Daneshenaft logo
دوشنبه 24 مرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 10 آذر ماه 1400 | کد مطلب : 44642
سازمان‌های نوپدید و مسئولیت اجتماعی


دکتر ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در هجدهمین كنفرانس بین‌المللی مدیریت که با موضوع محوری توسعه و پایداری در عصر تحولات بنیادین در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، به سخنرانی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، کیانی بختیاری در سخنرانی خود با موضوع سازمان‌های نوپدید و مسئولیت اجتماعی به تبیین سازمان‌های دوسوتوان پرداخت.

 وی در خصوص دووجهی بودن  سازمان‌ها اظهار داشت: دو وجهی بودن نیازمند سازمان‌هایی است که هم از اکتشاف و هم از بهره‌برداری برای موفقیت استفاده می کنند. 

کیانی با بیان ضرورت توسعه فرهنگ دوسوتوانی گفت: دو سوتوانی یک قابلیت مدیریتی است که مدیران سازمان را در بهره‌برداری از فرصت‌های موجود و کشف فرصت‌های جدید توانمند می‌سازد. 

 وی افزود: بهره‌برداری و اکتشاف از جمله عناصر مهم یادگیری سازمانی به شمار می‌آیند. یادگیری سازمانی با اهداف رقابتی متضاد در ارتباط است و از طریق نوآوری مستمر و ایجاد دانش جدید، سازمان را در دست یابی به مزیت رقابتی تشویق می‌کند. بر این اساس سازمان‌ها برای بقا و موفقیت طولانی مدت، نیازمند انطباق بین اهداف متضاد هستند. برخورداری مدیران از چنین توانایی و قابلیتی، به سازمان‌ها کمک می کند تا به مزیت رقابتی پایدار و عملکرد برتر دست یابند و با توجه به شرایط رقابتی بتوانند به جایگاه خود در مقایسه با سایر سازمان‌ها پی ببرند.

مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی دو بال دوسوتوانی را چشم انداز مشترک و تنوع سازمانی خواند. وی دوسوتوانی سازمان‌های توسعه‌ای را در ارتباط با توسعه صنعتی و درآمدزایی و توسعه مناطق کم برخوردار و فعالیت‌های زیست سازگار دانست.

کیانی بختیاری سازمان‌های هیبریدی را گونه‌ای از سازمان‌های دوسوتوان نامید که از یک طرف دارای ماموریت فرهنگی و اجتماعی و زیست محیطی و از طرف دیگر دارای قابلیت کسب و کار و درآمدزایی است. 

وی تصریح کرد شکل جدیدی از سازمان پدید آمده است که مزیت رقابتی را تنها بر اساس کیفیت کالاها و خدمات نمی دانند، بلکه مزیت رقابتی آن‌ها توانایی تغییرات فرهنگی اجتماعی و زیست محیطی است. کارآفرینان سازمان‌های هیبریدی به دنبال ایجاد سازمان‌ها و بازارهای قابل قبول برای پرداختن به مسائل خاص فرهنگی اجتماعی و زیست محیطی هستند. اصول فکری سازمان‌های هیبریدی بر مبنای خلق ارزش برای زندگی سالم، عدالت محیطی و اجتماعی، پایداری محیط زیست و محصولات و خدمات با کیفیت برتر است.

کیانی بختیاری با تبیین عوامل کلیدی متمایز کننده سازمان‌های هیبریدی از سازمان‌های سنتی گفت: در سازمان‌های سنتی اصالت با سودآوری است تا توجه به محیط زیست و جامعه. روابط با تامین‌کنندگان، مشتریان و کارکنان عمدتا متمرکز بر کارایی و کاهش هزینه است و فعالیت صنعت بر پایه ایجاد بازارهایی برای کالاها و خدمات برای حفظ سود رقابتی است. اما در مقابل و در سازمان‌های هیبریدی؛ اصالت با جامعه و محیط زیست است و کسب و کار در درجه ثانویه است. رابطه با تامین‌کنندگان، کارکنان و مشتریان مبتنی بر منافع دوجانبه زیست محیطی و اجتماعی و تمرکز بر اثر بخشی است. فعالیت صنعت بر پایه ایجاد بازارهایی برای رقابت در تشکیل اکوسیستم‌هایی مشترک در جهت رفع نیازهای جامعه و محیط زیست است. 

وی یادآور شد: نمونه‌های معمول این چنین شرکت هایی موسسات مالی‌ای هستند که برای وام گیرندگان کم درآمد اعتباری قائل می‌شوند. شرکت‌هایی که محصولات تجاری را با سود منصفانه به فروش می‌رسانند. شرکت‌هایی که محصولات مقرون به صرفه را به کشورهای در حال توسعه می فروشند. 

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در بخش دیگری از سخنان خود، جلوه‌های مسئوليت اجتماعی در سازمان‌های ديجيتالی را شفافيت و پاسخگويي 360 درجه، استفاده كمتر و بهينه‌تر از منابع، ايجاد تجربه‌های كاری بهتر برای كاركنان، تسهيل و تسريع نوآوری‌های اجتماعی و حركت از CSR  به سوی CSE و كارآفرينی پلتفرمی  و خدمت افزا نامید.

کیانی با تشریح سازمان‌های دوناتی گفت: نظريه اقتصاد دوناتی در سال 2012 توسط كيت ريورت مطرح شد. 

وی افزود: انديشه‌های اقتصادی قرن بيستمی ديگر پاسخگوی دغدغه‌ها و الزامات قرن بيست‌ويكم نيستند. بحران‌های زيست‌محيطی و اختلاف طبقاتی نشان دادند كه نظريه‌های اقتصادی مبتنی بر درآمد خالص ملي ديگر كارآمد نيستند. دونات يعنی يک محيط اقتصادی كه در آن، همه افراد در همه جوامع از امكانات زندگی خوب برخوردارند؛ بدون آنكه از سقف زيست‌محيطي تجاوز كنند. در حال حاضر، اقتصادها به‌گونه‌ای طراحي شده‌اند كه جوامع و افراد ثروتمند از امكانات جامعه بيش از حد متوسط بهره می‌برند و از سقف زيست‌محيطی هم تجاوز می‌كنند (بيرون دونات) و جوامع و افراد فقيرتر از امكانات زندگي خوب بی‌بهره‌اند. (محيط حالی داخل دونات).

وی تصریح کرد: در پارادايم قديمی كسب‌وكار هدف اول و غائی رشد در ابعاد، سهم بازار و درآمد بود؛ به هر قيمتی در پارادايم سازمان‌‌های دوناتی هدف اول حفظ پايداری محيط زيست و عدم تجاوز از سقف زيست‌محيطی و هدف ثانويه كسب درآمد است.  

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی خاطرنشان کرد: رهبران سازمان‌‌های دوناتی، ملاحظات زيست‌محيطی را در تمامي تصميمات خود وارد می‌كنند. سازمان‌های دوناتی سازمان‌هايی مبتنی بر مسئوليت اجتماعی هستند. در صنعت سنتی، فعاليت صنعتی به معني «خير» در رشد اقتصادي و «شر» برای محيط زيست است. در حالی که در سازمان‌هاي دوناتی، دوگانه خير اقتصادی و شر اقتصادي از بين می‌رود و یا  دوگانه‌زدایی اتفاق می‌افتد. به عبارتی رویکرد خير اقتصاد و خير محيط زيست پايدار می‌شود.

کیانی بختیاری در ادامه به اقدامات و دستاوردهای سازمان مدیریت صنعتی در زمینه مسئولیت اجتماعی پرداخت که از آن جمله انتشار نشریه مسئولیت شرکتی، آموزش رایگان موضوعات مرتبط با مسئولیت اجتماعی به 22 شهرداری مناطق گوناگون کلان شهر تهران، راه‌اندازی دوره‌های مدیریت مسئولیت اجتماعی شرکتی، راه‌اندازی دوره‌های پرورش مروجان مسئولیت اجتماعی محلات کم‌برخوردار تهران، تدوین دستورالعمل تهیه گزارش‌های استاندارد  مسئولیت اجتماعی و پایداری برای شرکت‌ها و آموزش و توانمندسازی کودکان کار است.

کیانی گفت: مطالعات و گزارش‌های بررسی رضایت‌مندی مصرف‌کنندگان خدمات و محصولات برندها در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که 92 درصد از مصرف‌کنندگان تصویر مثبتی از شرکت‌هایی دارند که از مسائل فرهنگی اجتماعی و تلاش‌های محیط زیست پشتیبانی می‌کنند. 87 درصد مشتریان، محصول شرکت‌های با فرهنگ مسئولیت اجتماعی را خریداری می کنند، به این دلیل که به دغدغه آنها توجه می کند. 66 درصد از مصرف‌کنندگان حاضر به پرداخت هزینه اضافی برای حمایت از شرکت های هستند که به مسئولیت اجتماعی متعهد هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در پایان گفت: انتظار از کسب و کارهای بزرگ و اثرگذار در اقتصاد کشور آن است که رویکرد‌های مسئولیت اجتماعی را جزیی از اعتلای برند خود محسوب کنند و در این زمینه بیش از پیش نقش‌آفرینی نمایند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران با وجود آنکه 18 درصد از گاز جهان را در خود جای داده است اما تنها 2 درصد از بازار این تجارت پرسود را در اختیار دارد.
در اکثر منابع اصول پدافند غیرعامل موارد چندگانه‌ای معرفی شده‌اند که غالباً در حوزه‌های عملیاتی می‌باشند و البته از جنبه پدافندی و امنیتی بسیار حائز اهمیت هستند.
ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا بشمار می رود و حائز رتبه اول جهان در ذخایر توامان نفت و گاز (معادل شبكه نفت‌خام) است و این مزیت ممتاز و بی‌بدیع كشورمان در تولید ثروت است.

يادداشت
بارش پترودلار به بعضی از کشورهای منطقه خلیج فارس کمک کرده است بدهی خود را پرداخت کنند و برای بعضی دیگر، نقدینگی لازم برای متنوع کردن اقتصادهای وابسته به نفت را فراهم کرده است، اما وعده‌های این دولت‌ها برای انضباط مالی را به بوته آزمون می‌گذارد.
محمدجواد قبادبیگی/ در دنیای خبرنگاری و رسانه‌ای امروز، نقش روشنگری و آگاهی‌بخشی دو مولفه و کارکرد مهم و اساسی هستند که در جای خود و به‌ویژه در عرصه‌های مختلف خبررسانی و انعکاس رویداد به طور صحیح و به موقع مسیر تعالی و یا به تعبیری ارزش‌آفرینی را برای مانع‌زدایی در تولید و تحولات صنعتی هموار و توسعه همه‌جانبه را در جامعه فراهم می نماید.
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
محمدجواد قبادبیگی/ نگاه استراتژیک و راهبردی به شعار‌های محوری سال و نیز تبیین فلسفه و چرایی نامگذاری‌های سالیانه مقام معظم رهبری ما را برآن می‌دارد که بی‌اندیشیم بیش از یک دهه پیوسته و مداوم معظم‌له توجه به مسائل و موضوعات اقتصادی و جهت دادن به تولید و اهمیت آن را محور و مبنای این سیاست‌ها قرار داده است.
پانزدهم فروردین‌ماه بود که دکتر علی عسکری، مهندس مهرداد عظیمی را به عنوان «مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب کرد، جایگاهی مهم در «هلدینگ» دیروز و «گروه» امروز‌ صنایع پتروشیمی خلیج فارس.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :