Daneshenaft logo
یکشنبه 25 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 28 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7405
مدیرعامل شركت ملی گاز خبرداد:
افزایش درآمد گازی ایران به 10میلیارد دلاردانش نقت: معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه تا سال آينده حجم صادرات گاز ايران به مـرز 100 ميليـون متـرمكعـب در روز افـزايـش مي‌‌يابد، اعلام كرد: پيش بيني مي‌شود همزمان با افزايش حجم، درآمدهاي ارزي صادرات گاز از مرز 10 ميليارد دلار در سال عبور كند.
جواد اوجي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت افزايش درآمدهاي ارزي صادرات گاز طبيعي ايران به كشورهاي همسايه، گفت: در حال حاضر به طور متوسط سالانه از محل صادرات گاز طبيعي به تركيه 3.5 تا 4 ميليارد دلار درآمد ارزي نصيب اقتصاد كشور مي شود.مديرعامل شركت ملي گاز با تاكيد بر اينكه در حال حاضر سه قرارداد جديد براي صادرات گاز به عراق و پاكستان امضا شده است، تصريح كرد: قرار است گاز ايران از دو مسير به نيروگاه هاي بغداد و بصره در جنوب عراق منتقل شود. معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه با اجرايي شدن اين قراردادها در مجموع روزانه 40 تا 45 ميليون مترمكعب به حجم صادرات گاز ايران افزوده خواهد شد، اظهار داشت: همچنين تاكنون قراردادي با پاكستان براي صادرات روزانه 5/21 ميليون مترمكعب امضا شده است. اين مقام مسئول با يادآوري اينكه فاز اول صادرات گاز به عراق از تـابـسـتـان سـالجاري اغاز مي شود، تبيين كرد: همچنين از اوايل سال آينده با تكميل ساخت خطوط لوله، ايران آماده صدور گاز طبيعي به پاكستان است. وي با يادآوري اينكه با صدور هر 10 ميليارد مترمكعب گاز سالانه 4 تا 5/4 ميليارد دلار درآمد جديد نصيب كشور خواهد شد، افزود: بر ايـن اسـاس پيش بيني مي شود با نهايي شدن قراردادهاي در دست اجرا درآمد ارزي از محل صادرات گاز طبيعي كشور از مرز 10 ميليارد دلار در سال عبور كند.اوجي با اشاره به افزايش سه برابري درآمدهاي صادرات گاز ايران تا سال آينده، تبيين كرد: علاوه بر اين ايران براي صادرات گاز به تمامي كشورهاي همسايه و به ويژه كشورهاي حـاشـيـه خـليج فارس آمادگي دارد. مديرعامل شركت ملي گاز در پاسخ به مهر در خصوص فرمول فروش گاز به عراق هم توضيح داد: گاز به اين كشور همسايه با فرمولي متشكل از قيمت يك نوع نفت خام، نفت كوره و گازوئيل محاسبه خواهد شد. معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه قيمت فروش گاز طبيعي ايران به عراق منطقي و منصفانه است، خاطرنشان كرد: ايران به هيچ وجه گاز ارزان قيمت به كشورهاي همسايه صادر نمي كند.
توافق جديد گازي ايران- تركيه
مقامات تهران - آنكارا به منظور ترانزيت ســالانـه دو ميليـارد متـرمكعـب گـاز طبيعـي بـه كشورهاي متقاضي گاز ايران در اروپا به توافق رسيده اند و آخرين مراحل مذاكرات قيمتي بين دو طرف در حال نهايي شدن است. آمريكا از چند سال گذشته تاكنون با حمايت از برخي از پروژه‌هاي غير اقتصادي همچون خط لوله لوله  ناباكو و ترنس آنـاتـولـين سعي بر حذف سياسي گاز ايران در كشورهاي اتحاديه اروپا داشته است. با اين وجود كشورهايي همچون جمهوري آذربايجان و اقليم كردستان عراق كه در چند سال گذشته بارها مورد حمايت آمريكا براي دور زدن گاز ايران قرار گرفته اند اما اين دسته از كشورها از گاز كافي و مطمئن براي تامين بلندمدت متحدان دولت واشنگتن در اتحاديه اروپا برخوردار نيستند. بر اين اساس برخي از كشورهاي اروپايي به دنبال كاهش وابستگي گازي به روسيه از يك سو و افت توليد گاز در برخي از كشورهاي توليدكننده اروپايي همچون هلند، نروژ و آلمان به صورت چراغ خاموش مذاكراتي را براي خريد گاز طبيعي از ايران آغاز كرده اند. ايران هم براي حضور در بازار گاز اروپا در سايه سنگين تحريم‌ها تاكنون دو مسير خط لوله گاز اسلامي و تركيه را تعريف و مذاكراتي را با كشـورهـاي مسيـر آغـاز كـرده انـد كـه پيرو اين مذاكرات دو سال قبل دولت آنكارا مجوزي به منظور ترانزيت گاز طبيعي ايران به ساير كشورها مصرب كرد. در ادامه اين تعاملات گازي كابينه دولت بغداد هم سال گذشته با صدور مجوزي نسبت به ترانزيت گاز طبيعي ايران به كشورهاي ثالث چراغ سبز نشان داد و حتي وزير نفت اين كشور همسايه مامور اجرايي شدن اين پروژه گازي شد. جواد اوجي با اشاره به انجام مذاكرات متعدد گــازي بــا شـركـت‌هـاي مختلـف اروپـايـي بـراي صادرات و يا ترانزيت گاز طبيعي، گفت: پس از اخذ مجوز از دولت تركيه، مذاكرات جديدي با اين كشور براي تعيين حق ترانزيت گاز طبيعي انجام شده است.مديرعامل شركت ملي گاز با اعلام اينكه مطابق با مذاكرات انجام شده ايران گاز خود را براي صدور به كشورهاي اروپايي متقاضي در نقطه مرزي تحويل تركيه خواهد داد، اظهار داشت: اين گاز از مسير خاك تركيه به كشورهاي اروپايي متقاضي تحويل داده خواهد شد. معاون وزير نفت درباره حجم اوليه ترانزيت گاز به تركيه هم توضيح داد: فعلا مذاكراتي براي ترانزيت سالانه دو ميليارد مترمكعب گاز طبيعي به تركيه انجام شده است. اين مقام مسئول در پاسخ به سوال ديگر مهر كه آيا ايران از گاز كافي به منظور صادرات به اروپا و به ويژه عراق برخوردار است؟ بيان كرد: با توجه به برنامه شركت ملي نفت بايد فازهاي جديد پارس جنوبي امسال در مدار بهره برداري قرار بگيرد كه در اين صورت گاز مازاد براي صادرات و ترانزيت گاز در اختيار داريم.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :