Daneshenaft logo
جمعه 1 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 27 مهر ماه 1397 | کد مطلب : 12402
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به «دانش نفت» مطرح کرد:
کاهش ریسک‌های ناشی از ورود استارتاپ‌ها به صنعت گاز با استفاده از ظرفیت‌های داخلی
گلناز پرتوی مهر

سعید پاک‌سرشت: فن بازار تخصصی صنعت گاز با همکاری پارک علم و فناوری پردیس، تعامل جدید با ذی‌نفعان فناوری را هدف خود قرار داده است و می‌خواهد نیازهای واقعی را شناسایی و اولویت‌بندی کرده و در معرض دید عرضه‌کنندگان واقعی قرار دهد.

دانش نفت: دومین رویداد استارتاپ دموی صنعت گاز با حضور ۱۷ طرح فناورانه امروز شنبه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار دانش نفت، «سعید پاک‌سرشت» در این زمینه گفت: از زمان انتشار فراخوان شرکت در این رویداد که در 20 شهریورماه از طریق دانشگاه‌ها و فضای مجازی صورت گرفت، 32 طرح تا سیزدهم مهر‌ماه در حوزه‌های مختلف صنعت گاز به دست ما رسید که از این میان، 23 طرح به کمیته داوری ارجاع شد و کمیته متشکل از متخصصان صنعت گاز، 17 طرح را دارای حداقل شرایط برای ارائه در رویداد استارتاپ دمو دانستند. وی ادامه داد: از این 17 طرح، 14 طرح توسط شرکت‌های دانش بنیان و 3 طرح از سوی شرکت‌های غیردانش بنیان ارائه شده است سرمایه‌گذاران،کارگزاران، شتاب دهنده ها و مراکز علمی و تحقیقاتی حضور داشته باشند تا در صورت تایید روی طرح‌ها سرمایه‌گذاری کنند. پاک‌سرشت افزود: در واقع ما به دنبال آشنایی و متصل کردن عرضه‌کننده به متقاضی هستیم. وی در ارائه تاریخچه‌ای از تشکیل فن بازار تخصصی صنعت گاز نیز گفت: این فن بازار از ابتدای سال 96 با هدف توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان و ارتقای فناوری و نوآوری در این صنعت آغاز شد. به گفته پاک‌سرشت برگزاری استارتاپ دموی صنعت گاز بخشی از این فن بازار است که اولین رویداد آن اردیبهشت 97 و در حاشیه نمایشگاه نفت و گاز برگزار شده است. مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: فن بازار تخصصی صنعت گاز با همکاری پارک علم و فناوری پردیس، تعامل جدید با ذی‌نفعان فناوری را هدف خود قرار داده است و می‌خواهد نیازهای واقعی را شناسایی و اولویت‌بندی کرده و در معرض دید عرضه‌کنندگان واقعی قرار دهد.‌وی تصریح کرد: در کنار این امر در فن بازار، برنامه‌های دیگری مانند تورهای فناورانه، بازدید از واحدهای عملیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان تعبیه شده است تا شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور بتوانند از چالش ها و معضلات صنعت گاز در میدان‌های گازی مطلع شوند. وی در پاسخ به خبرنگار ما گفت: در مسیر پیش رو قطعا با مشکلات و چالش‌هایی روبرو هستیم و تا حد امکان با استفاده از ظرفیت ها و توان داخلی باید ریسک های موجود را کاهش دهیم.

همچنین معاون فناوری پارک علم و فناوری پردیس نیز در این نشست با اشاره به بحث تجارت فناوری در صنعت گاز از چند سال قبل آغاز شده است، افزود: در فن بازار باید از ظرفیت های مختلف کشور استفاده کنیم، مخترعان، صاحبان ایده، پژوهشگران و دیگر طرف ها باید در فن بازار برای تجارت فناورانه حضور داشته باشند و یک طرف آن عرضه‌کنندگان و طرف دیگر متقاضیان هستند.

حسین صابری اظهار داشت: شرکت‌های صنعتی به طور طبیعی عادت به تقاضای فناورانه از داخل کشور ندارند و بیشتر سعی می کنند با خرید محصول فناورانه یا مهندسی معکوس نیازهای خود را رفع کنند، اما با برگزاری این فن بازارها قصد داریم به آنها توان فناوری داخل را نشان دهیم. وی تصریح کرد: اگر شرکت‌های صنعتی یا سرمایه‌گذار متقاضی محصول و راه‌حل فناورانه باشد، در فن بازار می تواند از طرح‌های فناورانه مطلع شود و در واقع بین این دو طرف اتصال پدید می آید. صابری با اشاره به وجود فن بازارهای تخصصی و منطقه ای گفت: اکنون 17 منطقه فن بازار منطقه ای دارند و تا پایان سال 2 منطقه به آن اضافه می شوند، ضمن اینکه در حال تشکیل فن بازارهای تخصصی مانند فن بازار تخصصی صنعت نفت و گاز یا سلامت و کشاورزی هم هستیم، تا دو نوع فن بازار منطقه ای و حرفه ای داشته باشیم. معاون فناوری پارک علم و فناوری پردیس یادآور شد: اولین بازار دارایی فکری نیز به صورت مشترک بین فن بازار ملی و سازمان بورس اوراق بهادار و با همکاری مرکز مالکیت فکری از زیرمجموعه‌های قوه قضائیه نیز تشکیل شده است و تاکنون 20 دارایی این بازار به ارزش 29 میلیارد تومان معامله شده که هر چند مبلغ زیادی نیست، می تواند در آینده امیدبخش باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در حال حاضر ایران در بازار جهانی گاز ۱.۵ درصد نقش دارد که با توجه به ذخایر عظیم گازی، موقعیت راهبردی و افزایش تقاضا پیش‌بینی می‌شود که بتواند در این بازار بزرگ سهم خود را به ۱۰ درصد برساند.
ساز و کار ساخت خطوط لوله نفت و پتروشیمی و واگذاری حقوقی آن، موضوعی است که علیرغم اشاره به کلیات آن در آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی، همچنان شفاف نیست.
در حالی گفته شده در سال آینده تمامی درآمد نفت برای پروژه‌های عمرانی سرمایه‌گذاری می‌شود که اعلام منابع ۶۰ هزار میلیاردی برای این بخش، این تصور را ایجاد می‌کند که احتمالا درآمد نفتی در همین حد است.

يادداشت
طرح توسعه و ارتقای دانش اعضای کمیسیون‌ها و کمیته‌های مرتبط با برگزاری مناقصه‌ها در صنعت نفت، ۲۹ مهرماه امسال با برگزاری نخستین دوره در مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت کلید خورد و پیش‌بینی می‌شود این دوره تا پایان بهمن‌ماه برای ۷۰۰ نفر برگزار شود.
وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر ایران تا پایان مهرماه نشان می‌دهد که نیروگاه‌های تجدیدپذیر مانع از انتشار 3 میلیون تن گاز گلخانه‌ای در کشور شده است.
استعداد خوب ایران در تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی باعث شده پای پنل‌های خورشیدی به پشت‌بام خانه‌های مردم از دو سال پیش باز شود.
صابر آزاد، کارشناس صنعت پالایش/ کارشناسان می‌گویند با توجه به افزایش تقاضای نفت در بخش پتروشیمیایی در ۲۰ سال آینده، ضرورت ساخت پتروپالایشگاه به جای ساخت پالایشگاه در ایران بیش از پیش احساس می‌شود.
امید شاکری، مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های وزارت نفت/ دستورعمل تغییر روش ساخت و نصب واحدهای پیش‌ساخته بهره‌برداری و نمک‌زدایی نفت که تیرماه امسال از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، با انجام اقدام‌هایی از جمله تدوین چارچوب همسان قراردادی، تدوین مجموعه الزامات فنی و اچ‌اس‌یی، تدوین الگوی ارزیابی صلاحیت شرکت‌های متقاضی و برگزاری نخستین فراخوان مربوطه، وارد فاز اجرا شده است.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :