پدران سازمانی بی‌کفایت

جالب اینکه ایشان قبل از این، معاون منابع انسانی یک شرکت بزرگ (زیرمجموعه یکی از دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور)  که دارای شعب مختلف در کل کشور است، بود.

در کمال تعجب پرسیدم که شما حدود 26 سال سابقه کار در حوزه منابع انسانی دارید چطور الان وارد جایگاه جدید شدید. این دوست قدیمی جواب داد: دلم نمی‌خواست مسیر شغلی را عوض کنم ولی یک جوان 29 سال با پارتی وارد سازمان شد و از آنجایی که که سابقه کار نداشت و گفته بود من طرح و برنامه بلد نیستم، اعلام آمادگی کرد معاون منابع انسانی شود چون این کار را بلد است. به همین خاطر من به اجبار معاون طرح و برنامه شدم و پست معاون منابع انسانی را به ایشان دادند.

این چند خط مقدمه‌ای بود برای درد و دل با مدیران ارشد سازمان‌ها که به راحتی پست منابع انسانی را به عنوان یک جایگاه غیرتخصصی به افراد بدون سابقه اجرایی می‌دهند. روی صحبت من با این مدیران ارشد است که با چه استدلال و منطقی حوزه منابع انسانی خود را چوب حراج می‌زنند و تحویل افراد بی‌تجربه یا  بهتر است بگوییم، بدون تجربه می‌دهند. برای اینکه بهتر به عمق فاجعه پی ببریم بهتر است با یک مثال پیش برویم.

آیا قبول دارید مدیران منابع انسانی سازمان‌ها جایگاه پدران سازمان‌ها را دارند؟ آیا هر فردی به واسطه اینکه جنسیتش مرد است می‌تواند ادعا کند آمادگی پدر شدن را دارد؟ اگر پدر شدن فقط به معنی ازدواج و تولد فرزند است که موجودات دیگر این کار را بهتر و با تعداد بیشتر انجام می‌دهند. جایگاه مقدس پدر که در تعالیم ما همیشه از آن یاد شده و احترام ویژه‌ای دارد آدابی دارد.

بله پدر شدن آدابی دارد از جمله آن تعهد، مسئولیت‌پذیری، درک مسیر زندگی و ... که اگر غیر از این باشد فرزند در مسیر بزرگ شدن و رشد، مسیر درستی را طی نمی‌کند و وبال جامعه و خانواده می‌شود.

متاسفانه بیشتر سازمان‌ها، حوزه منابع انسانی را یک حوزه بدون تخصص می‌دانند و افرادی که مسئولیت این حوزه‌ها را به عهده دارند تقریبا هیچ سابقه اجرایی نداشته و سازمان‌ها را دچار چالش می‌کنند. در وضعیت فعلی که تورم ، کاهش قدرت خرید، بالا رفتن اجاره خانه و ... تقریبا معضلات مربوط به جامعه کارگری است و کارگر با فضای ذهنی آماده جهت تنش در محیط کار وارد می‌شود، حضور افراد بی‌تجربه در جایگاه‌های حساس مانند مدیران منابع انسانی، نقش آتش بیار معرکه را بازی می‌کنند.

به نظر می‌رسد همان‌گونه که در حاکمیت شرکتی حضور افرادی با مدرک تحصیلی حسابداری به عنوان یکی از اعضا هیات مدیره پیش‌بینی شده، انجمن مدیریت منابع انسانی بعنوان یک جایگاه علمی و شرکت‌های بزرگ، تدبیری اتخاذ نمایند تا مدیران منابع انسانی با مدرک تحصیلی غیر مرتبط و یا سابقه کار مدیریتی در حوزه منابع انسانی حداقل 10 سال، جایگاه منابع انسانی شرکت‌های بزرگ را اشغال نکنند تا مشکلات کارگری به حداقل ممکن برسد.

حداقل انتظار از مدیران ارشد سازمان‌ها این است که شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در اختیار را مانند خانه بدانند و مدیران منابع انسانی را پدران سازمانی آن خانه. با این اوصاف فکر نمی‌کنم دیگر هیچ سازمانی جایگاه حساس منابع انسانی خود را به راحتی به افراد بی تجربه واگذار کند.

 

*نویسنده: محسن پیر

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد مدیریت تحول

سابقه کار : 22 سال سابقه کار در حوزه منابع انسانی شرکت‌هایی از جمله ایران خودرو، سازمان مدیریت صنعتی، مگاموتور سایپا، سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا، توسعه صنایع بهشهر

سایر سوابق: ارزیاب ارشد جایزه منابع انسانی، مدرس، مشاور حوزه منابع انسانی

سمت فعلی: مدیر منابع انسانی هلدینگ توسعه صنایع بهشهر

دوشنبه 9 خرداد ماه 1401
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.