Daneshenaft logo
دوشنبه 23 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7377
مدیر عامل شركت ملی گاز ایران:
واردات گاز از تركمنستان نصف شد


دانش نفت:همزمان با كاهش 50 درصدی واردات گاز از تركمنستان، سـال گـذشته میزان صادرات گاز ایران 5/4 میلیارد مترمكعب بیش از واردات این حامل انرژی بوده و پیش بینی می‌شود امسال حجم صادرات گاز به ركورد تاریخی 10 میلیارد متر مكعب افزایش یابد.

پس از توافق تهران - عشق آباد مبني بر افزايش حجم صادرات گاز اين كشور همسايه به ايران تا مرز 40 ميليون مترمكعب در روز، واردات اين حجم از گاز در سال 89 و 90 منجر به منفـي شدن تراز تجارت گاز كشور شــد. بــر ايــن اسـاس ايـران در ازاي واردات حدود 12 ميليارد مترمكعب گـــاز از تـــركــمــنــسـتــان و جـمـهــوري آذربايجان، هشت ميليارد مترمكعب گاز به تركيه صادر كرده بود كه عملا تراز تجارت گاز كشور سالانه با چهار ميليارد مترمكعب كسري روبرو شده بود. با اين وجود، سال گذشته ميزان واردات گـــــــاز طــــبـــيـــعــــــي ايــــــران از تركمنستان در مقايسه با سال 1390 كاهشي حدود 50 درصدي را تجربه كرد و اين در حالي است كه ميزان صـادرات گـاز طـبـيـعـي بـه تـركـيـه بـه بـالاتـريـن ميـزان در چنـد سـال اخيـر افزايش يافته است. جواد اوجي درباره آخــــريــــن وضــعــيــــت تــــراز تــجـــارت بـيـن‌الـمـلـلـي گـاز ايـران، گـفـت: سـال گـــذشـتـــه ايــران حــدود 5/4 مـيـلـيــارد مترمكعب گاز طبيعي از تركمنستان وارد كـرد كـه اين نصف حجم گاز وارداتي از اين كشور همسايه در سال 1390 بوده است. مديرعامل شركت ملي گاز با تاكيد بر اينكه زمستان سال گـذشته ركورد صادرات روزانه گاز ايـران بـه تـركيـه با ثبت 5/31 ميليون مترمكعب در 24 ساعت شكسته شد، تصريح كرد: بر اين اساس در مجموع سال گذشته بيش از هشت ميليارد و 400 ميليون مترمكعب گاز به تركيه صــادر شـد. معـاون وزيـر نفـت كـل مصرف گاز طبيعي ايران در سال 91 را حدود 150 ميليارد مترمكعب عنوان كرد و افزود: با آغاز صادرات گاز طبيعي به عراق از تابستان سالجاري عـلاوه بـر افزايش درآمدهاي ارزي حاصل از فروش گاز فاصله واردات در مقايسه با صادرات گاز ايران بيشتر خــواهــد شــد. ايــن مقـام مسئـول بـا يـادآوري ايـنـكـه هـم اكـنـون ساخت خطوط لوله گاز ايران به عراق براي صدور گاز طبيعي به دو منطقه بصره و بغداد از پيشرفت اجرايي مطلوبي بـرخوردار است، تبيين كرد: امسال حـجـم صـادرات كـل گـاز كـشور تا محدوده 10 ميليارد مترمكعب قابل افزايش است.  با توافق تهران - بغداد قـرار اسـت گـاز صـادراتـي ايـران به عراق از منطقه ايلام به دو نيروگاه برق المنصوره و بغداد انتقال داده شود، به طوري‌كه در فاز اول روزانه 20 ميليون مترمكعب گاز و در نهايت تا 25 ميليون مترمكعب گاز به عراق صادر خواهد شد. بر اين اساس گاز ايـران از طـريـق يـك خـط لـوله 42 اينچـي منشعـب از خط لوله ششم سراسري وارد خــاك عـراق خـواهـد شـد. در ساخت اين خط لوله 270 كـيـلــومتـري انتقـال گـاز از ظـرفيـت پـيـمــانـكــاران و ســازنــدگـان ايـرانـي استفاده حداكثري شده است. صادق الـيــاســري مــديــر كـل بـرنـامـه‌ريـزي وزارت نـفـت عـراق اخـيرا از آغاز ساخت خط لوله واردات گاز طبيعي از ايران خبر داده و به مهر گفته بود: قرار است خط لوله گاز وارداتي از مـنطقه خسروي در غرب ايران به بغداد و بصره انتقال داده شود. هزينه ســرمــايــه گـذاري مـورد نـيـاز بـراي ساخت خط لوله گاز ايران - عراق 450 ميليون دلار برآورد مي شود كه در صورت تكميل در مدت 5 سال امكان انتقال حدود 25 ميليون متر مكعب گاز طبيعي به عراق فراهم مي‌شود. از سوي ديگر، همزمان با اين توافق‌هاي دوجانبه، دولت بغداد با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به اروپا، در خاك اين كشور موافقت كـرد. ميـدل‌ايسـت آنلاين با انتشار گزارشي، اعلام كرده است: عراق با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به سوريه و پس از آن اروپا، در خاك اين كشور، موافقت كرد.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :