Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1397 | کد مطلب : 11961
افتخارآفرینی فرزندی از خانواده صنعت نفت در نخستین المپیاد بین‌المللی فناوری ‌نانو


نخستین المپیاد بین‌المللی فناوری ‌نانو به میزبانی ایران فروردین‌ماه 97 در پارک فناوری پردیس برگزار شد.

المپیادی که به گفته مسوولان برگزارکننده در سطح بالایی بوده و ایده‌های مطرح شده در آن توسط تیم‌ها برای حل چالش‌ها بسیار جالب توجه بوده است. ایده‌هایی که با تلاش پژوهشگران و حمایت لازم از آنان می‌تواند از ایده آزمایشگاهی به فعالیتی صنعتی تبدیل شود.

اهمیت این المپیاد برای ما علاوه بر نخستین میزبان بودن، کسب رتبه نخست المپیاد جهانی نانو در بخش تجاری‌سازی و کسب‌و‌کار بود. تیم سه نفره «نانیت» ایران توانست در پنج روز تلاش و رقابت با کسب رتبه‌ نخست جایزه  2000 یورویی را از آن خود کند.

اما این اتفاق خجسته برای صنعت نفت خاص‌تر بود، چون یکی از اعضای تیم سه نفره ایران فرزندی از خانواده بزرگ بهداشت و درمان صنعت نفت است. پوریا فرزند مهدی پریداش یکی از کارکنان بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق است. جوان 22 ساله‌ای که دانشجوی کارشناسی ارشد گرایش شناسایی و انتخاب مواد (زیرمجموعه مهندسی مواد و متالورژی) دانشگاه فردوسی است.

 به گفته پدر، پوریا راه رسیدن به همه موفقیت‌های زندگی را از مسیر حضور  قلب در نماز می‌داند، و این نکته را به همه نیز توصیه می‌کند و می‌گوید: «همه چیز را فقط از خدا بخواهید.»

در این راستا پایگاه اطلاع‌رسانی بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق گفت‌و‌گویی کوتاه با پوریا پریداش داشته که از نظر می گذرد:

 

از چه زمانی مطالعه و پژوهش در زمینه نانو را شروع کرده‌اید؟

 اوایل دانشجویی‌ام در مقطع کارشناسی متوجه شدم که کلاس‌های آمادگی مسابقه ملی نانو توسط استاد بخشی در دانشگاه برگزار می‌شود. بعد از شرکت در کلاس و مطالعه یک سری مقالات در این زمینه در مسابقات ملی شرکت کردم که آن سال رتبه نهم کارشناسی را کسب کردم و به همین ترتیب مطالعه و فعالیت در این زمینه را ادامه دادم تا در دوره قبل رتبه 4 کارشناسی را به دست آوردم.

و در این زمینه یکی از کتاب‌های خوبی که مطالعه آن خیلی به من کمک کرد کتاب « نانوتکنولوژی» با ترجمه استاد حائریان بود.

 

چگونه به نخستین المپیاد بین‌المللی فنانوری نانو راه پیدا کردید؟

در مرحله کشوری اولین المپیاد بین المللی نانو، ابتدا صد نفر اول دعوت شدند و پس از فرصتی که به نفرات داده شده بود، 14 تیم شکل گرفت، و هر تیم ایده‌ای رو با محوریت کاربرد نانو در صنعت آب انتخاب کرد و تیم سه نفره ما متشکل از هومن بخشی، مهدی قاسمی و من موضوع حل مشکل وجود کروم در پساب کارخانجات چرم را هدف قرار داد و در فرایند مسابقه از 14 تیم، 7 تیم به مرحله دوم راه یافتند، که در آن مرحله تیم ما دوم شد.

در مرحله آخر و اصلی از 7 تیم دو تیم اول به المپیاد بین المللی راه پیدا کردند. که در این مرحله نیز با توفیق خدا تیم ما به نمایندگی از ایران موفق به گرفتن مدال طلای برترین طرح تجاری شد.

 

طرح شما در نخستین المپیاد بین‌المللی فناوری ‌نانو درباره چه موضوعی بوده؟

درباره بازیابی و تصفیه سولفات کروم از پساب آلوده کارخانه‌های مختلف ازجمله کارخانه‌های چرم‌سازی و بازگردانی آن برای مصرف خود کارخانه است.

حدود 30 تا 40 درصد سولفات کروم مصرفی در این صنایع جذب پوست نشده و وارد پساب می‌شود، وجود کروم در پساب کارخانه‌های چرم سلامتی را به مخاطره می‌اندازد. روش‌های فعلی تصفیه قابلیت بازیافت کروم را ندارد و این پساب وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود.

راه‌حل‌های موجود برای این مسئله نیز عمدتا شامل ته نشینی و دفع و یا بازیابی با هزینه های بالا و دستگاه های پرهزینه و بعضا نیروی انسانی زیاد در دنیا است. در ایران نیز متاسفانه برای بازیابی کروم کار عملی چندانی صورت نگرفته است.

 

نتایج کاری شما در چه زمینه‌هایی می‌توان تاثیر گذار باشد؟

دستگاهی که طراحی کرده ایم با استفاده از نانوجاذبهای فوتوکاتالیستی، کروم موجود در پساب را جداسازی کرده و مجدداً آن را به سولفات کروم تبدیل می‌کند. این دستگاه قابلیت تصفیه پساب صنایع گوناگون ازجمله صنایع آبکاری و فلزات، رنگ و پوشش، چاپ و بسته‌بندی را دارد ولی بیشترین مصرف آن برای بازیابی سولفات کروم پساب چرم‌سازی است.

 

چه توصیه‌ای برای نوجوانان علاقه مند به شرکت در این گونه المپیادها دارید؟

 بسیار توصیه می‌کنم در مسابقه‌ای به نام المپیاد نانو که برای مقطع اول تا سوم دبیرستان برگزار می‌شود شرکت کنند، چون می‌توانند فعالیت‌شان را زودتر آغاز کنند و تجارب ارزنده‌ای به دست بیاورند.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :