Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 فروردین ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 28 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7405
مدیرعامل شركت ملی گاز خبرداد:
افزایش درآمد گازی ایران به 10میلیارد دلاردانش نقت: معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه تا سال آينده حجم صادرات گاز ايران به مـرز 100 ميليـون متـرمكعـب در روز افـزايـش مي‌‌يابد، اعلام كرد: پيش بيني مي‌شود همزمان با افزايش حجم، درآمدهاي ارزي صادرات گاز از مرز 10 ميليارد دلار در سال عبور كند.
جواد اوجي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت افزايش درآمدهاي ارزي صادرات گاز طبيعي ايران به كشورهاي همسايه، گفت: در حال حاضر به طور متوسط سالانه از محل صادرات گاز طبيعي به تركيه 3.5 تا 4 ميليارد دلار درآمد ارزي نصيب اقتصاد كشور مي شود.مديرعامل شركت ملي گاز با تاكيد بر اينكه در حال حاضر سه قرارداد جديد براي صادرات گاز به عراق و پاكستان امضا شده است، تصريح كرد: قرار است گاز ايران از دو مسير به نيروگاه هاي بغداد و بصره در جنوب عراق منتقل شود. معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه با اجرايي شدن اين قراردادها در مجموع روزانه 40 تا 45 ميليون مترمكعب به حجم صادرات گاز ايران افزوده خواهد شد، اظهار داشت: همچنين تاكنون قراردادي با پاكستان براي صادرات روزانه 5/21 ميليون مترمكعب امضا شده است. اين مقام مسئول با يادآوري اينكه فاز اول صادرات گاز به عراق از تـابـسـتـان سـالجاري اغاز مي شود، تبيين كرد: همچنين از اوايل سال آينده با تكميل ساخت خطوط لوله، ايران آماده صدور گاز طبيعي به پاكستان است. وي با يادآوري اينكه با صدور هر 10 ميليارد مترمكعب گاز سالانه 4 تا 5/4 ميليارد دلار درآمد جديد نصيب كشور خواهد شد، افزود: بر ايـن اسـاس پيش بيني مي شود با نهايي شدن قراردادهاي در دست اجرا درآمد ارزي از محل صادرات گاز طبيعي كشور از مرز 10 ميليارد دلار در سال عبور كند.اوجي با اشاره به افزايش سه برابري درآمدهاي صادرات گاز ايران تا سال آينده، تبيين كرد: علاوه بر اين ايران براي صادرات گاز به تمامي كشورهاي همسايه و به ويژه كشورهاي حـاشـيـه خـليج فارس آمادگي دارد. مديرعامل شركت ملي گاز در پاسخ به مهر در خصوص فرمول فروش گاز به عراق هم توضيح داد: گاز به اين كشور همسايه با فرمولي متشكل از قيمت يك نوع نفت خام، نفت كوره و گازوئيل محاسبه خواهد شد. معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه قيمت فروش گاز طبيعي ايران به عراق منطقي و منصفانه است، خاطرنشان كرد: ايران به هيچ وجه گاز ارزان قيمت به كشورهاي همسايه صادر نمي كند.
توافق جديد گازي ايران- تركيه
مقامات تهران - آنكارا به منظور ترانزيت ســالانـه دو ميليـارد متـرمكعـب گـاز طبيعـي بـه كشورهاي متقاضي گاز ايران در اروپا به توافق رسيده اند و آخرين مراحل مذاكرات قيمتي بين دو طرف در حال نهايي شدن است. آمريكا از چند سال گذشته تاكنون با حمايت از برخي از پروژه‌هاي غير اقتصادي همچون خط لوله لوله  ناباكو و ترنس آنـاتـولـين سعي بر حذف سياسي گاز ايران در كشورهاي اتحاديه اروپا داشته است. با اين وجود كشورهايي همچون جمهوري آذربايجان و اقليم كردستان عراق كه در چند سال گذشته بارها مورد حمايت آمريكا براي دور زدن گاز ايران قرار گرفته اند اما اين دسته از كشورها از گاز كافي و مطمئن براي تامين بلندمدت متحدان دولت واشنگتن در اتحاديه اروپا برخوردار نيستند. بر اين اساس برخي از كشورهاي اروپايي به دنبال كاهش وابستگي گازي به روسيه از يك سو و افت توليد گاز در برخي از كشورهاي توليدكننده اروپايي همچون هلند، نروژ و آلمان به صورت چراغ خاموش مذاكراتي را براي خريد گاز طبيعي از ايران آغاز كرده اند. ايران هم براي حضور در بازار گاز اروپا در سايه سنگين تحريم‌ها تاكنون دو مسير خط لوله گاز اسلامي و تركيه را تعريف و مذاكراتي را با كشـورهـاي مسيـر آغـاز كـرده انـد كـه پيرو اين مذاكرات دو سال قبل دولت آنكارا مجوزي به منظور ترانزيت گاز طبيعي ايران به ساير كشورها مصرب كرد. در ادامه اين تعاملات گازي كابينه دولت بغداد هم سال گذشته با صدور مجوزي نسبت به ترانزيت گاز طبيعي ايران به كشورهاي ثالث چراغ سبز نشان داد و حتي وزير نفت اين كشور همسايه مامور اجرايي شدن اين پروژه گازي شد. جواد اوجي با اشاره به انجام مذاكرات متعدد گــازي بــا شـركـت‌هـاي مختلـف اروپـايـي بـراي صادرات و يا ترانزيت گاز طبيعي، گفت: پس از اخذ مجوز از دولت تركيه، مذاكرات جديدي با اين كشور براي تعيين حق ترانزيت گاز طبيعي انجام شده است.مديرعامل شركت ملي گاز با اعلام اينكه مطابق با مذاكرات انجام شده ايران گاز خود را براي صدور به كشورهاي اروپايي متقاضي در نقطه مرزي تحويل تركيه خواهد داد، اظهار داشت: اين گاز از مسير خاك تركيه به كشورهاي اروپايي متقاضي تحويل داده خواهد شد. معاون وزير نفت درباره حجم اوليه ترانزيت گاز به تركيه هم توضيح داد: فعلا مذاكراتي براي ترانزيت سالانه دو ميليارد مترمكعب گاز طبيعي به تركيه انجام شده است. اين مقام مسئول در پاسخ به سوال ديگر مهر كه آيا ايران از گاز كافي به منظور صادرات به اروپا و به ويژه عراق برخوردار است؟ بيان كرد: با توجه به برنامه شركت ملي نفت بايد فازهاي جديد پارس جنوبي امسال در مدار بهره برداري قرار بگيرد كه در اين صورت گاز مازاد براي صادرات و ترانزيت گاز در اختيار داريم.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال 96 با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش به پایان رسید، هر چند سختی‌ها و چالش‌هایش، به خوشی‌هایش به طور ملموسی می‌چربید.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه‌ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی ایران به شمار می‌رود.
ذخایر اندک نفت و گاز اتحادیه اروپا در کنار مصرف بالای این اتحادیه پارادوکسی را ایجاد کرده که باعث وابستگی روزافزون اتحادیه اروپا به کشورهای دارنده نفت و گاز شده، اما باید گفت جای ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده گاز جهان در لیست تامین کنندگان گاز اروپا بسیار خالی است.

يادداشت
داستان ملی شدن نفت در خاطره نسل ما به «شاهنامه آزادی» تبدیل شده است؛ از ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نه یک حدیث تاریخی، که سرود آزادی است و سرود آزادی سر از قید زمان برمی‌کشد، چیزی را می‌سراید و چیزی را می‌ستاید که هنوز اتفاق نیفتاده یا به تمام و کمال اتفاق نیفتاده و آرزو می‌شود که در آینده اتفاق بیفتد.
شمس‌الدین سیاسی‌راد، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو/ پیامد افزایش چشمگیر قیمت نفت در ایران (به دلیل سوء مدیریت و عدم پیش بینی) که منجر به افزایش درآمدهای نفتی و تزریق این درآمدها به اقتصاد کشور شده که در نهایت نه تنها منجر به رشد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده و رشد ناخالص داخلی نشد بلکه به دلیل افزایش هزینه‌ها و بی‌انضباطی پولی و مالی موجب ایجاد مشکل در اقتصاد و بیمارشدن اقتصاد کشور شد.
علی‌اکبر اولیا، رییس سازمان ملی بهره‌وری / اختصاص جایزه بهره‌وری، یکی از برگ‌های برنده توسعه و رقابت‌پذیری بخش معدن در منطقه و جهان است و باید فرهنگ جایزه بهره‌وری را به طور جدی توسعه دهیم.
بهمن سوری، فعال اقتصادی و کارشناس صنعت بیمه/ نقش اصلی بیمه کاهش ریسک است. هر چه احتمال ریسک بالاتر باشد، احتمال اینکه کسب و کار در آن زمینه سرمایه‌گذاری کند، کمتر است، اما شرکت‌های بیمه در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نقشی بیش از این دارند.
زینب‌خاتون ایرانی / امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش های فرهنگی و انجام فعالیت‌های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
گفتمان
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.
روابط عمومی می‌تواند جایگاه افراد و سازمان را ارتقا دهد. آقای بوجارزاده و مجموعه روابط عمومی‌ شرکت به عقیده من نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ا‌ند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :