Daneshenaft logo
یکشنبه 31 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7377
مدیر عامل شركت ملی گاز ایران:
واردات گاز از تركمنستان نصف شد


دانش نفت:همزمان با كاهش 50 درصدی واردات گاز از تركمنستان، سـال گـذشته میزان صادرات گاز ایران 5/4 میلیارد مترمكعب بیش از واردات این حامل انرژی بوده و پیش بینی می‌شود امسال حجم صادرات گاز به ركورد تاریخی 10 میلیارد متر مكعب افزایش یابد.

پس از توافق تهران - عشق آباد مبني بر افزايش حجم صادرات گاز اين كشور همسايه به ايران تا مرز 40 ميليون مترمكعب در روز، واردات اين حجم از گاز در سال 89 و 90 منجر به منفـي شدن تراز تجارت گاز كشور شــد. بــر ايــن اسـاس ايـران در ازاي واردات حدود 12 ميليارد مترمكعب گـــاز از تـــركــمــنــسـتــان و جـمـهــوري آذربايجان، هشت ميليارد مترمكعب گاز به تركيه صادر كرده بود كه عملا تراز تجارت گاز كشور سالانه با چهار ميليارد مترمكعب كسري روبرو شده بود. با اين وجود، سال گذشته ميزان واردات گـــــــاز طــــبـــيـــعــــــي ايــــــران از تركمنستان در مقايسه با سال 1390 كاهشي حدود 50 درصدي را تجربه كرد و اين در حالي است كه ميزان صـادرات گـاز طـبـيـعـي بـه تـركـيـه بـه بـالاتـريـن ميـزان در چنـد سـال اخيـر افزايش يافته است. جواد اوجي درباره آخــــريــــن وضــعــيــــت تــــراز تــجـــارت بـيـن‌الـمـلـلـي گـاز ايـران، گـفـت: سـال گـــذشـتـــه ايــران حــدود 5/4 مـيـلـيــارد مترمكعب گاز طبيعي از تركمنستان وارد كـرد كـه اين نصف حجم گاز وارداتي از اين كشور همسايه در سال 1390 بوده است. مديرعامل شركت ملي گاز با تاكيد بر اينكه زمستان سال گـذشته ركورد صادرات روزانه گاز ايـران بـه تـركيـه با ثبت 5/31 ميليون مترمكعب در 24 ساعت شكسته شد، تصريح كرد: بر اين اساس در مجموع سال گذشته بيش از هشت ميليارد و 400 ميليون مترمكعب گاز به تركيه صــادر شـد. معـاون وزيـر نفـت كـل مصرف گاز طبيعي ايران در سال 91 را حدود 150 ميليارد مترمكعب عنوان كرد و افزود: با آغاز صادرات گاز طبيعي به عراق از تابستان سالجاري عـلاوه بـر افزايش درآمدهاي ارزي حاصل از فروش گاز فاصله واردات در مقايسه با صادرات گاز ايران بيشتر خــواهــد شــد. ايــن مقـام مسئـول بـا يـادآوري ايـنـكـه هـم اكـنـون ساخت خطوط لوله گاز ايران به عراق براي صدور گاز طبيعي به دو منطقه بصره و بغداد از پيشرفت اجرايي مطلوبي بـرخوردار است، تبيين كرد: امسال حـجـم صـادرات كـل گـاز كـشور تا محدوده 10 ميليارد مترمكعب قابل افزايش است.  با توافق تهران - بغداد قـرار اسـت گـاز صـادراتـي ايـران به عراق از منطقه ايلام به دو نيروگاه برق المنصوره و بغداد انتقال داده شود، به طوري‌كه در فاز اول روزانه 20 ميليون مترمكعب گاز و در نهايت تا 25 ميليون مترمكعب گاز به عراق صادر خواهد شد. بر اين اساس گاز ايـران از طـريـق يـك خـط لـوله 42 اينچـي منشعـب از خط لوله ششم سراسري وارد خــاك عـراق خـواهـد شـد. در ساخت اين خط لوله 270 كـيـلــومتـري انتقـال گـاز از ظـرفيـت پـيـمــانـكــاران و ســازنــدگـان ايـرانـي استفاده حداكثري شده است. صادق الـيــاســري مــديــر كـل بـرنـامـه‌ريـزي وزارت نـفـت عـراق اخـيرا از آغاز ساخت خط لوله واردات گاز طبيعي از ايران خبر داده و به مهر گفته بود: قرار است خط لوله گاز وارداتي از مـنطقه خسروي در غرب ايران به بغداد و بصره انتقال داده شود. هزينه ســرمــايــه گـذاري مـورد نـيـاز بـراي ساخت خط لوله گاز ايران - عراق 450 ميليون دلار برآورد مي شود كه در صورت تكميل در مدت 5 سال امكان انتقال حدود 25 ميليون متر مكعب گاز طبيعي به عراق فراهم مي‌شود. از سوي ديگر، همزمان با اين توافق‌هاي دوجانبه، دولت بغداد با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به اروپا، در خاك اين كشور موافقت كـرد. ميـدل‌ايسـت آنلاين با انتشار گزارشي، اعلام كرده است: عراق با ساخت خط لوله انتقال گاز ايران به سوريه و پس از آن اروپا، در خاك اين كشور، موافقت كرد.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
موضوع افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی ایران به طور بی‌واسطه‌ای گره سختی به موضوع سرمایه و سرمایه‌گذاری خورده است، چه اینکه افزایش هر بشکه نفت از چاه‌های نفتی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری بر روی این چاه‌های ایران بستگی دارد.
ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان محسوب می‌گردد. با توجه به اینکه منابع نفتی و گازی، اصلی‌ترین منبع طبیعی زیر زمینی در ایران است، شاید بتوان از دیدگاه کالایی و ملی، آن را به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین کالای تولید شده در کشور دانست.
محسن حائری‌ نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) / اوپک سال‌هاست در بازار جهانی نفت دارای نقش کلیدی است و می‌توان آن را «مدیریت بازار» شناخت و OPEC نقش سازنده‌ای در مدیریت بازار داشته است و می‌تواند ثبات لازم را در بازار نفت به وجود آورد و هدف از تشکیل این سازمان چیزی جز ایجاد یک اجماع با هدف کنترل قدرت و زیاده‌خواهی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی که بر ذخایر مالکان نفت چنگ زده بودند نبوده است.

يادداشت
مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها (نیپنا سه‌شنبه 5 تیر‌ماه 97) و انتشار آن در برخی جراید دیگر، در حالی از تولید 45 میلیون تن محصول در شرکت‌های زیرمجموعه صحبت کرده است که اجرای تعدادی از طرح‌های در دست اجرای این شرکت بر اساس دیدگاه جدید وی و عدم تامین بودجه مورد نیاز دچار تاخیر و بلاتکلیفی شده‌اند.
سیدمهدی حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ نفت که همیشه بازیگر اصلی صحنه کنش‌های سیاسی آمریکا و ایران بوده است این بار هم با خروج ترامپ از برجام در صدر لیست تحریم‌ها علیه ایران قرار گرفته است.
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
گفتمان
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :