Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 14 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7349
مهندس اوجی خبر داد:
بزرگترین طرح افزایش تولید گازمایع ایران آماده افتتاح شددانش نفت:معاون وزير نفت از آغاز شمارش معكوس به منظور افتتاح و بهره‌برداري رسمي از طرح استحصال گازمايع پالايشگاه فجرجم خبر داد و اعلام كرد:امسال با بهره‌برداري كامل از اين طرح روزانه 280 تن به ظرفيت توليد محصولات گازي كشور افزوده مي‌شود.
جواد اوجي  با اشاره به آغاز شمارش معكوس براي افتتاح رسمي طرح جديد افـزايـش تـوليـد گـاز مـايـع و ميعـانات گازي در پالايشگاه فجرجم، گفت: با بهره برداري از اين طرح جديد ظرفيت توليد گازمايع )LPG(‌ كشور روزانه 200 تن و ميعانات گازي 80 تن در روز افزايش مي يابد.مديرعامل شركت ملي گاز با اعلام اينكه  اين پروژه گازي در در دو فاز طراحي، ساخت، نصب و راه اندازي شده است، تصريح كرد: سال گذشته فاز اول اين طرح شامل ساخت چهار مخزن با ظرفيت ذخيره سازي 350 تن گازمايع و مـيـعــانــات گــازي در مــدار بـهــره بــرداري قـرار گرفت.معاون وزير نفت با يادآوري اينكه در حال حاضر مراحل نهايي تست و آزمايش هاي فني براي راه اندازي فاز دوم اين طرح مراحل پاياني خود را پشت سر مي گذارد، تصريح كرد: فروردين ماه سالجاري با وارد شدن گاز شيرين به تاسيسات توليد LPG‌، عمليات راه اندازي و پيش راه اندازي نهايي آغاز شده است.اين مقام مسئول با تاكيد بر اينكه اين پروژه به زودي به طور كامل در مدار بهره‌‌برداري قرار مي گيرد، تبيين كرد: علاوه بر افزايش توليد محصولات گازي، در اجراي اين طرح از حداكثر ظرفيت پيمانكاران و سازندگان ايراني استفاده شده است. براي طراحي، ساخت، نصب و راه اندازي اين طرح افزايش توليد گاز مايع ايران بيش از 20 ميليون دلار سرمايه گذاري شده است و پيش بيني مي شود با اجراي اين طرح سالانه يك ميليون و 500 هزار تن گازمايع به ظرفيت توليد محصولات گازي كشور افزوده مي‌شود.از سوي ديگر در كنار افزايش ظرفيت توليد محصولات مختلف گازي ايران، حذف آلودگي زيست محيطي كه در مشعل‌هاي پالايشگاه فجر جم سوزانده مي شـود از ديگر دستاوردهاي اقتصادي اين طرح است.در پروژه توليد گاز مايع پالايشگاه فجرجم سوخت مصرفي 10 دستگاه بويلر 45 و 65 تني، 6 دسـتگاه توربو كمپرسور پروپان، چهار دستگاه توربين برق و كوره هاي مختلف پالايشگاه را از گـازهـاي مـتصاعد شده از مايعات گازي تامين خواهد كرد.وزن تجهيزات مورد استفاده در طرح توليد LPG‌ يكهزار تن است كه 560 تن سازه فلزي، 11 هزار 250 متر مكعب بتن ريزي، 3100 متر لوله كشي و 40 هزار متر كابل كشي ديگر پيش بيني شده در اجراي طرح توليد واحد ال.پي.جي در شركت پالايش گاز فجرجم است.پالايشگاه گاز فجر جم در دو فاز طراحي و ساخته شده است و هر فاز اين پالايشگاه از چهار رديف تصفيه گاز تشكيل شده كه هر رديف نيز متشكل از يك واحد شيرين سازي، يك واحد تنظيم نقطه شبنم و يك واحد تبريد پروپان است.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :