Daneshenaft logo
جمعه 1 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 26 بهمن ماه 1397 | کد مطلب : 22752
گزارش دانش نفت از افتتاح پروژه‌های گازرسانی خوزستان با هزینه ۱۵۰۰ میلیارد ریالی؛
تولید روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز معادل ۵ میلیون بشکه نفت در کشور


آغاز گازرسانی در ایران با تأسیس پالایشگاه بیدبلند در استان خوزستان بود که گاز فرآورش شده در آن از سوی یک خط تنها به اتحاد جماهیر شوروی سابق می‌رفت و در این مسیر فقط به ۸ شهر کشور گازرسانی شده بود.

 

 خوزستان روز پنج شنبه گذشته میزبان مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی مقام‌های استانی بود تا ۲۵ طرح گازرسانی با هزینه بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افتتاح شود.

به گزارش دانش نفت به نقل از شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت در امور گاز و جمعی از مدیران شرکت ملی گاز ایران در خوزستان ۲۵ طرح گازرسانی را افتتاح کرد. این طرح‌ها شامل گازرسانی به ۱۷۴ روستای استان خوزستان واقع در شهرهای اهواز، اندیمشک، حمیدیه، شوش، ماهشهر و خرمشهر در قالب ۲۵ پروژه با هزینه‌ای بیش از یک میلیارد و ۵۹۶ میلیون ریال بود که به صورت ویدئوکنفرانس و به‌طور هم‌زمان به بهره‌برداری رسیدند. اجرای یک هزار و ۲۶۶ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع و نصب ۱۴ هزار و ۷۷۵ انشعاب از مشخصات این پروژه‌ها هستند که با بهره‌برداری از آنها، ۱۵ هزار و ۶۰۴ خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردار خواهند شد. افزون بر این، عملیات اجرایی پروژه فاز نخست الوار گرمسیری نیز با هزینه ۲۶۰ میلیارد ریال آغاز ‌شد که برای این فاز ۶۸ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع با ۸۵۰ انشعاب پیش‌بینی شده است تا ۸۸۰ خانوار از نعمت گاز بهره‌مند شوند.

۳ هزار روستا امسال از نعمت گاز بهره‌مند شدند

در همین حال، معاون وزیر نفت در امور گاز در آیین افتتاح رسمی ۲۵ پروژه گازرسانی به ۱۷۴روستای استان خوزستان با اشاره به اینکه گازرسانی به روستاها بسیار دشوار است، اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۳ هزار روستا از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند. حسن منتظر تربتی در این آیین که با حضور فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شهر اندیمشک در مجلس، پیمان جهانگیری فرماندار اندیمشک، عبدالله ابول پور، مدیرعامل شرکت گاز استان خوزستان به صورت ویدئو کنفرانس در فرمانداری اندیمشک برگزار شد، با تبریک چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: آغاز گازرسانی در ایران با تأسیس پالایشگاه بیدبلند در استان خوزستان بود که گاز فرآورش شده در آن از سوی یک خط تنها به اتحاد جماهیر شوروی سابق می‌رفت و در این مسیر فقط به ۸ شهر کشور گازرسانی شده بود.وی افزود: این درحالی است که امروز در یک مرحله توان گازرسانی به ۱۷۴ روستا را داریم و تعداد روستاهای گازدار کشور هم اکنون ۲۷ هزار روستاست.معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب سیاست کشور بر این قرار گرفت که از نفت به عنوان کالای صادراتی استفاده شود، گفت: بر این اساس گاز به عنوان جایگزینی مناسب برای نفت مورد استفاده قرار گرفت.وی ادامه داد: اکنون ما در شرایطی قرار داریم که روزانه ۸۰۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌کنیم که این رقم معادل ۵ میلیون بشکه نفت است و این موضوع نشان می‌دهد جایگاه گاز در کشور بسیار ویژه است و در واقع اگر گاز نبود نفتی هم برای صادرات وجود نداشت.تربتی با تشکر از پشتیبانی مجلس شورای اسلامی به‌ویژه اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی برای توسعه گازرسانی روستایی و شهری، تصریح کرد: مهمتر از پشتیبانی اعضای کمسیون انرژی، تصویب قانون بند «ق» تبصره ۲ بودجه سال ۹۳ از سوی مجلس شورای اسلامی بود که به جرأت می‌توان آن را مترقی‌ترین قانون در بخش زیرساخت‌های کشور نامید.وی اظهار کرد: این قانون بعدها به تصویب قانون رفع موانع تولید منجر شد که این قانون عملا منابع مالی پروژه‌های گازرسانی را از محل صرفه‌جویی محصولات جایگزین شده تأمین می‌کرد.معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: این موضوع بدین معنا نیست که وقتی به نقطه‌ای گازرسانی می‌شود، سوخت‌های گران‌تر مانند گازوئیل، نفت سفید و.... می‌توانند صادر شوند و هزینه دیگر پروژه‌های گازرسانی را تأمین کنند و این مهمترین و مترقی‌ترین قانون در توسعه گازرسانی از گذشته تاکنون است.مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران توسعه فازهای پارس جنوبی را اتفاق مهم دیگری در این زمینه خواند و گفت: با تلاش همکارانمان در صنعت نفت امروز دیگر در زمستان هیچ مشکلی به لحاظ افت فشار یا قطعی گاز نداریم، این در حالی است که همزمان صادرات گاز به کشورهای همسایه نیز انجام می شود.وی با اشاره به اینکه گازرسانی به روستاها بسیار دشوار است، اظهار کرد: امروز گازرسانی به ۱۷۴روستا افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید و بر همین اساس از ابتدای امسال تاکنون ۳ هزار روستا از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند و این آمار برای نخستین بار است که در صنعت گاز رخ داده است.تربتی با بیان اینکه امیدواریم گازرسانی به روستاها سال آینده هم برهمین روال به خوبی انجام شود، افزود: بنابراین طی دو تا سه سال آینده کل روستاهای کشور گازرسانی شده‌اند.

ضرورت شناسایی فعالیت‌های قابل واگذاری شرکت انتقال گاز به بخش خصوصی

معاون وزیر نفت در امور گاز در همین حال گفت: تبدیل تجربیات به فرآیندها و مستند کردن آنها در واگذاری فعالیت‌ها به بخش‌های خصوصی کمک خواهد کرد. حسن منتظر تربتی، عصر روز چهارشنبه (۲۴ بهمن‌ماه) در بازدید از منطقه یک عملیات انتقال گاز گفت: هم‌اکنون توسعه و نوع آرایش شبکه موجود و شیوه عملکرد در منطقه یک عملیات انتقال گاز به‌طور کامل در حال تغییر و عبور خطوط ششم ۴۸ اینچ شلمچه که به خط یکم سراسری و دیگر خطوط عملیاتی این منطقه افزوده شده، سبب توسعه روزافزون و افزایش اهمیت این منطقه شده و نیاز است در شیوه کار و نوع عملکرد نیز بازنگری شود.وی ضمن قدردانی از فعالیت‌های همه کارکنان منطقه یک عملیات انتقال گاز افزود: همکاری تنگاتنگ منطقه یک و پالایشگاه گازی بیدبلند در این منطقه مشهود است و این فضای همکاری باید تقویت شود بنابراین امیدواریم مشکلاتی که در شهرک میانکوه وجود دارد هر چه زودتر برطرف شود و تصمیم‌گیری‌ها به نتیجه برسد.معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه فرآیندی که اکنون در شرکت ملی گاز ایران شکل گرفته است این شرکت را به سوی مجموعه‌ای توانمند در همه حوزه‌ها سوق می‌دهد، گفت: با توجه به اینکه در چند سال آینده در بخش‌های گازرسانی بیشتر به سوی بهره‌برداری و نگهداشت حرکت می‌کنیم، رویکرد ما نیز باید به شرکت‌داری تغییر کند از این رو باید توجه ویژه‌ای به شیوه مدیریت نیروهایی که در حال خارج شدن از سازمان هستند و نیز در کنار آن تربیت نیروهای جدید و انتقال تجربیات، داشته باشیم.منتظرتربتی با اشاره به اینکه تبدیل تجربیات به فرآیندها و مستند کردن آنها به ما در واگذاری فعالیت‌ها به بخش های خصوصی کمک خواهد کرد، ادامه داد: شرکت ملی گاز ایران باید در یک دوره دو ساله همه فرآیندهای بخش‌های قابل برون سپاری در شرکت انتقال گاز را شناسایی و پس از واگذاری، نظارت و کنترل کند و این بخش‌ها، نقاط وظیفه‌ای شرکت انتقال گاز است که در نوع وظایف اصلی این شرکت خللی ایجاد نمی‌کند و بیشتر نیز در بخش بهره‌برداری است.وی تصریح کرد: امیدواریم در چند سال آ ینده بتوانیم وارد بازار کشورهای همسایه نیازمند خدمات گاز شویم و از تجربه‌ای که در همه بخش‌های شرکت و به‌ویژه شرکت انتقال گاز برای اجرا و بهره‌برداری وجود دارد، در بازارهای جهانی استفاده کنیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در حال حاضر ایران در بازار جهانی گاز ۱.۵ درصد نقش دارد که با توجه به ذخایر عظیم گازی، موقعیت راهبردی و افزایش تقاضا پیش‌بینی می‌شود که بتواند در این بازار بزرگ سهم خود را به ۱۰ درصد برساند.
ساز و کار ساخت خطوط لوله نفت و پتروشیمی و واگذاری حقوقی آن، موضوعی است که علیرغم اشاره به کلیات آن در آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی، همچنان شفاف نیست.
در حالی گفته شده در سال آینده تمامی درآمد نفت برای پروژه‌های عمرانی سرمایه‌گذاری می‌شود که اعلام منابع ۶۰ هزار میلیاردی برای این بخش، این تصور را ایجاد می‌کند که احتمالا درآمد نفتی در همین حد است.

يادداشت
طرح توسعه و ارتقای دانش اعضای کمیسیون‌ها و کمیته‌های مرتبط با برگزاری مناقصه‌ها در صنعت نفت، ۲۹ مهرماه امسال با برگزاری نخستین دوره در مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت کلید خورد و پیش‌بینی می‌شود این دوره تا پایان بهمن‌ماه برای ۷۰۰ نفر برگزار شود.
وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر ایران تا پایان مهرماه نشان می‌دهد که نیروگاه‌های تجدیدپذیر مانع از انتشار 3 میلیون تن گاز گلخانه‌ای در کشور شده است.
استعداد خوب ایران در تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی باعث شده پای پنل‌های خورشیدی به پشت‌بام خانه‌های مردم از دو سال پیش باز شود.
صابر آزاد، کارشناس صنعت پالایش/ کارشناسان می‌گویند با توجه به افزایش تقاضای نفت در بخش پتروشیمیایی در ۲۰ سال آینده، ضرورت ساخت پتروپالایشگاه به جای ساخت پالایشگاه در ایران بیش از پیش احساس می‌شود.
امید شاکری، مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های وزارت نفت/ دستورعمل تغییر روش ساخت و نصب واحدهای پیش‌ساخته بهره‌برداری و نمک‌زدایی نفت که تیرماه امسال از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، با انجام اقدام‌هایی از جمله تدوین چارچوب همسان قراردادی، تدوین مجموعه الزامات فنی و اچ‌اس‌یی، تدوین الگوی ارزیابی صلاحیت شرکت‌های متقاضی و برگزاری نخستین فراخوان مربوطه، وارد فاز اجرا شده است.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :