Daneshenaft logo
یکشنبه 12 تیر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 28 خرداد ماه 1401 | کد مطلب : 44942
عدم‌النفع ۱۰ میلیارد دلاری برای تأخیر سالیانه ساخت پتروپالایشگاه


علی‌رغم افزایش ضریب سوددهی پالایشگاه‌های دنیا طی سال گذشته، پتروپالایشگاه‌های داخلی در این سال پیشرفت چندانی نداشته‌اند و از همین جهت لازم است وزارت نفت توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.

توسعه ظرفیت پتروپالایشی از جمله پروژه‌های زیرساختی و استراتژیک محسوب می‌شود که از جنبه خنثی کردن تحریم‌ها، ظرفیت ایجاد دیپلماسی با صادرات فراورده‌های نفتی به کشورهای منطقه، ارزآوری، رونق در صنایع مرتبط پالایشگاهی و ایجاد بستر سرمایه‌گذاری مولد؛ اهمیتی راهبردی برای کشور دارد. در این رابطه جنبه ضد تحریمی پتروپالایشگاه‌ها طی یک دهه گذشته با تحریم‌های غرب برجسته شده ‌است. طی چندماهه اخیر نیز اتفاقاتی نظیر افزایش قیمت نفت و تثبیت آن در قیمت‌های بالاتر از ۱۰۰ دلار بر بشکه، گرفتن بازار فروش نفت خام ایران توسط سایر کشورها و اشباع بودن بازار فروش نفت‌خام بیش از گذشته اهمیت افزایش ظرفیت پتروپالایشی را پررنگ کرد. پس از اعمال تحریم‌ها، صادرات نفت ایران به ارقامی زیر یک میلیون بشکه در روز حتی زیر ۵۰۰ هزار کاهش یافت. این کاهش فروش نفت‌خام عدم‌النفع‌های هنگفتی را برای کشور در پی داشته ‌است. اگر از حدود ۱۰ پیش و از همان شروع تحریم‌های نفتی برنامه‌ریزی ایجاد ظرفیت حدود یک میلیون بشکه ظرفیت پالایشی در داخل انجام می‌شد در این سال‌ها درآمدی معادل فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت‌خام برای کشور احیا می‌شد. این درآمد سالانه با فرض قیمت هر بشکه نفت خام ۹۰ دلاری به صورت سالانه درآمد قابل توجه ۳۲ میلیارد دلاری را برای کشور به همراه داشت. این رویکرد علاوه بر مزایای گفته شده در ابتدای این نوشتار، یک امتیاز مهم مذاکراتی برای طرف ایرانی در حوزه سیاست خارجی فراهم می‌کرد. بنابراین می‌توان گفت ساخت هر پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای، سالانه درآمدی تقریبی ۱۰ میلیارد دلاری تنها از محل عرضه پایدار نفت‌خام با آن دارد. در حال حاضر دست ما در بازارهای فروش نفت بسته است و مجبوریم نفت‌خام خود را با اعمال تخفیف‌هایی در بازارهای بین‌المللی بفروشیم.

 

افزایش بیش از سه برابری کرک اسپرد پالایشگاه‌ها در یک سال گذشته

در بازارهای نفت، به رابطه قیمت نفت‌خام و فرآورده‌های حاصل از آن در عملیات تقطیر کرک اسپرده اطلاق می‌گردد. پالایشگاه‌ها از فعالان اصلی بازار نفت، عمدتاً در معرض ریسک این فاصله قیمت یبا نفت خام قرار دارند. فعالیت پالایشگاه با هدف حداکثر کردن این فاصله قیمتی صورت می‌گیرد. به بیان دیگر، کرک اسپرد به معنای تفاوت قیمت یک بشکه محصول با یک بشکه نفت‌خام است. این فاصله قیمتی در محصولات یکسان نبوده و شرکت‌ها می‌توانند با تغییرات ساختاری به تولید محصولی بپردازند که بازدهی بیشتری را ایجاد نماید. از دسامبر سال میلادی گذشته تاکنون با توجه به اینکه نسبت افزایش قیمت فراورده‌های نفتی نسبت به نفت‌خام بیشتر بوده کرک اسپرد یا همان تفاوت قیمت نفت‌خام و فراورده افزایش بیش از سه برابری داشته و به رقم‌های قابل توجه و جذاب ۱.۲۵ دلار در گالن یا حدود ۵۲ دلار در هر بشکه رسیده ‌است. بنابراین یکی دیگر از معایبی که نساختن پتروپالایشگاه در پی داشته ‌است محرومیت از این ارزش افزوده ۵۰ دلاری در هر بشکه است.

 

بی‌ارادگی وزارت نفت دولت سیزدهم در پیشبرد قانون پتروپالایشگاه‌ها

تصویب قانون حمایت از صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی در تیرماه سال ۹۸ نقطه عطفی در حوزه پالایشی کشور به حساب می‌آید. تصویب این قانون با مزایایی مثل تنفس خوراک، اقتصاد آزاد پالایشگاه، امکان تأمین مالی از بازار سرمایه و شرایط جذابی برای توسعه این صنعت توسط بخش‌های غیر دولتی فراهم آورد. با وجود اینکه ۸ طرح ساخت پتروپالایشگاه با خوراک‌های نفت‌خام و میعانات گازی و ۱۲ طرح ارتقای فناوری پالایشگاه‌های موجود مجوز استفاده از شرایط این قانون را گرفتند اما با گذشت بیش از ۹ ماه از استقرار وزارت نفت دولت سیزدهم شواهد نشان می‌دهد هم وزارت نفت برخلاف شعارهای روزهای نخستین اراده کافی پیگیری این قانون را ندارد. با وجود اینکه از مردادماه ۱۳۹۹ تاکنون اسامی این طرح‌ها اعلام شده ‌است اما با گذشت زمان حدوداً دو ساله پیشرفت طرح‌ها ‌ناچیز بوده ‌است. (پیشرفت طرح‌های میعانات گازی مربوط به سال‌های قبل از قانون نیز بوده ‌است) از همین‌رو رهبر انقلاب بهمن‌ماه سال گذشته در دیدار با کارآفرینان و فعالان اقتصادی با انتقاد از عدم پیشرفت قانون پتروپالایشگاه‌ها بیان داشتند: «یک نمونه‌اش همین پتروپالایشگاه‌ها است که قانونش هم در مجلس در سال ۹۸ تصویب شد و به دولت وقت هم ابلاغ شد؛ منتها متأسّفانه دنبال‌گیری نشده، باید دنبال‌گیری بشود. اینها، هم سرمایه‌های متوسط مردم را وارد میدان اشتغال می‌کند، هم اشتغال‌آفرین است.»

 

‌چهار توصیه به وزارت نفت برای پیگیری بهتر طرح‌ها

وزیر نفت تاکنون دو مرتبه در آذر و اسفند سال گذشته جلساتی برای پیگیری پیشرفت این طرح‌ها برگزار کرده ‌است. اما واقعیت این است که پیچیدگی ساخت چنین ابر پروژه‌های راهبردی از یک جلسه فصلی وزیر نفت و بعد سپردن پیگیری مصوبات جلسه به مسئولی که درگیر مسائل روزمره اجرایی است دردی را دوا نمی‌کند. در این خصوص شاید توصیه‌های زیر وزارت نفت در این مسئولیت مهمی که بر عهده دارد بیشتر کمک کند:

۱- کوتاه کردن زمان جلسات رصد پیشرفت طرح‌ها از جلسات فصلی به جلسات حداقل ماهانه به‌منظور پیگیری دقیق مشکلات پیش رو

۲- کمک به استفاده حداکثری از ابزارهای تأمین مالی طرح‌ها مثل انجام مذاکرات جدی خارجی برای اخذ فاینانس و سرمایه‌گذاری‌های خارجی و بهره بردن از ابزارهای تأمین مالی بازار سرمایه

۳- تشکیل یک کمیته ویژه در وزارت نفت برای پیگیری جز به جز احداث طرح‌های پتروپالایشی و تسهیل مساعدت طرح‌ها و ارتباط آنها با وزارت نفت و سایر بخش‌های دولتی

۴- اعمال مواد ۱۳ و ۱۴ آئین‌نامه اجرایی قانون پتروپالایشگاه‌ها در خصوص ابطال مجوز طرح‌ها در صورت عدم پیشرفت فیزیکی طی مدت معین (کنار گذشتن طرح‌هایی که جدیت کافی در اجرا ندارند).

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تولید پایدار و ایمن خوراک کلیدواژه نام‌آشنایی برای صنعت پتروشیمی است و همواره به این مولفه حیاتی برای حفظ و بقای این صنعت مولد و پیشران اقتصاد کشور با تامل بیشتر و نگاه عقلایی گسترده‌ای نگریسته شده است و ضرورت توجه به آن برای رونق مضاعف و جهش بنیادی تولید سرفصل مشترک همه واحد‌های تولیدی و دستور کار تصمیم‌سازان صنعت کشور بوده است.
بریکس می‌رود تا نظم نوینی از اقتصادهای نوظهور را در جهان طرح‌ریزی نماید. بریکس چیست و ماهیت وجودی‌اش کدام است؟
سه کشور ایران، روسیه و ونزوئلا با توجه به تفاوت نوع و میزان محدودیت‌های تحریمی، در کنار رقابت، همکاری‌های استراتژیکی را برای حفظ سهم خود از بازار نفت تعریف کرده‌اند.

يادداشت
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
محمدجواد قبادبیگی/ نگاه استراتژیک و راهبردی به شعار‌های محوری سال و نیز تبیین فلسفه و چرایی نامگذاری‌های سالیانه مقام معظم رهبری ما را برآن می‌دارد که بی‌اندیشیم بیش از یک دهه پیوسته و مداوم معظم‌له توجه به مسائل و موضوعات اقتصادی و جهت دادن به تولید و اهمیت آن را محور و مبنای این سیاست‌ها قرار داده است.
پانزدهم فروردین‌ماه بود که دکتر علی عسکری، مهندس مهرداد عظیمی را به عنوان «مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب کرد، جایگاهی مهم در «هلدینگ» دیروز و «گروه» امروز‌ صنایع پتروشیمی خلیج فارس.
محمد اکبری/ پس از اکران فیلم "غلامرضا تختی" به کارگردانی بهرام توکلی و نویسندگی توکلی و سعید ملکان در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و پخش آن از تلویزیون در سال گذشته، مخاطب در این فیلم به مواردی از زندگی"تختی" مواجه شد که مرتبط با کار وی در سال‌های نوجوانی در "مسجد سلیمان، پایتخت نفت ایران" و پس از آن ارتباط وی با موضوع "ملی شدن نفت"، همچنین ارادت وی به شخص مرحوم مصدق بوده و از منظر پژوهش تاریخ نفت قابل بررسی و توجه است.
محمد اکبری/ روزنامه‌نگار بود و قلم تندی علیه خاندان پهلوی و انگلیس داشت، از اقدامات برجسته "صاحب ایده ملی کردن نفت" بستن سفارت انگلیس و اخراج سفیر آن از کشور بود، وزیر امور خارجه کابینه مصدق از دو حادثه جان سالم بدر برد اما در نهایت در دادگاه نظامی به جرم اقدام علیه سلطنت محکوم و مهر ماه سال ۱۳۳۳ تیرباران شد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :