Daneshenaft logo
پنجشنبه 27 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7377
مدیر عامل شركت ملی گاز ایران:
واردات گاز از تركمنستان نصف شد


دانش نفت:همزمان با كاهش 50 درصدی واردات گاز از تركمنستان، سـال گـذشته میزان صادرات گاز ایران 5/4 میلیارد مترمكعب بیش از واردات این حامل انرژی بوده و پیش بینی می‌شود امسال حجم صادرات گاز به ركورد تاریخی 10 میلیارد متر مكعب افزایش یابد.

پس از توافق تهران - عشق آباد مبني بر افزايش حجم صادرات گاز اين كشور همسايه به ايران تا مرز 40 ميليون مترمكعب در روز، واردات اين حجم از گاز در سال 89 و 90 منجر به منفـي شدن تراز تجارت گاز كشور شــد. بــر ايــن اسـاس ايـران در ازاي واردات حدود 12 ميليارد مترمكعب گـــاز از تـــركــمــنــسـتــان و جـمـهــوري آذربايجان، هشت ميليارد مترمكعب گاز به تركيه صادر كرده بود كه عملا تراز تجارت گاز كشور سالانه با چهار ميليارد مترمكعب كسري روبرو شده بود. با اين وجود، سال گذشته ميزان واردات گـــــــاز طــــبـــيـــعــــــي ايــــــران از تركمنستان در مقايسه با سال 1390 كاهشي حدود 50 درصدي را تجربه كرد و اين در حالي است كه ميزان صـادرات گـاز طـبـيـعـي بـه تـركـيـه بـه بـالاتـريـن ميـزان در چنـد سـال اخيـر افزايش يافته است. جواد اوجي درباره آخــــريــــن وضــعــيــــت تــــراز تــجـــارت بـيـن‌الـمـلـلـي گـاز ايـران، گـفـت: سـال گـــذشـتـــه ايــران حــدود 5/4 مـيـلـيــارد مترمكعب گاز طبيعي از تركمنستان وارد كـرد كـه اين نصف حجم گاز وارداتي از اين كشور همسايه در سال 1390 بوده است. مديرعامل شركت ملي گاز با تاكيد بر اينكه زمستان سال گـذشته ركورد صادرات روزانه گاز ايـران بـه تـركيـه با ثبت 5/31 ميليون مترمكعب در 24 ساعت شكسته شد، تصريح كرد: بر اين اساس در مجموع سال گذشته بيش از هشت ميليارد و 400 ميليون مترمكعب گاز به تركيه صــادر شـد. معـاون وزيـر نفـت كـل مصرف گاز طبيعي ايران در سال 91 را حدود 150 ميليارد مترمكعب عنوان كرد و افزود: با آغاز صادرات گاز طبيعي به عراق از تابستان سالجاري عـلاوه بـر افزايش درآمدهاي ارزي حاصل از فروش گاز فاصله واردات در مقايسه با صادرات گاز ايران بيشتر خــواهــد شــد. ايــن مقـام مسئـول بـا يـادآوري ايـنـكـه هـم اكـنـون ساخت خطوط لوله گاز ايران به عراق براي صدور گاز طبيعي به دو منطقه بصره و بغداد از پيشرفت اجرايي مطلوبي بـرخوردار است، تبيين كرد: امسال حـجـم صـادرات كـل گـاز كـشور تا محدوده 10 ميليارد مترمكعب قابل افزايش است.  با توافق تهران - بغداد قـرار اسـت گـاز صـادراتـي ايـران به عراق از منطقه ايلام به دو نيروگاه برق المنصوره و بغداد انتقال داده شود، به طوري‌كه در فاز اول روزانه 20 ميليون مترمكعب گاز و در نهايت تا 25 ميليون مترمكعب گاز به عراق صادر خواهد شد. بر اين اساس گاز ايـران از طـريـق يـك خـط لـوله 42 اينچـي منشعـب از خط لوله ششم سراسري وارد خــاك عـراق خـواهـد شـد. در ساخت اين خط لوله 270 كـيـلــومتـري انتقـال گـاز از ظـرفيـت پـيـمــانـكــاران و ســازنــدگـان ايـرانـي استفاده حداكثري شده است. صادق الـيــاســري مــديــر كـل بـرنـامـه‌ريـزي وزارت نـفـت عـراق اخـيرا از آغاز ساخت خط لوله واردات گاز طبيعي از ايران خبر داده و به مهر گفته بود: قرار است خط لوله گاز وارداتي از مـنطقه خسروي در غرب ايران به بغداد و بصره انتقال داده شود. هزينه ســرمــايــه گـذاري مـورد نـيـاز بـراي ساخت خط لوله گاز ايران - عراق 450 ميليون دلار برآورد مي شود كه در صورت تكميل در مدت 5 سال امكان انتقال حدود 25 ميليون متر مكعب گاز طبيعي به عراق فراهم مي‌شود. از سوي ديگر، همزمان با اين توافق‌هاي دوجانبه، دولت بغداد با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به اروپا، در خاك اين كشور موافقت كـرد. ميـدل‌ايسـت آنلاين با انتشار گزارشي، اعلام كرده است: عراق با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به سوريه و پس از آن اروپا، در خاك اين كشور، موافقت كرد.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برنده مزایده اخیر پتروشیمی بیستون کرمانشاه همان مالک پالایشگاه کرمانشاه است، پالایشگاهی که به شیوه‌ای غیرقانونی در سال ٩٥ واگذار شده است.
غالب بودن وجه اقتصادی توافق پاریس به دلیل هدف قرار گرفتن حوزه انرژی ایجاب می‌کند که اسناد بالادستی اقتصادی با اقدامات موردنظر توافق پاریس، تطابق داشته باشد، امری که مورد غفلت قرارگرفته است.
اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و به دنبال آن تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های جدیدی به منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود.

يادداشت
کورش هاشمی، پروانه غریبی/ موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی ۱۱۳-۵۷ اسب بخار و بازه گشتاوری ۱۴۸-۱۰۱ نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر ۱,۴ تا ۱.۸ لیتر با مصرف سوخت ۷.۲ تا ۱۲.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
شعیب بهمن، رییس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر/ یکصدوهفتادوپنجمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین برگزار شد که برخی کشورها از تصمیم‌گیری‌های کلی و بدون اجماع برخی کشورها ناراضی بودند.
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.
فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر/ برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک با قطر، صنایع در مدت ۳۵ ماه فرصت استقرار در منطقه را داشتند، به همین علت مهلت پرداختن به ضوابط زیست‌محیطی برای آنها فراهم نمی‌شود و مجوزی هم برای آنها صادر نمی‌شود که در ادامه همین نداشتن مجوز، زمینه‌ساز تخلفات و مشکلات بعدی شده است.
امیر دودآبی‌نژاد، معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق/ مشکل اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :