Daneshenaft logo
سه شنبه 17 تیر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 28 دی ماه 1397 | کد مطلب : 22670
گزارش دانش نفت از تلاش متخصصان صنعت گاز در تنها پالایشگاه شمال و شمال شرق کشور؛
جایگاه ویژه گاز شهید هاشمی‌نژاد در تامین گاز مصرفی مشترکان در زمستان


تاسیسات گازی شهید هاشمی‌نژاد در شهرستان مرزی سرخس واقع شده و از جایگاه ویژه ای در این خطه (شمال شرق کشور) برخوردار است و زحمات فراوانی از سوی متخصصان صنعت نفت برای تولید یک مترمکعب گاز طبیعی کشیده می‌شود و بحث تولید گاز لحظه ای در این پالایشگاه متوقف نشده است.

 اشاره؛ اولین فعالیت اکتشافی در سال 1331 در منطقه خانگیران به وقوع می پیوندد و اولین چاه در سال 1341 به مخزن گاز شیرین شوریجه می رسد و نوید طرح و اجرای تاسیسات گاز در این منطقه محروم معنا پیدا می کند. تاسیسات نم زدایی مرحوم جمالی نیا با تامین خوراک از مخزن گاز شوریجه در سال 1352 به بهره برداری میرسد و گاز مصرفی بخش محدودی از شهر مشهد ازطریق یک خط لوله 16 اینچ ارسال می شد.

کشف مخزن مستعد و بزرگ مزدوران در عمق 3700 متری زمین شهرتی جهانی به منطقه خانگیران می بخشد و به عنوان یک مخزن بزرگ و مستقل گاز برروی تلکس خبرگزاریهای جهان خودنمایی می کند. مخازن گازی منطقه خانگیران سرخس شامل 3 مخزن گاز شیرین با استعداد باقیمانده تولید 17 میلیارد متر مکعب و یک مخزن گاز ترش عظیم با استعداد باقیمانده تولید 300 میلیارد متر مکعب می باشد. هفته نامه دانش نفت در گفت و گو با سید مجید منبتی مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد به بررسی اقدامات و تمهیدات زمستانه این پالایشگاه در تامین گاز استان های شمال و شمال شرق کشور پرداخته است.

تاریخچه شکل گیری مجموعه چگونه بوده است؟

شركت ملي گاز ايران به عنوان يكي از چهار شركت اصلي وابسته به وزارت نفت در سال 1344 هجري شمسي مطابق 1965 ميلادي تاسيس گرديد، اين شركت از آغاز كار متناسب با رشد و توسعه اقتصادي - اجتماعي كشور و بهره گيري از گاز طبيعي به عنوان يكي از منابع مهم در تامين سوخت و توليد انرژي و تحصيل بخشي از ارز مورد نياز تدريجاً به قابليت ها ، توانمندي ها و امكانات توليد خود ( گاز طبيعي ) افزوده است.

بهره برداری از منابع گاز شیرین خانگیران در سال 1352 با 3 حلقه چاه ودر سال 1362 بهره برداری از مخزن گاز ترش مزدوران همزمان با راه اندازی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد با 6 حلقه چاه آغاز گردید.

مخزن گاز ترش مزدوران حاوی سه و نیم درصد گاز بسیار سمی و خطرناک هیدروژن سولفوره (H2S) و شش و نیم درصد گاز دی اکسید کربن (CO2) میباشد و مشابه این مخزن تعداد محدودی در حجم بالای تولید درسطح جهانی فعال است که از آن جمله به کشور کانادا میتوان اشاره کرد و لذا تولید موفق و بی خطر در طی 32 سال گذشته از لحاظ عدم وقوع حوادث منجر به صدمات انسانی و حفاظت تاسیسات در شرایط خورندگی گسترده از افتخارات کارشناسان و کارکنان پرتلاش این مجتمع عظیم پالایشی می باشد.

عملیات اجرایی پالایشگاه گاز خانگیران در سال 1354 آغاز ودر سال 1357 به دلیل تقارن با پیروزی انقلاب اسلامی متوقف و در نهایت با یک وقفه سه ساله در ایام ا... دهه مبارک فجر سال 1362با حضور پربرکت ریاست محترم جمهور حضرت آیت ا... خامنه ای در منطقه خانگیران و صنعت مردان دلاور ایران زمین به عنوان اولین سند افتخار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اداره عملیات این مجتمع عظیم پالایشی را بدون حضور بیگانگان بر عهده می گیرند.

اثرگذاری ایجاد مجموعه در خدمت رسانی به استان ها و مناطق محروم به چه صورت بوده است؟

ما خدمت به جامعه و پاسخگویی به آنان را تکلیف الهی و وظیفه قانونی و انسانی خود می دانیم تا از این راه گامی هر چند کوچک در مسیر آسایش و رفاه آنان برداریم.

گاز ترش منطقه عملیاتی خانگیران پس از فرآورش در واحدهای عمیاتی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از طریق دو خط لوله 36 اینچ تحویل منطقه چهار عملیات انتقال گاز شده و سپس راهی مشهد مقدس می شود.گاز تولیدی این مجتمع گاز مورد نیاز میلیون ها نفر مشترک خانگی و صنعتی در استان های شمال و شمال شرق کشور شامل خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران و بخشی از استان سمنان را تامین می نماید.مهمترین رویکرد ما اصل مشتری مداری ، دقت، سرعت، صداقت، نظم، رافت اسلامی و آینده نگری می باشد.توسعه اجتماعی اقتصادی و ایجاد اشتغال، گردش سرمایه در حوزه کسب و کار با توجه به خرید نیازهای مجموعه از منطقه و ایجاد شهرک های مسکونی کارکنان و اشتغال نیروهای بومی و راه اندازی کارگاه های صنعتی و توانمندسازی پیمانکاران بومی در واگذاری پروژه های عمرانی و فنی از محورهای و رویکرد این شرکت می باشد.

میزان اشتغال زایی بومی و غیربومی در چه حد است و آیا قابل افزایش هم هست؟

میزان اشتغال زایی 70 درصد نیروهای بومی منطقه و در همین راستا و دستورالعمل صادره جذب نیروهای خدماتی و کارگری از منطقه می باشد.با توجه به اجرای طرح های توسعه و ارزش افزوده در حوزه گوگرد، اشتغال افراد بیشتری در آینده نزدیک مدنظر می باشد.

محصولات تولیدی این مجتمع به چه کشورهایی صادر می شوند؟

محصولات جانبی شامل گوگرد تولیدی با درجه خلوص 99 ممیز 98 درصد به گوگرد پاستیل (دانه بندی) و کود گوگردی بنتونیت و گوگرد کلوخه جهت مصارف واحدهای صنعتی و کارخانه های اسیدسازی در داخل کشور مصرف می گردد و بخشی هم به کشورهای همچون چین و هند و پاکستان نیز صادر می گردیده است که هم اکنون تمام گوگرد تولیدی در داخل کشور مصرف می شود.

تولیدات پالایشگاه چه نوع گازهایی هستند؟

گاز طبیعی CH4 (متان) 90 درصد گاز خوراک و 10 درصد گازهای اسیدی همراه خوراک می باشند و هیچ ارتباطی بر کارکرد سد دوستی ندارد.

مشکلات اقتصادی مثل نوسانات بازار ارز و تحریم ها، آیا بر فعالیت های شما تاثیری داشت؟

طبیعتا موضوع تحریم ها در شرایط امروز جامعه تاثیرات خود را گذاشته است و محور اصلی تصمیمات خصمانه دشمنان نظام هم موضوع "نفت و گاز" می باشد. لیکن با رویکرد اقتصاد مقاومتی و استفاده از توان داخل بدون هیچ محدودیتی تولید گاز از این مجتمع گازی جریان دارد.

به عنوان یک تولیدکننده آیا با جامعه نخبگان و شرکتهای دانش بنیان همکاری دارید؟

بله، همانطور که مستحضرید در راستای ارتباط بیشتر صنعت با دانشگاه، پروژه های متعدد و یا تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه های مختلف کشور در تمامی دستگاه های دولتی کشور تعریف می شود.از جمله همکاری ها با جامعه نخبگان می توانیم به همکاری با پارک علم و فناوری خراسان و دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و انعقاد تفاهم نامه با جهاد کشاورزی در حوزه گسترش مصرف گوگرد در بخش کشاورزی اشاره کرد.ثروت آفرینی با ایجاد ارزش افزوده محصولات گوگردی، توسعه کارآفرینی، حمایت از شرکت های دانش بنیان و بکارگیری فناوری روز، از اهداف راه اندازی هاب گوگرد منطقه است.این اقدام با هدف تحقق منویات رهبری در حوزه اشتغال و تولید داخل صورت گرفته که بستر بسیار مناسبی در راستای تعامل دانشگاه با صنعت خواهد بود.ترویج و توسعه کاربرد های جدید گوگرد، حمایت از ایده ها و اختراعات در حوزه محصولات گوگردی، تدوین استاندارد های تولید محصولات با ارزش افزوده، ارزش آفرینی از طریق روش های نوین تولید، مطالعه و بررسی فرآیند های تولید محصولات با ارزش افزوده، حمایت از تجاری سازی محصولات گوگردی از دیگر اهداف راه اندازی پژوهشکده توسعه گوگرد می باشد.

به عنوان یک واحد فعال در تولید گاز به عنوان یکی از ارزشمندترین دارایی های کشور، با توجه به سختی ها و مشکلات تولید چه توصیه ای به مردم دارید؟

تاسیسات گازی شهید هاشمی نژاد در شهرستان مرزی سرخس واقع شده و از جایگاه ویژه ای در این خطه (شمال شرق کشور) برخوردار است و زحمات فراوانی از سوی متخصصان صنعت نفت برای تولید یک مترمکعب گاز طبیعی کشیده می شود و بحث تولید گاز لحظه ای در این پالایشگاه متوقف نشده است، هر چند تمام تمهیدات لازم صورت گرفته است تا مشکلی در تامین گاز مصرفی مشترکان بوجود نیاید اما از هموطنان می خواهیم در مصرف بهینه گاز طبیعی صرفه جویی را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوانیم گاز مورد نیاز دیگر استان های تحت پوشش را تامین نماییم.این نعمت خدادادی به جای مصرف گرمایشی در واحدهای پتروشیمی و ایجاد ارزش افزوده به مصرف برسد تا برای کشور تولید ثروت نماید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
این روزها بحث بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت از موضوعات مهم و پرحاشیه است و قصد ندارم در این نوشتار به این بحث ورود کنم.
علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی// خبر خوش اینکه سرانجام احداث پایانه صادرات نفتی ایران در سواحل جاسک در مکران آغاز شد. پس‌ از قریب به چهار دهه گفت‌وگوی ملی، با اجرای یک خط لوله صادراتی از تلمبه‌خانه‌های گوره بوشهر در نزدیکی جزیره خارک به جاسک فعلاً امکان روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت، خارج از تنگه هرمز، برای ایران فراهم می‌شود.
نویسندگان: حامد حقیقی، مهندس پروژه‌های ابزاردقیق، اداره مهندسی شرکت پتروشیمی مرجان (متانول هفتم) سامان دادگستر، سرپرست مهندسی عمومی، اداره مهندسی شرکت پتروشیمی مرجان (متانول هفتم)

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :