Daneshenaft logo
دوشنبه 2 خرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 14 اردیبهشت ماه 1401 | کد مطلب : 44872
مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس:
شرکت‌های برزیلی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی ایران مشارکت کنند


اولین رویداد خارجی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس با هدف دعوت سرمایه‌گذاران به مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی ایران و با حضور دکتر علی عسکری برگزار شد.

استقبال بیش از ۱۳۰ شرکت برزیلی نشان از گام محکم بزرگترین شرکت بازار سرمایه ایران در دوره جدید مدیریتی برای توسعه دیپلماسی اقتصادی، همزمان با سالروز تصویب تاسیس این شرکت دارد.

به گزارش روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، اولین رویداد بین المللی «روز پتروشیمی خلیج فارس» که با مشارکت شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس و سفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیل برگزار شد، با استقبال چشمگیر برزیلی‌ها اعم از سیاستمداران، سرمایه‌گذاران، فعالان اقتصادی و تجار همراه شد.

برگزاری این رویداد که گامی مهم در راستای دیپلماسی اقتصادی ضد تحریم و گسترش روابط اقتصادی دو کشور ایران و برزیل به ویژه در حوزه پتروشیمی بود، بار دیگر نشان داد که صنعت پتروشیمی ایران نه تنها قصد توقف با تحریم‌ها را ندارد، بلکه در آستانه گسترش بازارهای جهانی هدف خود قرار دارد. 

در ابتدای این مراسم حسین قریبی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در برازیلیا، با بیان اینکه همواره و از ابتدای خدمت در این کشور، بر حفظ و گسترش روابط تجاری دو کشور و همچنین متنوع‌سازی مناسبتات تجاری تاکید داشته، این رویداد را مصداق این موضوع دانست و با دعوت از شرکت‌های برزیلی جهت استفاده از فرصت این همایش، آن‌ها را با طیف گسترده محصولات و خدمات شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس آشنا کرد. 

در ادامه دکتر علی عسکری به معرفی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ظرفیت‌های صنعت پتروشیمی کشور، در ۳ محور اصلی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران، همکاری‌های فناورانه و تکنولوژیک و تامین محصولات پتروشیمی از ایران پرداخت. 

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی فارس با بیان اینکه این گروه سهمی حدود ۴۰ درصدی از تولید و صادرات محصولات پتروشیمی ایران دارد، گفت: «فارس» به عنوان به عنوان یک شرکت بورسی، با ارزش بازار ۱۶ میلیارد دلار، بزرگترین شرکت بازار سرمایه ایران است، ضمن آنکه در شاخص‌های فروش، سودآوری، صادرات و ارزش افزوده، شرکت اول ایران محسوب می‌شود و این پتروشیمی در رده‌بندی جهانی ICIS در جایگاه ۳۷ جهان ایستاده است. 

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۲۶ میلیارد دلاری در ۲۰ سال اخیر در صنعت پتروشیمی کشور، موقعیت جغرافیایی ویژه، دسترسی به خوراک، وجود تقاضای داخلی قابل توجه، نرخ پایین مالیات، وجود مناطق ویژه اقتصادی و سرمایه انسانی را از بهترین دلایل جهت سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران دانست. 

علی عسکری تصریح کرد: این گروه امروز ۱۴ طرح در حال ساخت با نرخ بازده داخلی (IRR) حداقل ۱۵ درصدی را دارد، که فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری خارجی محسوب می‌شود و در این زمینه ما از سرمایه‌گذاری شرکت‌های برزیلی استقبال می‌کنیم. 

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، در ادامه به تشریح رویکرد این گروه درباره همکاری‌های فناورانه و دانش بنیان با طرف برزیلی پرداخت. 

علی عسکری با اشاره به منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان مبنی بر فاصله گرفتن از خام فروشی به جایگاه توسعه فناوری‌های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت افزایش سطح فناوری در تولید محصولات پتروشیمی در ارتقای ارزش افزوده محصولات و همچنین تکمیل زنجیره ارزش، گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس آماده همکاری با شرکت‌های فناور برزیلی در این بخش است. 

وی در بخش پایانی سخنان خود به ظرفیت‌های همکاری و صادراتی این گروه پتروشیمی در بازار هدف آمریکای جنوبی به ویژه محصول اوره اشاره کرد و برای توسعه همکاری‌های صادراتی با کشورهای این منطقه اعلام آمادگی کرد. 

در ادامه این مراسم، مدیرعامل شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس، ضمن معرفی جامع این شرکت و مجتمع‌های تولیدی این گروه بزرگ پتروشیمی، از سرمایه‌گذاران حاضر در این رویداد، جهت سرمایه‌گذاری در طرح‌ها دعوت کرد. 

رضا عبادزاده با اشاره به اینکه شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس، بازوی انحصاری فروش محصولات این گروه به شمار می‌رود، از فعالیت اقتصادی جهت خرید محصولات پتروشیمی قابل عرضه در بازار برزیل، با رعایت شرطِ توجیه‌پذیری فروش برای شرکت تجارت صنعت دعوت به عمل آورد و به تبیین شرایط فروش و همکاری با این شرکت پرداخت. 

در ادامه این رویداد ارائه تخصصی محصولات و افق نیازهای بازار برزیل تا سال ۲۰۳۰ در پنلی تخصصی با حضور نمایندگان بانک ملت و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران انجام شد. 

گفتنی است مذاکرات رودرو و دوجانبه تا ساعت ۱۸ که دو ساعت بیش از زمان اعلامی برای خاتمه برنامه بود، ادامه یافت که نشانه اشتیاق شرکت‌های برزیلی به همکاری با ایران در صنعت پتروشیمی است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اگر جریان گاز روسیه فردا قطع شود، گازی که در حال حاضر در ذخایر موجود است (35 درصد ذخایر پر است) پیش از پایان سال تمام خواهد شد و اروپا را در معرض زمستانی بی رحمانه قرار خواهد داد.
یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های نفت و گاز در جهان در حالی هفته گذشته به پایان رسید که دستاوردهای آن از حیث عقد قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها بی‌بدیل و چشمگیر بوده است.
خبرهای غیر رسمی حاکی از رقابت ناسالم روس‌ها در بازار فرآورده‌های نفتی دارد. این اتفاق در حالی به وقوع می‌پیوندد که روس‌ها در آستانه تحریم‌های انرژی شامل نفت‌خام، فرآورده‌های نفتی و گاز قرار گرفته‌اند و فعالان انرژی این کشور در بخش دولتی و خصوصی از هم‌اکنون در حال تمرین تحریم و ارزان‌فروشی و گرفتن سهم ایران در این بازارها هستند.

يادداشت
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
محمدجواد قبادبیگی/ نگاه استراتژیک و راهبردی به شعار‌های محوری سال و نیز تبیین فلسفه و چرایی نامگذاری‌های سالیانه مقام معظم رهبری ما را برآن می‌دارد که بی‌اندیشیم بیش از یک دهه پیوسته و مداوم معظم‌له توجه به مسائل و موضوعات اقتصادی و جهت دادن به تولید و اهمیت آن را محور و مبنای این سیاست‌ها قرار داده است.
پانزدهم فروردین‌ماه بود که دکتر علی عسکری، مهندس مهرداد عظیمی را به عنوان «مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب کرد، جایگاهی مهم در «هلدینگ» دیروز و «گروه» امروز‌ صنایع پتروشیمی خلیج فارس.
محمد اکبری/ پس از اکران فیلم "غلامرضا تختی" به کارگردانی بهرام توکلی و نویسندگی توکلی و سعید ملکان در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و پخش آن از تلویزیون در سال گذشته، مخاطب در این فیلم به مواردی از زندگی"تختی" مواجه شد که مرتبط با کار وی در سال‌های نوجوانی در "مسجد سلیمان، پایتخت نفت ایران" و پس از آن ارتباط وی با موضوع "ملی شدن نفت"، همچنین ارادت وی به شخص مرحوم مصدق بوده و از منظر پژوهش تاریخ نفت قابل بررسی و توجه است.
محمد اکبری/ روزنامه‌نگار بود و قلم تندی علیه خاندان پهلوی و انگلیس داشت، از اقدامات برجسته "صاحب ایده ملی کردن نفت" بستن سفارت انگلیس و اخراج سفیر آن از کشور بود، وزیر امور خارجه کابینه مصدق از دو حادثه جان سالم بدر برد اما در نهایت در دادگاه نظامی به جرم اقدام علیه سلطنت محکوم و مهر ماه سال ۱۳۳۳ تیرباران شد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :