد گازرسانی به اغلب نقاط سخت‌گذر این استان هستیم .

فعله‌گری افزود: جایگزینی گاز در سبدانرژی خانوارها به تدریج رو به افزایش است و این امر موجب شده مردم به ماندن در استان مخصوصاً در روستاها و به ویژه با تمهیداتی که دولت در چند سال اخیر اندیشیده است، علاقه‌مند شوند.

وی اظهار داشت: در استان کردستان 1700 روستای دارای سکنه وجود دارد که 1500 روستا قابلیت گازرسانی را دارند که از این تعداد 1038 روستا معادل 77.5 درصد از نعمت گاز بهره‌مند و 70 روستای دیگر نیز در دست پیمان‌سپاری هستند.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه با بیان اینکه تا پایان سال جاری 131 روستا از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد، اظهار کرد: با بهره‌مندی این تعداد روستا از نعمت گاز طبیعی، ۱۳ هزار و ۲۵۰ خانوار تحت پوشش این نعمت خدادادی قرار خواهند گرفت و در صد نفوذ گاز در این بخش از 77.5 درصد جمعیت به ۸۸ درصد ارتقاء خواهد یافت.

فعله‌گری اظهار داشت: برای این امر، ۸۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری نیاز است و ۱۲۷۰۰ انشعاب نیز باید نصب شود و این در حالی است که اعتباری بالغ بر ۱۰۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز برای این مهم در نظر گرفته شده که از طریق منابع داخلی و بند «ق» تأمین اعتبار خواهد شد. همانطور که در دولت یازدهم 365 روستا معادل 35 درصد خانوار روستایی گازدار شده و تمامی ۲۸ شهر استان به طور کامل یعنی ۱۰۰ درصد از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون 8 هزار و 975 کیلومتر شبکه توزیع در سطح استان کار کرده‌ایم، تصریح کرد: از این مقدار،2 هزار و 649 کیلومتر در مناطق شهری و 6 هزار و 61 کیلومتر در مناطق روستایی و 247 کیلومتر نیز در محورهای صنعتی بوده است.

فعله‌گری گفت: در این پیوند، 246 هزار و 343 علمک نصب شده که از این تعداد، 149 هزار و 127 علمک در بخش شهری و 96 هزار و 709 علمک در بخش روستایی و 507 مورد در صنایع بوده است.

وی مجموع مشترکین استان را 463 هزار و 241 مشترک عنوان و اظهار کرد: از این تعداد 352 هزار و 373 مورد شهری و 110 هزار و 868 مورد روستایی و 1800 مورد صنعتی جزء و عمده بوده که سال گذشته نیز ۲۶ هزار مشترک جدید به جمع مشترکین گاز این استان اضافه شده است. این در حالی است که در سال جاری نیز ما تعهد داریم 20 هزار خانوار را تحت پوشش گاز قرار دهیم که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، این تعداد به 25 هزار خانوار افزایش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان با بیان اینکه در بحث جایگزینی گاز بجای سوخت مایع در صنایع توانستیم 70 واحد صنعتی را از ابتدای سال جاری تاکنون از این مهم بهره‌مند سازیم، عنوان کرد: از این تعداد 8 مورد آن در خردادماه سال جاری صورت پذیرفت که با این اقدام، 13 میلیون لیتر سوخت مایع صرفه‌جویی شد.

 وی در خصوص شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از ارگان‌هایی که بیشترین اشتغال‌زایی را در سطح استان ایجاد کرده، شرکت گاز بوده به گونه‌ای که 1400 نفر به صورت مستقیم در اجرای پروژه‌های گازرسانی مشغول به فعالیت هستند.

این مقام مسئول افزود: یکی از مشاغلی که در سطح استان بسیار فعال است، پرورش مرغ است که در سطح استان 670 واحد پرورش مرغ وجود دارد که از این تعداد 500 مورد یعنی بیش از 70 درصد واحدهای مرغداری گازدار هستند و 100 واحد دیگر نیز در دست طراحی قرار دارند.

فعله‌گری در ادامه با بیان اینکه کلیه پروژه های گازرسانی در سطح استان در موقع مقرر به اتمام می‌رسند، گفت: علت این کار این است که در این پروژه‌ها بیشتر از پیمانکاران بومی استفاده شده چون آنها به مناطقی که گازرسانی در آنجا صورت می گیرد، آشنا هستند.

وی افزود: در اجرای طرح‌ها همکاری و تعامل خوبی با محیط زیست صورت پذیرفت از جمله تلاش برای کوتاه کردن مسیر گازرسانی و کمتر آسیب زدن به محیط زیست روستاها که مردم این مناطق را بسیار خوشحال و دغدغه آنان را رفع کرده است.

فعله‌گری همچنین در بخشی از سخنان خود، به یکی از مهمترین اقدامات صورت‌گرفته از سوی شرکت گاز استان کردستان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته، یکی از اقدامات مهمی که در این شرکت صورت پذیرفت، تأمین جریان گاز پایدار و ایمن بود، به‌طوری که در زمستان سال قبل با وجود این‌که دمای هوای استان به منفی ۳۰ درجه رسید و راه ۶۰۰ روستا در اثر بارش برف و به مدت یک‌ماه بسته شده بود، گاز هیچ یک از مشترکین قطع نشد که این در نوع خود، بی‌نظیر است.

روستای زیبای هَشَمیز

طبیعت بکر این استان برای لحظاتی، انسان را به ورای تصورات و ذهنیاتش می‌کشاند. شهری زیبا و آرام. شهر آرامی که افق دید وسیعی دارد؛ چرا که هنوز بلندمرتبه‌سازی در آن رواج پیدا نکرده، آسمانش آبی است و از آلودگی صوتی و آلودگی هوا خبری نیست.

بلافاصله پس از مصاحبه با مدیرعامل شرکت گاز استان، به همراه مهندس اسدالله صادقی، رئیس طرح‌های شرکت گاز استان کردستان برای بازدید از پروژه گازرسانی به یکی از روستاهای صعب‌العبور در منطقه ژاوه‌رود شرقی بنام هَشَمیز که در قسمت غربی شهر سنندج واقع است، حرکت کردیم.

ولی حتی سخنان جالب و بعضاً حیرت‌آور وی در مورد گازرسانی به این روستا در طول مسیر که اشتیاق مرا برای دیدن این روستا بیشتر کرد نیز، نتوانست مرا از دیدن و لذت بردن از زیبایی‌های نفس‌گیر این مسیر محروم سازد!

مهندس صادقی در بخشی از سخنانش گفت: تمام زمین‌های این روستا از سنگ و غیر حاصل‌خیز است لذا گازرسانی به این روستا که که فقط یک راه ورود و خروج دارد، بسیار مشکل و طاقت‌فرسا است؛ به‌طوری که در این روستا با پنج چککش (نوعی چکش مکانیکی) زمین را حفر می‌کنیم ولی هفته‌ای تنها 50 متر پیشرفت فیزیکی داریم ولی روستایی در همین استان وجود دارد که در یک روز هفتاد متر لوله‌گذاری می شود؛ همچنین برای دسترسی آسان به این روستا باید باید قبل از هرکاری، جاده‌سازی صورت پذیرد که این البته کار ما را دو‌چندان می‌کند.

تابلوی «روستای هَشَمیز؛ 19 کیلومتر» نشان داد که وارد مسیر مد نظر شدیم؛ مسیری سخت و طاقت‌فرسا. در طول مسیر با پیرزنی از اهالی روستا که حتی نمی‌توانست فارسی حرف بزند، هم‌کلام شدم که یکی از همکاران نیز زحمت ترجمه را برای‌ ما کشید.

از او پرسیدم که چند سال دارد و زندگی را در این شرایط سخت چگونه می‌گذارند که گفت سنش را نمی‌داند! ولی خیلی سال است که در این روستا زندگی می‌کند و از طریق باغداری امورات خود را می‌گذارند.

وی که با شنیدن این مساله که ما از شرکت گاز آمده‌ایم، به وجد آمده بود، در پاسخ به این پرسش که چگونه سوخت مورد نیاز خود را تأمین می‌کنید، گفت: سوخت مورد نیاز خانه خود را از طریق تانکرهای سوخت که به این روستا می‌آیند، تأمین می‌کنم؛ با پرکردن دبه‌های 20 لیتری و بردن آن به خانه! چراکه راه‌های مسیر داخل روستا قابلیت آن را نداشت که این چنین ماشین‌هایی در آن رفت‌وآمد کند.

این پیرزن که سختی دوران زندگی در چهره‌اش نمایان بود، در جواب این پرسش ما که با آمدن گاز به این روستا چه احساسی دارد گفت: دیگر نیاز نیست دبه‌های20 لیتری که سوخت در آن پر می‌کردیم را به دوش بکشیم! پس از این صحبت‌ها احساس کردم که  انگار با آمدن این نعمت خدادای به این روستا، بار عظیمی از دوش مردمان این روستا به زمین گذاشته شده است.

پس از آن به سراغ یکی دیگر از اهالی محل رفتیم که مشغول به کار بود. جوانی که به گفته خودش دوبار در رشته پرورش‌اندام قهرمان کشور شده و مدتی هم برای کار به تهران رفته بود ولی با شنیدن این‌که در این روستا، شرکت گاز در حال گازرسانی است و به نیروی کار هم نیاز است، بار دیگر به هشمیز که محل زادگاه و زندگی خانوادگی‌اش بوده، بازگشته است.

وی از این مساله (گازرسانی به روستا) بسیار خوشحال بود؛ چراکه این امر هم برای او شغل ایجاد کرده و باعث شده که دیگر از خانواده اش دور  نباشد و هم دیگر نیاز نبود که سوخت مایع و سختی حمل آن را تحمل کند.

آب و هوای پاک و مهم‌تر از آن، پاکی و صداقت مردمانی که با چهره‌های زحمت‌کشیده‌شان با تو سخن می‌گویند، لحظه‌ای تو را از دنیای واقعیت دور می‌کند و ....

وارد روستا شدیم. در هشمیز انسان درمی‌یابد که چگونه مردم برای به دست آوردن روزی حلال با زمین سخت و غیر حاصل‌خیز در نبرد هستند و با آوردن خاک حاصل‌خیز از مناطق دیگر و درست کردن باغ، به کار باغداری که کار مردم این منطقه است، می‌پردازند. یکی از چند مواردی که توجه مرا بیش از پیش به خود جلب کرد، نحوه آبیاری این باغ‌ها به صورت قطره‌ای بود؛ گویی که مردم این روستا، اقتصاد مقاومتی را از خیلی پیش‌تر آغاز کرده بودند. آنها با درست‌کردن استخرهایی از آب رودخانه‌ای که از آن روستا می‌گذشت، برای آبیاری باغ‌شان استفاده می‌کردند.  

در حین بازدید، با دهیار و رئیس شورای روستای هشمیز نیز دیدار و گفت‌وگو کردم. آنها نیز مانند دیگران از گازرسانی به روستای‌شان خوشحال بودند.

با چهره‌هایی خندان که نور امید در آنها موج می‌زد، می‌گفتند: از تمامی دست‌اندرکارانی که در این راه کوشش و همت بسیار کردند، قدردانی می‌کنیم و دست آنها را می‌ بوسیم؛ چراکه گازرسانی به این روستای 2 هزار نفره که 22 شهید را تقدیم انقلاب کرده، کار بسیار مشکلی است و لذا از مسئولین امر درخواست داریم که این کار را تا پایان ادامه داده و  دل خانواده‌های ما را شاد کنند.

اورامان؛ روستای هزارماسوله

صبح روز بعد به سمت منطقه اورامان حرکت کردیم. طلوع آفتاب در اینجا رنگ و بوی دیگری داشت! نور آفتاب زمین‌های گندم اطراف جاده را نوازش می‌داد و چهره زمین را طلایی رنگ کرده بود و دیدگان را از این موهبت الهی به وجد می‌آورد.

در طی مسیر از روستاهایی می‌گذشتیم که با توجه به فاصله آنها از یکدیگر، گازرسانی صورت پذیرفته یا در حال انجام بود. پس از ساعتی، به منطقه توریستی اورامان تخت رسیدیم که حدود 2 سال قبل گازرسانی به آنجا صورت پذیرفته بود. جالب آن که خانه‌های این منطقه از سنگ کوه‌ها و به طور بسیار مهندسی شده‌ای درست شده و مانند شهر ماسوله در استان گیلان، حیاط هر خانه پشت‌بام خانه‌ای دیگر بود.

یکی از اهالی این منطقه می‌گفت که قبل از ورود گاز، از چوب و کپسول گاز استفاده می‌کردند ولی با آمدن این نعمت خدادادی دیگر نیازی نیست این کارها صورت گیرد و دیگری هم که بسیار مسن بود از معجزه خواندن ورود گاز به این منطقه می‌گفت: آمدن گاز از عسلویه به اینجا یک معجزه است و ما از نظام جمهوری اسلامی کمال تشکر را داریم که این کار را انجام دادند.

آری، سرانجام برای نخستین بار پس از سال‌ها تلاش شبانه‌روزی، شاهد سفر دور و دراز گاز، این منبع حیات و پاک‌ترین انرژی خدادادی از جنوبی‌ترین نقطه کشور به شمالی‌ترین نقطه آن و از دل کوه‌ها و آبروها و رودخانه‌ها هستیم.

پس از این گفت‌وگوها، در مسیر این منطقه مشغول پیاده‌روی بودم که یک ماشین خاور پر از کپسول گاز مایع توجهم را جلب کرد؛ چراکه منطقه‌ای که گاز در آن است دیگر نیازی به کپسول گاز نیست. صاحب ماشین که از اهالی همان منطقه بود در مواجهه با کنجکاوی من و وقتی شنید که ما از شرکت گاز آمده‌ایم، با رویی خوش ما را برای نوشیدن چای به منزلش دعوت کرد. در کمال تعجب از او پرسیدم که با این همه کپسول چه کار می‌کنید که گفت: من از سال 63 این کار را انجام می‌دهم و در حال حاضر این کپسول‌ها را برای روستاهایی که هنوز گاز ندارند، می‌برم تا مردم استفاده کنند.

نِگِل و قرآن تاریخی‌اش

روستایی پر رمز و راز در 65 کیلومتری سنندج و در مسیر جاده سنندج ـ مریوان که به واسطه قرآن گرانبهایش سال‌هاست که توجه گردشگران و مسافران زیادی را به خود جلب کرده است.

پدید آمدن این روستا و قرآن تاریخی آن، حکایت جالبی دارد؛ حکایتی که شاید شنیدنش هیچگاه از خاطرها نرود.

داستان از جایی شروع می شود که حدود هزار سال پیش، یک روز چوپانی برای چراندن گوسفندانش از مسیر این روستا که البته آن زمان خالی از سکنه بوده، عبور می‌کند؛ دیدن گُلی بسیار زیبا او را وسوسه می‌کند که آن را بچیند، وقتی چوپان گُل را از دل خاک بیرون می‌آورد، چاله‌ای پدید می‌آید که در آن صندوقچه‌ای پدیدار است؛ چوپان که به تنهایی نمی‌تواند صندوقچه را ازدل خاک بیرون آورد، اهالی روستا را باخبر می‌کند، مردم روستا نیز صندوقچه را بیرون می‌آورند که در آن قرآن بزرگی را می‌یابند که گویا بر پوست آهو نوشته شده؛ اهالی این امر را به فال نیک گرفته و در همان مکان مسجدی می‌سازند و روستای «نگل» را نیز که چند کیلومتر دورتر از مکان امروزی آن قرار داشته به این محل جدید انتقال می‌دهند.

اعتقاد بر این است که چون این قرآن در اثر توجه چوپان به گُلی زیبا، کشف شده است، این محل به «نوگل» معروف شده که به مرور زمان به نگل شهرت یافته است؛ همچنین برای «نگل» معناهای دیگری نیز یافت شده که از جمله آن می‌توان به معنای زمین سنگی و سنگلاخ اشاره کرد؛ همچنین ممکن است تغییر یافته‌ کلمه‌ «نیل» به معنی شعله‌ آتش باشد که نشان از ترویج آئین زردشت در این منطقه دارد.

روستای نگل در ارتفاع 1352 متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد و برای رفتن به آنجا باید از سمت غربی سنندج 65 کیلومتر به طرف مریوان را طی کرد؛ جمعیت این روستا حدود 2 هزار و 300 نفر (700 خانوار) است و نمای آن رو به جنوب و بر روی زمینی سنگلاخی بنا شده است.

شرکت گاز استان کردستان برای ایجاد رفاه در این روستای تاریخی و در جهت تامین انرژی مستمر و مداوم برای اهالی این منطقه، تلاش گسترده‌ای را آغاز کرده و از شهر شویشه در نزدیکی شهرستان سنندج، عملیات خط تغذیه گاز برای این روستا را شروع کرده تا در آینده نزدیک، مردمان مؤمن و مهمان‌نواز این خطه از مملکت اسلامی نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار شوند.

کولبران گازبان

روز آخر سفر، به روستای مرزی انجینه شمالی در بانه، معروف به روستای ملاصالح رفتیم. این روستا بالغ بر 100 خانوار دارد که شغل و درآمد بیشتر آنها باغداری است و مردم تا قبل از گازدار شدن، از سوخت‌های فسیلی و مایع استفاده می‌کردند و با توجه به این که این روستا در مسیر صفر مرزی واقع شده، بسیاری از مواقع، افراد با قاچاق سوخت زندگی خود را می‌گذراندند و در مواردی هم دیده شده این کار در حجم‌های زیاد از طریق لوله‌گذاری در زیر زمین انجام می‌گرفت.

اما با گازرسانی به این روستا علاوه بر اینکه دسترسی به سوخت مایع که به خاطر صعب‌العبور بودن منطقه بسیار مشکل بود، برطرف شد، میزان قاچاف سوخت نیز به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های این سفر و به ویژه این روستا، دیدار با کولبرانی بود که اکنون و با ورود گاز به شهرها و روستاهای‌شان گازبان شدند.

کولبران افرادی هستند که از گذرگاه‌های غیررسمی مرزی و مناطق سخت‌گذر و صعب‌العبور، کالاها را روی شانه‌های خود یا گاهی با کمک حیوانات به داخل مرزهای ایران حمل و در ازای این کار دشوار و طاقت‌فرسا، تنها مبلغ اندکی دریافت می‌کنند.

کولبرانی که تنها برای امرار معاش دست به این کار می‌زدند ولی اکنون با ورود گاز به این مناطق به رغم سختی‌ها و دشواری‌های بسیار، شانه‌های این کولبران طعم استراحت را تا اندازه‌ای چشیده و اکنون گازبان شده‌اند.

در نتیجه می توان گفت که از اهداف مهم نظام جمهوری اسلامی ایران رسیدگی به مناطق محروم در تمام زمینه ها به خصوص رساندن گاز این نعمت خدادی است که با این کار هم موجب می شود که کسانی که در این مناطق زندگی می کنند نسبت به نظام دلگرم تر باشند و در راستای اهداف و برای سربلندی و امنیت کشور بیشتر تلاش کنند.  

ظهر برای صرف ناهار به رستورانی سنتی که بنای آن از سنگ و به صورت بسیار مهندسی‌شده‌ای ساخته شده بود، رفتیم. از فرصت استفاده کرده و تا آماده شدن ناهار، با مدیر رستوران گفت‌وگویی کوتاه انجام دادم.

وی با ابراز خوشحالی از ورود گاز، این منبع حیات‌بخش به این منطقه، می‌گفت: از زمانی که گاز وارد این منطقه و بالتبع  این رستوران شد، به تعداد مسافران ما به‌ویژه در فصل سرد سال افزوده شد؛ چراکه در نبود گاز، مشکلات ما بیش از اندازه بود و حتی یکی از کارکنان ما همیشه مجبور بود که برای تهیه کپسول گاز در بیرون از رستوران مشغول فعالیت باشد ولی اکنون، به همت و تلاش مردان گاز، مسایل و مشکلات ما هم کاهش یافته، به‌خصوص که در فصل سرما مشکلات ما چند برابر می‌شد که به این ترتیب، شرایط ما بهبود یافته است.

به هرحال، به پایان سفر سه روزه خود به این منطقه زیبا رسیدیم. سفری که بسیاری از نکات ناگفته و پنهان تلاش‌های مردان گازی را برای ما آشکار ساخت. آنان‌ که در سختی‌ها کار می‌کنند تا ما در دیگر شهرها به راحتی از این نعمت خدادادی بهره‌مند شویم.

 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :