Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7377
مدیر عامل شركت ملی گاز ایران:
واردات گاز از تركمنستان نصف شد


دانش نفت:همزمان با كاهش 50 درصدی واردات گاز از تركمنستان، سـال گـذشته میزان صادرات گاز ایران 5/4 میلیارد مترمكعب بیش از واردات این حامل انرژی بوده و پیش بینی می‌شود امسال حجم صادرات گاز به ركورد تاریخی 10 میلیارد متر مكعب افزایش یابد.

پس از توافق تهران - عشق آباد مبني بر افزايش حجم صادرات گاز اين كشور همسايه به ايران تا مرز 40 ميليون مترمكعب در روز، واردات اين حجم از گاز در سال 89 و 90 منجر به منفـي شدن تراز تجارت گاز كشور شــد. بــر ايــن اسـاس ايـران در ازاي واردات حدود 12 ميليارد مترمكعب گـــاز از تـــركــمــنــسـتــان و جـمـهــوري آذربايجان، هشت ميليارد مترمكعب گاز به تركيه صادر كرده بود كه عملا تراز تجارت گاز كشور سالانه با چهار ميليارد مترمكعب كسري روبرو شده بود. با اين وجود، سال گذشته ميزان واردات گـــــــاز طــــبـــيـــعــــــي ايــــــران از تركمنستان در مقايسه با سال 1390 كاهشي حدود 50 درصدي را تجربه كرد و اين در حالي است كه ميزان صـادرات گـاز طـبـيـعـي بـه تـركـيـه بـه بـالاتـريـن ميـزان در چنـد سـال اخيـر افزايش يافته است. جواد اوجي درباره آخــــريــــن وضــعــيــــت تــــراز تــجـــارت بـيـن‌الـمـلـلـي گـاز ايـران، گـفـت: سـال گـــذشـتـــه ايــران حــدود 5/4 مـيـلـيــارد مترمكعب گاز طبيعي از تركمنستان وارد كـرد كـه اين نصف حجم گاز وارداتي از اين كشور همسايه در سال 1390 بوده است. مديرعامل شركت ملي گاز با تاكيد بر اينكه زمستان سال گـذشته ركورد صادرات روزانه گاز ايـران بـه تـركيـه با ثبت 5/31 ميليون مترمكعب در 24 ساعت شكسته شد، تصريح كرد: بر اين اساس در مجموع سال گذشته بيش از هشت ميليارد و 400 ميليون مترمكعب گاز به تركيه صــادر شـد. معـاون وزيـر نفـت كـل مصرف گاز طبيعي ايران در سال 91 را حدود 150 ميليارد مترمكعب عنوان كرد و افزود: با آغاز صادرات گاز طبيعي به عراق از تابستان سالجاري عـلاوه بـر افزايش درآمدهاي ارزي حاصل از فروش گاز فاصله واردات در مقايسه با صادرات گاز ايران بيشتر خــواهــد شــد. ايــن مقـام مسئـول بـا يـادآوري ايـنـكـه هـم اكـنـون ساخت خطوط لوله گاز ايران به عراق براي صدور گاز طبيعي به دو منطقه بصره و بغداد از پيشرفت اجرايي مطلوبي بـرخوردار است، تبيين كرد: امسال حـجـم صـادرات كـل گـاز كـشور تا محدوده 10 ميليارد مترمكعب قابل افزايش است.  با توافق تهران - بغداد قـرار اسـت گـاز صـادراتـي ايـران به عراق از منطقه ايلام به دو نيروگاه برق المنصوره و بغداد انتقال داده شود، به طوري‌كه در فاز اول روزانه 20 ميليون مترمكعب گاز و در نهايت تا 25 ميليون مترمكعب گاز به عراق صادر خواهد شد. بر اين اساس گاز ايـران از طـريـق يـك خـط لـوله 42 اينچـي منشعـب از خط لوله ششم سراسري وارد خــاك عـراق خـواهـد شـد. در ساخت اين خط لوله 270 كـيـلــومتـري انتقـال گـاز از ظـرفيـت پـيـمــانـكــاران و ســازنــدگـان ايـرانـي استفاده حداكثري شده است. صادق الـيــاســري مــديــر كـل بـرنـامـه‌ريـزي وزارت نـفـت عـراق اخـيرا از آغاز ساخت خط لوله واردات گاز طبيعي از ايران خبر داده و به مهر گفته بود: قرار است خط لوله گاز وارداتي از مـنطقه خسروي در غرب ايران به بغداد و بصره انتقال داده شود. هزينه ســرمــايــه گـذاري مـورد نـيـاز بـراي ساخت خط لوله گاز ايران - عراق 450 ميليون دلار برآورد مي شود كه در صورت تكميل در مدت 5 سال امكان انتقال حدود 25 ميليون متر مكعب گاز طبيعي به عراق فراهم مي‌شود. از سوي ديگر، همزمان با اين توافق‌هاي دوجانبه، دولت بغداد با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به اروپا، در خاك اين كشور موافقت كـرد. ميـدل‌ايسـت آنلاين با انتشار گزارشي، اعلام كرده است: عراق با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به سوريه و پس از آن اروپا، در خاك اين كشور، موافقت كرد.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :