Daneshenaft logo
جمعه 1 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 28 دی ماه 1397 | کد مطلب : 22670
گزارش دانش نفت از تلاش متخصصان صنعت گاز در تنها پالایشگاه شمال و شمال شرق کشور؛
جایگاه ویژه گاز شهید هاشمی‌نژاد در تامین گاز مصرفی مشترکان در زمستان


تاسیسات گازی شهید هاشمی‌نژاد در شهرستان مرزی سرخس واقع شده و از جایگاه ویژه ای در این خطه (شمال شرق کشور) برخوردار است و زحمات فراوانی از سوی متخصصان صنعت نفت برای تولید یک مترمکعب گاز طبیعی کشیده می‌شود و بحث تولید گاز لحظه ای در این پالایشگاه متوقف نشده است.

 اشاره؛ اولین فعالیت اکتشافی در سال 1331 در منطقه خانگیران به وقوع می پیوندد و اولین چاه در سال 1341 به مخزن گاز شیرین شوریجه می رسد و نوید طرح و اجرای تاسیسات گاز در این منطقه محروم معنا پیدا می کند. تاسیسات نم زدایی مرحوم جمالی نیا با تامین خوراک از مخزن گاز شوریجه در سال 1352 به بهره برداری میرسد و گاز مصرفی بخش محدودی از شهر مشهد ازطریق یک خط لوله 16 اینچ ارسال می شد.

کشف مخزن مستعد و بزرگ مزدوران در عمق 3700 متری زمین شهرتی جهانی به منطقه خانگیران می بخشد و به عنوان یک مخزن بزرگ و مستقل گاز برروی تلکس خبرگزاریهای جهان خودنمایی می کند. مخازن گازی منطقه خانگیران سرخس شامل 3 مخزن گاز شیرین با استعداد باقیمانده تولید 17 میلیارد متر مکعب و یک مخزن گاز ترش عظیم با استعداد باقیمانده تولید 300 میلیارد متر مکعب می باشد. هفته نامه دانش نفت در گفت و گو با سید مجید منبتی مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد به بررسی اقدامات و تمهیدات زمستانه این پالایشگاه در تامین گاز استان های شمال و شمال شرق کشور پرداخته است.

تاریخچه شکل گیری مجموعه چگونه بوده است؟

شركت ملي گاز ايران به عنوان يكي از چهار شركت اصلي وابسته به وزارت نفت در سال 1344 هجري شمسي مطابق 1965 ميلادي تاسيس گرديد، اين شركت از آغاز كار متناسب با رشد و توسعه اقتصادي - اجتماعي كشور و بهره گيري از گاز طبيعي به عنوان يكي از منابع مهم در تامين سوخت و توليد انرژي و تحصيل بخشي از ارز مورد نياز تدريجاً به قابليت ها ، توانمندي ها و امكانات توليد خود ( گاز طبيعي ) افزوده است.

بهره برداری از منابع گاز شیرین خانگیران در سال 1352 با 3 حلقه چاه ودر سال 1362 بهره برداری از مخزن گاز ترش مزدوران همزمان با راه اندازی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد با 6 حلقه چاه آغاز گردید.

مخزن گاز ترش مزدوران حاوی سه و نیم درصد گاز بسیار سمی و خطرناک هیدروژن سولفوره (H2S) و شش و نیم درصد گاز دی اکسید کربن (CO2) میباشد و مشابه این مخزن تعداد محدودی در حجم بالای تولید درسطح جهانی فعال است که از آن جمله به کشور کانادا میتوان اشاره کرد و لذا تولید موفق و بی خطر در طی 32 سال گذشته از لحاظ عدم وقوع حوادث منجر به صدمات انسانی و حفاظت تاسیسات در شرایط خورندگی گسترده از افتخارات کارشناسان و کارکنان پرتلاش این مجتمع عظیم پالایشی می باشد.

عملیات اجرایی پالایشگاه گاز خانگیران در سال 1354 آغاز ودر سال 1357 به دلیل تقارن با پیروزی انقلاب اسلامی متوقف و در نهایت با یک وقفه سه ساله در ایام ا... دهه مبارک فجر سال 1362با حضور پربرکت ریاست محترم جمهور حضرت آیت ا... خامنه ای در منطقه خانگیران و صنعت مردان دلاور ایران زمین به عنوان اولین سند افتخار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اداره عملیات این مجتمع عظیم پالایشی را بدون حضور بیگانگان بر عهده می گیرند.

اثرگذاری ایجاد مجموعه در خدمت رسانی به استان ها و مناطق محروم به چه صورت بوده است؟

ما خدمت به جامعه و پاسخگویی به آنان را تکلیف الهی و وظیفه قانونی و انسانی خود می دانیم تا از این راه گامی هر چند کوچک در مسیر آسایش و رفاه آنان برداریم.

گاز ترش منطقه عملیاتی خانگیران پس از فرآورش در واحدهای عمیاتی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از طریق دو خط لوله 36 اینچ تحویل منطقه چهار عملیات انتقال گاز شده و سپس راهی مشهد مقدس می شود.گاز تولیدی این مجتمع گاز مورد نیاز میلیون ها نفر مشترک خانگی و صنعتی در استان های شمال و شمال شرق کشور شامل خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران و بخشی از استان سمنان را تامین می نماید.مهمترین رویکرد ما اصل مشتری مداری ، دقت، سرعت، صداقت، نظم، رافت اسلامی و آینده نگری می باشد.توسعه اجتماعی اقتصادی و ایجاد اشتغال، گردش سرمایه در حوزه کسب و کار با توجه به خرید نیازهای مجموعه از منطقه و ایجاد شهرک های مسکونی کارکنان و اشتغال نیروهای بومی و راه اندازی کارگاه های صنعتی و توانمندسازی پیمانکاران بومی در واگذاری پروژه های عمرانی و فنی از محورهای و رویکرد این شرکت می باشد.

میزان اشتغال زایی بومی و غیربومی در چه حد است و آیا قابل افزایش هم هست؟

میزان اشتغال زایی 70 درصد نیروهای بومی منطقه و در همین راستا و دستورالعمل صادره جذب نیروهای خدماتی و کارگری از منطقه می باشد.با توجه به اجرای طرح های توسعه و ارزش افزوده در حوزه گوگرد، اشتغال افراد بیشتری در آینده نزدیک مدنظر می باشد.

محصولات تولیدی این مجتمع به چه کشورهایی صادر می شوند؟

محصولات جانبی شامل گوگرد تولیدی با درجه خلوص 99 ممیز 98 درصد به گوگرد پاستیل (دانه بندی) و کود گوگردی بنتونیت و گوگرد کلوخه جهت مصارف واحدهای صنعتی و کارخانه های اسیدسازی در داخل کشور مصرف می گردد و بخشی هم به کشورهای همچون چین و هند و پاکستان نیز صادر می گردیده است که هم اکنون تمام گوگرد تولیدی در داخل کشور مصرف می شود.

تولیدات پالایشگاه چه نوع گازهایی هستند؟

گاز طبیعی CH4 (متان) 90 درصد گاز خوراک و 10 درصد گازهای اسیدی همراه خوراک می باشند و هیچ ارتباطی بر کارکرد سد دوستی ندارد.

مشکلات اقتصادی مثل نوسانات بازار ارز و تحریم ها، آیا بر فعالیت های شما تاثیری داشت؟

طبیعتا موضوع تحریم ها در شرایط امروز جامعه تاثیرات خود را گذاشته است و محور اصلی تصمیمات خصمانه دشمنان نظام هم موضوع "نفت و گاز" می باشد. لیکن با رویکرد اقتصاد مقاومتی و استفاده از توان داخل بدون هیچ محدودیتی تولید گاز از این مجتمع گازی جریان دارد.

به عنوان یک تولیدکننده آیا با جامعه نخبگان و شرکتهای دانش بنیان همکاری دارید؟

بله، همانطور که مستحضرید در راستای ارتباط بیشتر صنعت با دانشگاه، پروژه های متعدد و یا تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه های مختلف کشور در تمامی دستگاه های دولتی کشور تعریف می شود.از جمله همکاری ها با جامعه نخبگان می توانیم به همکاری با پارک علم و فناوری خراسان و دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و انعقاد تفاهم نامه با جهاد کشاورزی در حوزه گسترش مصرف گوگرد در بخش کشاورزی اشاره کرد.ثروت آفرینی با ایجاد ارزش افزوده محصولات گوگردی، توسعه کارآفرینی، حمایت از شرکت های دانش بنیان و بکارگیری فناوری روز، از اهداف راه اندازی هاب گوگرد منطقه است.این اقدام با هدف تحقق منویات رهبری در حوزه اشتغال و تولید داخل صورت گرفته که بستر بسیار مناسبی در راستای تعامل دانشگاه با صنعت خواهد بود.ترویج و توسعه کاربرد های جدید گوگرد، حمایت از ایده ها و اختراعات در حوزه محصولات گوگردی، تدوین استاندارد های تولید محصولات با ارزش افزوده، ارزش آفرینی از طریق روش های نوین تولید، مطالعه و بررسی فرآیند های تولید محصولات با ارزش افزوده، حمایت از تجاری سازی محصولات گوگردی از دیگر اهداف راه اندازی پژوهشکده توسعه گوگرد می باشد.

به عنوان یک واحد فعال در تولید گاز به عنوان یکی از ارزشمندترین دارایی های کشور، با توجه به سختی ها و مشکلات تولید چه توصیه ای به مردم دارید؟

تاسیسات گازی شهید هاشمی نژاد در شهرستان مرزی سرخس واقع شده و از جایگاه ویژه ای در این خطه (شمال شرق کشور) برخوردار است و زحمات فراوانی از سوی متخصصان صنعت نفت برای تولید یک مترمکعب گاز طبیعی کشیده می شود و بحث تولید گاز لحظه ای در این پالایشگاه متوقف نشده است، هر چند تمام تمهیدات لازم صورت گرفته است تا مشکلی در تامین گاز مصرفی مشترکان بوجود نیاید اما از هموطنان می خواهیم در مصرف بهینه گاز طبیعی صرفه جویی را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوانیم گاز مورد نیاز دیگر استان های تحت پوشش را تامین نماییم.این نعمت خدادادی به جای مصرف گرمایشی در واحدهای پتروشیمی و ایجاد ارزش افزوده به مصرف برسد تا برای کشور تولید ثروت نماید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در حال حاضر ایران در بازار جهانی گاز ۱.۵ درصد نقش دارد که با توجه به ذخایر عظیم گازی، موقعیت راهبردی و افزایش تقاضا پیش‌بینی می‌شود که بتواند در این بازار بزرگ سهم خود را به ۱۰ درصد برساند.
ساز و کار ساخت خطوط لوله نفت و پتروشیمی و واگذاری حقوقی آن، موضوعی است که علیرغم اشاره به کلیات آن در آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی، همچنان شفاف نیست.
در حالی گفته شده در سال آینده تمامی درآمد نفت برای پروژه‌های عمرانی سرمایه‌گذاری می‌شود که اعلام منابع ۶۰ هزار میلیاردی برای این بخش، این تصور را ایجاد می‌کند که احتمالا درآمد نفتی در همین حد است.

يادداشت
طرح توسعه و ارتقای دانش اعضای کمیسیون‌ها و کمیته‌های مرتبط با برگزاری مناقصه‌ها در صنعت نفت، ۲۹ مهرماه امسال با برگزاری نخستین دوره در مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت کلید خورد و پیش‌بینی می‌شود این دوره تا پایان بهمن‌ماه برای ۷۰۰ نفر برگزار شود.
وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر ایران تا پایان مهرماه نشان می‌دهد که نیروگاه‌های تجدیدپذیر مانع از انتشار 3 میلیون تن گاز گلخانه‌ای در کشور شده است.
استعداد خوب ایران در تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی باعث شده پای پنل‌های خورشیدی به پشت‌بام خانه‌های مردم از دو سال پیش باز شود.
صابر آزاد، کارشناس صنعت پالایش/ کارشناسان می‌گویند با توجه به افزایش تقاضای نفت در بخش پتروشیمیایی در ۲۰ سال آینده، ضرورت ساخت پتروپالایشگاه به جای ساخت پالایشگاه در ایران بیش از پیش احساس می‌شود.
امید شاکری، مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های وزارت نفت/ دستورعمل تغییر روش ساخت و نصب واحدهای پیش‌ساخته بهره‌برداری و نمک‌زدایی نفت که تیرماه امسال از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، با انجام اقدام‌هایی از جمله تدوین چارچوب همسان قراردادی، تدوین مجموعه الزامات فنی و اچ‌اس‌یی، تدوین الگوی ارزیابی صلاحیت شرکت‌های متقاضی و برگزاری نخستین فراخوان مربوطه، وارد فاز اجرا شده است.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :