Daneshenaft logo
یکشنبه 23 مرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 8 مرداد ماه 1401 | کد مطلب : 44988
تلاش جهادگونه دولت سیزدهم برای افزایش فروش نفت
فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس

در فروش نفت شاهد اقدام‌ها و کارهای بزرگی از سوی دولت سیزدهم و مجموعه وزارت نفت هستیم. شرایط امروز در حوزه انرژی جهان ما را وادار می‌کند که تصمیم‌های اولویت‌دار برای کشور و منطقه اتخاذ کنیم.

هرچند این تصمیم‌ها ممکن است برای ما هزینه‌هایی ایجاد کند. رقیبان ما در جهان با سرمایه‌گذاری‌های کلان بنا دارند خود را قدرت نخست انرژی قلمداد کنند، امروز هیچ کشوری در این باره (انرژی) با ما برادر نیست، برخی رقیب ما در این حوزه هستند و برخی هم با ما در حالت جنگ تمام عیار قرار دارند. نقش عقلای انرژی کشور در حوزه تصمیم‌سازی‌ها بسیار مهم است و این تصمیم‌های ماست که می‌تواند به آرامش و یا بحران در حوزه انرژی برسیم. باید نگاهمان در برنامه هفتم توسعه به موضوع ناترازی انرژی کشور معطوف باشد، حل نشدن مشکل در تأمین گاز و خوراک نیروگاه‌ها و بخش خانگی می‌تواند به بحران تبدیل شود، ناترازی برق هم اگرچه به نفت مربوط نمی‌شود، اما اگر به مشکلات آن رسیدگی نشود به بحران تبدیل خواهد شد. تولید نفت باید به حدی برسد که کشورهایی که امروز به‌دلیل جنگ روسیه و اوکراین با کمبود انرژی روبه‌رو هستند احساس کنند که به انرژی ما نیاز خواهند داشت، این موضوع شدنی است. اگر مشکلات کلان کشور برطرف شود، مشکلات شهرها و حوزه‌های انتخابیه نیز حل خواهد شد، از زحمات وزیر نفت و مجموعه این وزارتخانه تشکر می‌کنیم، طبیعی است که در کار برخی مواقع تفاوت سلیقه‌ها وجود داشته باشد و یا برخی مواقع صدای نماینده‌ای بلند شود، اما این صدای مطالبه‌گری است.

 

افزایش خیره‌کننده درآمدهای نفتی در دولت سیزدهم

تحریم همان تحریم و آمریکا هم همان آمریکاست، شرایط هم به شدت سخت‌تر شده است، اما تلاش جهادگونه و همکاری با دیگر قوا سبب این درآمدزایی شد. امروز در فروش نفت شاهد اقدام‌ها و کارهای بزرگی از سوی مجموعه وزارت نفت هستیم، این نشان می‌دهد عزم و اراده این مجموعه بر این است که در این حوزه موفق‌تر باشیم. خوشبختانه در زمستان پارسال و تابستان امسال ما با کمترین مشکل در حوزه گاز روبه‌رو شدیم، در حالی که در زمستان‌های گذشته شاهد قطعی گاز و در تابستان‌های گذشته با قطعی برق روبه‌رو بودیم که این شرایط مردم را به‌ویژه در جنوب کشور کلافه کرده بود، اکنون خوشبختانه در تولید گاز و تأمین سوخت نیروگاه‌ها و همین‌طور در برداشت از میدان‌های مشترک به‌ویژه در میدان گازی پارس جنوبی نیز اقدام‌های بزرگ و ارزشمندی انجام شده است. تفاهم‌نامه بین شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه یکی از کارهای بزرگ است، بخشی از این تصمیم‌ها در این تفاهم‌نامه با تأکید رهبر معظم انقلاب و تأیید رئیس‌جمهوری روسیه انجام می‌شود. دوستان باید بدانند که ما در مجلس نهم وقتی موضوع الگوی تازه قراردادهای نفتی ایران مطرح شد و انتهای آن به مجلس دهم رسید و برخی مسائل پیش آمد، مقام معظم رهبری ۱۵ محور را برای مجلس و کمیسیون انرژی ارسال کردند و شخصاً اعلام کردند که آن ۱۵ محور باید لحاظ شود، یکی از این محورها این بود که اولویت قراردادهای نفت و گاز ما با روسیه و چین باشد و در آن مقطع نیز به‌طور رسمی آن را اعلام کردند، اما برخی نخواستند این اتفاق بیفتد. ما امروز به این سمت می‌رویم، یعنی سیاست‌هایی که رهبری چند سال پیش تعیین و ابلاغ کردند امروز توسط دولت و این وزارتخانه و با کمک و مساعدت کمیسیون انرژی مجلس پیش می‌رود، البته به‌طور حتم چنین تصمیم‌هایی دارای ژرف‌اندیشی و و عمق هستند که دوستان در این زمینه هم خوب عمل کرده‌اند. اهمیت دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم جدی گرفته شده است. در هر سفری که تا به امروز دولت سیزدهم انجام داده است بیش از ۵۰ درصد آن تفاهم‌نامه مربوط به حوزه انرژی امضا شده است، این موضوع باید بیش از پیش در رسانه‌های کشور منتشر شود، یکی از دغدغه‌های ما این است که مردم می‌گویند این دولت چه اقدام‌هایی انجام داده است، از این رو باید این توانمندی‌ها رسانه‌ای شوند. امروز هیچکس منکر استفاده از توانمندی داخلی نیست، اما نباید پروژه‌های مهم به بهانه این موضوع معطل کرد، از این رو باید در این باره نیز تصمیم‌گیری درستی انجام شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران با وجود آنکه 18 درصد از گاز جهان را در خود جای داده است اما تنها 2 درصد از بازار این تجارت پرسود را در اختیار دارد.
در اکثر منابع اصول پدافند غیرعامل موارد چندگانه‌ای معرفی شده‌اند که غالباً در حوزه‌های عملیاتی می‌باشند و البته از جنبه پدافندی و امنیتی بسیار حائز اهمیت هستند.
ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا بشمار می رود و حائز رتبه اول جهان در ذخایر توامان نفت و گاز (معادل شبكه نفت‌خام) است و این مزیت ممتاز و بی‌بدیع كشورمان در تولید ثروت است.

يادداشت
بارش پترودلار به بعضی از کشورهای منطقه خلیج فارس کمک کرده است بدهی خود را پرداخت کنند و برای بعضی دیگر، نقدینگی لازم برای متنوع کردن اقتصادهای وابسته به نفت را فراهم کرده است، اما وعده‌های این دولت‌ها برای انضباط مالی را به بوته آزمون می‌گذارد.
محمدجواد قبادبیگی/ در دنیای خبرنگاری و رسانه‌ای امروز، نقش روشنگری و آگاهی‌بخشی دو مولفه و کارکرد مهم و اساسی هستند که در جای خود و به‌ویژه در عرصه‌های مختلف خبررسانی و انعکاس رویداد به طور صحیح و به موقع مسیر تعالی و یا به تعبیری ارزش‌آفرینی را برای مانع‌زدایی در تولید و تحولات صنعتی هموار و توسعه همه‌جانبه را در جامعه فراهم می نماید.
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
محمدجواد قبادبیگی/ نگاه استراتژیک و راهبردی به شعار‌های محوری سال و نیز تبیین فلسفه و چرایی نامگذاری‌های سالیانه مقام معظم رهبری ما را برآن می‌دارد که بی‌اندیشیم بیش از یک دهه پیوسته و مداوم معظم‌له توجه به مسائل و موضوعات اقتصادی و جهت دادن به تولید و اهمیت آن را محور و مبنای این سیاست‌ها قرار داده است.
پانزدهم فروردین‌ماه بود که دکتر علی عسکری، مهندس مهرداد عظیمی را به عنوان «مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب کرد، جایگاهی مهم در «هلدینگ» دیروز و «گروه» امروز‌ صنایع پتروشیمی خلیج فارس.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :