Daneshenaft logo
دوشنبه 2 خرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 24 اردیبهشت ماه 1401 | کد مطلب : 44890
رئیس مجلس شورای اسلامی:
مجلس برای تحول در صنعت نفت از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی با افتخار به‌عنوان تسهیل‌گر و تنظیم‌گر برای تحول در صنعت نفت اقدام و خدمت خواهد کرد و از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، محمدباقر قالیباف در آیین گشایش بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: مجلس شورای اسلامی با افتخار به‌عنوان تسهیل‌گر و تنظیم‌گر برای تحول در صنعت نفت اقدام و خدمت خواهد کرد و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند.

وی بابیان اینکه انتقال مستقیم پول به چرخه اقتصاد کشور در هر کجای دنیا تورم‌زاست، افزود: این کار نعمت منابع را به نقمت بدل می‌کند که امروز شاهد این امر هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باور داریم منابع زیرزمینی متعلق به دولت‌ها نیست و به نسل امروز و آینده تعلق دارد، از این رو باید بدانیم که خام‌فروشی و مصرف کردن در هزینه جاری مناسب نیست.

 

ضرورت دارد برای توسعه صنعت گاز تلاش کنیم

قالیباف گفت: همه اعداد و ارقام نشان می‌دهد تقاضای نفت رو به افول بوده و تقاضا برای استفاده از گاز طبیعی افزایش یافته است که ضرورت دارد برای توسعه این صنعت تلاش کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در بحث انرژی کشور، موضوع خام‌فروشی است و در این باره حکمرانی نداریم، از این رو نیاز است سران قوا آن را اصلاح کنند، گفت: صنعت نفت ما از پیشران‌های برنامه هفتم توسعه است و می‌تواند کشور را در کمترین زمان ممکن به تحولی بزرگ برساند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فروش نفت ایران شامل تحریم شد، اما گاز دارای چنین محدودیتی نبود و گاز کشور در زمان تحریم به ترکیه و عراق رفت، افزود: اعداد و ارقام این‌گونه نشان می‌دهد که ما در مجموع دارای بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان هستیم و هم‌اکنون فرصت جهاد تصمیم‌گیری است.

قالیباف تصریح کرد: تجارت انرژی کشور هم‌اکنون مبتنی بر نفت خام است و نه گاز، گاز طبیعی به دلایل مختلف از جمله دور زدن تحریم بسیار مهم است، بنابراین باید جهت‌گیری تغییر کند و این سوخت پاک مبنای تجارت قرار گیرد.

وی با بیان اینکه همواره خام‌فروشی را نقد می‌کنیم و می‌گوییم هزینه‌کرد ۷۰ تا ۸۰ درصدی آن در هزینه‌های کشور بد است، گفت: بدتر از خام‌فروشی، خام‌اندیشی و حکمرانی نامناسب بر بخش انرژی است. در حقیقت باید به جای اینکه از خود نفت خام صیانت شود، از ثروت حاصل از نفت صیانت کنیم.

 

مردمی کردن اقتصاد در حوزه انرژی

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت و مجلس وظیفه دارند به اقتصاد مردمی ایمان داشته باشند، افزود: مردم را از اقتصاد حذف کرده‌ایم، در صورتی که مردمی کردن اقتصاد در حوزه انرژی باید شکل گیرد، البته باید راه فرصت‌طلبی‌های زشت اقتصاد بیمار کشور را ببندیم و نقدینگی را به سمت تولید سوق دهیم.

قالیباف با اشاره به اینکه در آستانه تنظیم برنامه هفتم توسعه قرار داریم و نیاز به نوشتن و تدوین چند کتاب نیست، باید ۲ تا ۳ پیشران کشور را تعیین کرد و در این مسیر گام برداشت، تصریح کرد: برای دور زدن تحریم‌ها، ثبات در درآمدها و افزایش ارزش افزوده باید جهت‌گیری‌ها را اصلاح کنیم، همسو با این موضوع لازم است گاز را مبنای صادرات قرار دهیم که باثبات‌تر از حوزه نفت است.

وی با بیان اینکه به نیروهای جوان باانگیزه و دانش‌بنیان و با غیرت ایرانی و اسلامی که در کنار نیروهای باتجربه و شرکت‌های با قدمت زیاد برای استقلال کشور و برای عزت ایران اسلامی تلاش می‌کنند، خداقوت می‌گویم، اظهار کرد: حفظ معادن، نفت، گاز و انفال سرمایه‌ها و ثروت‌های بین‌نسلی از اولویت‌هاست، اما برای انجام آن با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع را باور داریم و البته تجربه کردیم که چه پیش از انقلاب که سفیر یکی از ابرقدرت‌ها برای نفت و ثروت این کشور تصمیم می‌گرفت و استقلالی در این زمینه نداشتیم و چه امروز پس از انقلاب که درآمد مستقیم انفال وارد بودجه می‌شود این موضوع بی‌شک نعمت نخواهد بود.

 

باید از ثروت حاصل از نفت صیانت کنیم نه از خود نفت‌ خام

قالیباف تأکید کرد: در حقیقت باید از ثروت حاصل از نفت صیانت کنیم نه از خود نفت‌ خام. باید این ثروت را خوب نگهداری کنیم و توسعه دهیم. تجربه تلخ گذشته حساب ارزی مقابل چشمان ماست که چگونه پول را به آنجا بردیم، هزینه کردیم و نتوانستیم این ثروت بین‌نسلی را حفظ کنیم و افزایش دهیم.

وی گفت: باید این سرمایه را به سمت ثروت‌های ماندگار، بخش سرمایه‌گذاری‌های مولد و سرمایه‌گذاری‌های فزاینده اقتصادی در داخل و خارج از کشور ببریم، اما واقعیت این است که در این مسیر حکمرانی دقیقی نداریم. این اشکال را پیش از هر کسی به شخص خودم و مسئولیت و جایگاهم در مجلس می‌دانم و این موضوع وظیفه ما در سران قواست، زیرا یکی از وظایف ما اصلاح حکمرانی انرژی در بخش‌های مختلف است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی، بهبود تراز تولید و مصرف در حامل‌های انرژی و هدفمندکردن یارانه‌های انرژی، اشاره کرد و افزود: چالش‌های بزرگ امروز که مردم را هم به زحمت انداخته، این ناترازی در بخش‌های مختلف بودجه، بانک‌ها، انرژی چه در تولید و چه در مصرف است.

قالیباف گفت: امروز مجموع مصرف انرژی فسیلی کشور معادل بیش از ۵ میلیون بشکه در روز است که نشان از میلیاردها دلار هزینه دارد.

وی با اشاره به ناعدالتی‌ها در مصرف، گفت: برخی در کشور ۲۰ برابر بقیه انرژی‌ مصرف می‌کنند در حالی که این سرمایه همه نسل‌ها در آینده است و عدالت در استفاده از انرژی باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما نمی‌توانیم هر رویکردی را برای حوزه انرژی بگذاریم و هر شخصی نگاهش محدود به یک حوزه جغرافیای سیاسی باشد. این نوعی ظلم به دیپلماسی انرژی است و باید از همه ظرفیت‌ها برای تحقق دیپلماسی انرژی استفاده کرد.

قالیباف تصریح کرد: در گسترش دیپلماسی انرژی با کشورهای همسو فرصت بزرگی داریم. ما امروز باید از فرصت‌ها بهره گیریم؛ فرصت با ریسک و بدون ریسک. باید فرصت با ریسک را انتخاب کنیم تا به موفقت‌های لازم در این حوزه برسیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اگر جریان گاز روسیه فردا قطع شود، گازی که در حال حاضر در ذخایر موجود است (35 درصد ذخایر پر است) پیش از پایان سال تمام خواهد شد و اروپا را در معرض زمستانی بی رحمانه قرار خواهد داد.
یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های نفت و گاز در جهان در حالی هفته گذشته به پایان رسید که دستاوردهای آن از حیث عقد قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها بی‌بدیل و چشمگیر بوده است.
خبرهای غیر رسمی حاکی از رقابت ناسالم روس‌ها در بازار فرآورده‌های نفتی دارد. این اتفاق در حالی به وقوع می‌پیوندد که روس‌ها در آستانه تحریم‌های انرژی شامل نفت‌خام، فرآورده‌های نفتی و گاز قرار گرفته‌اند و فعالان انرژی این کشور در بخش دولتی و خصوصی از هم‌اکنون در حال تمرین تحریم و ارزان‌فروشی و گرفتن سهم ایران در این بازارها هستند.

يادداشت
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
محمدجواد قبادبیگی/ نگاه استراتژیک و راهبردی به شعار‌های محوری سال و نیز تبیین فلسفه و چرایی نامگذاری‌های سالیانه مقام معظم رهبری ما را برآن می‌دارد که بی‌اندیشیم بیش از یک دهه پیوسته و مداوم معظم‌له توجه به مسائل و موضوعات اقتصادی و جهت دادن به تولید و اهمیت آن را محور و مبنای این سیاست‌ها قرار داده است.
پانزدهم فروردین‌ماه بود که دکتر علی عسکری، مهندس مهرداد عظیمی را به عنوان «مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب کرد، جایگاهی مهم در «هلدینگ» دیروز و «گروه» امروز‌ صنایع پتروشیمی خلیج فارس.
محمد اکبری/ پس از اکران فیلم "غلامرضا تختی" به کارگردانی بهرام توکلی و نویسندگی توکلی و سعید ملکان در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و پخش آن از تلویزیون در سال گذشته، مخاطب در این فیلم به مواردی از زندگی"تختی" مواجه شد که مرتبط با کار وی در سال‌های نوجوانی در "مسجد سلیمان، پایتخت نفت ایران" و پس از آن ارتباط وی با موضوع "ملی شدن نفت"، همچنین ارادت وی به شخص مرحوم مصدق بوده و از منظر پژوهش تاریخ نفت قابل بررسی و توجه است.
محمد اکبری/ روزنامه‌نگار بود و قلم تندی علیه خاندان پهلوی و انگلیس داشت، از اقدامات برجسته "صاحب ایده ملی کردن نفت" بستن سفارت انگلیس و اخراج سفیر آن از کشور بود، وزیر امور خارجه کابینه مصدق از دو حادثه جان سالم بدر برد اما در نهایت در دادگاه نظامی به جرم اقدام علیه سلطنت محکوم و مهر ماه سال ۱۳۳۳ تیرباران شد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :