Daneshenaft logo
دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7377
مدیر عامل شركت ملی گاز ایران:
واردات گاز از تركمنستان نصف شد


دانش نفت:همزمان با كاهش 50 درصدی واردات گاز از تركمنستان، سـال گـذشته میزان صادرات گاز ایران 5/4 میلیارد مترمكعب بیش از واردات این حامل انرژی بوده و پیش بینی می‌شود امسال حجم صادرات گاز به ركورد تاریخی 10 میلیارد متر مكعب افزایش یابد.

پس از توافق تهران - عشق آباد مبني بر افزايش حجم صادرات گاز اين كشور همسايه به ايران تا مرز 40 ميليون مترمكعب در روز، واردات اين حجم از گاز در سال 89 و 90 منجر به منفـي شدن تراز تجارت گاز كشور شــد. بــر ايــن اسـاس ايـران در ازاي واردات حدود 12 ميليارد مترمكعب گـــاز از تـــركــمــنــسـتــان و جـمـهــوري آذربايجان، هشت ميليارد مترمكعب گاز به تركيه صادر كرده بود كه عملا تراز تجارت گاز كشور سالانه با چهار ميليارد مترمكعب كسري روبرو شده بود. با اين وجود، سال گذشته ميزان واردات گـــــــاز طــــبـــيـــعــــــي ايــــــران از تركمنستان در مقايسه با سال 1390 كاهشي حدود 50 درصدي را تجربه كرد و اين در حالي است كه ميزان صـادرات گـاز طـبـيـعـي بـه تـركـيـه بـه بـالاتـريـن ميـزان در چنـد سـال اخيـر افزايش يافته است. جواد اوجي درباره آخــــريــــن وضــعــيــــت تــــراز تــجـــارت بـيـن‌الـمـلـلـي گـاز ايـران، گـفـت: سـال گـــذشـتـــه ايــران حــدود 5/4 مـيـلـيــارد مترمكعب گاز طبيعي از تركمنستان وارد كـرد كـه اين نصف حجم گاز وارداتي از اين كشور همسايه در سال 1390 بوده است. مديرعامل شركت ملي گاز با تاكيد بر اينكه زمستان سال گـذشته ركورد صادرات روزانه گاز ايـران بـه تـركيـه با ثبت 5/31 ميليون مترمكعب در 24 ساعت شكسته شد، تصريح كرد: بر اين اساس در مجموع سال گذشته بيش از هشت ميليارد و 400 ميليون مترمكعب گاز به تركيه صــادر شـد. معـاون وزيـر نفـت كـل مصرف گاز طبيعي ايران در سال 91 را حدود 150 ميليارد مترمكعب عنوان كرد و افزود: با آغاز صادرات گاز طبيعي به عراق از تابستان سالجاري عـلاوه بـر افزايش درآمدهاي ارزي حاصل از فروش گاز فاصله واردات در مقايسه با صادرات گاز ايران بيشتر خــواهــد شــد. ايــن مقـام مسئـول بـا يـادآوري ايـنـكـه هـم اكـنـون ساخت خطوط لوله گاز ايران به عراق براي صدور گاز طبيعي به دو منطقه بصره و بغداد از پيشرفت اجرايي مطلوبي بـرخوردار است، تبيين كرد: امسال حـجـم صـادرات كـل گـاز كـشور تا محدوده 10 ميليارد مترمكعب قابل افزايش است.  با توافق تهران - بغداد قـرار اسـت گـاز صـادراتـي ايـران به عراق از منطقه ايلام به دو نيروگاه برق المنصوره و بغداد انتقال داده شود، به طوري‌كه در فاز اول روزانه 20 ميليون مترمكعب گاز و در نهايت تا 25 ميليون مترمكعب گاز به عراق صادر خواهد شد. بر اين اساس گاز ايـران از طـريـق يـك خـط لـوله 42 اينچـي منشعـب از خط لوله ششم سراسري وارد خــاك عـراق خـواهـد شـد. در ساخت اين خط لوله 270 كـيـلــومتـري انتقـال گـاز از ظـرفيـت پـيـمــانـكــاران و ســازنــدگـان ايـرانـي استفاده حداكثري شده است. صادق الـيــاســري مــديــر كـل بـرنـامـه‌ريـزي وزارت نـفـت عـراق اخـيرا از آغاز ساخت خط لوله واردات گاز طبيعي از ايران خبر داده و به مهر گفته بود: قرار است خط لوله گاز وارداتي از مـنطقه خسروي در غرب ايران به بغداد و بصره انتقال داده شود. هزينه ســرمــايــه گـذاري مـورد نـيـاز بـراي ساخت خط لوله گاز ايران - عراق 450 ميليون دلار برآورد مي شود كه در صورت تكميل در مدت 5 سال امكان انتقال حدود 25 ميليون متر مكعب گاز طبيعي به عراق فراهم مي‌شود. از سوي ديگر، همزمان با اين توافق‌هاي دوجانبه، دولت بغداد با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به اروپا، در خاك اين كشور موافقت كـرد. ميـدل‌ايسـت آنلاين با انتشار گزارشي، اعلام كرده است: عراق با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به سوريه و پس از آن اروپا، در خاك اين كشور، موافقت كرد.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :