Daneshenaft logo
جمعه 30 شهریور ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 28 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7405
مدیرعامل شركت ملی گاز خبرداد:
افزایش درآمد گازی ایران به 10میلیارد دلاردانش نقت: معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه تا سال آينده حجم صادرات گاز ايران به مـرز 100 ميليـون متـرمكعـب در روز افـزايـش مي‌‌يابد، اعلام كرد: پيش بيني مي‌شود همزمان با افزايش حجم، درآمدهاي ارزي صادرات گاز از مرز 10 ميليارد دلار در سال عبور كند.
جواد اوجي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت افزايش درآمدهاي ارزي صادرات گاز طبيعي ايران به كشورهاي همسايه، گفت: در حال حاضر به طور متوسط سالانه از محل صادرات گاز طبيعي به تركيه 3.5 تا 4 ميليارد دلار درآمد ارزي نصيب اقتصاد كشور مي شود.مديرعامل شركت ملي گاز با تاكيد بر اينكه در حال حاضر سه قرارداد جديد براي صادرات گاز به عراق و پاكستان امضا شده است، تصريح كرد: قرار است گاز ايران از دو مسير به نيروگاه هاي بغداد و بصره در جنوب عراق منتقل شود. معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه با اجرايي شدن اين قراردادها در مجموع روزانه 40 تا 45 ميليون مترمكعب به حجم صادرات گاز ايران افزوده خواهد شد، اظهار داشت: همچنين تاكنون قراردادي با پاكستان براي صادرات روزانه 5/21 ميليون مترمكعب امضا شده است. اين مقام مسئول با يادآوري اينكه فاز اول صادرات گاز به عراق از تـابـسـتـان سـالجاري اغاز مي شود، تبيين كرد: همچنين از اوايل سال آينده با تكميل ساخت خطوط لوله، ايران آماده صدور گاز طبيعي به پاكستان است. وي با يادآوري اينكه با صدور هر 10 ميليارد مترمكعب گاز سالانه 4 تا 5/4 ميليارد دلار درآمد جديد نصيب كشور خواهد شد، افزود: بر ايـن اسـاس پيش بيني مي شود با نهايي شدن قراردادهاي در دست اجرا درآمد ارزي از محل صادرات گاز طبيعي كشور از مرز 10 ميليارد دلار در سال عبور كند.اوجي با اشاره به افزايش سه برابري درآمدهاي صادرات گاز ايران تا سال آينده، تبيين كرد: علاوه بر اين ايران براي صادرات گاز به تمامي كشورهاي همسايه و به ويژه كشورهاي حـاشـيـه خـليج فارس آمادگي دارد. مديرعامل شركت ملي گاز در پاسخ به مهر در خصوص فرمول فروش گاز به عراق هم توضيح داد: گاز به اين كشور همسايه با فرمولي متشكل از قيمت يك نوع نفت خام، نفت كوره و گازوئيل محاسبه خواهد شد. معاون وزير نفت با تاكيد بر اينكه قيمت فروش گاز طبيعي ايران به عراق منطقي و منصفانه است، خاطرنشان كرد: ايران به هيچ وجه گاز ارزان قيمت به كشورهاي همسايه صادر نمي كند.
توافق جديد گازي ايران- تركيه
مقامات تهران - آنكارا به منظور ترانزيت ســالانـه دو ميليـارد متـرمكعـب گـاز طبيعـي بـه كشورهاي متقاضي گاز ايران در اروپا به توافق رسيده اند و آخرين مراحل مذاكرات قيمتي بين دو طرف در حال نهايي شدن است. آمريكا از چند سال گذشته تاكنون با حمايت از برخي از پروژه‌هاي غير اقتصادي همچون خط لوله لوله  ناباكو و ترنس آنـاتـولـين سعي بر حذف سياسي گاز ايران در كشورهاي اتحاديه اروپا داشته است. با اين وجود كشورهايي همچون جمهوري آذربايجان و اقليم كردستان عراق كه در چند سال گذشته بارها مورد حمايت آمريكا براي دور زدن گاز ايران قرار گرفته اند اما اين دسته از كشورها از گاز كافي و مطمئن براي تامين بلندمدت متحدان دولت واشنگتن در اتحاديه اروپا برخوردار نيستند. بر اين اساس برخي از كشورهاي اروپايي به دنبال كاهش وابستگي گازي به روسيه از يك سو و افت توليد گاز در برخي از كشورهاي توليدكننده اروپايي همچون هلند، نروژ و آلمان به صورت چراغ خاموش مذاكراتي را براي خريد گاز طبيعي از ايران آغاز كرده اند. ايران هم براي حضور در بازار گاز اروپا در سايه سنگين تحريم‌ها تاكنون دو مسير خط لوله گاز اسلامي و تركيه را تعريف و مذاكراتي را با كشـورهـاي مسيـر آغـاز كـرده انـد كـه پيرو اين مذاكرات دو سال قبل دولت آنكارا مجوزي به منظور ترانزيت گاز طبيعي ايران به ساير كشورها مصرب كرد. در ادامه اين تعاملات گازي كابينه دولت بغداد هم سال گذشته با صدور مجوزي نسبت به ترانزيت گاز طبيعي ايران به كشورهاي ثالث چراغ سبز نشان داد و حتي وزير نفت اين كشور همسايه مامور اجرايي شدن اين پروژه گازي شد. جواد اوجي با اشاره به انجام مذاكرات متعدد گــازي بــا شـركـت‌هـاي مختلـف اروپـايـي بـراي صادرات و يا ترانزيت گاز طبيعي، گفت: پس از اخذ مجوز از دولت تركيه، مذاكرات جديدي با اين كشور براي تعيين حق ترانزيت گاز طبيعي انجام شده است.مديرعامل شركت ملي گاز با اعلام اينكه مطابق با مذاكرات انجام شده ايران گاز خود را براي صدور به كشورهاي اروپايي متقاضي در نقطه مرزي تحويل تركيه خواهد داد، اظهار داشت: اين گاز از مسير خاك تركيه به كشورهاي اروپايي متقاضي تحويل داده خواهد شد. معاون وزير نفت درباره حجم اوليه ترانزيت گاز به تركيه هم توضيح داد: فعلا مذاكراتي براي ترانزيت سالانه دو ميليارد مترمكعب گاز طبيعي به تركيه انجام شده است. اين مقام مسئول در پاسخ به سوال ديگر مهر كه آيا ايران از گاز كافي به منظور صادرات به اروپا و به ويژه عراق برخوردار است؟ بيان كرد: با توجه به برنامه شركت ملي نفت بايد فازهاي جديد پارس جنوبي امسال در مدار بهره برداري قرار بگيرد كه در اين صورت گاز مازاد براي صادرات و ترانزيت گاز در اختيار داريم.آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-قانون منع بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید و بر اساس آن معاونان وزرا و استانداران بازنشسته نیز باید بروند و با شغل دولتی خداحافظی کنند.
برای بی اثرکردن تحریم‌های نفتی باید فروش سنتی نفت و استفاده از نظام بانکی بین‌المللی را کنار گذاشته و درآمد حاصل از فروش را به صورت ریالی تسویه کرد.
موقعیت ممتاز ایران در ترانزیت، استفاده از فرصت ها و درآمدهای ترانزیتی که با تغییر شرایط در تعاملات بین المللی کمترین تاثیر را می پذیرد.

يادداشت
حمیدرضا قریشی، پژوهشگر اقتصادی/ ۲۰ شرکت پتروشیمی به دلیل دریافت مواد اولیه با نرخ ۳۸۰۰ تومان و فروش ارزصادراتی به قیمت بازارثانویه، از ۳۰هزارمیلیارد تومان رانت بهره‌مند هستند.
آمار می‌گوید حدود ۱۷ میلیارد یورو محصولات فولادی و عمدتا پتروشیمی از فروردین ماه تاکنون صادر شده اما تنها ۴ میلیارد یورو از آن برای تامین مالی واردات رسمی کشور در سامانه نیما عرضه شده است.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ در حالی که کشورهای دارنده منابع فسیلی از الحاق به توافقنامه پاریس حذر دارند، برخی با نادیده گرفتن مزیت منابع فسیلی ایران، الحاق به آن را که اجرایش ۵۲ میلیارد دلار هزینه دارد، پیگیری می‌کنند.
دکتر تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه‌ نفت/ بر اساس اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، یکی از محورهای اصلی فعالیت وزارت نفت (و به تبع آن شرکت ملی نفت ایران) افزایش ذخایر راهبردی، حفظ و توسعه ظرفیت تولید نفت خام است.
دکتر علی مبینی دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی / با اجرای طرح فناوری بازیافت دی‎اکسیدکربن (CDR) می‎توان شاهد کاهش هدررفت دی‎اکسیدکربن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بود.
گفتمان
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :